Tunnen työpaikallani yli sata henkilöä, joista vain yksi on tunnustautunut kristityksi, mutta muut ovat hiljaa uskonnollisesta vakaumuksestaan. Miksi yli 99 % ei kerro sitä? Ovatko he kaikki ateisteja?
Vain harva on uskossa Jeesukseen
Anonyymi-ap
31299
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 31
Vanhimmat
Osa häpeilee harhojaan, osaa ei kiinnosta vähääkään. Jos otat puheeksi, ehkä sitten.
Vankilassa
Raamatun Jeesusta. Niin sanotaan suomenkielellä. Ymmärtäminen on eri asia. Ja onko tarpeen ymmärtää tai uskoa erikseen mitään, jos elämä on ok. Eivät ihmiset ole ateisteja tai muitakaan vaan kuin sinä, mutta elävät omaa elämäänsä.
Omasta elämästä on kyse. Itse kullakin.
Kukaan ei oikeasti usko. Ateismi rules!
Valtaosa ihmisistä ei ole henkilökohtaisessa, elävässä uskossa eikä heillä sen tähden ole tarvetta viedä pelastuksen huikeata ilosanomaa eteenpäin. Ihmisten vakaumuksesta on tehty kyselyjäkin. Voidaan todeta, että varmaan useimmat jollain tavalla kyllä uskovat Jumalan olemassaoloon ja joissain elämäntilanteissa rukoilevatkin. (Se psykologian oppien mukaan onkin yksi tekijä, joka erottaa ihmiset eläimistä.) Mutta yleensä VARSINAISESTA uskosta osattomat eivät ajattele asiaa sen kummemmin vaan keskittyvät maallisen elämän kiemuroihin. Ihminen, jolla todellista, omaa, henkilökohtaista uskoa ja jatkuvaa Jumalayhteyttä ei ole, on myös heikko, niin kuin ihminen aina itsessään on heikko. On lajillemme tyypillistä hävetä kuulumista pilkattuun vähemmistöön. Suomalaiset ovat kasvaneet siihen vallitsevaan ilmapiiriin, jossa uskonasioista puhumista ei oikein hyväksytä tai ainakaan se ei ole ihailtua. Inhimillisessä heikkoudessaan monet vaikenevat. Taas joka on ns. uudestisyntynyt kristitty, on vahva Jumalassa ja haluaa jakaa elämänsä suurimman ilon ja kalleimman aarteen muiden kanssa, näillekin valoksi ja pelastukseksi. Ja vaikkei sitä tietoisesti juuri tekisikään, Jumalan lapseuden vakaa ilo näkyy uskovasta ja tulee ilmi kaikessa, mitä hän sanoo ja tekee.
Jeesus on sanonut, että se joka Häntä, Kristusta, täällä maallisessa elämässään häpeää, sitä ihmistä Kristus on häpeävä Jumalan edessä, kun tuomiopäivä koittaa. Tämä on tärkeätä tiedostaa ja muistaa.
- Hippunen -
Viime aikoina on tullut selväksi, että muutamat harvat yhä vaeltavat henkisessä autiomaassa, jossa he uskovat löytävänsä mielen tasapainon höpisemällä olemattomalle jumalalle. Mutta tuleeko mielenrauha todella uskomalla olentoihin, jotka ovat yhtä todellisia kuin keijut?
Kuvitellaanpa hetki: istut hiljaa ja mietiskelet, vapautat mielesi rauhaan ja annat ajatusten virrata vapaasti. Tämä on meditaation voima. Se ei perustu uskoon yliluonnolliseen olentoon, vaan sisäiseen voimaan ja tietoisuuteen omasta mielestäsi ja kehostasi. Meditaatio tarjoaa konkreettisen tavan hallita stressiä, ahdistusta ja löytää tasapaino elämään.
Entä sitten jooga? Se on fyysinen ja henkinen harjoitus, joka yhdistää kehon ja mielen. Jooga opettaa meille läsnäolon tärkeyttä, kehon kuuntelemista ja syvää hengitystä. Se ei vaadi uskoa jumalaan, vaan pikemminkin uskoa itseensä ja omiin kykyihin löytää tasapaino.
Entäs musiikki? Se on universaali kieli, joka voi koskettaa sieluamme syvällisesti. Hyvän musiikin kuuntelu voi nostaa mielialaa, lieventää stressiä ja auttaa meitä löytämään sisäisen rauhan ilman mitään uskonnollista taustaa.
Ja tietysti terveet elämäntavat: terveellinen ruokavalio, liikunta ja riittävä uni. Nämä kaikki ovat tutkitusti keinoja, jotka vaikuttavat positiivisesti mielenterveyteemme.
Joten kun mietitään, mikä todella tuo mielen tasapainon, kannattaa katsoa kaiken sen yläpuolelle, mitä ei ole olemassa, ja kääntää katse sisäänpäin. Meditaatio, jooga, musiikki ja terveet elämäntavat voivat tarjota paljon enemmän kuin pelkkä usko olemattomaan jumalaan. Ne ovat konkreettisia työkaluja, jotka ovat saatavilla jokaiselle.
Töissä tehdään tavallisesti vaan töitä , ja hengelliset asiat pidetään yksityisinä koska ne eivät mitenkään kuulu työelämään . Sano yksikin syy miksi jonkun pitäisi sinulle työpaikalla kertoa uskostaan, Miksi luulet että sinun pitäisi saada tietää ihmisten yksityiset vakaumukset niillä ei ole mitään merkitystä työelämän kanssa .
Kun kristitty todistaa uskostaan, niin paljastuu, onko muita uskovia vai ei. Tosi uskova ei vaikene uskostaan vaan todistaa Jeesuksesta.
Mitä merkitystä jollakin "todistamisella" on? Tai edes väliä? Suurin osa ihmisistä on tapakristittyjä tai praktisia ateisteja (= uskonnottomia?).
"Todistamien" on uskovan uskonnonharjoitusta. Hän kokee jotenkin velvollisuudekseen käännyttää väärin uskovia ja maailmallisia omaan oikeaan uskoonsa. Keinot ja aktiivisuuden taso vaihtelee.
Eli työpaikallasi on lähes kaikki tervejärkisiä ja yksi pimahtanut.
Olen havainnut, että vastaukset kysymykseen: 'Oletko uskossa?' jakautuvat karkeasti kolmeen ryhmään. Ateistit huvittuvat ja vastaavat, etteivät ole uskonnollisia. Uskonnollisen organisaation pelastumattomat jäsenet suuttuvat, kun heiltä udellaan 'yksityisasiaa'. Uskovat ilahtuvat kysymyksestä ja kertovat milloin ja miten tulivat uskoon.
Jos sinä suutut, kun joku utelee, oletko uskossa, mietipä, oletko. Jos et ole, kuolemasi jälkeen on liian myöhäistä. Sinun on otettava Jeesus vastaan tässä elämässä. Tämän sukupolven uskovien ei edes tarvitse kuolla! Meidät temmataan pian ylös Jeesuksen luo seitsemäksi vuodeksi. Täällä maan päällä on silloin hirveimmät ajat koskaan. Jos vasta silloin uskot Jumalaan, pelastut luultavasti vain antamalla mestauttaa itsesi. Kukaan, joka ei ota pedon merkkiä tai palvo petoa, ei voi ostaa eikä myydä. Miten pysyisit hengissä Jeesuksen paluuseen asti ilman ruokaa ja asuntoa?
Kylläpäs on lapsellista lässytystä! Kaikenmoiseen humpuukiin jotkut edes viitsivät uskoa.
Eli sinä kuulut noihin pilkkaajiin. Raamattu jo sanoi, että lopun aikoina tulee pilkkaajia. Katso sitten uudestaan, missä haluat viettää ikuisuutesi, kun uskovat on temmattu pois. Kaikesta päätellen se on hyvin lähellä.
Tietysti hullutukset herättävät hilpeyttä ympäristöön. Tämä on varmasti pitänyt paikkansa niin pitkään kun sellaista on tehty.
Tuota lopun aikaa on odotettu tulevan pian jo niin kauan, että se on jo itsessään vitsi.
Miten sinä tulet reagoimaan kun mitään tempausta ei tapahdukaan? Etkö pelkää yhtään taivastaikastasi, koska olet valehdellut asiasta?
Tiesitkö, että Pyhän Hengen anuksessa asuu Piru? Siellä siellä se on! Sinunkin pahuutesi johtuu siitä!
Jeesuksen paluu on vanha vitsi. Se ei palannut, etkä osaa sitä muuksi selittää.
Kerran meidän duunissa oli tyyppi, sanotaan häntä vaikka Juusoksi. Juuso oli sellanen kova Jeesus-fani, aina puhumassa Jumalasta ja pelastuksesta. Me muut työkaverit päätettiin vähän kiusoitella Juusoa, joka oli ihan hyvällä huumorilla mukana yleensä kaikessa.
Eräänä päivänä yks kaveri, Matti, tuli mun luokse ja sanoi: "Hei, mä tein deepfake videon, missä Jeesus tulee ja sanoo Juusolle, että 'Hei, älä usko noihin työpaikan veijareihin, ne vaan kiusaa sua!'". Mä nauroin sille idealle niin paljon, että me päätettiin pistää se leikkiin.
Näytettiin se video Juusolle lounastauolla. Se katsoi sitä silmät pyöreinä ja sanoi: "Vau, onks tää joku merkki? Jeesus puhuu mulle!" Me vaan naurettiin ja sanottiin, että ei hitto, sehän oli vaan Matti, joka oli tehny sen hienon deepfaken. Juuso ei oikein aluks uskonu, mutta sitte se rupes ajatteleen.
Pari päivää myöhemmin se tuli meille ja sano: "Kattokaa nyt pojat, mä oon miettiny tätä... Eikö toi video oo vaan digitaalista häröilyä?" Me nyökyteltiin ja sanottiin, että joo, kyllä se vaan on meidän kiusantekoa. Mutta Juuso oli alkanu pohtia sitä, miten helposti sitä voi johdatella harhoihin.
Seuraavaks Juuso alkoi lukea enemmän tieteestä ja filosofiasta. Me oltiin vähän hämmästyneitä, että mitä helvettiä, meidän Jeesus-fani kaveri alko puhumaan tieteestä ja evoluutiosta. Pian se sano meille: "Kiitos siitä videosta, se oli herätys." Ja siitä lähtien Juuso oli täysin muuttunu tyyppi, ei enää Jeesus-juttuja vaan nyt se oli kova ateisti, joka puhu tieteestä ja faktoista.
Niin siinä kävi, että meidän deepfake videopila vapautti Juuson harhoistaan, ja siitä lähtien meillä oli duunissa ateisti, joka oli ihan yhtä ärsyttävästi päällekäyvä faktoineen kuin ennen oli ollu uskovainen!
Tiedettä tuntematon puhuu tieteesta. Sellainen on ateisti.
Mainitsi sanan tiede. Sekö on sinulle tieteestä puhumista ja senkö perusteella voit nimetä tiedettä tuntemattomaksi?
Et kuitenkaan itse kerro montako sataa yli.
Kerran töissä meillä oli innokas hihhuli, joka yritti saarnata uskonharhoistaan kaikille kollegoilleen. Eräänä päivänä työyhteisö päätti kuitenkin vapauttaa hänet uskonharhoistaan...ja samalla myös työpaikastaan, koska heidän mielestään työpaikka ei ollut hengellinen hoitokeskus!
Meillä oli töissä yksi lattialla sätkivä helluntailainen, joka tunnusti innokkaasti uskoa ja tuputti sitä muillekin. Sai varoituksen siitä. Siis virallisen kurinpidollisen varoituksen. Oli mutten ihan kauhea salaliittohörhökin. Monesti mietin, että onko kaveri ollenkaan terve mieleltään.
Hard_atheist kertoi samasta hepusta. Olitte siis samassa työpaikassa.
Onko Suomessa vain yksi hellari?
Hörhöjä on pullollaan. Niitä jotka on menny sekaisin uskomisesta. Tämmöistä se on. Kirkossa ei tapaa. Mutta pienessä piirissä löytyy heti muutama. Ovat kyllä muutenkin takapenkkiläisiä. Ei kaikki kotona
Voivat he olla tapauskovaisiakin. Niitäkin kohdannut jotka ovat kertoneet olevansa kristittyjä kun joku on asiaa udellut.
Muslimitkin on helppo tunnistaa muslimeiksi. He eivät hörise samalla tavalla uskonnostaan kuin Jeesus fanit, mutta heidän rituaalit näkyvät työpäivien aikana.
Hindut ovat olleet ristiriitainen paketti. Hekään eivät varsinaisesti hiero asiaa muiden naamaan, mutta saattavat innostua kertomaan uskonnoistaan kysyttäessä.
Jeesus fanit taas hierovat ihan kysymättäkin sitä faniuttaan muiden naamaan.
Ateistit tosiaan ottavat selvästi eniten etäisyyttä uskontoihin työpaikalla.
Olen työssäni kohdannut siis näitä kaikkia.
Kuinka monen olet kuullut julistavan, ettei usko Joulupukkiin?
Aivan, itsestäänselvyyksiä ei ole tapana julistaa ääneen, miksi ne ketään kiinnostaisivat?
Teistit, ja esim. vegaanit, kyllä tuovat kantansa kysymättä esiin.
En myöskään levitä julistuksia. Kyllä ihmisestä tunnistaa Jumalan läsnäolon. Puhelinmyyjät eivät kuulu joukkoon.
Lähes 2500 miljoonaa uskoo!
Valitettavasti väärityneesti suurin osa!
Simo Frangen on se oikea.