Jeesus antoi adventistisen raamatuntulkinnan mukaan sapattikäskyn.
Eksytyksessä ja väärän profeetan hengesssä.
Tätä ei vain ole Uudessa Testamentissa sanottu sapattikäskystä.
Harhauskomus sapattikäskystä
11
304
Vastaukset
- Anonyymi
SDA.ORG kuuluville jäsenille kuuluu jopa oma profeetttakin ja profetian henki.
Lahkolaisilla on omat profeetatkin.
Profeettasi ovat sinulle nähneet petollisia, äiteliä näkyjä. Eivät he ole paljastaneet sinun syntiäsi, niin että olisivat kääntäneet sinun kohtalosi, vaan ovat nähneet sinulle petollisia, eksyttäväisiä ennustuksia. - Anonyymi
Adventistipastorikin toimiikin omassa inhimilisessä viisaudessaan ja silloin eksymisen ja eksyttämisen vaara on todella suuri niin itselle kuin muille.
Jeesus varoitti susista lampaiden vaatteissa. - Anonyymi
Sillä kaikki, niin pienet kuin suuretkin, pyytävät väärää voittoa, kaikki, niin profeetat kuin papitkin, harjoittavat petosta.
Selkeää Jumalan puhetta.- Anonyymi
Aloittajakin pyytää väärää voittoa ja harjoittaa petosta.
- Anonyymi
Jeesus antoi sen sapattikäskyn, joka ei ole Mooseksen käsky jolloin oikein mitään ei saa tehdä ja piti tappaa rikkojat, vaan Jeesuksen sapattikäsky on kiva pitää ja hyvä tuomita muita. Jeesus ei vain ennättänyt kertoa siitä ennen kuin fariseukset halusivat tappaa Hänet sapattirikkomuksista.
Myöhemmin UT:ssa tuosta Jeesuksen asettamasta "oikeasta" sapatista ei kerrota, kun se on niin itsestäänselvä asia. Ei kerrota edes sen suhteesta pakanoihin ja se jäi vahingossa pois kun pakanoille annettiin välttämättömät ohjeet. Jeesuksen sapatti kuului niihin, mutta sitä ei viitsitty vain kertoa.
Vaikka UT:ssa ei sapatista mainita paljon, kerran että lepo on tuleva, niin aina kuin laki mainitaan, niin sen voi kuvitella tarkoittavan Jeesuksen sapattia. Tai kun vaaditaan tekoja, niin ne ovat Jeesuksen sapatin pitämistä.
Kyllä sen Jeesuksen sapatin löytää kun on sopivalla kohdalla suurenuslasit päässä ja sopivilla kohden ei näe mitään.- Anonyymi
Neuvoessaan kristityjä pakenemaan, kun Rooman sotajoukot ryhtyisivät piirittämään Jerusalemia, Jeesus sanoi: "Rukoilkaa, ettette joutuisi pakomatkalle talvisaikaan tai sapattina"
Matt. 24:20 voitko antaa oman käsityksen siitä kiitos.
- Anonyymi
Adventistit ovat pulassa taivaassa, kun siellä ei ole kelloa, päiviä, öitä, viikkoja, kuukausia, vuosia, eikä mitään muutakaan sellaista, mikä voitaisiin yhdistää ajan kulkuun.
Taivaassa ei todellakaan ole mitattavissa olevaa aikaa, koska on vain yksi päivä, joka kestää aina ja ikuisesti.- Anonyymi
Rauhaa veli kysyisin mitenkä sinä ymmärrät Jes. 66:22,23 jakeet.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Rauhaa veli kysyisin mitenkä sinä ymmärrät Jes. 66:22,23 jakeet.
Jesajan kirjassa ei ole 66 lukua.
- Anonyymi
Missä Raamatussa ei ole Jes.66:22,23
- Anonyymi
On siinä kun tarkemmin katsoo.
Se kertoo jo tapahtuneista asioista, koska laki ja profeetat ovat Johannekseen asti.
Siinä ensin moititaan Israelin kansa eläinuhraamista ja sitä miten Jumala ei vain sitä katso, vaan hengeltään köyhää ja arkaa, mutta on voimallinen niitä kohtaan, jotka ovat uskollisia ja kostaa vihollisille. Kuten VT:n linja on kautta linjan, että Jumala palkitsee uskolliset hänen lakinsa noudattajat, mutta kurittaa muita.
Mutta asia ei liity millään tavalla enää uuden liiton puolelle. Siellä sanoma on aivan toinen.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
Jotenkin se harmittaa
Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian46700Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti
Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os2652Haluan kysyä vain yhden asian
Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs39579- 73562
- 22512