Olen kolmannen kerran aviossa

Olenko tervetullut helluntaiseurakuntaan ja saanko upotuskasteen, jossa laiton kolmas avioliittoni valkopestään ja voin liittyä jäseneksi seurakuntaan?
12266
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Huono trollaus!

2Äänestä
  • Mutta voi, pastoreina ja seurakuntien johtajinakin on monta kertaa aviossa olleita.

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Mutta voi, pastoreina ja seurakuntien johtajinakin on monta kertaa aviossa olleita.

    Pastoreina pitääkin olla monta kertaa sellaisia , jotka ovat naimisissa. Yhden vaimon mies. Täyttyykö ehto vai pistetäänko tilalle syntinen nainen papiksi?

    Äänestä

Helluntailainen nainen erotettiin seurakunnasta, kun meni eron jälkeen toiselle miehelle.

Äänestä
  • Eri seurakunnissa voi olla eri painotuksia. Yleisesti ottaen eri ja uudelleen naiminen on nykyisin kuitenkin hyväksyttyä jo.

    Äänestä

  • Vuonna -79

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Eri seurakunnissa voi olla eri painotuksia. Yleisesti ottaen eri ja uudelleen naiminen on nykyisin kuitenkin hyväksyttyä jo.

    Suurin osa uskovaisista elävät synnissä.

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Suurin osa uskovaisista elävät synnissä.

    En usko tuollaista väitettä. Liberaalit yms. väki, jolle Raamattu, Jumala ja kirkko ovat vain poliittisia välineitä seksuaaliseen vallankumoukseen, eroavat tietenkin eniten.

    1Äänestä

Helluntailaisilla eroneet ovat pikemminkin uskon sankareita.

Helluntailaisilla on todennäköisesti ylivoimaisesti eniten eroja ja uusia avioliittoja.
Ristin Voittokin on hellareiden erotouhuista kirjoittanut.

Äänestä
  • "Olenko tervetullut helluntaiseurakuntaan ja saanko upotuskasteen"?

    Et, sillä helluntaiseurakuntaan liitetään vain ne, jotka tekevät parannuksen ja antavat kastaa itsensä.
    Voisit yrittää jehovantodistajiin.

    Äänestä

En tiedä pääsetkö takaisin helluntaiseurakuntaan, mutta ainakaan et pääse evlut-kirkkoon, koska siellä pääsyvaatimuksena on neljä eroa ja uudelleennaimisista. Lisäksi pitää olla vankilassa elinkautista istuva homotrans ateisti. Muuten ei kelpaa evlutille.

Äänestä
  • Pikemminkin helluntailaisuus tuntuu imevän noita ex-vankeja joista osa tuleviakin. Johtunee siitä että sopii narsistiselle tyypille siellä kun ei tarvitse ottaa mitään vastuuta. Kastautumisella unohdetaan vanhat ja tulevia pahantekoja voi selitellä demonien syyksi.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Olenko tervetullut helluntaiseurakuntaan ja saanko upotuskasteen, jossa laiton kolmas avioliittoni valkopestään ja voin liittyä jäseneksi seurakuntaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu