Marinin hallituskaudella hoitajat saivat kenkää kun eivät suostuneet pakkorokotuksiin. Miksi silloin ei lakkoiltu? Ketään ei kiinnostanut kuinka hoitajien käy!
Edellinen hallituskausi
Anonyymi-ap
24313
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Hyvin sanottu. Se oli juurikin näin.
Niin nii, mutta ku, oli viher/vassarihallitus. Mitenkä silloin sak vois poliittisenlakon järjestää.
Nyt persu hallitus on Aiken tuho
Se oli marinin hallitus kun hoitajat saivat kenkää. Oletko ääliö?
Tuota pitäis kysyä rikulta.
Ihmiset on lampaita. Tarvitsevat paimenen lakkoillakseen. Lehdistöllä on paljon valtaa siihen mistä syystä ihmiset mitäkin tekevät. Toki nämä ihmiset eivät itse tunnusta että media heitä taluttaa milloin lakkoon ja milloin rokotettavaksi. Ay liikkeetkään eivät vaatineet lakkoja rokotuksiin painostamisen takia. Näin ollen ihmisille ei ollut sellaista paimenta joka olisi heitä lakkoilemaan ajanut. Ja kun iso osa perusti mielipiteensä median saneluun joten jos joku olisi vaatinutkin lakkoja, ei olisi saanut sille kannatusta.
Liittoja ei kiinnostanut hoitajien hyvinvointi
Liittoja kiinnosta ku, kaataa hallitus. Onneksi lakot vain lisää hallituksen kannatusta.
Muttaku edellinenhallitusjamariinijatytötjavelkaaajamaailmanmarkkinahintaeieieikubensajaammattidiisselijavoihankansalaisaloitemärkäkorvajatynkänenkusilläpersujenkomeinpaitajapuoliso
Vieläkö persut jaksaa tota samaa salaliittoteoriaa että rokotteen mukana asennetaan ihmiseen mikrosiru :))))
Se on vassarien keksimä öyhötys. Vieläkö te jaksatte tuota samaa😂😂
Tuulimyllyt levittää Coronaa,en saa enää nukuttua,muutkin Persut sanoo samaa ,Lapuan Absillaki kuulin varmaa tietoa
Nukkumatti sitä koronaa levittää.
Taksit kuulla vihreiden liittokokouksessa tommosia 😂😂
mitä se aloittaja vaahtoaa!! mitähän se nykyhallitus totetuttaa,hyi hyi!!
Kirpaisiko totuus kun Marin ei välittänyt hoitajista..
RKP eroamassa hallituksesta,kannatus menee ku vasikanhäntä eikä hallituksen ohjelma heidän sanelema
Ihmettelen ellei Kristilliset seuraa peräs
Mutta persujen kannatus nousee!!
katsotaas myöhemmin syksyllä persut menee vielä alas ja roimasti
Tämä oli kyllä marinin hallitukselta ilkeästi tehty ja liitot eivät välittäneet työntekijöistä.
Ota nyt se matolääke
mitä se aloittaja persu vaahtoaa nykyhallitus on kaiken tuho
Ihmiset eivät ymmärrä, miten hankalaksi elämä muuttuu, kun sairastuu. Päättäjät ovat vielä enimmäkseen perusterveitä. Siksi ei hoitajien kurjuuteen välitetä panostaa vaan annetaan heidän paeta muihin tehtäviin. Jos päättäjät itse joutuisivat teekoossa jonottamaan 5 - 7 tuntia muiden tautisten parissa kovilla penkeillä istuen tai vessassa oksentaen, muuttuisiko asenne.
Hoitajien työ on sellaista, jota ainakin minä arvostan todella korkealle. Lääkäri saa palkkansa pikakontaktistaan potilaaseen, mutta hoitajat, jotka ohjeistuksen mukaisesti käytännössä hyvin pitkäänkin hoitavat potilaita, eivät saa sellaista palkkaa, jota koulutuksensa ja ahkeruutensa vuoksi ansaitsisivat ja jolla Suomessa pärjäisi. Uskomatonta myös on se, että väkivalta hoitajia kohtaan on lisääntynyt. Käsittääkseni miespotilaat tekevät väkivaltaa myös heitä hoitavia kohtaan. Naisille lisää palkkaa tai normaalia korkeampia eläkkeitä tai parempia eläke-ehtoja.