Suomen hallituksella on mandaatti ja velvollisuus toteuttaa ohjelmaansa, jonka eduskunnan enemmistö on hyväksynyt. Olisi demokratian kannalta kohtalokasta ja vaarallista, jos hallitus taipuisi ulkoparlamentaarisen painostuksen alla.
Käy allkirjoittamassa kansalaisaloite, jos olet samaa mieltä.
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/13148
Käy allkirjoittamassa kansalaisaloite, jos olet samaa mieltä.
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/13148
Vastaukset 182
Vanhimmat
Väsynyttä plätinää.
Toivottavasi muut ymmärtävät, mistä on kyse. Allekirjoitin tuon jo eilen.
En allekirjoita, Orpo on Orpo.
Ihmeellistä, kun vasemmisto on tähän asti kertonut puolustavansa demokratiaa, mutta nyt itse sitä rikkomassa. Mitä sitten, jos saatte hallituksen kaadettua kapinoimalla? Ottaako kapinajohtaja Eloranta silloin vallan?
Vai onko teillä ylipäätään muita tavoitteita kuin sahata omaa oksaanne ja samalla kurjistaa meidän kaikkien elämää?
Demokratiaan kuuluu yhteistyö.
Nykynen hallitus on sen unohtanut
Edellinen olikin kokonaan SAK:n talutusnuorassa ja nyt ollaan siinä tilanteessa, että Suomen kansainvälinen kilpailukyky on menetetty. Täällä ovat sekä energia, että työvoima liian kallista, jotta kykenisimme tuottamaan tuotteita ja palveluja kilpailukykyiseen hintaan.
Olemme ylläpitäneet elintasoamme jo vuosia velalla ja nyt rahat menee korkoihin. Olemme kohta selvitystilassa. Kreikan tiellä.
Lakko-oikeus on laissa. Työntekijän lakko-oikeus on tunnustettu esimerkiksi kansainvälisen työjärjestön ILO:n julistuksessa.
Suomen perustuslaki takaa ammatillisen yhdistymisvapauden. Lakko-oikeuden katsotaan kuuluvan tähän. Ammatillisen yhdistymisvapauden mukaan työntekijä ei saa joutua työnantajan taholta painostetuksi tai syrjityksi, jos hän osallistuu ammattiliiton järjestämään lakkoon.
Liitoilla on oikeus asettaa työtehtäviä lakkoon riippumatta siitä, kuka niitä tekee. Lakko ei siis koske vain ammattiliittoon kuuluvia. Tämä periaate on Suomessa vahvistettu korkeimman oikeuden päätöksellä.
Ei kai oikeasti luule, että vasemmalla on osattu miettiä asiaa noin pitkälle?
Jos elinkustannukset, eli esim. vuokra, polttoaine, ruoka yms. hintataso tippuu samassa suhteessa, mitä palkkaa sitten tiputetaan, niin sitten asia on varmasti useimmille fine. Niin ei kuitenkaan käy.
Ei tietenkään käy. Ilmastosta ja varsinkin päästökauppamaksuista täytyy huolehtia.
Suomen osuus ympäristön sotkemisesta on murto-osa isojen saastuttajamaiden saasteista.
Juu ja nykyinen hallitus on Elinkeinoelämän keskusliiton talutusnuorassa.
Sillä ei ole merkitystä. Olemme esimerkki muille.
Porvari käy heikoimpien kimpuun leikkauksilla!
Ja nykyinen hallitus hilluu toteuttamassa diktatuuria valehtelemalla valtaan päästyään.
Vai mitä voidaan lakkoilijoiden määrästä päätellä....halusivatko näitä pöljiä äänestäessään tällaisia toimia?!
Pitäisköhän sitä työmarkkinauudistusten toimivuutta testata ensin maan "terävässä" päässä....eikös sitä irtisanomista helpoteta ja kun tämä homma ei pelitä työnantajan =veronmaksajan mielestä, niin eikun ronttosta joka ikisen natseilijan perseeseen!!
Tuo on taas sitä työväen tyhmänä pitämistä. Persujen kansanedustaja nimittelee eduskunnan vasemmistoa ay-johtajien aisankannattiksi, mutta ei huomaa sitä, että hallituspuolueet kokoomuksen johdolla ovat EK johtajien aisankannattajia. Persutkin, joka väitti vielä vuosi sitten ajavansa työväen asiaa, on alistunut siihen. Kannattaa muistaa, mistä tässä on nyt kysymys: ammattiyhdistysliikkeen alasajosta ja sen turhaksi tekemisestä, jotta työnantajapuoli voisi sanella työehdot. Ollaan nyt sitten , ei punavihreällä tiellä, vaan Etelä-Amerikan diktatuurien tiellä, jotka ovat teloittaneet ammattiyhdistysihmisiä.
Niinhän se on, että jokainen puolue pyrkii ajamaan omien kannattajiensa etuja. Kokoomuksen taustapiruna häärää Elinkeinoelämän keskusliitto.
Nykyinen onkin kokonaan EK:n talutusnuorassa ja nyt ollaan siinä tilanteessa, että tulee seuraavat leikkaukset YRITYSTUKIIN.
Niitä maksetaan 961 miljoonaa euroa niin tyhmille yrittäjille, että niille pitää valtion maksaa yrittämisestä miljoonia kun eivät osaa mitään tehdä - paitsi tappiota.
https://www.stat.fi/julkaisu/cl89w5s8isz500avyezy53mlr
Nämä yrittäjät ja nyhvääjät tulisivat huomattavan paljon halvemmaksi veronmaksajille jos niille maksettaisiin ansiosidonnainen suosiolla.
Nimimerkki : Yritykseksi se jäikin.
Esimerkki tyhmästä joka aina maksaa ulkomaalaisille. Ei ihme, että pitää vanhuksilta alkaa eläkkeitä leikata.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000010242884.html
Kepu nuoret ainakin!
Kirjoitit "vasemmiston on tähän asti kertonut puoltavansa demokratiaa".
Ehei, ei vasemmisto mitään demokratiaa puolla, ei ole koskaan puoltanut. Tämän pitäisi jokaisen muistaa vielä, kun demari S. Marin perusti hallituksena, rikkoi heti törkeästi demokratiaa valitsemalla hallitukseensa luuserit, joita kansa ei äänestänyt.
Kirjoitin jo silloin, että demari-Marin lakaisi demokratian maton alle ja loppu olikin pelkkää sanelua, kuten kunnon kommarit tekeekin.
Nyt, uudessa hallituksessa on demokratia toteutettu ja kuunneltu kansaa. Kansa on äänestänyt, kansa ymmärsi, ettei tämä pieni kansa voi olla koko maailman sossu, kansa on ymmärtänyt, että jättilasku tuli/tulee maksettavaksi tavalla tai toisella ja suurin osa ymmärtää, että nyt aletaan maksaa kommarihallituksen tuhoja, siitä kärsii kaikki, ihan kaikki.
Sinänsä on hauskaa, oppositio rääkkyy, kuin pahimmat rakkikoirat. Dementia on paha, kun ovat täysin unohtaneet, että itse saivat totaalisen tuhon aikaiseksi. Yksi saatanan persläpi lähti karkuun, toinen hankkiutui ennestäänkin paksummaksi, yhden suurin ongelma on tulevat euroviisut, osallistutaanko vai ei ja se yksi paviaani syö varmaan hometta, että kiljuntadesibeelit pysyy 200:ssa.
Nuo kana-aivot ei ole koskaan tajunneet, miksi ovat päässeet eduskuntaan, ei koskaan. Ovat saaneet luottamuksen äänestäjiltään. Yhteistyökyky on täysin kadonnut. Siellä pitäisi ajaa kansan etua, tehdä kompromisseja, neuvotella jne. Aina joku kansanosa kärsii jollain tavalla, mutta.kuolemaksi se ei ole. Nyt tappelevat jostain vitun nippelijutuista "eka saikkipv palkaton", joka on helvetin hyvä juttu. Loppuu monelta "sairastelu".
Lakko-oikeutta ei olla viemässä. Kyseessä POLIITTINEN lakko, johon vihervassarit on katkeruuksissaan valjastanut sylipuudeli SAKn. Ovat varmaan luvanneet näille lihaville ämmille ja äijille kymppitonnin lisän kk-palkkoihin..
Nimenomaan. "Kokoomushallituksella on nyt mandaatti kyykyttää Suomen kansaa". Pälä pälä.
Eduskunta ei ole vielä hyväksynyt yhtään mitään... et oikein taida tajuta, miten lakialoitteet etenee.
Puhutaan eduskunnan hyväksymästä hallitusohjelmasta.
Hallitusohjelmaan kirjatut työehtojen heikennykset ovat Elinkeinoelämän keskusliiton, eli työnantajaliittojen yksipuolisia vaatimuksia. Jos työnantajien vaatimukset muutetaan työlaiksi vastoin nykyisiä työehtoja, ilman neuvotteluja työntekijäpuolien kanssa, niin se on puhdasta diktatuuria, eikä demokratiaa.
Hallitus on tehnyt sellaisia kirjauksia, jotka vaikuttavat negatiivisesti työntekijöiden sosiaaliseen ja taloudelliseen asemaan, yhtään neuvottelematta asioista. Suomessa yleensä neuvotellaan. Nyt niin ei tehty ja lopputulos näkyy lakkojen myötä.
Enemmistö päättää. Jos hallituspuolueilla on eduskunnassa enemmistö ja kaikki ohjeistetaan painamaan JAA, niin muutos tapahtuu.
Juuri niin se demokratia toimii. Miksi lakkoilijat ovat sitä romuttamassa, aiheuttaen meille keikille kalliin laskun!? Itsekästä ja tyhmää!
Liitto tukee laiskureita...
Onhan se negatiivista, jos ei saisikaan maata kotona yhteiskunnan elättinä 500 päivää laittamatta tikkua ristiin.
Ammattiyhdistysliike, eli työntekijöiden liitto ajaa työntekijöiden etua.
Lakkoillaan koska asioista ei neuvoteltu työntekijäpuolen kanssa. EK saneli Kokoomukselle tavoitteet ja pyrkimykset (lue työehtojen heikennykset). Yleensä Suomessa on neuvoteltu kaikista näistä asioista.
Työn antaja antaa töitä. Sieltä on kaikki hyvinvointi peräisin. Julkinen puoli on yksityisen puolen elätti. Kannattaa pohtia tätä asiaa, ennekuin jatkaa kuseskelua työn antajan kintuille.
Lakkoilu osoittaa Demokratian toimivan.
Hallitus sen sijaan vie maatamme kohti harvainvaltaa.
Demokratia rikkui jo siinä vaiheessa, kun hallitus alkoi sörkkiä työelämän ehtoja ilman kolmikantaneuvotteluita. EK evästi hallitusta mutta ammattiliittoja ei kuunneltu. Näin se on, perskeles.
Neuvottelut oli, mutta Sak lähti neuvotteluista. Muut palkansaajajärjestöt sitä ihmettelivät.
Sak aloitti lakot hallitusta vastaan. Ainoa, joka voi ne lopettaa on Sak.
Äläpäs muunna totuutta. Hallitus ei missään vaiheessa ole halunnut aidosti neuvotella.
Akava on lakkovalmiudessa ollut koko ajan.
Hallitus mieltää sanelun neuvotteluksi....äly hoi!!!
Ammattiliitot ei kuulu demokratiaan. Nämä punavallan jälkeiset möhömaha AY-pomot yrittävät vain pitää palleistaan kiinni vaikka suomessa demokraattisesti valittu hallitus on oikeutetusti käyttämässä valtaa. Työntekijöiden olisi hyvä vaan kiltisti palata töihin ja hyväksyä se että kommunismi on kuollut. Ne jotka ei hyväksy vaaleilla valittua demokratiaa joutaa saunan taakse...
Yleis lakkoo tuppaa tulevan, Orpon housut alkaa sen jälkeen tutiseen.
Lakkokenraalit laulaa samaa virttä jota entinen laulajakin hoilasi eli "et koskaan muuttua saa" mutta kummallekin käy samalla tavalla eli ei se akka/ukko muuttui pakosti vaikka vaikka kuinka hoilaisi muuttumattomuutta .
Samoin käy lakkokenraalienkin sillä elinkeinoelämä muuttuu jatkuvasti ja sitä ei voi estää.
Hyvä niin ettei voi estää sillä muutoin olisimme aikakaudessa jossa mm. metsätaloudessa oltaisiin hevosvedossa ja pokasahakulttuurissa edelleen.
Oltiinko silloin onnellisempia vai ei on makuasia mutta silloin täytyi kyllä tyytyä alhaisempaan elintasoon.
Persduunareita on eniten.
Demarit yrittivät sitä edellisen kerran 1918. On tainnut unohtua, kuinka siinä kävi.
Kansan enemmistö on hallituksen takana. Hallituspuolueiden kannatus lisääntyy kaiken aikaa hallitusvastuusta huomimatta. Lakkoilette demokratiaa vastaan!
Oli toiset ajat silloin. Persu joutuisi nyt omiaan ampumaan. Duunareita kun suurin osa persuja äänestäneistä ovat.
Persut tekee töitä Demarit lakkoilee. Selitäpä se, miksi Persujen kannatus lisääntyy koko ajan ja Demareiden laskee. Hallitus tekee oikeaa työtä yrittäessään parantaa kansainvälistä kilpailukykyämme.
Saavutetuista eduista on vaikea luopua, mutta se on välttämätöntä.
Miksi on muka välttämätöntä? Miten työntekijöiden etujen heikennykset tuovat enemmän rahaa valtion kassaan, joka on se hallituksen suurin huoli?
Ammattiliitot eivät liity politiikkaan. Poliittinen lakko on viimeisiä keinoja pyrkiä vaikuttamaan epäkohtiin. Demokratiassa valta kuuluu kansalle. Demokratia (kreikan sanoista demos, 'tavallinen kansa' ja kratos, 'valta, hallita') eli kansanvalta on kansan valtaan perustuva valtiojärjestys.
Välttämätöntä siksi, että olemme ylivelkaantuneet ja velka on maksettava pois. jos emme siitä selviä itse, EU huolehtii siitä puolestamme, kuten Kreikan kävi.
Meillä on tasan kaksi mahdollisuutta hoitaa velat. Joko keräämme kolehdin keskuudessamme, mikä tarkoittaa huomattavaa elintason laskua jokaisella, tai sitten meidän täytyy saada myytyä täältä jotain ulos.
Jotta saamme viennin vetämään, tuotantokustannuksemme pitää olla samalla tasolla kilpailijamaihin verrattuna. Jos ne ovat liian korkeat, niin emme pysty myymään kilpailukykyiseen hintaan, eikä rahaa tule.
Tämän ymmärtää jokainen Persu ja Kokoomuslainen, mutta Demarille turha yrittää selittää. Talousosaaminen on ollut heillä heikkoa jo niin monen sukupolven ajan, ettei sitä korjaa enää mikään.
Kommunismi on tosiaan kuollut. Mutta demokratiaa ei saa romuttaa. eikä natsismia saa päästää vallalle.
Valtion velka on ihan oma erillinen asia. Se ei liity siihen, että yritykset haluavat heikentää työntekijöiden etuja. Valtion tulot (verot) liittyvät ennemminkin asiaan.
Mistä luulet velan maksuun tulevien rahojen olevan peräisien?? - Valtion velan maksuun tarvittavat rahat hankkivat vientiyritykset.
Jokainen henkilö maksaa veroja jollain tapaa. Esim. palkasta maksetaan veroja. Mitä suurempi palkka, niin sitä enemmän maksetaan veroja. Kun ostaa jotakin kaupasta, niin maksaa alv. osuuden, eli veroja. Kun tankkaa auton, niin maksaa veroja jne.
Eivät ne yritykset ainoita veronmaksajia tässä maassa todellakaan ole. Useat yritykset muuten jopa yrittävät verosuunnittelulla (lue veronkierrolla) vältellä verojen maksamista.
Valtio saa tuloja lähinnä keräämistään veroista ja jonkin verran myös esimerkiksi keräämistään maksuista ja omistamiensa osakkeiden tuotoista. Jos tuloja on enemmän kuin menoja, valtiontalous on ylijäämäinen ja jos tuloja on vähemmän kuin menoja, talous on alijäämäinen. Verot ovat valtion pääasiallinen tulonlähde.
Ei raha lisäänny Suomessa sillä, että sinä annat sitä minulle ja minä takaisin.
En tarkoita yrityksien maksamaa veroa, vaan ylipäätään sitä, että sinäkin saat palkkasi joltain ja sen rahan on lopulta hankkinut meille joku vientiyritys. Se on ainoa konsti saada lisää rahaa Suomeen.
Nyt on mennyt jo 15 vuotta niin, että olemme myyneet ulkomaille vähemmän kuin ostaneet sieltä ja rahoittaneet tästä syntyneen alijäämän lainaamalla rahaa. Nyt olemme siinä tilanteessa, että lainojen korot uhkaavat kaataa kansantalouden.
Kaiken valtionkin raha on peräisin vientituloista. Suomen veroaste on jo nyt maailman huippua, yli 50 % tuloveroista. Voimme hankkia lisää rahaa myymällä täältä jotain ulos tai sitten laskea reippaasti elintasoamme. Muuta vaihtoehtoa ei ole.,
Kaikki ei voi perustua pelkästään "lisää" ja "enemmän" filosofiaan. Markkinatalous perustuu jatkuvaan kuluttamiseen ja kapitalismi jatkuvaan kasvuun. Kapitalismi toimii vain, jos pääomat tuottavat, kasvavat ja lisääntyvät.
Kapitalistiseen kasvuajatteluun liittyy myös pitkälti jatkuva väestönkasvu. Lisää kuluttavia ihmisiä pitää syntyä enemmän kuluttamaan enemmän. Yhteiskunta pitää kylläkin jatkossa sovittaa vähenevään väkimäärään.
Myös elintason lasku on vaihtoehto. Vasemmisto ei näytä hyväksyvän sitä kun lakkoilee.
Kyse onkin siitä, että ajetaan rikkaiden etuja. Rikkaiden elintaso ei tarvitse laksea, mutta kaikkien muiden kylläkin. Duunareiden tehtävä on pitää rikkaat rikkaina.
Joillakin hörähtäneillä taitaa olla se uskomus, että venäjä olisi sosialistinen tai kommunistinen, vaikka todellisuudessa kapitalistinen markkinatalous sielläkin on.
Tui hevospelihän on vihervassareiden unelma
Kerro nyt heikennykset?
Heikennyksenä en pidä ekaa palkatonta sairaslomapäivää, loppuu turha saikuttaminen. Näitä saikuttajia on vitusti.
Potkut on ollut tosi helppo saada, syitä löytyy (kokemusta on), tässä ei mitään uutta.
Liksat jokaisella, se mikä pitää. Lomat pyörii.
Paikallinen sopiminen ollut jo vuosikausia..
Kerro nyt, mikä mättää?
Juu hankkii, ei käy kieltäminen. Mutta jokainen, joka käy töissä, maksaa verot.
Jokainen, joka jää työttömäksi, maksaa verot, vielä suuremman %:n, mitä työssä ollessaan.
Jokainen eläkeläinen maksaa verot, suurempi vero%, kun työssäkäyvillä.
Luukulla loisijoista en tiedä.
ootko yhtään seurannu Ranskan lakkoilijoita
meillä on vielä pitkä matka samanlaiseen
tuhansia traktoreita moottoriteillä
ja lehmänpaskan pruuttaaminen virastojen seiniin
sellasta on demokratia kansan samaa vaan tänne
Joo kyllä se hiljanen suomalainen rajansa tietää, jos ei nykyset konstit auta, niin muutetaan taktiikkaa.
Tyhmän puhetta.
suolessa ei vissiin ole käsitettä mielipiteen vapaus.....mut edelleen KANNATETAAN edellistä!!!!
Valtaosa kansalaisaloitteista ei johda mihinkään. Päättäjät katsovat, että järjetöntä sontaa ja aloite lentää roskikseen.
Perussuomalaisten on ainakin aivan turha vedota kansalta saatuun mandaattiin. Mandaatin persut saivat aivan eri puheilla ja lupauksilla. Kokoomus sen sijaan tiedetään ajavan rikkaiden etuja.
Persujen kannatus kasvaa koko ajan eniten, joten ovat hallitukseen toimiin kaikista tyytyväisimpiä.
Ei, vaan persujen kannatus sikiää osattomuudesta. Niistä jotka ovat jo menettäneet elämänhalunsa. Heillä ei ole enää mitään menetettävää, joten he haluavat vetää muutkin samaan kurjuuteen.
Persujen kannatus kasvaa riiston myötä.
Voit lukea tutkimuksen Ylen sivuilta.
Tässä syy miksi persut haluavat tuhota Ylen uutistoimituksen.
Persut ovat tyytyväisiä rajan sulkujuttuun mutta nyt lakkoilevat silti.
Niinhän se juuri meni, että useimmat äänestivät persuja maahanmuuttoon liittyen. Koska Kokoomus voitti, niin kaupanpäälliseksi tulikin Kokoomuslaista talouspolitiikkaa.
Anteeksi, minkä ihmeen demokratian?
Demokratia on yhteiskuntamalli, eli valtiojärjestys, ellet sattunut tietämäään. Demokratia tarkoittaa sananmukaisesti kansan valtaa (kreik. demos = kansa, kratos = valta). Demokratiassa kansalla on oikeus poliittisen vallan käyttöön ja oikeus vaikuttaa yhteisiin asioihin. Demokratian perusajatuksena on, että hallintovallan edustajat nousevat kansan joukosta ja että hallintovalta toteuttaa kansan tahtoa.
Eipä noin ylimielistä hallitusta ole ennen nähty , täysin välinpitämätön kansan hädälle .
Olisimme toki voineet himmata velanottoa aiemmin, mutta emme ole sitä tehneet. Hallitus on pakon edessä. Torppa menee myyntiin, ellet maksa velkojasi!
Kommarit torille ja tuomio maanpetturuudesta.
Mikä oli ensin?
Maanpetturuus vai kommarius.
Mitä tarkoitat.
Kommarit torille katsomaan maanpettureita,ketä ne ovat?
Varmasti toista äärilaitaa kuin kommarit.
Kommunisteja on nykyään enää melkoisen vähän.
Mikä sotku. Suomi sekaisin. Kuka on vastuussa, kun hallitus on demokraattisesti valittuna toimintakyvytön.
Lakeja suunnitellaan,ehdotellaan, mutta mitään ei ole oikeasti saatu aikaan. Missä on päätökset?
Onko lakkoilijoiden mielestä tosiaankin OK, maata 500 päivää kotonaan ilman, että panee tikkua ristiin?
Sehän kai asiassa kiikastaa kun hallitus sekoitti tikut ja pakat. Ei saa sotkua selväksi.
Työntekijät nyt lakkoilee.
Yksikään ei makaa kotona, nostamassa palkkaa.
Se on tismalleen noin. Lakossa ollessa ei saa palkkaa.
HALOOOO SUOMEN POLITIIKASSA EI OLE DEMOKRATIAA VAAN LAHTARI, JUNTTA, TAPPOLINJA HALLITUS. LAKKOIHIN SYYN AIHEUTTAJA KOK HALLITUS ORPO, SÖSSÖ SATONEN, PURRA KUN HÖLMÖJÄ TOLLOJA UMPI KIEROJA OVAT HALLITUS KANNUSTAA ITSE LAKKOILUUN. MUTTA PERIKSI EI YHTÄÄN KOKOOMUKSELLE LAKOT JATKUU KOVENEE KOVENEE ME EMME PERUUTA VAIN PAKKI PUUTTUU.
Ymmärrän kyllä, että Marinin pettämää demaria harmittaa kun kansa äänesti väärin, mutta älä pura kiukkuasi muihin!
Puheet yleislakosta alkoivat jo heti vaalien jälkeen ja siltä näyttää, että demarit tilanteen vielä yleislakkoon provosoivat. Änkyröinti nyt vaan ei näy kannattavan, kun puolueen kannatus vain laskee koko ajan.
Katso tämä video, niin saat paljon faktatietoa lakoista. https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/13148
Valtaosa kansalaisaloitteista eivät johda mihinkään. Jos sattuu saamaan tarpeeksi kannatusta, niin aloite etenee, mutta niistäkin valtaosa heitetään roskikseen. Vain harva aiheuttaa toimenpiteitä ja muutoksia.
Kopioin väärän linkin. Tässä oikea. Kannattaa katsoa.
https://www.youtube.com/watch?v=g4AvRtcj8HI&t=160s
Ajattwlepa ihan ite hlinkkipersu.
Hallitus vaihtui ,Suomen talous lähti syöksymään tau nollaa.
Kokoomuksen johdolla Suomamalaisten omaisuus yksityistetään ja myydään ulkomaille.
Ulkomaiset Terveystalot juhlii kun kansa sairastaa.
Sosiaalidemokratia pitää omista kansalaisista huolta, ei jätä heitteille.
Aiemmin otettujen velkojen korot nousi samaan aikaan. Meillä on rahat loppu ylivelkaantumisen takia.,
Demokratia vaatii toimiakseen lakko_oikeutta.
Kuula kalloon ja monttuun oli meininki 100 vuotta sitten.
Sosialistit nostivat työläisen ihmisen tasolle.
Kaveria ei jätetä.
Evoluutio ei näköjään ole paljon järkeä lisännyt.
Olemme nyt EU:ssa. Jos emme saa itse itseämme korjattua, meidät korjataan EU:n toimesta ja se on kylmää kyytiä. Olemme hyvin lähellä Kreikan tapahtumia 15 vuoden velanoton seurauksena. Kreikan talous on nyt kunnossa, mutta kipeää se teki.
Ranskan ja Saksan pankit pelastettiin. Ei Kreikkaa.
Kreikka pelasi kansantaloutensa EU:n tiukassa ohjauksessa.
Rahat meni Saksan ja Ranskan pankeille,EI Kreikkaan.
Ei vaan Kreikka pelasti itsensä, mutta teki sen EU:n tiukassa kontrollissa. Olemme hyvin lähellä samaa kohtaloa.
Mistä Kreikka sai rahansa? Saksa ja Ranska ylilainoittivat Kreikan.
Rahat meni suoraan pankeille.
Kansainvälisten luottotilastojen perusteella Suomikin on ottanut osaa ennemmin ranskalaisten, saksalaisten ja jopa brittiläisten suurpankkien pelastamiseen kuin Kreikan pelastamiseen.
Ylivoimaisesti suurin osa Suomen ja muiden euromaiden myöntämistä ja takaamista tukimiljardeista on käynyt Kreikassa vain kääntymässä. Raha on kiertänyt Kreikan valtion kassan kautta pääosin valtion rahoittajapankeille ja muille velkojille.
Lakko-oikeus on toistaiseksi vielä drmokraattinen oikeus.
Lakko on ok. Poliittinen lakko on anarkiaa.
Lakot eivät vaaranna muuta kuin herrojen rikastumisen.
Lakot kunniaan, työntekijäin oikeuksia puoltamaan ja säilyttämään!
Alas kokoomus, persu, kristilliset, rkp, hallitus!
Hallituksen ministerit kettuhäkkejä siivoamaan ja lannanluontiin.
Ulos Natosta, DCA-sopimuksesta ja Ukrainan sodasta!
Rahat sosiaaliturvaan kaikille tarvitseville!
Meinaatko, että Orpo ei vaaranna demokratiaa ?????? Huh huh sentään.
V.tun urpo, jos noin ajatellaan silloin hallituksen kaavailamat heikennykset tuli kohdistaa heitä äänestäneitä.
Orpon-Purran hallituksen leikkauslista
Työehtojen heikennykset
- Ensimmäiseltä sairauspoissaolopäivältä ei saa palkkaa
- Työntekijän irtisanomiseen riittää ”asiallinen syy”
- Työlainsäädännöstä halutaan poiketa sopimalla työpaikoilla heikommin ilman luottamusmiestä
- Vuoden määräaikainen työsopimus ei vaadi erityistä perustetta
- Työriitojen ratkomista hankaloitetaan rajoittamalla valtakunnansovittelijan mahdollisuuksia
- Lomautuksen varoaikaa lyhennetään
- Takaisinottovelvoite ei enää koske alle 50 henkilön yrityksiä
Lakko-oikeuden rajoitukset
- Oikeutta poliittisiin lakkoihin rajoitetaan
- Oikeutta tukilakkoihin rajoitetaan
- Lakkoon osallistuneelle työntekijälle 200 euron sakko, jos lakko todetaan laittomaksi
- Lakkosakkoja korotetaan roimasti
Sosiaaliturvan leikkaukset
- Ansiopäivärahan saamiseen tarvittavaa työssäoloaikaa pidennetään
- Työttömyyspäivärahan työssäoloehto euroistetaan
- Työttömyysturvan lapsikorotukset poistetaan
- Sovitellun työttömyysturvan suojaosa poistetaan
- Työsuhteen päättyessä maksettava lomakorvaus estää työttömyysetuuden saamisen jaksotusajalta
- Ansiopäivärahaa leikataan jo kahden kuukauden jälkeen
- Työttömyysturvan omavastuuaikaa pidennetään
- Palkkatuettu työ ei kerrytä työttömyyspäivärahan työssäoloehtoa
- Ikääntyvien työttömien turvaa heikennetään
- Vuorotteluvapaa lakkautetaan
- Aikuiskoulutustuki lakkautetaan
- Asumistuen työssäkäyntiin liittyvä suojaosa poistetaan ja tukea leikataan
- Toimeentulotukea leikataan ja sen saamista vaikeutetaan
- Korotettuna maksettava vanhempainraha poistetaan ensimmäisen 16 arkipäivän ajalta *)
- *) Hallitus ilmoitti 19.9.2023 budjettiriihen yhteydessä etsivänsä tilalle korvaavia toimia.
Ei ihme, että noihin asioihin reagoidaan voimakkaasti.
Uskotko kaiken, mitä lakkojohtajat sinulle syöttävät. Katso video ja ylläty, kuinka virheellistä tietoa sinulle on syötetty.
https://www.youtube.com/watch?v=g4AvRtcj8HI&t=160s
Hallituksen ajamat työmarkkinauudistukset ovat saaneet työntekijöitä liittymään entistä enemmän ammattiliittoon, kertoo Uutissuomalainen.
En usko lakkojohtajiin, vaan siihen, mitä hallitusohjelmaan on kirjattu. En myöskään piittaa yksittäisten nettihörhöjen videoista. Alla on esimerkki suoraan hallituksen ohjelmasta.
4.1 Talouskasvua ja kilpailukykyä tukevat työmarkkinauudistukset
Henkilöön liittyvän irtisanomisperusteen sääntelyä muutetaan niin, että työsopimuksen päättämiseen riittäisi jatkossa asiallinen syy.
Hyvä lista.
Työtätekeville kuuluu kunnon palkka ja ansiosidonnainen työttömyyspäiväraha.
Sitä ei saa pienentää. Siihen ei saa kajota.
Nykyhallitus kettuhäkkiä siivoamaan.
Uusi hallitus kehiin.
Mietin koko ajan Suomesta muuttamista, kun en halua kuulua näin tymään kansaan. Uskon, että myös moni työpaikka on täältä lähdössä.
Tymiä ollaan joo,tymimmäksi tullaan. Työpaikatkin ovat tymiä.
Ikävä ei tule. Ihmisen elo ei pidä olla kiinni tymistä, oli se työ tai ihminen.
Ihminen on ainutlaatuinen yksilö omalla tahdolla.
Ei ole elämisen tarkoitus tehdä tarkoituksetonta työtä muiden tahdon alla.
Elämästä on kadonnut rytmi ja tarkoitus.
Tuhoamme luonnon kasvattamalla omaa egoa ja rahalla mitattavaa vaurastumista.
Turhuutta.
Tyhmistä puheen ollen....
Jopa kolmannes republikaaneista uskoo Taylor Swift -salaliittoteoriaan
https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000010229022.html
Trump osaa hvyin hyödyntää vähäjärkisiä.
Samoin. Suomi on menettämässä paljon koulutettua väkeä, jos taloutta ei saada kuntoon.
Turpa kiinni vammainen! Orpo vie PUOLET minimipalkkalaisten yölisät viedään ei ole vuokraan enää varaa on muutettava ison perheen kaksioon voidakseen elää.Sinä ja sinun "poliittiset" lakkosi ovat valhetta.Pidä turpasi ummessa kun et mitään tajua asioista!!
Jos Orpon hallitus vie etuudet ja laskee tuloja, niin lakoilla pyritään estämään asia. Mitä nyt oikein yrität sanoa?!
Lakot vaarantavat kokoomuslaisten mielenterveyden.
Tässä maassa mitään demokratiaa ole.
Diktatuuri hallitus tuhoaa koko kansan sekä maan.
Sosialidemokraattinen (pohjoismainen ) hyvinvointivaltio kylläkin. Pohjoismainen hyvinvointivaltio tarkoittaa, että valtio pyrkii tasaamaan verotuksella ihmisten välisiä tuloeroja ja takaa kaikille kansalaisille riittävän toimeentulon sekä peruspalvelut. Julkisin verovaroin rahoitettuja peruspalveluita ovat esimerkiksi sairaanhoito ja koulutus.
Demokratia vaatii edustajia Edustajilla täytyy olla kannatusta. AY liikkeen voima on kannattajissa.Laki hankkeet sananvapauden ja Demokratian ovat askel komentotalouteen.
Suurlakko odotettavissa.
Oletteko valmiita puolustamaan ihmisarvoista kohtelua.
Miksei kansanedustajat näytä mallia Jani Mäkelä persuista etunenässä.
Sopeutumisraha pois edustajilta ,taksimatkoihin/matkakuluihin omavastuut
hallinto neuvostoista palkkiot vaikka yhteiskunnalle. kultaiset kädenpuristukset
kielletty ja ei mitään erorahoja jos irtisanoutuu tai erotetaan. Minimipalkalla duunia
edustajille.ei irtisanomis suojaa ja jos ei pärstäkerroin miellytä kansaa niin kortistoon
työttömäksi työnhakijaksi
Vaaditaan että tällaiset eliitin perusteettomat etuudet poistetaan!!
🗣
Todella vaarallista on jos keplottelemalla ja lupailemalla olemattomia pääsee valtaan ja alkaakin sitten rajaamaan kansan oikeuksia , esimerkkejä nähty maailmalla lukuisia .
Sitten pitääkin seuraavissa vaaleissa äänestää uusia näiden tilalle. Silti samat naamat siellä eduskunnassa vaeltaa vuodesta toiseen. Miksi niin moni jättää äänestämättä. Jos ei äänestä, niin saa sitä, mitä kaveri tilaa.
VOI, ETTÄ MITEN NE OVAT VAARANTANEET JA TUHONNEET KAIKEN
VIHREÄT NE OVAT OLLEET SUURIMMAT SYNTIPUKIT JA TARJA HALONEN.
PEKKA HAAVISTO OLISI TUHONNUT LOPULLISESTI.
Ek lla hallitusohjelma jota ajetaan pakkolailla läpi.
Nyt jo sote ohjelma ajetaanko sekin pakko lailla orpo
pojan toimesta läpi ei sitä voi purra.
Ammattiliittoon kuuluminen on vapaaehtoista (Työsopimuslaki 13. luku 1. pykälä). Ammattiliiton toimintaan, esimerkiksi työtaistelutoimeen, ei saa pakottaa. Se on vapaaehtoista. Työt eivät ole lakossa. Töihin saa mennä.
Jos lakkovahdit estävät töihin menemisen, niin silloin täyttyy vapaudenriisto niminen rikos, joka oikeudettomasti riistää toiselta liikkumisvapauden kuten laki kertoo. Siitä tuomitaan sakkoa - vankeutta 2 v.
Asiasta voi tehdä rikosilmoituksen, tai soittaa poliisi paikalle ja vaatia, että poliisi tekee siitä rikosilmoituksen virkansa puolesta.
Rikkurilla on oikeus samoihin etuihin, mitä AY liike on saanut läpi,joko lakkojen kautta tai neuvotteluin. Rikkureille ei saa maksaa huonompaa palkkaa mitä TES edellyttää. Jokainen voi neuvotella itselleen paremman sopimuksen.
Ek sai hallitusohjelman mutta unohti sieltä oman sote ehdotuksen.
Suomen pitäisi olla dempograattinen maa mutta onko? sillä ek ta
ja häkämiehen esikuntaa ei ole äänestetty vaaleissa.
Minusta vaikuttaa vallankaappaukselta ja yhteiskunnan tuholta.
Koska kyseinen porukka käy talkoisiin yhteisen edun hyväksi?
Ay-rahan korruptoima demarit yrittää lakkojen avulla hajoittaa hallituksen ja päästä hallitukseen . Alas on vajonnut demokratian taso tässä maassa jos demarit nousee hallitukseen .
Jokainen rikkuri voi pohtia, onko hän todella itse neuvotellut palkkansa ja etunsa.
Demokratia sallii nämä todelliset etupummit.
Demokratia sallii myös sananvapauden mielenilmsuksineen. Nimitetään sitä lakoksi vai mielenosoitukseksi.
Perustuslaki menee edellä lakipykälistä.
Orpo ja purra, te syötte fasistien leipää.
Ei poliittisen vallan ja ay-rahan kähminta toiseksi suurimmalle työtä tekevien puolueelle ole demokratiaa vaan korruptiota .
Mitäs nuo ek tuki on kokoomukselle ja persuille?
Oletko terve?
Oikeisto hallitus käyttää valtaansa nujertaakseen työläisten selkärangan.
Varakkasmpi kansanosa saa rahalkista tukea verohelpotuksin,yritystuin
Ryöläinen halutaan sitoa torpoaansa. Koulutustuet keikataan. Sosiaalituet leikataan.
Edessä on verinen taisto.
Jos ei ole rahaa, niin ei ole palveluja. Kuka niitä palveluja tarvitsee? Vähäosaiset. Valtion talouden saaminen tasapainoon on ainut keino varmistaa köyhän palvelut. Vedä siitä lakkoilija. Olette vieneet lakoilla jo miljardin BKT:stä. Voi vittu. mitä porukkaa!
Tässä maassa mitään demokratiaa ole. Natsien diktatuuri ollut toisen maailmansodan jälkeen ainoa hallinto muoto.
Sääntö-Suomi jossa kaikki elämistä myöten on kielletty.
Haistakaa p****!
Maan orjat sorron yöstä nouskaa , nyt on viimeinen taisto.
Kommunistit saivat yksinvallan Neuvostoliitossa vetoamalla edustavansa työväkeä mutta raha ja valta turmeli aatteen nopeasti . Demarit yrittävät päästä vallan kahvaan ay-liikkeen avulla vaikka eivät ole edes suurin työtä tekevien puolue . Ay-raha on jo turmellut koko puolueen .
Oikeisto ajaa saneluvaltaa kaikkeen. Urheilu ja koululaitos jo pilalla.
Vain varakkast pääsevät yksityiseen terveydenhoitoon.
Poliittiset lakot osoittavat Demokratian olevan kriisissä.
Hallitus halajaa 30 luvun kovaa politiikkaa.
Demokratia on todella vaarassa.
Hallitus yrittää pelastaa hyvinvointiyhteiskunnan. Miksi Marinin viisikko ei aloittanut säästötoimia ja aktiivisia työllistämistoimia. Menetettiin neljä vuotta. Time is money. No money, no honey.
Mietippä sitä, miksi ei?
Nykyinen hallitus säästää ja verottaa pienituloisilta miksipä Ei?
Nykyinen hallitus kannustaa rikkaita rikastumaan pienituloisten kustannuksella,miksi?
Oikeistohallitus ajaa yhteiskunnan eriarvoistumista.
Jos nyt ei säästetä, niin meiltä loppuu työt kaikilta!
Palkanmaksu loppuu, sehän on ongelman ydin.
Lakko on demokratian peruskivi, senkin saastainen natsi
Lakko-oikeuden rajaamista ei saa kirjoittaa lakiin jos Ruotsin malliin vedotaan koska sielläkään ei sellaista lakia ole. Jos halllitus haluaa Ruotsin mallia muuttakoon työmarkkinoita yhtä demokraattisiksi sanelun sijaan niin, ettei lakkoja ja työtaistelutoimia tarvita.
Lakko ja poliittinen lakko ovat eri asioita . Ei kukaan ole lakkoa kieltämässä .
Kaikki lakot ovat poliittisia.
Lakko kohdistuu palkkapolitiikkasn.,sosiaalipolitiikkaan,ihmisyypolitiikkaan,neuvottelupolitiikkaan.
Aina ja ikuisesti.
Saivartelua,sanoilla leikittelyä hallituksen taholta.
Poliittinen lakko on kapina!
Ja kaikkihan tietävät kuinka kapinallisia tulisi kohdella.
Suomessa on vielä olemassa lakko-oikeus. Persu ei sille tällä hetkellä voi mitään.
Suomi menee hallituksen lakiesityksen myötä ajassa ja demokratiassa taaksepäin.
Suomen kilpailukyky ja maine ei sillä parannu, että täällä olisi autoritääriset lait työntekijöiden kurittamiseksi.
Ei hallitus kurita työntekijöitä vaan terveitä tulonsiirroilla eläviä lusmuja patistellaan työelämään . Samalla Suomen houkuttavuutta pienennetään kolmansien maiden lusmujen silmissä .
Kollektiivinen rangaistus myös varakkaimmille.
Veropetokset, alipalkkaus,petokset.
Yhteisvastuullisesti.
Niin. Kaikilta työnantajilta sakotetaan jos joku polkee oikeuksia.
EU:n opetusministerit sopivat toimista, joilla vähennetään koulupudokkaiden määrää ja vähennetään alisuoriutumista lukemisessa, matematiikassa ja luonnontieteissä. "Tie koulumenestykseen" -suosituksessa jäsenmaita kehotetaan kehittämään strategioita, joilla edistetään koulumenestystä ja minimoidaan sosioekonomisen aseman vaikutukset oppimistuloksiin.
Onko edellinen tavoite huomioitu hallitusohjelmassa ja millä tavoin?
Vähennetään Suomen houkuttavuutta jotta tänne ei tulisi kolmansista maista sellaisia jotka eivät halua oppia edes suomea . On hyvin huomioitu .
Tiia Nisula olisi toivonut saavansa enemmän apua ja ohjausta valintaan yhdeksännellä luokalla.
– Meille hoettiin, että ala, jonka valitset, määrittää tulevaisuutesi. Se oli tosi stressaavaa. En oikein saanut apua tai tietoa siitä, mitä käytännössä tarkoittaa opiskella eri aloja.
Varakkaampi kansanosa ja persut,näkevät ongelman työttömissä,nuorissa,maahanmuuttajissa,pakolaisissa,sairaissa.
Se on ongelma kun ei ymmärretä mikä ongelma näkemyksessä on.
Siksi kannatan lakkoilua.
Me ymmärrämme tehtaissa tehtävän yhteiskunnan vientituotteet.
Vientituotteista saamme tulot maailmalta ostettaviin hyödykkeisiin.
Tehtaissa pyörät eivät saa pysähtyä hetkeksikään, jos on tilauksia.
Valtion hallinnossa ja kunnan työpaikoilla ei ole suurta merkitystä.
Järkevä vähentäisi neljänneksen tuosta joukosta missään näkymättä,
Vientiteollisuuden lakot ovat siksi asetuksella säädettävä nollaksi.
Työpäivän pidentäminenon on kenties tilanteessamme harkittava asia.
Samalla palkalla pitempi työviikko, säästää vapaa-ajan kuluissa.
Luultavasti kaikki Suomessa ovat samaa mieltä kanssani.
Itse olen valmis 12 tunnin työpäivään kuusi kertaa viikossa.
Nuorena teimme tätä seitsemänä päivänä viikossa lomaa pitämättä.
Ei ollut mitään ongelmaa työsuojelun tai jaksamisen kanssa.
Jokainen kansanedustajamme tekee pitempää päivää kuin yllä kirjoitan.
Kuvitelkaa jopa vuosikymmeniä raatamalla kansansa eteen.
Tuntipalkaksi kansanedustajille jää muutama euro tunnilta,
Orpo tosin sääti lain, jossa saa 60 000 euroa lisähyvää itselleen veroina.
Miljadien radan Turkuun ja uuden rautatieasema kaupunkiin.
Vastaavaan raatamiseen meidän kaikkien on pyrittävä.
.
Noinhan tuolla naapurimaassa toimitaan.
Hallitus puhuu ruotsinmallista tarkoittaen itäistä naapuriamme.
Lakkoon.
Sehän toimii,Hallituksen kannatus nousee, presidentin suosio on valtava. Kansa tykkää jopa sotia.
Kyllä Orpo ja persut menee kohti valoa.
Natsi suhmurit tuhoavat aivan kaiken!
Valta keskitetään eliitille, kansallinen omaisuus keskitetään eliitille. Kansalle jaetaan työtä kykyjensä mukaan, palkkioita annetaan kykyjensä mukaan. Kaikki osallistuvat kansallisen omaisuuden kartuttamiseen , jonka muruset valuvat kansamme eduksi.
Nykyisen hallituksen linja.
Onkohan tuo kovaa kapitalismia, vai jotain muuta ismia.
Olisikohan demarien ja kepun johtajien aika julkaista kassakaappisopimus, jossa on sovittu ennen vaaleja, kuinka valta jaetaan keskenään vaalien jälkeen . Ay-liitot ymmärtäisivät lopettaa lakkoilun jotta jänenet pysyisivät liittojen jäseninä . Samalla voisi julkaista "Tiitisen listan" ja lopettaa tämä salailun ja kieroilun kulttuuri .
Höpö höpö persu,tuo suolipaja on jo käyty.
Ei jatkoon.
Nuoret,puolustakaa saavutettuja työsopimuksia.
Persukaset, kannatuksenne pohjsutuu jo työelämän loppupuolella oleviin ksnnattajiin,melkein eläkkeellä ja elekeläisiin.
Nuoret , teidät verotetaan hengiltä,jotta eläkemaksut riittävät.
Hallitus on jo korottanut eläkkeitä,eikä ole kiristämässä verotusta heidän osaltaan.
Alkää suostuko maksumiehiksi.
Lakkoon hallitus nurin.
Koska kansallinen eliitti tulee talkoisiin
Kansanedustajat etunenässä sopeutumis raha pois
ja työttömäksi työnhakijaksi.
Johtajat voisivat maksaa veronsa Suomeen
ei luxenburiin tai sveitsiin
Hallitus tuhoaa demokratia.
Suomi tulee olemaan diktatuureista sadistisin.
Orpon & Purran hyökkäys Demokratiaa vastaan on tuomittu epäonnistumaan.
Suomen kansa on vahva, kestää fasistiset pyrkimykset.
Jos ja kun saamme vapaat vaalit, niin opportunistit nakataan historian viemäreihin.
Hallitus nurin.
Etkö äänestänyt juuri vapaissa vaaleissa, vai mistä johtuu vasemmiston heikko kannatus?
Äänestin,
Äänestin ja kadun.
Äänestin puoluetta ,nykyistä hallituspuoluetta.
Äänestin ja tulin huijatuksi.
Puheet ja teot.
Voi Eesau minkä ne teki.
Lupaukset köyhille, teot rikkaille.
Petturit,lahtarit, sitä persut on.
Ota nöyrästi vastaan murusia.
Kiitokset persuille.
Lakko vaarantaa ministerikyydin.
Purralla huono huumori kuvillaan varustetuista leikkuulaudoista.
Niin. Giljotiini olisi pitänyt Purran kuvalla olla.