Väite itsepalvelukassojen haitoista kassatyöntekijöiden

työllisyyteen on osoitettu myytiksi! Kassaihmisten työpanosta vapautuu mm. hyllytystyöhön kassallaoloajan vähetessä. Työntekijän yksipuolinen kassatyö vähenee, siis hyvä asia.
15188
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

En koskaan käytä robottikassoja. Työllistän sitä vastoin henkilökuntaa tilaamalla tuotteet valmiiksi pakattuina noutokaappiin.

Äänestä

Aloittajan ajatusmaailma on kummallinen.
Vähittäistavarakauppa perustuu markettimyymälöihin joissa tavarat ovat varastohyllyillä.
Hyllytys toimii nykyisellä henkilömäärällä, ei kassahenkilö vapaudu hyllyille.

Kassahenkilö saa lopputilin, miksi se palkattaisiin lisähenkilöksi hyllyttämään?

Äänestä
  • >>Hyllytys toimii nykyisellä henkilömäärällä, ei kassahenkilö vapaudu hyllyille.<<

    >>Kassahenkilö saa lopputilin, miksi se palkattaisiin lisähenkilöksi hyllyttämään?"<<


    Voiko noin hooposti asian joku käsittää,,,,,ei tainnut hissi taas mennä ylös asti..

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    >>Hyllytys toimii nykyisellä henkilömäärällä, ei kassahenkilö vapaudu hyllyille.<<

    >>Kassahenkilö saa lopputilin, miksi se palkattaisiin lisähenkilöksi hyllyttämään?"<<


    Voiko noin hooposti asian joku käsittää,,,,,ei tainnut hissi taas mennä ylös asti..

    Miksi Suomessa ei ole pakkaajia kassojen yhteydessä.
    En voisi kuvitellakaan että kävisin kaupassa jossa ei ole pakkaajaa (packer).

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    >>Hyllytys toimii nykyisellä henkilömäärällä, ei kassahenkilö vapaudu hyllyille.<<

    >>Kassahenkilö saa lopputilin, miksi se palkattaisiin lisähenkilöksi hyllyttämään?"<<


    Voiko noin hooposti asian joku käsittää,,,,,ei tainnut hissi taas mennä ylös asti..

    Voiko joku olla niin hoopo ettei tajua että poistettu työntekijä on säästetty euro ja lisää voittomarginaaliin.

    Edes osuuskaupan asiakas ei voi olla niin tyhmä.

    Äänestä

  • 😅Ei kannata kirjoittaa jos ei tiedä.

    Äänestä

Juu, kyllä kaupoissa työtä riittää runsain mitoin, vaikka ei kassalla pönötä. Jatkuva rekkaralli lastauslaiturilla yms.

Äänestä

Itse käyn n. kolme kertaa viikossa ruokaostoksilla vanhassa tutussa marketissa, ja olen käyttänyt itsepalvelukassaa lähes aina. Vanha vakituinen henkilökunta hoitaa itsaepalvelukassoilla sitä valvonta/ avustus ym. tehtävää. Siinä pisteellä vaihtuu henkilöt kaiken aikaa, kukaan ei istu siinä kovin pitkää aikaa. Mutenkin siellä henkilökunta kiertää aika hyvin eri hommasta toiseen, mikä on hyvä asia. En näe itsepalvelukasoojen käytöstä koituvan mitään haittaa kenellekään. Kassoista on puolet miehittämättömiä, samoin puolet isepalvelukassoista on pois käytöstä. Eli asiakkaita voisi olla tuplasti, mitä pahimpina ruuhka-aikoina. Jos näin olisi, olisi varmaan henkilökuntaakin palkattava enemmän. (myös hyllyjen täyttöön)

Äänestä
  • Mitä hyötyä on itsepalvelukassoista, jos siihen kuitenkin tarvitaan valvoja vahtimaan kassan oikeaa käyttöä? Nopeammin se rutinoitut kassahenkilö itsepalvelujonon asiakkaiden ostokset piippaisi kuin kirjava joukko itsepalvelukassan käyttäjiä.

    Itsepalvelukassoista ei ole kaupalle mitään hyötyä, jos se ei vähennä kassatyöntekijöiden määrää. Itsepalvelukassojen hankinta ja niiden huolto ja toimintakunnon ylläpitäminen ovat kustannuseriä, joten taloudellinen hyöty kaupalle voi tulla vain siten, että se vähentää työntekijöidensä määrää.

    Minusta on erittäin vaivatonta ja mukavaa, että kassatyöntekijä tekee kassatyöt puolestani ja vieläpä paljon nopeammin kuin minä. Minulla ei ole tarvetta jättää osaa ostoksista maksamatta tai kieroilla hintalappujen kanssa, kuten jotkut itsepalvelukassan käyttäjät tekevät.

    Äänestä

Itsepalvelukassa vähentää marketin työntekijämäärää. Asiakas tekee osan henkilöstön työstä tekemällä itse kassatyön. Eihän tämä muuten olisi edes kannattavaa.

Äänestä
  • Näin tyhmänä ajattelisin, että se itsepalvelukassa vähentää ruuhkaa ihmiskassalla.

    En ihan näe sitä, miten se voisi aiheuttaa potkut sille kassatyöntekijälle, jonka taakka hieman pienenee, mutta Sinulla on varmaan sisäpiiritietoa aiheesta sitten!:)

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Näin tyhmänä ajattelisin, että se itsepalvelukassa vähentää ruuhkaa ihmiskassalla.

    En ihan näe sitä, miten se voisi aiheuttaa potkut sille kassatyöntekijälle, jonka taakka hieman pienenee, mutta Sinulla on varmaan sisäpiiritietoa aiheesta sitten!:)

    Useimpien kommentaattorien hissit ei liiku lainkaan.
    Automatisointi automaattisesti vähentää työväkeä.
    Mainitkaa yksikin ala jossa automaatio on lisännyt työvoiman tarvetta kyseisessä tehtävässä.

    Äänestä

Se hyllytys tehdään ihan riippumatta siitä, montako työntekijää palvelee kassoilla. Käsitykseni mukaan työtehtävien kierrätystä tapahtuu nytkin.

Ei sitä hyllytettävää tavaraa tai tarvetta hyllytystä tekeville lisätyöntekijöille tietenkään tule yhtään enempää, vaikka kassatyöntekijöitä vapautuisi itsepalvelukassojen takia.

Äänestä

Vain idiootti menee isojen ostosten kanssa itsepalvelukassalle. Noiden kassojen käyttäjät varkaita

Äänestä

Itsepalvelukassa vähentää henkilöstökuluja aivan varmasti. Ei kai kauppias niitä hankkisi lisäkuluksi itselleen.
Robotit verolle!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

työllisyyteen on osoitettu myytiksi! Kassaihmisten työpanosta vapautuu mm. hyllytystyöhön kassallaoloajan vähetessä. Työntekijän yksipuolinen kassatyö vähenee, siis hyvä asia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu