Mää oon ainakin 100kertaa kokeillu enkä oo saanu 7 oikein! Paras tulos 5+1! Eli siis iltalehden oikeiden rivien arkisto jossa voi kokeilla oisko voittanu omilla onnennumeroilla loton pääpotin.
il lottorivi arkisto
Anonyymi-ap
13352
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Minulla on sama rivi jo 40 v. Pelaan ikipelinä, en muita. Paras tulos on kuusi oikein. Viisi oikein tuloksia on n. 20 kpl. Nykyisen taulukon aikana kun numeroita on 40 ja plussa, olen saanut kerran nelosen plussattuna. En mieti mitään 3+1 tuloksia joilla saa 2€ tai lisänumeroita ellei pohjalla ole kuutta päänumeroa.
Eurojackpotissa en mieti tulosta 5+2 vaan viisi oikein tulosta jonka todennäköisyys ja voitto on ihmisen järkeen mahtuva luku. Eurojack viisioikein palautus on enemmän kuin loton kuusi+1 ja todennäköisyys 2,2 milj. paljon parempi kuin loton täysosuma 18,6 milj. Potin määräkin euron vitosella on ihan hyvä. 300k on ihan hyvä.
P.s. Noissa arkistoissa ja kaappilotoissa on mielenterveysriski. Paras on toisto samalla rivillä. Yksi rivi sata kertaa ei anna mitään. Voit saada miljoonan tai menettää satasen. Toistoja pitää olla monta kertaa enemmän. Mutta voit saada ekalla kertaa jo sen miljoonan.
Tänään arvottu rivi voi tulla huomenna koska todennäköisyys on sama.
40 vuodessa on noin 2087 viikkoa. Liekö aivan jokaisella viikolla arvottu lottorivi, mutta "tilastosi" ei oikein täsmää.
Kirjoitit pelanneesi samalla rivillä (ei riveillä), siis noin 2087 kertaa, jolloin todennäköisyys nykysääntöjen mukaan
6-oikein tulokseen on noin 2087:83230,2 ja
5-oikein tulokseen on noin 2087:1681,4.
Fantastisella tuurilla yksi 6-oikein tulos on tietenkin mahdollinen, mutta n. 20 kpl 5-oikein tuloksia ylittää matemaattisen todennäköisyyden 16-kertaisesti. Näin siis nykysääntöjen mukaan. Ennen numeron 40 paluuta 5-oikein tuloksen saaminen oli hieman helpompaa, mutta vain hieman. Paskanpuhumisessakin on hyvä pitää tolkku mukana.
Kyllä ne on arvottu. Joskus 2000-2010 oli kesäisin myös lisäaevontoja joissa oli vain päävoitton luokka. Nythän pennirahastoja ei tule kun muista syistä on tunnistautumispakko.
7-oikein tuloksen todennäköisyys on tähtitieteellisen pieni, niin pieni, että sata kertaa yrittäminen on kuin pisara meressä.
En katsonut miten pitkälle IL-arkisto yltää. Mutta jos oletetaan 40 vuotta ts. noin 2087 arvontaa ja kokeilet sata kertaa niin todennäköisyys päävoittoon on vasta noin 208700:18643560 eli 1,1 %.
Vielä kun jaksat sata kertaa tuon sata yritystä niin voittoosi on "varma".
Eihän sata yritystä ole kuin kaksi vuotta
Just. Taidanpa ruveta heti hommiin. Netissä saa 20 riviä yhdelle "lapulle". Pitää siis täyttää 10435 tällaista peliä tai esimerkiksi 348 haravaa à 600 riviä. Kaksi vuotta ja joka viikko.
Laskeskellut suuntaan toiseen ja sen mukaan tarkastellen lotossa kummenen riviä viikossa tuo vuodessa melko varmasty yhden 5 oikein voiton muutamia 4 oikein voittoja. Nykyisin Veikkauksen keno arvontoja vain seuraten tarkastellut osalistumatta 4 oikein 5destä tulee 100% varmasti 250 rivillä. Niillä joku juoni tuottaa arvontaa. Osalistuminen vakuttaa.
Vankkaa hyväntekeväisyyttä harjoittava yritys. Tunnistautumisen pakosta marketti pelit jäässä. itsellään tatilla brutto lähemmäs 500 000 euroa vuodessa.
Tunnistautumisen etu on voittojen oikeaan paikkaan meno ja ikärajan toteutuminen.
Tottakai jos joku haluaa mennä veikkaukselle hakemaan yli 20k voitot se hänelle suotakoon.
Mitä tulee 5 ja 6 osumin , niin sehän on kuin kaivon juottamista. Vitoset juottaa kutosia esiin ja kutoset 6+1 tuloksia ja täysosumaa. Nolla juottaa nelosta ja vitosta.
Sama eurossa.
Nyt oli niin erikoista ajatuksenjuoksua, että putosin. "Nolla juottaa nelosta ja vitosta." Aha? Tarkentaisitko!
Kenelle mahdoit vastata, mutta onkohan ongelmana ollut voittojen meno väärään paikkaan? Sitäkö tunnistautumisella nyt sitten ratkotaan? Ikärajoja varmasti valvotaan ilman tunnistautumispakkoakin, kioskinpitäjä ei ota riskiä, että myyntilupa menee hyllylle. Ja olisihan se veret seisauttavan järkyttävää, jos joku 17-vuotia kolli saisi ostettua Ässäarvan.
Lotto on lyhyttä matikkaa opiskelleiden peli.
"On pellejä, ja sitten on Lotto."
https://www.youtube.com/watch?v=hyI-Afn8LyQ
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17887778/kylla-on-tyhma-veikkaus-lotto-mainos-teeveessa