Hei,
Mietin opintojen ohelle pk-seudulla vaihtoehtoa ajamaan Uberia toisen palvelukseen.
Miten tämä toimii käytännössä?
Laitan omista ajoistani laskun auton omistajalle sovitun prosentin mukaan?
Mitä muuta minun tulisi huomioida?
Jos täällä on joku joka ajaa uberia toisen firmalle, kuulisin mielelläni kokemuksia.
Mietin opintojen ohelle pk-seudulla vaihtoehtoa ajamaan Uberia toisen palvelukseen.
Miten tämä toimii käytännössä?
Laitan omista ajoistani laskun auton omistajalle sovitun prosentin mukaan?
Mitä muuta minun tulisi huomioida?
Jos täällä on joku joka ajaa uberia toisen firmalle, kuulisin mielelläni kokemuksia.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Minä ajan omalla autolla taksifirman lukuun. Sovit taksiyrityksen kanssa, että ryhtyy kuskiksi ja hyväksyttää autonsa Uberilla. Ajaahan ei voi ilman liikennelupaa, joten pakko olla kuskina. Auto täytyy rekisteröidä luvanvaraiseksi ja kirjata Uberille.
Pointtini nimenomaan oli ajaa toisen autollanja siihen liittyvät käytännöt. Omaa autoa en omista, mutta kiitos vastauksesta 😊
Jos ajat taksiyrityksen eli esim Uberyrittäjän autolla, niin verottajan antaman ohjeistuksen mukaan kyseessä on aina työsuhde. Eli laskutuksen voi unohtaa.
Mitenkäs sitten tuolla uberin ajoneuvotorin kautta kun katselin, että pitäisi jotain laskuttaa. Kuulosti minustakin oudolta, mutta parempi näin. 💪🏻
Uber on kansainvälinen alustatalous, jolla ei ole suomessa yhtiötä. Suomen aluerajojen sisällä toimiessa on voimassa suomen laki, silloin kun toiminta tapahtuu Suomessa.
Hanki taksinkuljettajan ajolupa. Ilman sitä et voi ajaa edes uberia.
Taksinkuljettajan ammatti on luvanvarainen, joten mitään taksia ei voi ajaa ilman Liikenne- ja viestintävirasto Traficomin myöntämää taksinkuljettajan ajolupaa.
Tämä nyt on itsestään selvä juttu. Pian kokeeseen menossa 👌🏻
No kukaan taksiammattia arvostava ei todellakaan mene ajamaan mitään Uberia
tai Bolttia.
Sitähän tässä ketjussa kysyttiinkin 🤷
Mikäs vika Uberissa on? Kyydinvälittäjä siinä missä muutkin, ja vieläpä tarkka siitä, että kaikki toimii lain puitteissa.
25% komissiosta voi sitten olla mitä mieltä vaan. Ajaa saa paljon, mutta rahaa tulee tuskastuttavan hitaasti, päivällä ainakin.
Siinä on vain se vika, että Uberin ajaminen laillisesti on tappiollista.
Liian halvat hinnat, liian iso palkkio.
Mutta jos opiskelija haluaa hieman tienata, niin järkevintä on mennä rengiksi johonkin nimekkääseen yhtiöön ja jättää nuo Überit ja Boltit omilla autoillaan ajaville.
Ikävää, ettet tajua mikä on keskustelupalsta. Ilmeisesti opettajasi on piiskannut sinua liikaa ja tuhonnut laajemman ajattelukyvyn, jos sitä edes koskaan oli.
Ikävää, että sinulta puuttuu luetun ymmärtäminen ja käytöstavat. Jaksuhaleja 🤗
Eihän noin tyhmä kaveri saa ikinä taksinkuljettajan lupaa, joka haaveilee Uberista.
Jaksuhalit ei tainneet tulla perille. Harmi, sinä todella tarvitset niitä.
Näitä sekopäitä riittää, jotka luulevat kaiken olevan vain heidän mielipiteitä varten.
Ei tuollainen dorka sovi taksialalle, joka ei osaa keskustella.
🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑
😍 Kuumat tytöt odottavat sinua -> https://us4.fun/kissgirl?18304907
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞
Ajattelitko menna karvakäden vai rullahuulen petospuljuun?