Miettikää nyt järjellä!

Anonyymi-ap

Jos korkean tulotason maat lisäisivät kunnianhimoaan, maailma olisi parempi paikka elää.

Näin tiivistää Sambian vihreästä taloudesta ja ympäristöstä vastaava ministeri Collins Nzovu Saharan eteläpuoleisen Afrikan maiden ilmastohuolen.

Nzovu tietää mistä puhuu, sillä Sambia on toiminut Afrikan maiden muodostaman ryhmän puheenjohtajana YK:n ilmastokokouksissa kuluneen kahden vuoden ajan. Viimeksi ryhmä ajoi tavoitteitaan Dubaissa loppuvuodesta järjestetyssä COP28-kokouksessa.

Länsimaissa kokouksen suurimpana antina on pidetty sopimusta fossiilisista polttoaineista irtautumisesta. Mutta mitä joulukuussa päättyneestä kokouksesta jäi Afrikassa käteen?

Ainakin huoli ilmastotavoitteiden vastuunkannosta – näillä näkymin 1,5 asteen tavoite ei ole toteutumassa, Nzovu huomauttaa.

– Sen sijaan saastuttamista on entisestään jatkettu. Kehittyneiden maiden on tehtävä paljon enemmän kuin he nyt tekevät, ja otettava vastuu tästä.

8

118

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Maa täynnä huippu-osaajia ja teollisuus nollissa ja rahaa huudetaan tyhjästä?

    • Anonyymi

      Mikähän on korruption määrä näille rahoillle?

    • Anonyymi

      Arka-aihe koko yk on paskapesä.

    • Anonyymi

      Oikeassa hän on. Ilmastonmuutos on kehittyneiden maiden aiheuttama ongelma. Ja kun suuri osa Afrikasta muuttuu elinkelvottomaksi, niin se tulee kaatumaan meidän syliimme. Ihmiset eivät jää nykyaikana paikoilleen odottamaan kuolemaa.

      • Anonyymi

        Satte pitää suvakit. Muutto Kanadaan edess tai Australiaan. Sinne ei loiki elintaso sakki.


      • Anonyymi

        Afrikkalaiset pilaavat oman elinympäristönsä ilmastonmuutoksesta huolimatta. Sotisivat edes vähän lisää niin väestönkasvu hieman hidastuisi.


    • Anonyymi

      Afrikan mantereella olisi syytä lopettaa silmitön lisääntyminen. Eli arvon ministerin sanoin, jos ne vähentäisivät himoaan maailma olisi parempi paikka elää.

    • Gepardihatuille on ihan sama mistä raha tulee, kunhan sitä tulee heille paljon.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      39
      2955
    2. Kaksi tyttöä putosi

      Minkä takia ne tytöt katolle oli kiivenny?
      Helsinki
      63
      2344
    3. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      174
      2304
    4. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      33
      1998
    5. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      17
      1375
    6. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1346
    7. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      22
      1343
    8. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      10
      1224
    9. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      22
      1201
    10. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      11
      1194
    Aihe