Venäjä ilmoittaa edelleen pelkäävänsä Suomea

https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/14f52380-6580-4f21-94c6-bbf7b1c40fe2

Suomessa avataan 300 uutta ampumarataa. Venäjä kertoo pelkäävänsä.

Mitä Suomi voisi tehdä Venäjän pelkojen lieventämiseksi? Olisiko Suomen omat ydinaseet ja lupaus, ettei Pietaria tuhota, sellainen?
14220
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Venäjällä kouluissa opetetaan sotimaan ala ikäisetkin niin miksi pillastua

Äänestä

Pelkoahan tuo selkeästi ilmentää.

Äänestä

Yhä osutaan ja kaukaa.
tv. Simppa

Äänestä
  • Presidentti Kekkosen mielilause oli," ystävät läheltä ja viholliset mahdollisimman kaukaa." Se oli järkimiehen mielipide.

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Presidentti Kekkosen mielilause oli," ystävät läheltä ja viholliset mahdollisimman kaukaa." Se oli järkimiehen mielipide.

    Nyt ystävät lähempänä kun Suomessa voi toimia nato/dca/jef/nordefco.

    Äänestä

Putella vähän heittää !! Kuka enää Karjalaa kaipaa , menis sata vuotta siivota ja korjata paikat , . Pitäköön paskansa , kuhan vittuilee ja koettelee . Jos tulee se on se 3 loppusota .

1Äänestä

Pelkäävät, että harjoitellaan ydinkiväärien kanssa.

Äänestä

SUOMELLE OMAT YDINASEET. NIIN EI SITTEN PELOTA YHTÄÄN.
NATON YDINASE PELOITE.
-
PUTIN MENI P-KOREAAN HATTUKÄDESSÄ PYYTÄMÄÄN ASEITA.

Äänestä

Putinia harmittaa suurvaltafiktionsa romahtaminen. Yhdenkäden sormilla on laskettavissa enää henkilöt, jotka Venäjää suurvaltana pitävät.

Äänestä
  • kyllä venäläiset itse ja sitä pönkittää se fakta ettei edes usa uskalla sinne hyökätä.

    Äänestä

Voi kauheaa. Auttakaa iivanaa!
Suomen hirmut sotkee koko kaalimaan.

Äänestä

330 ampumarataa vuoteen 2030 mennessä, joita sen jälkeen yht. 1000.

Simo Häyhä oli innokas metsämies ja aktiivinen ampumaharrastaja. Hänen salaisuutensa oli sitkeys, rauhallisuus ja kärsivällisyys. Oppiminen ja harrastuneisuus, taito liikkua luonnossa, sulautuminen sinne sekä luonnon, ympäristön ja eläinten tarkkailu. Ovela yhdisti tiedon ja taidon josta oli hyötyä tehtävässään.

Äänestä

Noita ampumaratoja käytän koska olen ampumaurheilun harrastaja ja metsästäjä.
Tarkkuusammunta on minulle myös työstressin poistaja ja mielen rauhoittaja.
Radalla on paljon reserviläisiä ohjatussa harjoittelussa sekä itsekseen treenaamassa.
Mukavaa porukkaa ja heidän kanssa on välillä kiva kisata.
Eli ampumaradat eivät ole pelkästään sotilasammuntaan käytettyjä paikkoja.

Äänestä

Juu Venäjän pelkää, että se joutuu itseään puolustaakseen liiskaamaan noi muurahaiset.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/14f52380-6580-4f21-94c6-bbf7b1c40fe2

Suomessa avataan 300 uutta ampumarataa. Venäjä kertoo pelkäävänsä.

Mitä Suomi voisi tehdä Venäjän pelkojen lieventämiseksi? Olisiko Suomen omat ydinaseet ja lupaus, ettei Pietaria tuhota, sellainen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu