Varoituksen sana vanhalta ja viisaalta

Erilaiset taivaanrannan maalarit eivät näytä tajunneen, että Venäjän voitettua sodan sillä on käytettävissään myös Ukrainan armeijan kalusto länsiaseineen sekä miehet. Ukrainan ja Venäjän armeijat yhdistettyinä ovat voittamaton yhdistelmä lännelle. Venäjän jatkaessa Puolaan hyökkää P-Korea E-Koreaan ja Kiina saartaa Taiwanin. USA on täysin sidottu sinne ja aseeton ja munaton Eurooppa on tuhon partaalla kun tämä valtavan sotakokemuksen omaava voima käy kohden länttä. Puolan jälkeen Saksa. Suomeen ei Venäjän kannata erikseen hyökätä koska Länsi-Euroopan kukistuessa Suomi tulee sotimatta.
43651
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 43

Vanhimmat

Sen jälkeen ruski määräilee vaan!
Otetaas sille!Na zdarovje!!

Äänestä

" että Venäjän voitettua sodan sillä on käytettävissään myös Ukrainan armeijan kalusto länsiaseineen sekä miehet."

Mitkä aseet ja mitkä miehet???
Ammukset ja ohjukset on ammuttu, jäljelle jää vain vähäinen määrä länsiaseita. Eikä ukrainalaiset halua taistella Venäjän puolesta.

Taas aivan huu haa pelottelua!

Äänestä

"... vanhalta ja viisaalta ..."

Olet joko liian vanha tai liian viisas! ;)

Äänestä

Jos Venäjä sodan joskus voittaisi niin se kohtaisi Ukrainassa väestön valtaisan epäluulon ja vihan, joka jatkuu yli sukupolvien! Väkisin Venäjän armeijaan ogettu ukrainalainen 'sotilas' harventaaisi kovasti edessä olevia venäläisiä boukkoja "takaapäin"! Siihen Tiltu voi luottaa!

Äänestä
  • Sinä et osaa suomenkieltä.

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Sinä et osaa suomenkieltä.

    Kiitä slobo onneas ettet ymmärrä suomen kieltä!😅🤣😂

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Kiitä slobo onneas ettet ymmärrä suomen kieltä!😅🤣😂

    Luonnollisesti, sinä, suomenkieltä taitamattomana, et itse huomaa virheitäsi ja jos joku niistä sinua huomauttaa, alat epätoivoisesti nimitellä muita. Kertoo paljon sivistystasostasi ja käytöstavoistasi.

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Luonnollisesti, sinä, suomenkieltä taitamattomana, et itse huomaa virheitäsi ja jos joku niistä sinua huomauttaa, alat epätoivoisesti nimitellä muita. Kertoo paljon sivistystasostasi ja käytöstavoistasi.

    Vastapuolen nimittely kertoo vain omasta ahdingostasi!!

    Sinulla ei ole minkäänlaisia länsimaisia käytöstapoja olemassa.

    Äänestä

  • Tiltulle on tyypillistä se, että hän juhlii MAHDOLLISTA voittoa kymmeniä kertoja jo etukäteen?

    Nazi omii tapoja Hitleriltä?

    Äänestä

Eikö niitten pitäis ensin voittaa tämä sota?

Äänestä

Eikös tämä sota ole osoittanut, että Naton aseet ovat vain suurta sotateollisuuden mainoskampanjaa. Niin kuin USA:n sotilaat ovat aiemminkin kertoneet, mitä tekee panssarivaunuilla ilman täydellistä ilmaherruutta? Kuinka pitkälle hyökkäykset etenevät, kun pelkästään moottorin suodattimet vaativat vaihdon parinkymmenen minuutin välein ja yleishuoltoa enemmän kuin käyttötunteja?
Vain sotateollisuuden aivopesemät uskovat, että kukaan johtaja ajattelisi hyökätä Eurooppaan vajaalla miljoonalla miehellä. Kannattaa tutustua maailmansotien tilastoihin, millaisen määrän miehistöä vallatun maan huolto ja järjestyksen pito vaatii. Vain idiootit uskovat tähän median syöttämään pelkopornoon. Mitä Venäjä muka tekisi ylikansoitetulla Keski-Euroopan mailla, kun Venäjällä on aivan riittävästi maa-alaa itselläänkin ja vielä huomattavasti enemmän sen hyödyntämättömiä raaka-aineta? Ei Putinia, eikä Venäläisiä kiinnosta Länsimaiset rappeutuneet, moraalittomat kansalaiset, joilla on mielenterveys ja huumeongelmia. Sitä kiinnostaa vain pitää nämä samat tahot rajojensa ulkopuolella ja estää Länsimaisten pankkiirien vuosisatoja kestäneet maan valtausyritykset.
Nytkin samat johtajat ovat kokoontuneet Kieviin toteamaan projekti Ukrainan luhistumisen ja keräämään viimeiset rahat, jotka ovat lypsettävissä maan saamista avustuksista.

Äänestä
  • -----. Mitä Venäjä muka tekisi ylikansoitetulla Keski-Euroopan mailla, kun Venäjällä on aivan riittävästi maa-alaa itselläänkin ja vielä huomattavasti enemmän sen hyödyntämättömiä raaka-aineta?------

    Ei tietenkään mitään mutta pakottaisi ne aseriisuntaan, eroon Natosta eli ajaisi tällä tavoin Yhdysvallat pois Euroopasta.

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    -----. Mitä Venäjä muka tekisi ylikansoitetulla Keski-Euroopan mailla, kun Venäjällä on aivan riittävästi maa-alaa itselläänkin ja vielä huomattavasti enemmän sen hyödyntämättömiä raaka-aineta?------

    Ei tietenkään mitään mutta pakottaisi ne aseriisuntaan, eroon Natosta eli ajaisi tällä tavoin Yhdysvallat pois Euroopasta.

    Ei Venäjästä OLE moiseen! Sotakiima on paha tauti ja Venäjällä on aivan liikaa wannabe-"Pietari-Suuria"!

    Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    Ei Venäjästä OLE moiseen! Sotakiima on paha tauti ja Venäjällä on aivan liikaa wannabe-"Pietari-Suuria"!

    Isku- ja pilkkalauseet eivät ennenkään ole mitään mihinkään vaikuttaneet. Jos uho auttaisi jotenkin niin Ukraina olisi jo aikaa sitten vallannut Moskovan.

    Äänestä

  • Anonyymi00014 kirjoitti:

    Isku- ja pilkkalauseet eivät ennenkään ole mitään mihinkään vaikuttaneet. Jos uho auttaisi jotenkin niin Ukraina olisi jo aikaa sitten vallannut Moskovan.

    Ukraina ei edes ole yrittänyt vallata Moskovaa vaan yrittää puolustaa mataan brutalia hyökkääjää vastaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00015 kirjoitti:

    Ukraina ei edes ole yrittänyt vallata Moskovaa vaan yrittää puolustaa mataan brutalia hyökkääjää vastaan.

    Mielellään valtaisivat ja hirttäisivät Putinin jos kykenisivät.

    Äänestä

  • Anonyymi00016 kirjoitti:

    Mielellään valtaisivat ja hirttäisivät Putinin jos kykenisivät.

    Putler on se kiviriippa, joka vetää Venäjän syvyyksiin!

    Äänestä

Venäjällä riittää sitkeyttä. Kaukasuksen vallattuaan sotivat siellä 100 v ennenkuin alue rauhottui mutta Venäjä ei antanut periksi. Kyllä jaksaa Ukrainassakin samat 100 v jos on tarvetta. Länsi jaksaa alle 2 vuotta.

Äänestä
  • Venäjä on menettänyt kahdessa vuodessa enemmän väkeä kuin sadassa vuodessa Kaukasuksella.

    Äänestä

  • Anonyymi00019 kirjoitti:

    Venäjä on menettänyt kahdessa vuodessa enemmän väkeä kuin sadassa vuodessa Kaukasuksella.

    Mistä lähteestä löysit luvun Kaukasuksen menetyksistä? Omasta kaalistasi, veikkaan.

    Äänestä

  • Afganistanissa se 1979-1989 jaksoi 10 vuotta ennen kuin tunnusti häviönsä!

    Äänestä

Lähestytään avauksen kuvaamaa tilannetta kun nyt on selvinnyt, että Euroopan Nato on munaton ja kynnetön vielä monta vuotta.

Äänestä
  • Kuten kerrottu niin trotyyliä tuotetaan koko EU-aluelle vain yhdessä tehtaassa Puolassa. Kun se ottaa ohjusosumia niin mitä sitten. Koko EU-alueen kranattituotanto on silloin seis pitkäksi aikaa ja sota Euroopassa on pian ohi.

    Äänestä

Mistä tui on ylipäätään saanut alkunsa tuo päähänpinttymä että Venäjä olisi hyökkäämässä Eurooppaan? Ukraina on ollut piikki Putinin perseessä ho vuosia ja on sitä jatkossakin.

Jos Hillary olisi voittanut v2016 vaalit niin tämä Ukraina-konflikti olisi provosoitu jo aiemmin. Washingtonissa todellista valtaa käyttävät koukkunokat vihaavat Venäjää kiihkeästi jo historiallisista syistäkin.

Äänestä
  • Johtuisko siitä, että Ukraina on Euroopassa ja hyökkäämällä sinne Venäjä on hyökännyt Eurooppaan?

    Äänestä

Elon Musk

Moskovalla ei ole mitään mahdollisuutta valloittaa koko Ukrainaa, "mitä pidempään sota jatkuu, sitä enemmän aluetta Venäjä saa kunnes he osuvat Dniproon, jota on vaikea voittaa."

Myös Hitler esitti saman mielipiteen kenraaleille 1943. Hitler tosin uhrasi SS-joukkonsa Kurskissa, koko Ukraina vallattiin Hitleriltä 88 kk aikana.

Komennossaan von Mansteinilla oli noin 160 000 saksalaista. 4. panssariarmeijan esikunta oli asetettu valvomaan 2. SS-panssariarmeijakuntaa.Lisäksi Wolfram von Richthofenin Luftflotte 4 oli täydennetty 1 000 lentokoneen vahvuuteen hyökkäyksen tukemiseksi. Neuvostoliiton joukkoihin taistelun aikana kuului 300 000 Lounaisen, Brjanskin ja Olhavan rintaman sotilasta komentajinaan kenraalit Filipp Golikov ja Nikolai Vatutin. Neuvostojoukkoihin kuuluivat esimerkiksi 40., 69. ja 3. panssariarmeija.

Äänestä
  • 1,2 miljoonaa taistelijaa ja 2500 panssaria vaaditaan.


    Edessä oli taistelu, joka muutti Kiovan raunioiksi.

    Saksalaisten hävittyä Kurskin taistelun, Josif Stalin määräsi operaatio Polkovodets Rumyantsevin, jonka yksi päämääristä oli vallata Harkova ja Belgorod takaisin. Puna-armeija menetti taistelussa 450 panssarivaunua 800:sta, mutta onnistui siitä huolimatta pakottamaan Erich von Mansteinin johtamat Saksan 4. panssaridivisioonan, 8. armeijan, XI armeijakunnan ja taisteluosasto Kempfin vetäytymään kaupungista. Neuvostoliitto sai valloitettua kaupungin lopullisesti 23. elokuuta.

    Äänestä

"Erilaiset taivaanrannan maalarit eivät näytä tajunneen, että Venäjän voitettua sodan sillä on käytettävissään myös Ukrainan armeijan kalusto länsiaseineen sekä miehet. "

Ja selkäänampujia jatkossa riittää!😅🤣😂😇

Äänestä
  • Venäjä on valloittanut 600 neliökilometriä maata kuudessa kuukaudessa. Se vastaa yhtä tuhannesosaa Ukrainan alueesta.

    Äänestä

Jostain syystä nykyisin ei puhuta siitä, että Saksan miehitettyä Ukrainan 1941 ukrainalaiset suorittivat Saksan valvonnassa juutalaisten joukkotuhonnan.
Aivan samoin Suomessa ei ole sopivaa muistaa, että Raatteen tiellä tänne oli tulossa ukrainalainen divisioona. Niiden ruumiista ei siihen aikaan kukaan ollut kiinnostunut.
Kun me puolustettiin maatamme, niin 17 v pojat joutuivat rintamalle. Ukrainassa alaraja on 27 v. Miksi?

Äänestä
  • Ukrainan armeijaan ei ole nuoria otettu sen takia, kun ikäluokat ovat niin pieniä.
    20 vuotiaita on alle puolet 40 vuotiaiden määrästä.

    Äänestä

  • Jostain syystä ei LIIOIN PUHUTA SIITÄ, että venäläoisustä 2. MS:n sotilaista 1-1,5 miljoonaa palveli Saksan armeijassa HiWi (=HilfsWillige) statuksella auttaen Saksaa huollossa ja kuljetuksissa!

    Muistuuko mieleesi?

    Äänestä

  • Anonyymi00035 kirjoitti:

    Jostain syystä ei LIIOIN PUHUTA SIITÄ, että venäläoisustä 2. MS:n sotilaista 1-1,5 miljoonaa palveli Saksan armeijassa HiWi (=HilfsWillige) statuksella auttaen Saksaa huollossa ja kuljetuksissa!

    Muistuuko mieleesi?

    Paljon halutaan unohtaa. NL ja Saksa sopivat myös hyökkäämättömyys sopimuksen ja jakoivat maita karttalehdillä. Aatu heräsi päiväunistaan ja huomasi, ettei noihin ketkuihin ole luottamista. Nyt Pulteri maalailee isoa sotaa pahaa länttä vastaan ja ellei ala liennyttämään , saa mitä pyytää.

    Äänestä

  • Anonyymi00035 kirjoitti:

    Jostain syystä ei LIIOIN PUHUTA SIITÄ, että venäläoisustä 2. MS:n sotilaista 1-1,5 miljoonaa palveli Saksan armeijassa HiWi (=HilfsWillige) statuksella auttaen Saksaa huollossa ja kuljetuksissa!

    Muistuuko mieleesi?

    Höpö höpö, suurin osa noista Hiwi sotilaista oli ukrainalaisia ja baltteja, eikä venäläisiä.

    Äänestä

Synkkä on kuvailusi Aloittaja. Et kai todella usko, että koko planeetta on niin taantunut.

Äänestä

Venäjän armeija + Ukrainan armeija on voittamaton voima ja vyöryy suht'koht helposti Atlantille, jos siis tarvis.

Äänestä
  • Venäjällä on alle puolet vaadittavasta voimasta käytössään. Vaadittavan raskaan aseen määrän valmistamiseen menee pari vuotta.

    Äänestä

Näin lukee Iltasanomissa: "Venäjän armeijaan liittyy ukrainalaisia, jotka tarvitsevat palkkatyötä ja ovat muutenkin länsivihamielisiä lännen pettämisen vuoksi. Sama on nähty tapahtuvan jo Donbasissa, lisää Hodorkovski.".

Venäjä kokoaa puolelleen jo ukrainalaisarmeijaa joka kääntää saamansa länsiaseet länttä itseään vastaan. Venäjä + Ukraina = Voittamattomat.

Äänestä
  • Kuten todettu ukrainalaisten saarrostamiseen vaaditaan miljoona-armeija ja Kiovan valtaamiseen panssariarmeija, jonka varustaminen vie pari vuotta. Harkovan taistelua vastaa
    Kurskin panssaritaistelu Itärintamalla heinäkuussa 1943. Venäläiset kärsivät 1500 vaunun ja 1000 lentokoneen sekä yli 860 000 sotilaan tappion. Saksalaisten pienempi armeija menetti noin 1000 vaunua ja lentokonetta sekä 350 000 sotilasta.

    Äänestä

  • Anonyymi00043 kirjoitti:

    Kuten todettu ukrainalaisten saarrostamiseen vaaditaan miljoona-armeija ja Kiovan valtaamiseen panssariarmeija, jonka varustaminen vie pari vuotta. Harkovan taistelua vastaa
    Kurskin panssaritaistelu Itärintamalla heinäkuussa 1943. Venäläiset kärsivät 1500 vaunun ja 1000 lentokoneen sekä yli 860 000 sotilaan tappion. Saksalaisten pienempi armeija menetti noin 1000 vaunua ja lentokonetta sekä 350 000 sotilasta.

    500-800 raskasta panssaria minimi.

    Äänestä

....illä on käytettävissään myös Ukrainan armeijan kalusto länsiaseineen ......

Vaan ei se saa niihin ammuksia lännestä eli ovat kohta hyödyttömiä.

Äänestä

Venäjä häviää ensi vuonna 2025 sodan.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Erilaiset taivaanrannan maalarit eivät näytä tajunneen, että Venäjän voitettua sodan sillä on käytettävissään myös Ukrainan armeijan kalusto länsiaseineen sekä miehet. Ukrainan ja Venäjän armeijat yhdistettyinä ovat voittamaton yhdistelmä lännelle. Venäjän jatkaessa Puolaan hyökkää P-Korea E-Koreaan ja Kiina saartaa Taiwanin. USA on täysin sidottu sinne ja aseeton ja munaton Eurooppa on tuhon partaalla kun tämä valtavan sotakokemuksen omaava voima käy kohden länttä. Puolan jälkeen Saksa. Suomeen ei Venäjän kannata erikseen hyökätä koska Länsi-Euroopan kukistuessa Suomi tulee sotimatta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu