Eräs kommentoija:" Saarikko jää historiaan ministerinä, joka pilasi Kataisen soten korruptiolla. Kataisen sote oli jo 10 v. sitten valmis, mutta se jäi maakuntaveron takia toteutumatta. " Siis mitä tämä "maakuntaveron takia" tarkoittaa?? Ainut vastaus ketjussa oli "typerä paskapää-ääliö"....- olisiko asiallistakin vastausta saatavilla?
Selvennystä kaivattaisiin..
Anonyymi-ap
6125
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Purra eli 2004 - 2016 sossuntuilla.
Luultavasti ei päästy yhteisymmärrykseen verosta, joka tulisi jokaiselle sotealueelle. Eihän sitä ole vieläkään, vaan valtion kautta korvataan kaikki sotekulut.
Kataisen sote oli kaikkea muuta kuin valmis, mutta toki sen hallintojako oli paljon parempi kuin Keskustan kiristämä järjetön 22 alueen silppumalli, jolla maksimoidaan vain hallintobyrokratian ja kokouspalkkioiden määrä.
Koko soten tekemisen ajan puhuttiin "kuntia leveämmistä hartioista". Ja Keskustan ansiosta saatiin malli, jossa väestöltään ja resursseiltaan suurin sote-alue on Helsinki, joka oli yksi kunta jo ennen Sotea ja pienin sote alue (Keski-Pohjanmaa) ei väkimäärältään mahtuisi Suomen 15 suurimman kunnan joukkoon.
Keskustalla aluepolitiikka voittaa aina ja joka kerta terveen järjen.
Haukut väärää puuta, sillä soteuudistus on Kiurun (SDP) käsialaa. Hän sai ohjeensa Porin kaupunginsairaalalta, jossa käskettiin ottaa mallia Amerikasta (Obama Care eli massiivinen hallinto byrokratioineen ja TrumpCare eli kelakorvausten poisto yksityisvastaanotoilta).
Aluejako oli Keskustalle kynnyskysymys niin Sipilän kuin Marinin hallituksessa. KUKAAN MUU ei halunut tällaista silppumallia paitsi Keskusta. Ei edes Perussuomalaiset. Eikä varsinkaan Demarit tai Kokoomus.
Muut luottivat asiantuntijalausuntoihin, joiden mukaan 5-10 aluetta olisi toimivin ratkaisu. Kaikki tietävät, että kun ensin satoja miljoonia on poltettu turhaan, niin jossain vaiheessa todellisuus iskee tuulilasiin ja hyvinvointialueita on pakko alkaa fuusioimaan. Olisi parempi tehdä se ennemmin kuin myöhemmin. Nyt se on kallista, mutta ei se halvemmaksi tule jatkossakaan.
Keskusta oli tosiaan vastuussa siitä, että Sote levisi kuin jokisen eväät.