Jos ei neuvottelut ja puheet auta on annettava puheenvuoro muille konsteille,ei köyhälistöö voi nälkään tappaa.
Hienoa lakot alkavat köyhälistö nousee.
Anonyymi-ap
17215
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Osa työläisistä on noussut termospullo kokoomuslaisten veneeseen.
Köyhiä Suomessa ei olekaan,
köyhälistöstä puhumatta.
Köyhiksi sanotut saavat tulonsiirtoja.
Kukaan ei kuole nälkään,
eikä kukaan jää ilman asuntoa,
jos osaa asua.
TÖIHIN MARS.
Kaikki työttömät töihin mars!
Lakot ei kyllä köyhällistön asemaa mitenkään auta. Hallitus tekee työelämän uudistukset, eikä siinä lakot asiaa mihinkään muuta.
Termospullo kokoomuslaiset äänessä ei paljon järkeä ole teille annettu. Tienpäässä on luokkasota,veri lentää ,yrittäkää tajuta.
Älä höpötä, luulisi sen luokkasodan opin jo juurtuneen punikeihin yli satavuotta sitten, kun pahimmat ja vähän pienemmätkin nilkit pistettiin montun reunalle viimeistä virttä veisaamaan.
Sen jälkeen luokkasotaa nähty vain pahimpien puheissa, nekin suurimmaksi osaksi oli toisella puolella rajaa, ja Staliin miehet laski Naganilla niskaan, että siihen jäi niidenkin höpötykset.
Nyt on kyseessä vain tekeillä uudistuksia työmarkkina lakeihin, ei sen kummempaa. Liitto pomot agitoi kun pelkäävät valtansa menetystä. Muualla kyseiset uudistukset on tehty jo yli vuosikymmen sitten, eli jo oli aikain täälläkin ne tehdä.
Milkohan tajutaan,et tämä lakko koske köyhiä kommareita.
Tällöisten leikkausten kohteeksi saattaa joutua kuka tahansa ja milloin.
Sairaus,kolari,ym.muuttaa kuvioita niin paljon,et vuosiin tee verotuloja. Nämä uudistukset takaa,et nouse enää ja matto on vedetty jalkojen alta ja,aloitat pohjalta.
Onko yhteiskunnalla varaa tälläiseen. Ei
Arhinmäki esim.tapaus ...koskee kaikkia,siis virka uudestaan auki.
Tää on sitä paikallista sopimusta yhdenvertainen käytäntö..
Köyhälistö nousee ja siirtyy YTK-hon. Lisää kurjuutta ajava SAK saa olla keskenään.
Jeeeeee!
Kouvolan Sanomat: UPM Kymi ajaa toimintansa alas ja lopettaa palkanmaksun heti – Käräjillä nähdään, vastaa Paperiliitto
Työsulku kaikkiin firmoihin, joissa lakko! Palkat jäihin!
Mitä muita vaihtoehtoja työnantajilla on? Sekö mitä viisikon johdolla noudatettiin viime hallituskaudella- ottaa velkaa lakossa olevien työntekijöiden palkkojen maksuun?
Viisikko antoi ilmaista,rahaa . Missä kiitos yrittäjät.
Yrittäjät haluu lisää lisää lisää ja uuden kauhee,auto joka voisi jne.
Ilmaista rahaa ei olekaan, joku joutuu siitä aina maksamaan, ja tässä tapauksessa se joku on kaikki veronmaksajat, hallituksen leikkaukset ovat osa sitä mitä tuollaisesta "ilmaisesta rahasta" sitten seuraa.
Töihin siitä marisemasta! Näitä marinoita on kuultu tarpeeksi. Leipäjonot piteni SDP hallitusaikana. SDP ja Lipposen hallitus teki historiamme suurimmat leikkaukset köyhiltä, koulutuksesta ym. Totuus sattuu. Ihan turha vääristellä.
"ei köyhälistöö voi nälkään tappaa." Miksei voi? Ei globalistit näin paljon kansaa tarvitse, Lisäksi työt tule halvemmalla tehtyä jossain etele-amerikassa.