Suomen kotiseutuliiton "Vuoden kaupunginosa 2005" -kilpailussa ainoa kilpaan otettu helsinkiläinen kaupunginosa on Kumpula.
http://www.suomenkotiseutuliitto.fi
Voittaja valitaan 10.6. Onko Kumpulalla aineksia kisan voittajaksi? Kuka tuntee Kumpulaa?
http://www.suomenkotiseutuliitto.fi
Voittaja valitaan 10.6. Onko Kumpulalla aineksia kisan voittajaksi? Kuka tuntee Kumpulaa?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Syy on se, että Helsingissä olisi niin paljon voittajaksi kelpaavia kaupunginosia, joissa lisäksi asuu hillittömästi enemmän ihmisiä kuin monissa pikkukaupungeissa, että helsinkiläisille ei haluta antaa ensi palkintoa.
Idea on siinä, että palkinnolla halutaan osoittaa, että Helsingissä ei ole oikein hyviä kaupunginosia.
Mielestäni Helsingistä kelpaisivat äänestykseen mukaan Kumpulakin, mikä ettei, mutta myös Kaivopuisto, Eira, Ullanlinna, Kaartinkaupunki, Kruununhaka, Katajanokka, Etu-Töölö, Töölö, Taka-Töölö, Meilahti, Ruskeasuo, Etelä-Haaga, Pohjois-Haaga, Kallio, Vallila, Alppila, Kulosaari, Herttoniemi, Herttoniemenranta, Tammisalo, Marjaniemi, Jollas, Laajasalo, Vartiokylä, Munkkiniemi, Munkkivuori, Kuusisaari, Lehtisaari, Lauttasaari, Käpylä, Oulunkylä ja ehkä jokunen muukin. Kaikki nämä ovat monen ihmisen kotiseutua.
Mutta jos Helsingistä halutaan mukaan pelkkä Kumpula niin mikäs siinä. Kuka muuten päätti äänestyskohteista ja millä perusteilla? Ja kuka pitää valtaa kotiseutuliitossa?
Tänään se sitten päätetään. Kuis Kumpulan käy?
Kisan voitti Oulun Hupisaaret. Olen paikalla käynyt, mutta epäselväksi jäi, asuiko Hupisaarella edes ihmisiä. Mielestäni se on puisto, ei kaupunginosa.