No nyt alkaa selviämään millaista myrkkyä nämä silikonit ovat. Erikoista on kyllä se, että nämä kaikki haastateluut kirurugit edelleen laittavat näitä silikoneja vaikka ovat terveydelle vaarallisia. Moraali, etiikka??? https://yle.fi/a/74-20076932
Silikonirintatauti
Anonyymi-ap
7327
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Olin jo varannut ajan konsultaatioon rintaimplanttien vaihtoon, mutta sitten tuli korona ja leikkaukset loppui. Nyt en ole enää vaihtamassa, ehkä jossain vaiheessa poistetaan implantit jos tulee jotain oireita.
Mulla on se ikä mennyt jo ohi, kun oman ikäiseni naiset ottivat implantteja. Tosin kaveripiirissäni en tiedä kenenkään niin tehneen.
Turhaa väittää, että nyt alkaa selviämään, eiköhän tuo ole ollut ihan selvää jo vuosikausia.
Omalla kohdallani ei tullut mieleenikään mennä tekemään tuollaista virhettä.
Keinotekoiset rinnat ja pakarat ja miehet kasvattavat lihaksensa keinolla millä hyvänsä, että näyttävät öljyttynä joltain rotikalta
On lievästikin ilmaisten kaksi aivan eri asiaa ottaa itselleen myrkkyimlpantit (terveys menee hitaasti), kuin harrastaa liikuntaa ja treenata terveillä metodeilla ja terveellä ravinnolla.
ps. En ole milloinkaan nähnyt terveydekseen normitreenaajien harrastelevan öljyämisiä ... doping-myrkkytreenaajat kisoineen ovat sitten aivan oma luokaton lukunsa, sama nuo "fitnes"-naiset.
Monet tekevät lähes mitä vain, kun eivät ole itseensä ja ulkonäköönsä tyytyväisiä.
Luonnollinen ja luonnollisella tavalla hankitut vaikkapa lihakset, jos sellaiset on oltava, se on paras.
Tuo moten olisi ehkä tasapainoisempi muodossa jotkut vs. popula akokonaisuudessaan, sekä terveellä tavalla liikuntaa ja treeniä harrastavat.
'Lihaksien hankinta' on mielestäni jo lähtöasetelmaltaan vinksallaan. Parhammillaan erilainen liikunta ja treeni on terveyspohjaista / terveyshakuista ja terveellä ruokavaliolla.
Tuon bonuksena ja sivutuotteena voi useinkin saada ajan myötä vielä hieman sporttisemman kehonkin, yleisen hyvinvoinnin lisäksi.
Ruokavaliosta.
Anti-tulehdukselliseen sellaiseen tiivityy suunnilleen kaikki terveyshyödyt niin aivoille, sydän-verisuonistolle kuin vatsan biotillekin. Vatsa on ihmisen toiset aivot.
Suosittelen harkitsemaan silikonirintojen ottamista tosi tarkkaan.
Itselleni laitettiin implantit 13 v sitten arvostetulla klinikalla Suomessa.
Vajaat 1.5v laiton jälkeen alkoivat keuhko-oireet, 4v.sitten diagnosoitiin erittäin harvinainen keuhkosairaus, jossa keuhorakkulat täyttyvät rasva/proteiini sakalla, ja happi ei kulje.
Keuhkot on pesty sen jälkeen 6 kertaa.
Keuhkolääkärini epäili implantteja alusta alkaen sairauden aiheuttajaksi.
Viimeisimmässä keuhkojen viipalekuvassa todettiin repeymä toisessa rinnassa.
Alunperin implanttien poisto määröttiin tekemään yksityisellä, soitin minut leikanneeseen klinikkaan, 4000,-/ implantti.
Pääsin lopulta julkiselle ja implantut poistettiin pari kk sitten. 3 vrk leikkauksesta kaulan ihottumat häipyi, jotka olivat kiusanneet vuosikausia.
Keuhoröntgen, puhalluskokeet ja labrat reilu kk operaatiosta ja tilanne on ruvennyt helpottamaan. Lasittunut kuviointi keuhkoissa on vähentynyt, keuhkojen kaasujen vaihto lukemat parantuneet ja allergiasta kertova veriarvo pienentynyt.
Hapen saanti siis helpottunut.
Silikoni on vierasesine ihmisen elimistöss, ja voi aiheuttaa vaikka autoimmuunitaudin puhkeamisen. Silikoni voi aiheuttaa allergisen reagtion eli en enää ottaisi sitä riskiä.