saako sen sanoa ääneen? Kuuluuko se sananvapauden piiriin?
Jos ei pidä Suomen kansasta
Anonyymi-ap
22189
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Käytän sananvapauttani toteamalla, että en pidä idiootteista. Riippumatta kansalaisuudesta, taustasta tai puolueesta.
Ettehän te natottajat pidä kuin itsestänne.
Aloittajan kysymykseen suora vastaus, tottakai saa sanoa senkin ääneen, jos välttämättä haluaa nololla yleistyksellä näyttää typeryytensä.
Mekin vihataan venäläisiä ja Jeesuksen kieltäjiä
Ketkä me? Puhu vain omasta puolestasi.
Just. Eli omaa mieltä ei saa olla. Heti tulee ulkopuolelta painostusta jos ei ole samaa mieltä. Hyvän esimerkin annoit näennäisestä sanan- ja mielipiteen vapaudesta.
Omaa mieltä saa olla aina, mutta ei siihen omaan mielipiteeseensä saa muita vetää mukaan, kun ei ole kumminkaan kysynyt niiltä muilta.
Miten Anonyymia voi edes teoriassa painostaa? Eihän hän ole kukaan.
Ja miten Anonyymi voi puhua mitään sananvapaudesta? Sehän on tarkoitettu vain luonnollisille henkilöille, joilla on persoona. Täysin nimetöntä sananvapautta ei ole muualla kuin pimeässä verkossa, sillä julkaisija on rikosvastuussa julkaisemastaan. Medioiden arkaluonteisissa tapauksissa julkaisemat nimimerkkikirjoituksetkaan eivät ole nimettömiä toimitukselle.
Ja kenet aloittaja veti mukaan?
Olutta taas menee?
Jos et jotain kohtaa ymmärtänyt, kokeile ottaa lisää. 🍺
Larry David vihaa kaikkia ihmisiä, ja hän sanoo sen ihan suoraan oman sarjansa Curb your enthusiasm (Jäitä hattuun) viimeisimmän kauden jaksossa 1.
Hän vihaa siis (myös) suomalaisia, ja ilmoittaa sen kenen tahansa HBO:n tilaajan telkkarissa vaikka monta kertaa päivässä.
Kai ymmärrät et hän myy tuotettaan, ja sksi sanoo kaikenlaista? Ei tarkoita välttämättä.
Ööö... Kai ymmärrät että tuo sarjan Larry David on Larry Davidin itsestään kirjoittama äärimmilleen karrikoitu versio, jossa ei välttämättä ole paljonkaan yhteistä todelliseen?
Sarja kuitenkin on esittävinään, että kyseessä todella on Larry David.
Minä en pidä tämän ketjun avaajasta vaan suorastaan vihaan häntä. Sanon sen ääneen.
Rasismia
Älkää ruokkiko trollia.
"KYLLÄ SAA"!!!
Kysymys lienee siitä, että jos vihaa Suomen kansaa niin miksi ihmeessä sellainen täällä haluaisi asua? Onhan sitä paljon muitakin maita maailmassa johon voisi asettua, sosiaaliturvako pitää sinut tässä maassa?
Kokeile. Mene jonkin suuren kauppakeskuksen aulaan tms. ja kailota suureen ääneen että vihaat Suomen kansaa. Ei täällä nimettömänä uhoaminen vaadi mitään.
Miksi tuo kailottaja sitten edes on täällä jos vihaa suomen kansaa?
Taitaa ollakin tyhmyyden huippu koko otus.
Jos jotain vihaa, silloinhan järkevä lähtee pois, sellaiseen paikkaan missä ei tarvi vihata.
Taitaa aloittaja vaan vihata itseään muttei kehtaa sanoa ääneen, luuseri kun on.
"Suomen kansasta" on höImö yleistys, kun meistä kukaa ei edes tunne kansaa. Tunnemme vain lähellämme olevia ihmisiä, sekä niitä, jotka saa mediassa ja somessa näkyvyyttä ja sitäkin vain osittain. Näin vajaan tiedon perusteella on huono lähteä arvostelemaan kansaa yleistävästi.