kesällä on kiva olla kotona, rannoilla, mökillä ja terasseilla.
Talvella taas lumi estää työnteon ja menon.
Talvella taas lumi estää työnteon ja menon.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Riippuu kesästä. Muutamana kesänä ollut paskat ilmat.
Mitenkäs talvi estää työnteon? En muista kenenkään valittaneen.
Järvet jäässä. Ei pääse soutamalla työpaikalle.
Ja lumen.
Lapsellinen kassialma
Orpo estää nyt työnteon !
Pikku askartelua aina löytyy oli sitten kesä tai talvi ehtoo!🤖
Kesällä sopisi ulkoilmatyö niin paljon virkeempi on kun jotain tekee. Kesäks justiin lusmuilijat töihin täytys saada tai karenssi.
Kesällä ollaan lomalla.
Työttömällä ei voi olla lomaa tai tulkintakysymys. Työtön on aina lomalla.
Luuletko että eduskunnan lusmut tekee kesällä muuta kun ryyppää 4 kk kesäloman? Palkka juoksee ja ilmaiset kännimatkat takseilla... voi voi... ei ne kuule muuta tee. Itse määrää lomansa ja pituuden ja yhteiskunta mkasaa eduskunnan luottokortti vinkuu.
Koitappa saada ne eduskunnan lusmut töihin??
Taidat olla "hieman" kateellinen...kyllä minullekin kelpaisi kansanedustajan edut vastineeksi heidän tekemästään työmäärästä mutta en pilaa päivääni märehtimällä asiaa päinvastoin kuin sinä umpiluuseri teet.
Me kaikki suomalaiset ollaan taeellisia kun jotkut jotka ei tee mitään, senkun istuu ja nauttiii yheiskunnan tukia aiheettomasti, nostaa päälle vielä ylisuuria palkkoja!! Kyllä, olen ja olet sinäkin kateellinen.
Kyllä märehdin ja niin teet sinäkin, et muuten vastaisi.
En ole, ei minua kiinnosta toisten rahat vaan säännöllisesti omalle tilille saapuvat kelan kymmenykset.
Ja liukkauden.
Jos työnantaja maksaisi taksin töihin ja kotimatkan niin voisi kuvitella. En pidä kylmästä ja omaa autoa ei ole. Pitäisi olla sisätyö sitten luonnollisesti.
Vasun työnhaku edellyttää että yhteiskunnan varoista kustannetaan tilataksi jolla vasu hakeutuu kyselemään töitä. Alle 10.000 euron kuukausipalkalla hän ei eväänsä lotkauta.
No eipä hätää, kukapa hullu vasua nyt töihin ottaisi. Vasu viihtyy yksin ja yksin hän on omissa hautajaisissaankin. Edes pappi ei vaivaudu kun vasut ei kuulu kirkkoon.
työnteko on tosi ankeeta, jos kerta 1 tunti vankilassa vastaa viikon työntekoa
Mene vankilaan ja olet heti suosista Julia.
Koko kesä on pelkkää työtä. Pitää herätä viideltä nostaa kalaverkot. Sitten pitää laskea ja perata kalat ja viedä ne kotiin. Kun on saatu kalat perattua niin pitää lähteä laskemaan verkot illalla joskus. Sitä tehdään joka päivä jos sää sallii eikä ole kovaa tuulta.
Ajattelin kyllä muutaman projektin itselleni ottaa työn alle tienatakseni ihan palkkaa ulkopuolisella taholla.
Hyvin pystyy vältteleen töitä. Ite oon vältelly 20 v reilus, ja elänyt hulppeeta elämää. Ei tarvi raataa ja orjailla.
Tää on teijän syy miksi olette tollei Sitä en muista minkä ikäisenä minulla alkoi karvat kasvamaan, muistan miten kahdelle minua vanhemmalle siskolle oli alkanut kasvaa pimpin karvat, samaan aikaan myös tissit oli tullut esille, mutta ajan myötä alkoi pimpin karvat kiinnostaan ja muistan miten fantasioin tuuheasta pimpin karvoituksessta, kun harrastin masturpointia vaikka en ollut livenä nähnyt tuuhea pimpin karvoitusta, mutta olen tuuhean pimpin karvoituksen kannattaja ja ihailija.
Tämä aloitus on juuri oikealla palstalla. Korvien väli on köyhä.
Aiotko todella olla kesän työtön ja rahaton ja potkia vaan kiviä jouten ?
Miksi tehdä töitä, jos on pankissa rahaa ???
Menettää työttömyyskorvauksen, jos menee töihin