Oliko taas väärä vaalitulos?

Eduskuntavaaleissa äänestimme liittojen mielestä meille huonon eduskunnan jonka seurauksena meillä on huono hallitus.
Ammattiliitot laittavat nyt kansalaiset ja yritykset maksamaan tästä tekemästämme hölmöydestä.
Onko odotettavissa, että liitot eivät ole tyytyväisiä meidän valitsemaan presidenttiin? Onko odotettavissa uusi lakkoilu väärin valitun presidentin takia?
15180
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

EK:n ja eräiden liittojen mielestä 2019 äänestettiin väärä hallitus, vaikka se olikin lähes kaikessa parempi kuin nykyinen.

En oikein ymmärrä tuota oikein tillitystä joka asiasta. Ne, jotka eivät ole hallitusta äänestäneet, ovat tietenkin sitä mieltä, että se on huono ja "väärä". Niin se on oikealla ja vasemmalla.

Jos tuolla viitataan ammattiliittoihin, niin totta kai ne puoltavat asemaansa vaikka sitten hallitusta vastaan. Eivät ne suostu sortoon, vaikka sortaja ei olisikaan kapitalisti vaan valtio. Kommunistimaissa valtiota vastaan ei saanut nousta, Suomessa saa ja noustaan.

Oikeistolaiset näyttävät olevan hyvin lähellä kommunisteja monissa asioissa.

Äänestä

No jopa on tekstiä. Menepäs vielä takaisin äidin sylkkyyn, kyllä se siitä.

Äänestä

Mutta kun ammattiliitot ovat kansan eduskuntavaaleissa valitsemaa eduskuntaa ja hallitusta vastaan!

Äänestä
  • Eivät ole, ainoastaan vähemmistöhallituksen oikeistolaisia vastaan.

    Äänestä

Kuten HS tänä aamuna asianmukaisesti osoitti, ei edellisten eduskuntavaalien tulos ole linjassa hallitusohjelman kanssa, koska perussuomalaiset lupasivat ennen vaaleja täysin päinvastaista.

Presidentinvaalit olivat sentään kohtuullisen siistit, lukuun ottamatta Halla-ahon fasismihölmöilyjä, joilla teki itsestään vain pellen.

Eduskuntavaalit on tietenkin syytä järjestää uudelleen, ja tarkastuttaa seuraava hallitusohjelma puolueettomalla taholla, jottei siinä ole ristiriitaisuuksia vaalilupausten kanssa.

Äänestä

Kyllä !
Paskiaiset äänestivät jälleen väärin.
Täytyy lakkoilla kunnes rahat loppuu.

Äänestä

Kuinka pian aletaan ilmoitella, miten liitosta erotaan ja liitytään ns. loimaan kassaan.

Äänestä

Eduskunta on ajanut sijoittajien ja pörssiyhtiöiden etuja jo iät ja ajat halliuksen koostumuksesta riippumatta. Duunarit on pantu elättämään sijoittavaa ja päättävää eliittiä. Jumalallinen kastijako.

Äänestä

Purra ja petospersut saivat ääniä ja hallituspaikan kun valehtelivat , että "köyhiltä ei leikata". Petosjytky.

Äänestä

Ennen tuloksen oikeellisuus kysyttiin Tehtaankadulta.

Äänestä

Meikäläinen ainakin hyväksyi tuon äänestys tuloksen ongelmitta, vaikka äänestinkin Pekkaa ja olen hetero. Minusta on outoa että äänestäminen menee joillekkin noin ihonalle.

Äänestä
  • Putin Hitler touhua. Aina on saatava väärinäänestäjien pää lautaselle. Mutta taas näillä mennään.

    Äänestä

Valehtelemalla saavutettu asema ei ole mikään "mandaatti". Mandaatti on saatu niille asioille mitkä vaalilupauksissa on annettu!

Äänestä
  • Tunnetko jonkun rehellisen ja fiksun vihervasuripolitikon?

    Äänestä

Orpon hallitus ei polvistu ay-mafian edessä. Ay-mafia on kiukkuinen.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Eduskuntavaaleissa äänestimme liittojen mielestä meille huonon eduskunnan jonka seurauksena meillä on huono hallitus.
Ammattiliitot laittavat nyt kansalaiset ja yritykset maksamaan tästä tekemästämme hölmöydestä.
Onko odotettavissa, että liitot eivät ole tyytyväisiä meidän valitsemaan presidenttiin? Onko odotettavissa uusi lakkoilu väärin valitun presidentin takia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu