Trump kohu Naton maksuista

Trump uhkasi olla puolustamatta niitä Naton jäsenmaita, jotka eivät maksa 2 % bkt:stä puolustusmenoja.

Venäjän mahdollisen hyökkäyksen kohteista vain Norja ei täytä mainittua vaatimusta. Sen puolustusbubjetti on 1,67 %.

Baltian maat, Suomi, Puola, Slovakia, Unkari ja Romania ylittävät tavoitteen.

USA ei siis puolustaisi Norjaa, jos Venäjä hyökkäisi maahan Trumpin puheiden mukaan enää tulevaisuudessa. Turha kohu!
27293
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 27

Vanhimmat

Miksi Norjaa pitäisikään puolustaa? Not my problem.

Äänestä
  • Parempi maa.

    Äänestä

  • Öljyn tuottaja maa, jottei kaikkia ajoneuvoja sähkölle laiteta. Mitä sitten, kun kaikki sähkö on poissa🤔 Villasukillako kipinöitä sähkövaloksi ja - voimaksi

    Äänestä

  • Ja miksi pitäisi puolustaa muitakaan maita. Venäjällä ei kiinnostusta hyökätä mihinkään, kuten Putin Tucker Carlsonin haastattelussa sanoi.
    Ukraina on oma lukunsa. Usa sponsoroi siellä vallankaappauksen, joka syöksi maan sisällissotaan ja johti Venäjän puuttumiseen tilanteeseen Itä-Ukrainan venäjänkielisten suojelemiseksi.

    Äänestä

Trumpin vaalipuheet ja puheet yleensäkin eroavat ja erosivat kovasti siitä, mitä hän teki presidenttinä. Sekä hyvässä että pahassa…
On hyvä muistaa, että USA on demokratia ja ainakin viimeksi Trump törmäsi vähän väliä USAn demokratiaan. Vaikka kuinka haluaisi olla Putinin, Kimin ja muutamien muiden diktaattorien, joiden kanssa hyvin tuntui viihtyvän, kaltainen, niin ihan noin vain se ei onnistu.

Tottahan se tietty on, että joka maan tulee osallistua sovitun mukaisesti yhteiseen puolustukseen myös kustannusten osalta. Ja varsinkin nyt, kun itänaapuri on siirtynyt agressiiviseen hyökkäyssotapolitiikkaan ja pistänyt taloutensa sotatalouden piiriin, on tärkeää suhtautua vakavasti puolustuksen vahvistamiseen.

Äänestä

Sinänsähän Trump puhuu ihan asiaa, eihän kukaan pidä vapaamatkustajista ja sääntöjenrikkojista ja Trump on puhunut tästä aiheesta jo yli kymmenen vuoden ajan.

Se vain miten hän asiansa esittää.

Äänestä
  • Juuri näin asia on. Ja niin kuin avauksessani kerroin, vain Norja on potentiaalinen Venäjän hyökkäyksen kohde Nato-maista, joka ei täytä 2 % ehtoa.

    Haloo Trumpin puheita on siis jokseenkin turha. Hänkin puolustaisi niitä maita, joihin Venäjä voisi hyökätä, eikä norjalaisista nyt ole niin väliä!

    Äänestä

  • Se ei ole maa, eikä mitään, joka ei yhtä laiskaa elätä🤭

    Äänestä

En ole huolissani Suomen suhteen, joka hoitanut velvoitteensa niin kuin sovittukin. Trump potkii ukaaseillaan persuuksille mm. isoja nato-maita, mananamaita, ehkä jopa osin Naton alkuperäisjäseniäkin. Kaikkia jotka alle tavoitteen (2 %). Trump on diilimies, ja Suomella on diili voimassa, ja jonka velvoitteet hoidossa/hoidettu, kuin ne vain voi näin uudella jäsenellä olla.

Suomen hakiessa Natoon Trump muun kongressin tavoin oli erittäinkin myötämielinen Suomen saamiseksi pikavauhtia Natoon. Taisipa tulla jopa ihan ennätys. Suomen pitää yrittää rakentaa mahdollisimman tiiviit ja lämpimät suhteet Natoon ja Yhdysvaltoihin. Emme saa myöskään unohtaa Pohjoismaista emmekä JEF-yhteistyötä! Isoja harjoituksia, monipuolista yhteistoimintaa, ja suomalaista tehokoulutusta paikallisiin vaihteleviin olosuhteisiin vain!

Äänestä

Mustavalkoista. Voi valita avun määrän suhteessa, ja siitä on sopimuskin.

Äänestä

Pitkään on sanottu että tuo 2 % on korotettava vähintään 3 %:ttiin tai 4 %:ttiin bruttokansantuotteesta ( miksi näin .. uusimmat aseet maksavat aina vaan enemmän kun niiden valmistaminen on huomattavasti kalliimpaa kuin ennen ). On sanottu että vain 11 maata sotilasliitossa laittaa puolustustusmenoihin 2 % bruttokansantuotteestaan ( sotilasliittoon kuuluu 31 maata joten 20 maata ei saa artikla 5 suojelua jos Venäjä hyökkää niihin msihin ). Rautalangasta vääntäen. Neuvostoliitto / Venäjä on useaan otteeseen halunnut päästä sotilasliiton jäseneksi mutta miksi sotilasliiton jäseneksi otettiin Saksa ja Italia jotka aiheuttivat toisessa maailmansodassa yli 11 miljoonan ihmisen tappamisen.

Äänestä
  • Toisen maailmansodan aiheuttivat Neuvostoliitto ja Saksa yhteisellä sopimuksella, jonka perusteella hyökättiin Puolaan 1939.

    Itä-Saksa, DDR ei ollut koskaan Naton jäsen.

    Äänestä

  • ” Rautalangasta vääntäen. Neuvostoliitto / Venäjä on useaan otteeseen halunnut päästä sotilasliiton jäseneksi mutta miksi sotilasliiton jäseneksi otettiin Saksa ja Italia jotka aiheuttivat toisessa maailmansodassa yli 11 miljoonan ihmisen tappamisen.”

    Siksi, että katsotaan tämän päivän tilannetta. Lisäksi Neuvostoliitto oli toinen 2. MS:n aloittajista ja se nykyinen hyökkäysuhka! Nato suojaa länsimaita!

    Äänestä

Ihan oikein.

Äänestä

Hyvin on media painanut peittoon sen, että ei Trump ole ensimmäinen USA:n presidentti, joka on puhunut EU:n vapaamatkustajista Natossa. Obama puhui asiasta jo ensimmäisellä presidenttikaudellaan, huomauttaen, että monet maat eivät maksa sovittuja jäsenmaksujaan ja sillä on varmasti omat seuraukset.

Äänestä
  • Juu Trumppi on syytteissä monista talousasioista nyt USA:ssa ja Trumppia odottaa nyt ensi alkuun jopa 370 miljoonan lasku .

    Ehkä hieman väärä ihminen moralisoimaan maksuista ja raha-asioista maailmalla ei sillä en sano etteikö jokaisen pidä maksaa sovitut summat mutta Trumppi nyt ei vain oikein sovi siihen rooliin joka moralisoi raha hommeleita.

    Äänestä

Kait ne ovat hänen mielestään pikkujuttuja,

Äänestä

Jos vaitsevat trumpin pressaksi usaan, voi olla, että hän menee putinia nuolemaan. Hänen naamansakin näyttää siltä

Äänestä
  • Voi olla tai sitten ei…. Me emme tiedä tulevaisuutta!

    Äänestä

Trump maksattaa töpeksimisensä maan kansalla, = verorahoista ja korotettuina maksuina mitä hän keksii jos tulee pressa marraskuussa annodi-2024

Äänestä
  • Miten muka? Kyse kun on valtion OMASTA päätöksestä!

    Äänestä

  • Katsotaan sitten, kun USA on vaalinsa pitänyt ja valinnut pressan. Trump on saanut tuomion petoksesta ja omppu ei ole kauas puusta pudonnut, kun pojista molemmilla on liiketoimintakiellot.

    Äänestä

  • Annodi-2024?🤔

    Äänestä

Mitä v.ttua trump kihisee nato maksuista. Alankomaat on ekana ja Yhdysvallat viimeisenä jos mennään aakkosjärjestyksessä. Trumppin pitää olla hiljaa, kuin kusi ja köntsät housuissa ollessa🤭😁

Äänestä

Mitä enemmän Naton puolustukseen laitetaan tai pakotetaan laittamaan rahaa, sen turvallisempaa Suomessa on, ja sen enemmän putinia veetuttaa kun mahdollisuudet hyökätä naapurimaihin heikkenevät.

Äänestä
  • Mistä maasta Nato sai alkunsa?

    Äänestä

Saksa ei maksa 2% ja on varautunut nyt rys.............sän suurhyökkäykseen.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Trump uhkasi olla puolustamatta niitä Naton jäsenmaita, jotka eivät maksa 2 % bkt:stä puolustusmenoja.

Venäjän mahdollisen hyökkäyksen kohteista vain Norja ei täytä mainittua vaatimusta. Sen puolustusbubjetti on 1,67 %.

Baltian maat, Suomi, Puola, Slovakia, Unkari ja Romania ylittävät tavoitteen.

USA ei siis puolustaisi Norjaa, jos Venäjä hyökkäisi maahan Trumpin puheiden mukaan enää tulevaisuudessa. Turha kohu!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu