Entäpä Vihreiden yrittäjyys ja työllstäminen?
Vasemmisto ylipäätään sanoo olevansa työtätekevien puolella.
Miten se ilmenee?
Vasemmistolaisia yrittäjiä en tunne yhtäkään.
Totta puhuen on demareita jotka ovat yritystoiminnassa mukana, mutta ne yritykset poikkeuksetta toimivat veronmaksajien rahoilla.
Vasemmistolaisuus perustuu yrittäjien riistämiseen, siis yritetään lypsää yrittäjän selkänahasta etuja vasemmistolaiselle.
Sama ajatusmaailma on sekä Demareilla, Vasemmistoliittolaisella, mutta Myös Vihreillä.
Koska yrittäminen perustuu yrittäjä omaan työpanokseen, taloudellisen riskin uskallukseen, sekä yrittämiseen sijoittamiseen on mahdotota sovittaa yrittäjän ja vasemmistokommunistin ajattelutapaa toisiinsa.
Kuinka monta Vasemmistoliiton jäsentä toimii yrittäjänä?
22
360
Vastaukset
- Anonyymi
Oulun kaupunginvaltuuston keskimäärin suurituloisimmat puolueryhmittymät ovat Vasemmistoliitto ja SDP.
Persut, Kokoomus ja Keskusta edustavat selvästi köyhempää porukkaa.
Usein vasemmistolaiset saavat tulonsa yhteiskunnan poliittisista viroista ja eduista. Siksi heitä kutsutaan edistyksellisiä.
Ei-sosialistit eli persut, kokkarit ja kepulaiset puolestaan saavat elantonsa yrittäjyydestä ja maataloudesta. Siksi heitä sanotaan riistäjiksi.
Vihreiden osalle lankeaa usein kysymys vailla vastausta.- Anonyymi
Onneksi Oulun alueen Ykköspuolue on PerusSuomalaiset !
Keskustan kannattajat on siirtyneet PerusSuomalaisiin
SDP:n ja KommunistiVasemmiston kannatus laskee kuin lehmän häntä
VIherpiipertäjiä ei kannata enää kukaa - Anonyymi
🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒
😍 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#18282917
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞
- Anonyymi
Yrittäjä yrittää ja hikoilee, mutta ei saa mitään aikaan ilman työntekijöitä.
- Anonyymi
Ilman työtä ei ole hyvinvointia eikä hyvinvointivaltiota. Neuvostoliitossa kokeiltiin ilmestyvätkö tuotteet kauppoihin pelkästään makaamalla, eivät ilmestyneet vaan kauppojen hyllyt notkuivat tyhjyyttään suurimman osan aikaa.
- Anonyymi
Mistä yrittäjän rahat tulle
Jos palkansaajan palkka puolittuu nii yrittäjienkin saama raha puolittuu vai kuka teidän laskut maassa muu kuin palkansaajst
- Anonyymi
Varmaan tuhannet maahanmuuttokoordinaattorit, kotoutumiskouluttajat, migrittäret, yms. mamutushumppaajat?
- Anonyymi
Onhan noilla jotain, humpuuki alan yrityksiä.
- Anonyymi
Ilmaston varjolla halutaan köyhyys kunniaan. Juuri sen verran tehdään töitä että ei vaurastu.
Ns kädestä suuhun.
Kapitalismin vastustajat kuten Baader - Meinhof vastustivat kapitalistista yhteiskuntaa. Itse olivat varakkaista perheistä ja elelivät prameasti. Mutta tavarataloja piti yrittää polttaa, pankkeja ryöstää, poliitikoita tappaa.
Vasemmistolaiset Suomessa on varakasta porukkaa ja omaisuutta on. Mutta terroristeja pitää tukea. Juutalaisia ja kristittyjä pidetään syypäänä kapitalismiin riistoon valtaan rasismiin kolonialismiin pakkokäännyttämisiin.
Jos todella haluaa olla köyhä niin vasemmistolainen Kontula voisi lahjoittaa omaisuutensa köyhille. - Anonyymi
Mistä yrittäjä sa rahansa
Taivaadta kuten maataloustukiloiset
Talonpoijaat 40 0000e v - Anonyymi
Kun kookkomuslson napoiksuppis ei saa taas duunarit tulee lonkka
- Anonyymi
Siis konkurssi
- Anonyymi
En tunne mutta tiedän kaksi vassaria yrittäjinä. Toisen talouden hoitaa sairaanhoitajavaimo ja toisen hallintojohtajaisä. Jälkimmäinen on vielä Oriveden yrittäjien hallituksen jäsen!
- Anonyymi
Et sinä tunne ketään muitakaan. Kaikki aikasi menee netissä messutessa sekopäisyytesi kanssa.
- Anonyymi
Mikä siinä yrittäjäpummissa on niin hienoa. Pelkkää veronkiertoa ja tukien pummaamista.
Nyt Urpo ja Parru vielä romahduttaa ostovoiman, niin se sun yrittäjäsi tekee konkan ja ryhtyy ideaalityöttömäksi. - Anonyymi
Ei yrittäjät ole työtä tekevien puolella vaan ajavat omaa etuaan ja haluavat maksaa mahdollisimman vähän palkkaa omille työntekijöilleen.
Persut ja muut hallituspuolueiden edustajat ovat ainoastaan yrittäjien puolella, eivät siis työtä tekevien puolella.
Hallituspuolueet haluavat riistää työntekijöitä, siksi heikentävät päätöksillään töissä käyvien asemaa ja suojaa Suomessa.
Miks työntekijöiden pitäisi alistua riistoon, tyytyä huonompaan palkkaan. Hallituspuolueet ovat omilla toimillaan tekemässä Suomesta halpatyövoimamaata, voivat sitten mainostaa ulkomaisille investoijille, ett Suomessa on pohjoismaiden halvimmat työntekijät. - Anonyymi
Onpas Pietarissa herätty aikaisin.
Aika moni Vasliittolainen on yrittäjä, mm julkaisija tai kirjailija. Ne on järkevämpää tehdä yrityksen nimissä kuin omissaan.
Yrittäjiä on paapottu kaikilla mahdollisilla tavoilla, ilman että siitä olisi seurannut muuta kuin lisää huutoa ja valitusta pilalle paapottujen yrittäjien taholta. Nimenomaan terveen kilpailun seurauksena osa yrityksistä, ne jotka hoitavat asiansa huonoiten, kamppailevat aina toimeentulonsa kanssa, eikä niitä pidäkään yrittää suosia jakamalla veronalennuksia tai yritystukia, ellei kyse ole kansallisesta heikkoudesta, kuten maatalouden osalta.
Niin kauan kuin on kilpailua, on aina yrityksiä, joilla ei mene hyvin. Se asia ei poistu "yrittäjän asemaa parantamalla", vaan ainoastaan siirtymällä kommunismiin.
Tuo asia kuuluu kansantalouden perusteisiin. Sitä osaamistaan mainostavan oikeiston luulisi sen tietävän. Jostain syystä Riikka Purrakaan, muutaman kurssin taloustiedettä suorittaneena, ei mainitse asiasta mitään. Äänten kalastelu typeryksiltä kun on kannattavampaa kuin kertoa totuus, joka suututtaisi persujen äänestäjien pahimman rupusakin. - Anonyymi
AY mafia yrittää poliittisilla lakoilla kiristää hallituspuolueita, nutta Orpon ei kannata antaa periksi. Loppujen lopuksi kyse on vallasta, eikä Ay liike välitä tavallisesta duunarista pätkääkään.
- Anonyymi
persujen tupaillassako sinut on aivopesty?
- Anonyymi
Miten oikeisto ja varsinkin persut sitten välittävät tavallisesta duunarisa? Mättämällä duunarin rahat omiin pohjattomiin taskuihinsa. Muuta välittämistä ei ole vielä havaittu.
- Anonyymi
Urpo joutuu antaa perää .
- Anonyymi
Minä mitään yrittää halua vasemmistonkannattajana ,miksi oikeisto aina luulee että vasemmisto haluaa yrittää jotain? Kummaa porukkaa,onko heillä joku pakkomielle vai mikä? Itse haluan tehdä vain leivän ja lämpimän minimissään ja minimityöllä ja koneilla. Vuosittain siihen menee ehkä viikko ,kaksi tehokasta työaikaa vuodessa sadonkorjuun aikaan,loppuvuodet olen vapaana kodissani kuin taivaanlintu ,en tarvitse mitään oikeiston rahoja vaan ainostaan nuo työpaikat aina kun jotain tarvitsen niin sen teen itse ja sitten näkemiin vaikka torilla tai jollain yleisellä paikalla.
Kotiani en ketään oikeistoryöstäjiä ja murhamiehiä tuo.
Oikeisto aina kuvittelee liikoja ja kaikenlaista että muut haluaa heidän orjijseen väkisin.Mikä harhaluulo,hävetkää,minä viis veisaan kenenkäön yrityäjän koroista tai voitoista ,töitä teen vain itseäni varten ,en ketään muita varten.
Hahahaa ,kun oikeinbaina naurattaa nuo oikeistometkut enkä sodi oikeiston sotia koskaan ,uhotkoon vaikka millä tappamisella ja miten paljon tahansa,mieluummin sodin vain heitä vastaan sitten,niin sekaisin ovat maailman nyt saaneet ja ydinsodan partaalle jopa Venäjän ja Kiinan kanssa.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työsuhdepyörän veroetu poistuu
Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan844333Ruumis kanavassa
Mikä juttu eilen ollut poliisit palokunta ambulanssi ja ruumis auto sillalla. Tekikö itsemurhan313222- 1712601
- 142026
Onko tässä paljon lääkettä..
Keski-ikäselle 43v Ketipinor 100mg Brintellix 10mg Venlafaxin 75mg Xanor 1mg Propral 40mg Xatral CR 10mg Esomepratsol 42281492Ei mitään menetettävää
Arvostin ja kunnioitin sun tunteita. Menit nyt liian pitkälle. Mulla ei ole enää mitään menetettävää ja sä tulet sen huo1631376Oi! Jorma Uotinen ja Helena Lindgren paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaudella"
Professori, tanssija, koreografi, Tanssii Tähtien Kanssa -tuomari Jorma Uotinen ja Suomen meikkitaiteen pioneeri, laulaj131160- 741009
Pakko tulla tänne
jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää38960Riittäisi juoruakkoille puhumista tässä kylässä
On mennyt mahottomaksi touhut. Taksi renki kuskaa akkaansa töihin lienekkö mitään lupaa yrittäjältä tähän touhuun. Kylän13872