Pitäiskö olla huolissaan nuorten energiajuomien käytöstä
Energiajuomista
Anonyymi-ap
251120
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Ei.
Kyllä . Suolistosairaudet mm. Groonintauti on lisääntynyt nuorison keskuudessa johtuu imellystuotteiden nauttimisesta.
Ei pidä paikkaansa. Syynä ovat Ähtärin pandat ja nisusenaattori.
Lisäaineet ja E lisäaineet...
Ei saa juoda energia juomia
Kahvi tulisi kieltää piristeenä kaikilta. Lisäksi se ärsyttää vatsan.
Uusi k.kauppias teki fiksun päätöksen ja kielti alaikäisiltä niiden oston 👍samaan ei pysty ääsryhmä ,vaan saa lapset vapaasti ostaa kaupasta ja istua apsilla juomassa ilman mitään kontrollia👎
Alkoholi tulisi myös kieltää kaikilta. Se aiheuttaa paljon pahaa.
Pitää olla virkeenä särkemässä ja sotkemassa uutta koulua sit ku se alkaa syksyllä. Lisää juomia vaan
Energiajuomat haiseekin pandan kuselle, oletettavasti maistuvat myös.
Nuorisolle niistä tuskin on haittaa, sillä peli on jo hävitty 😆
Sun kannattais lopettaa pandan kusen haistelu.
Tai sinun niiden juominen
Olisko kaljan käytöstä yhtään huoli...
Jostain kannattaisi olla kyllä huolissaan kuten arkiliikunnan vähäisyydestä, joka on iästä riippumatta haitallista
Suurestikaan haitaksi ei olisi myös ateriavalintojen tiedostaminen, joka pitkällä ajalla on lähde erilaisille sairaskertomuksille, ne sisältävät tulevina vuosikymmeninä aikanaan tehtyjä valintoja ja käytäntöjä.
Mukavuus tosin monessa muodossa on kovin suosittua,
Mielestäni ei sillä nuorten päihteiden käyttö on vähentynyt huomattavasti 👍
Riippuu miten niitä käyttää, juoko yhden vai viisi päivään/viikkoon
Meilläpäin vetävät ilmapallo kaasua.
Todellakin pitäisi ! K-marketille hatunnosto ostokiellosta
Energiaa se ähtäri tarviikin
Niin on, se pimeä musta aukko nielee kaiken ja vaikka mitään ei olekaan, eikä mitään tule vastineeksi.
Semmoista se pimeys sitten on
Ole huolissasi aikuisten runsaasta alkoholin käytöstä. Energiajuomaa auttaa pysymään hereillä ja piristää suorituksiin.
Kyllä sinä saat olla kovasti huolissasi.
No eipä enää tarvitse olla huolissaan kun apsilta ajettiin nuoret pois,pitääkö sittenkin miettiä oliko syy nuorissa vai jossain muussa.
Jotku lapset käyttää energiajuomia yhdessä cokacolan kanssa jonkinlaisena huumaavana yhdistelmänä. Jossain haastateltiin lapsi jossa lapsi totesi siitä tulevan villi olo kun yhdistää ne ja juo paljon(?).
Ylipäätänsä hyvinki nuoret nykyisin sairastuu diapetekseen joko ykköstyyppiin tai kakkostyyppiin. Sairaus on ihan hirvittävä kaiken ikäisille. Sitä kakkosta taitaa sairastaa jotain 620 000 ihmistä ja ykköstä ehkä
40 000.
🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒
🍒 Kuumat tytöt odottavat sinua -> https://us4.fun/kissgirl?18299717
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞
🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒
🍑 Vittu tämä kuuma narttu -> https://siz.la/hotcat21
🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞