Taatusti olisi kysyntää ja menisi hyvin kaupaksi. Ukraina on näyttänyt mitä kaikkea kivaa niillä voi tehdä. Järvi vieressä, jossa testata.
Vesilahti voisi rakentaa meridronetehtaan
Anonyymi-ap
18361
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Kenen rahoilla se tehdas pysytettäisi????.
Sijoittajien rahoilla. Kysyntää siis on.
Mielummin vaikka asuntomessut . Rantarakentamista Lammasniemeen niin saadaan rikkaita veronmaksajia kuntaan . Siinä kunnan pamput ei sitten tietäisi kuinka olla päällään vai p.rseellään herrojen edessä.
https://www.aamulehti.fi/pirkanmaa/art-2000010265377.html
Ensin puolustusteollisuutta, sitten asuntomessut. Kun talojen hinnat nousseet riittävän korkealle. Lammasniemen voi pitää virkistyskäytössä siihen asti.
Huvittaa virkistysalue Lammasniemi, ei se ole muuta kuin hoitamaton lepikko jossa ollut kaatopaikka. Kärjessä joskus -70 luvulla rakennettu paha mökki ainut virkistäytymispaikka . Jos kunta osaisi senkin hyödyntää oikein, mutta siellä se niemi on rehottanut viimeiset 50 vuotta. Ja mitä tekee aktivistit, aina laitetaan hanttiin kaikkea uutta vaikka ei silti panna tikkua ristiin ryteikön siivoamisen eteen että se niemi jotenkin tuntuisi houkuttelevalta "virkistysalueelta". Onneksi on mahdollisuus muuttaa kunnasta pois sitten kun saa tästä pysähtyneisyydestä tarpeekseen ja haluaa palata takaisin sivistyksen pariin.
Sastamalassa ammustuotantoa, Nokialla vaikka mitä, kyllä Vesilahteenkin pitää saada puolustustellisuutta.
Pirkanmaan puolustusklusteri
Narvan boikaasulaitos ensin ja sen jälkeen teollisuutta joka ostaisi paikallista kaasua tuotantolaitoksensa tarpeisiin.
Eikös ole jo tekeillä?
Pitikö Narvaan tulla tällainen laitos?..
https://yle.fi/a/74-20077665?fbclid=IwAR1w8MCRmIO96IDyaTw4rWr5rjzx_38QjHQCpymeC77E4oGTrRJ0v3mY_4A
Keksikään jokin muu nimi tuolle vesiohjukselle.
Drone tarkoittaa lentävää laitetta. Vedessä ei voi lentää.
Kulkisiko se drone Narvalaisella biokaasulla , sitten räjähtäisi sopivassa paikassa ja viholliset tukehtuisivat kaasuun.
Vai tarkoititko suolikaasulla?
Samaa kaasua se on.
Lypsylehmän pötsikaasua ja peräpäästä tulleesta raakaaineesta biokaasuksi muunneltua erittäin herkästi syttyvää jalokaasua . Sillä lähtee aimo pamaus ja yliääni lentokin on etanan liikehdintää siihen verrattuna .
Tämmöisiä siis https://youtu.be/6eVBn6gYZNE?t=29
Luulisi Vesilahdessa olevan osaamista veneenrakentamisesta.
Tehdas pitää rakentaa vuoren sisään, mutta niitähän täällä riitää. Anttilanvuori, Karholanvuori, Tähtelänvuori, Hakahuhdanvuori, Rassanvuori, Suomalaistenvuori, Luukkaalanvuori, Tuhnunvuori .... Moni vuorista vieläpä järven rannassa.
Tuppukylä aina ja tuppukyläksi aina jää, sen kun eläessään vielä näkisi että tuppulaan nousisi joku tuottava ja työllistävä teollisuuden alan firma. Vesivalko taisi olla viimeinen "suurinvestointi" jossa kunta ja pankit otti takkiinsa kunnolla joskus viime vuosituhannella . Sen jälkeen on myyty tontteja ja otettu lisää velkaa lakisääteisien palveluitten takia.Eikä se muuten kunnan murhe ole mitään muuta rakentaakaan eikä kustantaa verovaroilla . Ehdottaja menee ja hankkii suursijoittajia riittävästi ja sitten laittaa myllyn pyörimään kun on ideakin noin hyvä ja varma ajatellen maailman tilannetta .