Suunnitteilla olisi hankkia pillerit...mutta miten? tai siis soitan tietysti lääkärille ja varaan ajan? pitääkö miun soittaa ihan mille lääkärille vaan, vai ehkäisyneuvolaan? mitä kaikkee ne minulle tekee kun sinne lääkäriin menen? ja paljonko pillerit maksaa, suurinpiirtein?
josko joku kertois..
Kukka*
8509
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Voit siis soittaa esim. ehkäisyneuvolaan, terveyskeskukseen taikka vaikka yksityiselle lääkäriasemalle(kallista, mutta hyvä hoito). Ilmoitat "tädille" joka vastaa puhelimeen, että haluat hankkia E-pillerit, saat ajan.
Lääkäri tekee yleensä sisätutkimuksen ja ottaa papakokeen, jos olet ollut aikaisemmin yhdynnässä. Itse hain neitsyenä pillerit joten mitään tutkimuksia EI tehty, koska paikat ovat niin pienet.
Lääkäri myös kyselee kaikkia juttuja menkoista, terveydentilasta ja sukulaisten terveydentilasta, koska pillerit voivat aiheuttaa verenpaineen nousua ja saattavat tehdä myös veritulpan, joten on hyvä tietää onko suvussa verisuonitauteja.
Hän määrää matalahormoniset E-pillerit, mikäli terveydentilasi niin sallii. Saat reseptin jonka kanssa apteekkiin. mun melianet(pillerimerkki) maksaa n. 10 e/kuukausi elikkä yksi laatta.
Mee sivuille www.tohtori.fi ja siltä ehkäisyklinikka
kiitoksia paljon vastauksesta :) jos minä vaikka joku päivä uskaltaisin soittaa lääkärille.
ei vaan oikein houkuttele se sisätutkimus ja papakoe... mut pakko ylittää itsensä ja mennä vaan rohkeesti :)
Pelkään sitä tutkimusta, Mutta EI se oo niin kauheeta kun luulee. Se ei satu! se tuntuu vaan epämiellyttävältä, mutta usko tai älä kun pääset pois siitä tutkimuspöydältä niin olo on parempi, olet ylittänyt itsesi ja mikä parasta, jos saat tietää että kaikki on ok!!! onnea! lääkärin kanssa on oikein mukavaa jutella. Itse olen käynyt yksityisellä(ei gyne vaan tavallinen lääkäri) makso noin 50 e.(tutkimus ja papa kirjotti reseptin)
Etsiskelin just puhelinnumeroita ja löysin suoran numeron ehkäisyneuvolaan. Ei se taida sitten olla kovin kallista jos Sinä olet käynyt yksityisellä ja selvinnyt noinkin vähällä, minä ajattelin että se olisi paljon kalliimpaa :)
ja onneks minun mieskin osallistuu varmasti kuluihin, koska itselläni ei kesällä ole tuloja kun olen opiskelija.
Soita terveyskeskukseen ja kerro että haluaisit aloittaa e-pillerit, niin he osaavat lähettää sint oikealle läkärille/terveydenhoitaja. Minä sain ainakin ajan näin neuvolaan, jossa terveydenhoitaja mittasi verenpaineen ja kyseli jotain ja antoi kuuden kuukauden pillerit kokeiluksi. Lääkärille varasin ajan vasta siis puolen vuoden päästä ja silloin tehtiin gynekologinen tarkastus ja sain reseptin pillereihin.
Helpoimmalla pääsee kun soitat paikalliseen äitiysneuvolaan ,jossa siis toimii myös ehkäisyneuvola ja sanot että haluat pillerit. Ilmainen, ei maksa mitään.
Terkkari sitten kyselee ja haastattelee, otetaan papa-koe, ja saat kolmen kuun pillerit ilmaiseksi. Sitten jossain välissä pitää käydä maksakokeissa ja jos kaikki on ok, lääkäri kirjoittaa reseptin.
ei niitä maksakokeita oteta paljon neuvoloissa yleensäkä. multa ei oo koskaan otettu.
no mun oma stoori meni näin:
menin koulun terkkarille ja kerroin haluavani e-pillerit. terkkari sitte kyseli kaikki menkka jutut,otti painon, kyseli sukulaisten sairaudet, suhdejutut (onko poikakaveria) onko abortteja, mitä ehkäsyä käyttänyt aikaisemmin.. jne.. lopuksi hän soitti oman kuntani äitiysNEUVOLAAN jonne sain sitten ajan. menin sinne sovittuna aikana, ja lääkäri teki sen sisätutkimuksen. papaa ei ekalla kerralla oteta ainakaan multa ei otettu. sitten taas vuoden päästä joutuu menee uudestaan kun resepti pitää uusia. papakoe otetaan noin joka toinen vuosi, ei jokavuosi.
sinulle siis neuvoksi, soita suoraan neuvolaan.se on ilmaista TÄYSIN! ja saa ekat pillerit ilamiseksi. mä sain sillon 8kk ilmaseks. vuoden päästä vaihdoin e-renkaaseen ja niitä sain 3kk ilmaiseks.. mun mielestä paremmat kun pillerit, mut mikä sopii kellekkin :)
Kiitoksia paljon sinullekkin vastauksesta :)