Irtolaislaki

” Irtolaislain nojalla henkilö voitiin saattaa ns. irtolaisvalvonnan alaiseksi. Tämä tarkoitti, että henkilölle voitiin antaa määräyksiä mm. hänen asuinpaikastaan. Irtolaiset merkittiin erityiseen irtolaisrekisteriin. Mikäli valvonta ei tehonnut, irtolaisia saatettiin lähettää määräajaksi työlaitokseen. Erityistä irtolaislain soveltamisessa oli, että täytäntöönpanoon ei tarvittu tuomioistuimen päätöstä, vaan työlaitokseen voitiin lähettää hallinto-oikeudellisella päätöksellä.”

Laki pitää ottaa uudelleen käyttöön jo turvallisuudenkin nimissä, jotta tiedetään keitä täällä on’
6199
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Totta.

Äänestä

Hyvä laki! Pitäähän tietää keitä maassa on!

Äänestä

🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒

🍒 K­­­u­­u­m­­­a­­t­ ­t­­y­­t­ö­­t­­ ­­o­­­d­­­o­­­t­t­a­v­­­a­t­­ ­­s­­i­­n­­­u­­­a­­ -> https://us4.fun/kissgirl?18295514

🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞

Äänestä

Ukrainalaiset loisineet suomessa kaksi vuotta, hekin pelkkä kuluerä suomen valtiolle ,tukitahoilla ja vuokratuilla elelevät lapsilisät,,elatustuet,,maksusitoumuksilla huushollitavarat,, tienestit enenmmän kuukaudessa kuin pienipalkkainen siivoja taikka eläkeläinen. ei missään nimessä lähde täältä kulumallakaan kun ovat meidän suomen sossuraholle. Suomessa nuoria miehiä vaikka kuinka paljon sotaa paossa ja samaan aikaan puhutaan että pitääkö eu laittaa muista maista sotimaan ukrainan puolesta. MENKÖÖN ENSIN NÄMÄ PETTURIT SOTIMAAN OMAN MAANSA PUOLESTA. Rahaa lähetetty miljardeja ja samoin sotatarvikkeita vaikka oma maamme on bankrotissa ja nyt täytyy säästää vanhustenhoidoista, vammaisten palveluista., säästetään sairaaloiden laitospaikoista, poliklinikkatoiminnoista ja leikkaustoiminnoista. IKÄIHMISTEN KUOLEMIA SATAKUNNASSA 100 VIIKOSSA, onko salaeutanasia aloitettu eli hoitamattomuus ...vanhukset kotonaan yksin.
Kyllä eduskunnan kuppilassa syödään vähän eri määrärahoilla tehtyä ruokaa kuin kouluissa, Kouluissa samoin kuin sairaaloiden ja vanhainkotien ruoka pitkälti ulkomaalaiia pitkälle käsiteltyjä esin paistettu lihaa jotka heitetään valmiskastikejauheista tehtyihin kastikkeisiin. taikka makaronien tai riisienkanssa uunivuokiin. Kalaa ei ole muuta kuin paneroituja kalapuikkoja ulkomailta. Monet laitoskeittiöt saavat salaatit ja raasteet valmiina pusseissa, joissa on salmonellaa useampaan otteeseen ja koululaisia sairastunut ripuliin.
Eduskunnassa nostetaan itselle palkat ja vähennetään verotusta vaikka eiolisi varaa.lisänä matkakulut ja muut edut Samoin johtajat vetää karseat palkat ja päälee optiot ,.. sitten ihmetellään että kansa on katkeraa.

Äänestä

🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒

🍒 ­­V­­­i­­t­­­t­­u­­­ ­­t­ä­­m­­­ä­­ ­k­u­­­u­m­­­a­ ­n­­a­­r­­­t­­t­u­­ -> https://siz.la/hotcat21

🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

” Irtolaislain nojalla henkilö voitiin saattaa ns. irtolaisvalvonnan alaiseksi. Tämä tarkoitti, että henkilölle voitiin antaa määräyksiä mm. hänen asuinpaikastaan. Irtolaiset merkittiin erityiseen irtolaisrekisteriin. Mikäli valvonta ei tehonnut, irtolaisia saatettiin lähettää määräajaksi työlaitokseen. Erityistä irtolaislain soveltamisessa oli, että täytäntöönpanoon ei tarvittu tuomioistuimen päätöstä, vaan työlaitokseen voitiin lähettää hallinto-oikeudellisella päätöksellä.”

Laki pitää ottaa uudelleen käyttöön jo turvallisuudenkin nimissä, jotta tiedetään keitä täällä on’

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu