Radio Dei kerää näillä palstoilla rahaa ilman lupaa

Anonyymi-ap

Tämän vuoden alkupuoliskolla on tullut varsinkin kaupunki- ja kuntapalstoille lukuisia kopioituja rahankeräyksiä.

Ilmoituksia laittaa Radio DEI:n taustalla oleva Kristityt Yhdessä ry

Radio DEI ilmoittaa keräyksessään Kirsi Rostamon haluavan jokaiselta kuulijaltaan 20 euroa, jotta radio pystyy jatkamaan toimintaa.

Palstan säännöt kieltää kopioidut keräykset ja varsinainen rikos on se kun ei ole keräyslupaa.

Pe.ku

16

310

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Jos keräysluvan numeroa ja kohdetta ei ole ilmoitettu keräyksen yhteydessä, niin se on laiton keräys.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jos keräysluvan numeroa ja kohdetta ei ole ilmoitettu keräyksen yhteydessä, niin se on laiton keräys.

        Juu, noin se on.

        Keräys on luvaton, jos keräysluvan tiedot ole esillä keräyksessä.

        Pe.ku


    • Anonyymi

      Eihän sekään pulju ilman rahaa pyöri. Hommasta tulee vielä aika villiä, jos kiihkoateistit Vapaa-ajattelijat saavat tahtonsa läpi ja kirkkokin joutuu luopumaan verosta ja kalastelemaan rahansa ties mistä.

      Tapansa mukaan kiihkoateistit eivät tietenkään ota mitään vastuuta toimiensa seurauksista.

      On ihmisiä, joille uskonto on vahva perustarve. Heitä ei ehkä ole pilvin pimein, mutta hekin ovat ihmisiä eikä heitä voi vain heittää yli laidan.

    • Anonyymi

      Ja mitenhän tuo koskettaa noin syvästi aloittajaa ? Kateellinen ?

      • Anonyymi

        On antikristitty ja etenkin antikonservatiivi? Dei on yllätyksettömästi konservatiivien perustama kanava, mutta siellä pääsee myös liberaalimmat toimittajat ja vieraat ääneen.


      • Anonyymi

        sinäpä sen sanoit


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        On antikristitty ja etenkin antikonservatiivi? Dei on yllätyksettömästi konservatiivien perustama kanava, mutta siellä pääsee myös liberaalimmat toimittajat ja vieraat ääneen.

        En ole Dein suuri ystävä, mutta kyllä tuo Kristityt Yhdessä on mielestäni ihan hyvä poppoo. Ex-criminalsia olen kuunnellut usein, minusta se on hyvä konsepti. Entiset kriminaalit tarvitsevat jotain tekemistä ja kohtuullisen tulonlähteen elääkseen ja tuossa ohjelmassa on ollut pilvin pimein erittäin kiinnostavia vieraita ja olen monesta vieraasta saanut tietää mielenkiintoisia asioita, joita ei muualta kuule.

        Voisin vaikka itsekin lahjoittaa tuonne. Paljoa ei ole antaa ja aika ateistinen taidan olla, mutta sen verran kristillistä myötätuntoa minussa sentään on. Ja hyvän ohjelman tekemisestä kuuluu saada palkka ja kuuntelijana minä voin kyllä osaltani maksaa.

        Niin monet kiinnostavat kanavat Youtubessakin elävät lahjoitusrahan varassa. Kaikki kun eivät halua sekaan mainoksia, jotka helposti karkottavat osan kuuntelijoista/katselijoista.

        Israelista olen tietenkin eri linjoilla kuin Dei ja sen perustajat, mutta se taas on toinen asia. Yksittäisten Dein ohjelmien tukemisessa eivät rahat päädy upporikkaalle Israelille sen sotakoneen ylläpitoon. Sinänsä juutalaiset mielestäni ansaitsevan oman valtion, mutta vähän toisella tavalla se pitäisi luoda kuin mitä tuota nykyistä on tehty. Jopa osa alkuperäisistä siionisteista oli sitä mieltä, he vain jäivät vähemmistöön suoran toiminnan jyrätessä tavalla, joka on jättänyt hirveät arvet ja raatelee niitä nyt vain syvemmiksi.

        Joskus se on aika hiuksen hieno se raja, jossa ihan ymmärrettävä ja hyväksyttävä uskonnollisuus kaatuu hihhuloinnin puolelle. Ja samallakin ihmisellä voi joskus mennä yli. Ei se yleensä ole niin vaarallista silloin, kun se ei liity tuollaisiin veripeijaisiin kuin Gazan tapahtumat nyt ovat. Tuollaiset teurastukset ja ylipäätään Israelin politiikka nostavat ärsytyskynnystä aika tavalla. He voisivat tehdä asiat aika tavalla toisin, jos haluaisivat. Ja onnistua silti, he ovat kuitenkin lahjakkaita ihmisiä, vaikka jättäisivät kierouden pois koko hommasta.

        Se käsittääkseni Deissä kuitenkin on myös eräs hyvä puoli, että siellä aika monenlaiset kristilliset yhteisöt pääsevät ääneen. Kirkkokin taisi olla siinä mukana jossain vaiheessa, mutta ei liene enää, kun rahat kerran ovat vähissä. En ole ohjelmistoa muuten paljonkaan seurannut kun en itse ole uskonnollinen ihminen oikeastaan lainkaan. Ex-criminalsiin törmäsin sattumalta ja selailtuani vieraslistaa ihastuin ohjelmaan siltä istumalta. Kyllä senkin vetäjät tietenkin täyttävät lähetystehtäväänsä, kuten Raamattu kai velvoittaakin, mutta jotenkin hyvällä tavalla, itse en koe sitä tuputtavaksi eivätkä vieraatkaan ja siksikin on jäänyt hyvä maku siitä ohjelmasta. Tuovat asiansa esille hyvin selvästi, mutta eivät painostavasti. Kyllä kiven sisässä on paljon niitä, joille uskoon tuleminen parantaisi elämää. Jotkut selviävät kuiville ilmankin, mutta monet tarvitsevat juuri tuollaisen yhteisön tuen.

        Mielenkiintoista on, että aiemmassa elämässään Late tuskin kuunteli paljon vastaväitteitä ennen kuin alkoi tapahtua, tuossa ohjelmassa hän väittelee ihan sopuisasti ja vitsailee, eli on selvästi normalisoitunut. Juuri noinhan sen pitääkin mennä.

        Ehkä se sittenkin on joku suurempi voima, joka saa nuo muutokset aikaan. Kuten Jussi Halla-ahokin totesi tuossa ohjelmassa, enhän minäkään sitä tiedä. En vain usko, mutta en voi selittää kaikkea. Enkä haluakaan. Siksi on hyvä, että on erilaisia ohjelmia, kuten juuri tuokin.


    • Anonyymi

      Aloitus on hölynpölyä.

    • Anonyymi

      Mitenköhän on? Onko aloittaja ainoa joka on huomannut tämän kuvitteellisen rikkomuksen. Miksi ateistit eivät ole jo tehneet asiasta ilmoitusta poliisille? Miksi virkavalta ei ole reagoinut mitenkään?

      Siksi tietenkin että koko asia on vain aloittajan mielikuvitusta.

    • Anonyymi

      En löytänyt kyseisille keräyksille edes keräysluvan numeroa.

      Poliisin sivuilla Lukee:

      "Asianmukaisesti toimiva rahankeräyksen järjestäjä kertoo rahankeräyksen yhteydessä aina ainakin seuraavat tiedot:

      Rahankeräyksen järjestäjä
      Rahankeräyksellä kerättävien varojen käyttötarkoitus
      Lupanumero tai pienkeräysnumero"

      • Anonyymi

        Myös Suomi24 keskustelujen sääntöjä tuo rikkoo vähintään kahdesssa ensimmäisessä asiassa.

        "Suomi24-palveluissa ei saa
        Pyytää rahaa tai lahjoitusta
        Massapostittaa viestejä useille eri palstoille
        Rikkoa Suomen lakia
        Markkinoida tai mainostaa tuotteita tai palveluita ilman Suomi24:n lupaa
        Käyttää palvelun sisältöä kaupallisiin tarkoituksiin ilman Suomi24:n lupaa"


      • Anonyymi

        Niinhän sinun liikkeissäsi tapahtuu.


    • Anonyymi

      Saas nähdä missä vaiheessa Radio Dei lopettaa laittomat keräykset?

    • Anonyymi

      Radio Dein tiedetään olevan pahassa rahapulassa.
      Radio Dein pääkohderyhmä on yli 45-vuotias aikuisväestö ja sen tarkoitus on kerätä rahaa, rakentaa rahoitusverkostoa ja kertoa rahan antamista luonnollisena osana elämää.

    • Anonyymi

      En tiedä keräyksistä mutta uusitut sivustonsa ovat yhtä sekavia kuin ennenkin, ellei vieläkin sekavampia.
      Ja olen sentäs kokenut sivustojen käyttäjä.

    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      465
      2959
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      15
      2716
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      276
      1734
    4. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      84
      1304
    5. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      441
      1245
    6. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      63
      1098
    7. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      156
      1081
    8. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      56
      999
    9. Rakennetaanko yhdessä?

      Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
      Ikävä
      41
      998
    10. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      79
      995
    Aihe