Penten kolme aaltoa

Kannattaa tutustua Helluntailaisuuden historiaan eikä kaunisteltuun ja vaiettuun puolitotuuteen.
Kyse on ensimmäisen polven helluntailaisuudesta ja saastaisista hengistä uusapostolisessa Azusan uushelluntaissa.
Ainakin siellä oli menoa ja meinikiä, monenlaista hurmosrytkettä.
Mustat tanssivat siellä heimotanssejaan ja puhuivat sekavia.
Tämä oli ensimmäisen aallon helluntailaisuutta punaisten lyhtyjen Azusa kadulla.
15228
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Azusankadu on sirkuksen, taikureiden, prostituution, noitien, velhojen ja okkultistien kokoontumispaikka. Ei siellä oikeita kristittyjä ollut missään vaiheessa.

Äänestä

Helluntailaiset käärmeet eivät halua keskustella helluntailaisuudesta.
Syytä olisi nosstaa helluntailaisuuden tasoa mutta kenen vastuulla se on ?

Äänestä

Kristinusko tuli Suomeen jo ensimmisellä vuosituhannella Ortodoksien tuomana.

Äänestä

Helluntailaisuuden tarkoituksena on sekoittaa kristittyjen mieliä ja tuoda vierasta tulta ja henkiä.
Näin se tapahtui kun Olsen "apostoloi" tänne Suomeen 40 helluntaiseurakuntaa.
Sodomalaisuus tuotiin kristinuskoon lahkohengessä.

Äänestä

Mistä mahtaa johtua että helluntailaisuudessa tavoitellaan hengestä juopumista ?
Tätä on esiintynyt kaikissa kolmessa aallossa.

Äänestä
  • Mistä mahtaa johtua, että sinä jumalaton lutku olet palstalla valheinesi???

    Äänestä

Suomi24 on tehnyt tarkoituksella ja määrätietoisesti helluntailaisuuspalstasta sivut, joissa avoimesti rikotaan Suomen lakeja ja joissa pilkataan ja herjataan Jumalaa ja joissa helluntailaisia vainotaan ja panetellaan. Suomi24 on tuhonnut keskustelun palstan aiheesta, helluntailaisuus.

Äänestä

Helluntaihurmahenget voivat vaikuttaa aivoissa olevaan tasapainoelimeen.
Ennen annoin näille hengille valtaa.

Äänestä

Täytyy ihmetellä, että pakkovauvakastetut rienaajat tukevat varoillaan NYKYISIN homoja vihkivää seurakuntaansa! Heissä ei ole miestä erota seurakunnastaan vaan tukevat tätä toimintaa varoillaan.
Mitenkähän heidän käy viimeisellä tuomiolla?

Äänestä
  • Se jää nähtäväksi sitten. Että turha on alkaa noin ennakkoon spekuloimaan tuomioita. Meinaan siitä, mistä toisen tuomitset Helvettiin - siiihen sinut itsesi syylliseksi tuomitaan.

    Äänestä

ei seillä mihinkään totuuden tuntemiseen pääse , onhan olevinaan jonkinlainen kokoontuminen asian ympärillä , - asian VIERESTÄ . . .

Äänestä

Aloittaja voisi joskus laittaa linkkejä väitteidensä tueksi. Youtubessa on paljon videoita Suomen helluntaiseurakunnista. Kyllä niistä pitäisi löytyä esimerkkejä vaikkapa noista hurmostansseista.

Äänestä

Kyse on ensimmäisen aallon helluntailaisuudesta.
Taidat olla sekaisin.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Kannattaa tutustua Helluntailaisuuden historiaan eikä kaunisteltuun ja vaiettuun puolitotuuteen.
Kyse on ensimmäisen polven helluntailaisuudesta ja saastaisista hengistä uusapostolisessa Azusan uushelluntaissa.
Ainakin siellä oli menoa ja meinikiä, monenlaista hurmosrytkettä.
Mustat tanssivat siellä heimotanssejaan ja puhuivat sekavia.
Tämä oli ensimmäisen aallon helluntailaisuutta punaisten lyhtyjen Azusa kadulla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu