https://www.is.fi/autot/art-2000010277401.html
"se on Reutersin mukaan osoitus siitä, että pienen nykyaikaisen sähköauton voi jo valmistaa todella edullisesti."
BYD Dolphin mini maksaa uutena 8 900 € ja sen range on 240 km.
Nissan Leaf 2012 maksoi uutena 56 000 nyky-€ ja range oli 150 km.
Range-kilometrin hinta on siis pudonnut reilussa vuosikymmenessä 370 eurosta 37 euroon. SIIS 90%!!! Samalla varustelutaso on noussut ihan uudelle levelille.
Mites nyt suut pannaan?
BYD Doplhin Mini (39 kWh) maksaa uutena vain 8 900 euroa. Joko Suomikin saadaan sähköistymään?
10
233
Vastaukset
- Anonyymi
Kiinan kommariromua en ota vaikka ilmaten sais. Ei siitä ole muutakuin harmia. En kannata kommunismia rahoillani.
- Anonyymi
Suu pannaan siten, että nyt sähköauton hinta alkaa olla sinnepäin mitä sen teollinen valmistus maksaa
- Anonyymi
Meinaatko että joku haluaa suomessa ajaa vakoilulaitteella?
Kakkakikkare tuommoinen auto on käytännössä - Anonyymi
Ja tulee myyntiin suomeen viiden vuoden päästä? Leaffin myyjät huokaisee.
- Anonyymi
Hinta kiinan sisämarkkinoilla. Kiina subventoi kovasti omia valmistajiaan ja tästä syystä sekä USA että EU kaavailevat rangaistustulleja.
Kiinan ideana on tappaa kilpaileva valmistus pois myymällä kiinalaisia autoja vähän halvemmalla. Kiinassakin on kustannustaso noussut eli ei sielläkään enää hullun halpaa ole tuotanto. Siksi joutuvat pumppaamaan valtion rahaa autovalmistajille pitääkseen myyntihinnat kurissa.
Ideana tottakai on, että kilpailijoiden kuoltua saa sitten hintoja nostaa täysin estotta.
Eli nyt melkein joka ainoa patteriauto tehdään tappiolla. Osassa tapauksia valtio kattaa tappiot, osassa pitkämieliset sijoittajat. Lisäbonuksena myynti on sakannut ja valmistajat pudottavat rajusti hintoja, ettei tuotantolinjoja tarvitse sulkea, mikä olisi vielä isompi tappio.
Petteri se vaan jaksaa uskoa, miten patteriautot tulee halpenemaan. vaikka vanha ystävä inflaatio palasi kuvioihin muutama vuosi sitten. Tulee pian paremmin tutuksi.... - Anonyymi
Siis Kiinan hinta, kunhan joskus tuodaan Eurooppaan, hinta on selvästi korkeampi.
- Anonyymi
EI juma!
Tuo 8 900 nykyeuroa on n. 6000 vuoden 2005 euroa.
Eipä vuonna 2005 saanut uutta autoa - edes pikkuautoa - 6000 eurolla..... - Anonyymi
Nämä bydit, ämgeet sun muut kiinalelut muuttuvat kierrätysromuksi sillä hetkellä, kun joku painaa nappia Pekingissä. Tähän napin painamiseen riittää jonkun poliitikon kiinavastainen möläytys, tai vaikka Kiinan hyökkäys Taiwaniin. Mikäli jälkimmäinen, nämä autot voidaan ohjelmoida räjähtämään sotilaskohteiden vieressä tai ajamaan täydessä vauhdissa sillalta alas joku korkea-arvoinen virkamies kyydissä etäohjauksen avulla. Akussa on tuhansia kennoja eikä kukaan sitä huomaa, jos yhteen niistä on ladattu esimerkiksi sariinia.
Ennen puhuttiin troijan hevosista, nykyään kiinan sähköautoista. - Anonyymi
No niin, näitä on kaivattu,
Kovin heikosti on ollut tarjolla Fiat Pandan / Punton korvaavaa kauppakassia. Jokunen vuosi sitten Pandoja myytiin 9990€ hinnalla ja kauppa kävi.
Kakkosautoksi ja kauppakssiksi tuollaisia alle 10 000€ autoja tarvitaan, eikä niissä tarvitse mitään kovin laajaa pohjoisen ilmanalan pakettiakaan olla....joka nostaisi hinnan 15000€:oon. Riittää että tuulilasi ja takalasi pysyy suurin piirterin sulana.- Anonyymi
Ai niin. mutta EU vaatii tuohonkin kinneriin hätäpuheluominaisuudet, 7 turvatyynyä, kuljettajan virkeyden tarkkailun...kun 3 kilometrin kauppamatkalla alkaa tyypilliseti uni tulemaan silmään...
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 743032
- 712901
- 681842
Tykkään susta
Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä191732- 241667
- 271661
- 201620
- 481307
Onko meillä
Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko91289- 381283