ORPON JA PURRAN HALLITUS OTTAA VELKAA 56 MRD.

https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/d616e338-ee5c-43b0-914f-53d8c1ad0a01

Persut täällä on kokoomuslaisten kanssa huutaneet ja kirkuneet edellisen hallituksen velanotosta, jolloin oli kaksi vuotta koronapandemia, ja mittaamattomat koronakriisin aiheuttamat sairaanhoitokulut, terveydenhuollon saattaminen eteenpäin 20 vuoden jumittamisesta, yritysten tukeminen, ostettiin F-35 hävittäjiä ja miljardeilla aseita USA:sta, energiakriisi ja Venäjän öljystä irrottautuminen, Natoon liittyminen, Ukrainan tukeminen jne.

Nyt tämä porvaripellejen hallitus ottaa jo 16 miljardia enemmän velkaa (ny tiedossa 56 mrd), kuin edellinen hallitus kriisien aikana ja niistä selviämiseen.
Ja jääkö tämä tähän. Edelliseltä hallitukselta jäi 1,4 mrd työttömyysvakuutusmaksuja yli siirrettäväksi riihikuivaa rahaa ja vielä aikoo tämä hallitus myydä valtion omaisuutta 4 miljardilla. Tuleeko sittenkin tunnin juna turkuun, kun sen Petteri on kokoomuslaisille Varsinais-Suomessa luvannut,

Ihan pitää kysyä persut, että mites tässä näin kävikään? Varakkaille jaetut verohelpotukset sitä ovatkin mittavasti suurempi summa kuin meille on kerrottu ja yksityisille terveysjäteille jaetut avustukset.

Edellinen Sipilän hallitus sai tämän maan sekaisin ja pudotti valtavan määrän ihmisiä köyhyysloukkuun, tämä hallitus pudottanee jo keskituloiset köyhyyteen ja velkakierteeseen.
33249
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 33

Vanhimmat
  • Hih,kuka kehtaa persujen oppositio mölyjä linkittää tässä tilanteessa? Marinin aika 40 mrd,persuilla 56 mrd. Plus säästöt.

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Hih,kuka kehtaa persujen oppositio mölyjä linkittää tässä tilanteessa? Marinin aika 40 mrd,persuilla 56 mrd. Plus säästöt.

    Marinin hallitus suunnitteli vuodelle 2023 lisävelkaa 8 miljardia.

    Orpon Persuhallitus päätti ottaa lisävelkaa 14.4 miljardia! Velanottoa lisättiin reilulla 6 miljardilla… Se, miten tätä voi kutsua ”sopeuttamiseksi” on täysi mysteeri.

    Äänestä

Eduskunnan kyselytunti menossa.

Äänestä

Persujen persiiseen menee nyt rahat. Supo tutkimaan ja heti!

Äänestä

Päättäkää jo nyt kumpaa saa tehdä leikataan vai otetaanko velkaa. Rahat on loppu ja jotain pitää tehdä.

Äänestä
  • No kun persut tekee molempia eikä kukaan tiedä minne rahaa menee niin paljon!

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    No kun persut tekee molempia eikä kukaan tiedä minne rahaa menee niin paljon!

    Totta.

    Äänestä

EU NATO ja SOTE, se maksaa, Sanna nuo kaikki kulut aiheutti.

Äänestä
  • Ostihan se Sanna ne uudet Hornetitkin, kalliiksi tuli vosu suomelle.

    Äänestä

  • Huutelee porvari jolla on pakkomielle expääministeristä.

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Ostihan se Sanna ne uudet Hornetitkin, kalliiksi tuli vosu suomelle.

    Ite oot vosu.

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Ostihan se Sanna ne uudet Hornetitkin, kalliiksi tuli vosu suomelle.

    Ei Suomi mitän Hornetteja ostanut, persu tietämätön!

    Suomi osti F-35 hävittäjiä 64 kappaletta. Marin tilasi Kaikkosen kanssa ja Marin vei Suomen Natoon ja avitti Ruotsiakin tekemään päätöksen liittyä Natoon.

    Äänestä

  • Anonyymi00015 kirjoitti:

    Ei Suomi mitän Hornetteja ostanut, persu tietämätön!

    Suomi osti F-35 hävittäjiä 64 kappaletta. Marin tilasi Kaikkosen kanssa ja Marin vei Suomen Natoon ja avitti Ruotsiakin tekemään päätöksen liittyä Natoon.

    Eikä niistäkään ole vielä yhtään maksettu.

    Äänestä

  • Anonyymi00016 kirjoitti:

    Eikä niistäkään ole vielä yhtään maksettu.

    Kyllä muuten on maksettu, et vain ymmärrä näitä systeemejä. Wi kaikkia kerralla vaan maksetaan osittain.

    Eihän mikään firma ala tehdä ilman ennakkomaksua kalliita tuotteita varastoon, että siis. " maksellaan kun jaksellaan" - tyyliin. Taitaa persun tyhmyys tiivistyä!

    https://yle.fi/a/3-12225920

    Äänestä


Ei tarttis ottaa yhtään velkaa jos ei olis hylätty venäjää.

Maksakaa kurjat, nyt tulee laskuja niin että piisaa.

Äänestä
  • Just joo...voit mennä sinne Venäjälle, kun se on niin hieno maa sun mielestä. Murhaajien ghetto. Putin Myrkyyttäjämurhaaja I tsaari johtaa maata. Kansa on vätyksi täynnä.

    Äänestä

  • Anonyymi00018 kirjoitti:

    Just joo...voit mennä sinne Venäjälle, kun se on niin hieno maa sun mielestä. Murhaajien ghetto. Putin Myrkyyttäjämurhaaja I tsaari johtaa maata. Kansa on vätyksi täynnä.

    Sut on aivopesty 🤣

    Äänestä

  • Anonyymi00022 kirjoitti:

    Sut on aivopesty 🤣

    Tai itseasiassa sinut on , ryssäntrolli!

    Äänestä

Lindtman vaatii että velkaantumista on kasvatettava vuosittain 20 miljardilla, välikysymys jos ei saada tuhlausta käyntiin laajamittaisesti

Äänestä
  • Valehtelee porvari korvat lepattaen.

    Äänestä

  • Anonyymi00014 kirjoitti:

    Valehtelee porvari korvat lepattaen.

    tosin koko huoneeni heiluu, kaupunki kun kävelen
    ei ne ollutkaan muiden päät jotka hielu, paoihttelen edellistäni

    korvissa kaikuuääänet

    Äänestä

  • Anonyymi00020 kirjoitti:

    tosin koko huoneeni heiluu, kaupunki kun kävelen
    ei ne ollutkaan muiden päät jotka hielu, paoihttelen edellistäni

    korvissa kaikuuääänet

    Ei tarttis ottaa yhtään jos ei olis hylätty marinin sdäästöjen aikaan
    köyhät kuten minä sai jäädä ja korvissa alkoi lepattaa kuiskaukset.

    valvon javiina kaistuu kotonan jälkeen
    4 vuotta juonut noita olen korvissa viheltää lepattava ääni

    Äänestä

  • Anonyymi00021 kirjoitti:

    Ei tarttis ottaa yhtään jos ei olis hylätty marinin sdäästöjen aikaan
    köyhät kuten minä sai jäädä ja korvissa alkoi lepattaa kuiskaukset.

    valvon javiina kaistuu kotonan jälkeen
    4 vuotta juonut noita olen korvissa viheltää lepattava ääni

    Köyhä ja juopotellut neljä vuotta ja aina köyhemmäksi vajonnut, sekopää persu. Kohta sulle taivaan merkit näyttää Purra, vie leivän suusta ja perunaakaan ei ole varaa.

    Äänestä

Mein Führer - Die wirklich wahrste Wahrheit über Petteri Orpo.

Nyt meni Orpon ministerikollegat sekä Orpo liian pitkälle kyselytunnilla. Totuus paljastui ja Petteri Orpon osaamattomuus paistoi kuin Naantalin aurinko. Onko Orpo tosiaan noin ylimielinen ja kuvittelee tyhmyytensä peittyvän ylimielisyyden alle. Samaa kaliberia Wille Rydman. Kaksi paskiaista ja sanoisin, että kurjia valehtelijoita.

Äänestä

Hallituksien on pakko ottaa vaan koko ajan lisää velkaa koska valtion ja kuntien palkkojakaan ei voida muuten maksaa ja koko maa ajautuu konkurssiin, sosialiturvasta puhumattakaan.

Kukaan ei enää tiedä mikä ratkaisuksi Suomen kaltaiselle pikku valtiolle rahoitusongelmiin.

Ehkä vain johonkin suurempaan valtioon sulautuminen ja sitten on sieltä väkisin tuotava töitä ja sosialiturvaa tänne perähikiään ,onin voimin ei Suomen talousongelmat enää ratkea.

Tai ehkä tämä maa olisi vaan paras antaa jo suosiolla vaikka venäläisille jos edes he tahtovat tätä,muuta mahdollisuutta ei enää ole markkinataloudessa.

Suomelta loppui jo varat maksaa Natolle tai ostaa yhtään mitään huippuhävittäjiä tai yleensä mitään muutakaan.
Kurjistumiskierre meni ja menee vielä pitwmmälle ja se koskettaa sitten koko kansaa.

Se siitä Suomesta,pelastukoon ken pystyy, noh onneksi rajat edes aukeaa jotta köyhemmät voi käydä edes Venäjältä taas ostamassa halpaa polttoainetta ja ruokaa ja sähköäkin, ja ehkä tehdä työtä ja bisnestäkin siellä ja jos vielä edes myyvät mitään enää suomalaisille.

Muuten ottaa ennenaikainen kuolema kaikille täällä,muuta johtopäätöstä ei voi edes tehdä enää,niin surkiasti taitaa asiat jo olla täällä.

Suomalaisten omin voimin ei tämä ongelma tunnu enää ratkeavan ollenkaan ,niin monta hallitusta on nyt vasemmalta ja oikealta läpikäyty mutta mitään ei ole ratkennut asian eteen. Pian velanmyöntäjät sulkevat hanat ja se oli siinä sitten koko valtio.

Valmistautukaa äkkipudotukseen ja vähän äkkiä nyt,teidän etua ei aja enää kukaan tässä maassa vaan kaikki ajautuu vapaaseen pudotukseen jossa pohjaa ei näy.
Vaikka näyttää jo siltä että kukaan ei enää maasaa välitä koko asiasta,ajattelevat vain että menköön jos on mennäkseen ,we will give up all issues now and forever.

Äänestä

No, Suomi on aina ollut varakkaiden kelmien hallittavissa. Kyllähän me tiedämme jo Sipilän olleen ministerinä ainoastaan, että saa hallintarekisterit ja vakuutuskuoret ja piilotettua verottajalta omaisuuden.
Hyvänä apuna Sipilällä oli Anne Ahne-Berner, jota ei ikinä olisi pitänyt ministeriksi päästää.

Nyt Orpo jakaa rahaa taas vuorostaan varakkaille ja sitä sitten ihmetellään miksi pitää yhä enemmän leikata ja ottaa lisäksi velkaa. Listaamattomien yhtiöiden olematonta osinkoverotus on käsittämötön jäänne 90 luvun lamasta ja RKP on ollut hallituksissa vain estämässä varakkaiden ruotsinkielisten säätiöiden osakekauppojen voittojen verotuksen ja säätiöt on saaneet mellastaa kuin siat pellossa, kaikki lähes verotonta toimintaa, kun muka yleishyödyllisiä.

Köyhältä kansanosalta ei voisi repiä enempää, mutta Purra on sanonut Orpolle, että leikataan niin rajusti, että köyhät lakoaa, niin ei hänen,(Riikan) tarvitse enää ampua heitä. Päästään kustannuksista eroon kertaheitolla.

Äänestä
  • https://www.aamulehti.fi/pirkanmaa/art-2000010144340.html

    Tämän Orpon ja Purran hallituksen aikana piti tulla 100 000 uutta työpaikkaa. Tämä oli budjetissa laskettu verotuloiksi, mutta toisin käy, irtisanottuja ja lomautettuja pukkaa ovista ja ikkunoista.

    Satonen puuhastelee työehtojen heikennysten kanssa ja työttömyyskorvausten leikkausten kanssa. Työllisyyttä nuo tässä hallituksessa ei hoida ollenkaan. Taantumaan varotaan, että heilahtaa. Porvarihallitus ottaa ennätysmäärän velkaa, suorastaan hirveän...Näinkö Purrakin kehtaa kurttuista naamaansa enää eduskunnan lehterillä väännellä. Kyllä on huono ja osaamaton hallitus, ja pahempaa vain odotettavissa. No saahan köyhä kansa alekaljaa ja kristillisten lanseeraamaa vahvaa
    8 % olutta lähikaupasta, rähinäolutta.

    Äänestä

Suomen luotsaaminen kotia on kallista hommaa siksi otettava lisää velkaa koska on sen aika.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/d616e338-ee5c-43b0-914f-53d8c1ad0a01

Persut täällä on kokoomuslaisten kanssa huutaneet ja kirkuneet edellisen hallituksen velanotosta, jolloin oli kaksi vuotta koronapandemia, ja mittaamattomat koronakriisin aiheuttamat sairaanhoitokulut, terveydenhuollon saattaminen eteenpäin 20 vuoden jumittamisesta, yritysten tukeminen, ostettiin F-35 hävittäjiä ja miljardeilla aseita USA:sta, energiakriisi ja Venäjän öljystä irrottautuminen, Natoon liittyminen, Ukrainan tukeminen jne.

Nyt tämä porvaripellejen hallitus ottaa jo 16 miljardia enemmän velkaa (ny tiedossa 56 mrd), kuin edellinen hallitus kriisien aikana ja niistä selviämiseen.
Ja jääkö tämä tähän. Edelliseltä hallitukselta jäi 1,4 mrd työttömyysvakuutusmaksuja yli siirrettäväksi riihikuivaa rahaa ja vielä aikoo tämä hallitus myydä valtion omaisuutta 4 miljardilla. Tuleeko sittenkin tunnin juna turkuun, kun sen Petteri on kokoomuslaisille Varsinais-Suomessa luvannut,

Ihan pitää kysyä persut, että mites tässä näin kävikään? Varakkaille jaetut verohelpotukset sitä ovatkin mittavasti suurempi summa kuin meille on kerrottu ja yksityisille terveysjäteille jaetut avustukset.

Edellinen Sipilän hallitus sai tämän maan sekaisin ja pudotti valtavan määrän ihmisiä köyhyysloukkuun, tämä hallitus pudottanee jo keskituloiset köyhyyteen ja velkakierteeseen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu