Väinö Voipio ja Jape Loven

Vaparit jakavat Väinö Voipio -palkintoa. Voipio toimi tuomarina Viipurin valkoisessa kenttäoikeudessa vuonna 1918.

Kenttäoikeus tuomitsi punaisia kuolemaan ampumalla ja lähetti suuren osan vankileireille, joissa näitä kuoli yli 10000 nälkään ja tauteihin.

Jape Loven hilluu punanauha käsivarressa. Miten vaparit puuttuvat asiaan idolinsa Väinö Voipion hengessä?
29855
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 29

Vanhimmat

Odotellaan, että vaparit tulevat puolustamaan Japea ja Väiskiä. Turhaanko ootellaan?

Äänestä
  • Turhaan. Ei ne pysty.

    Äänestä

  • Äkkiä muita ketjuja tämän päälle. Kukaan ei saa nähdä tätä! Terv. Vapari

    Äänestä

Jape edustaa sekavia Va- liittolaisia

Japen vaatimukset koskevat pääpsin vain työtävieroksuvien etuja, eikä työssäkäyvien

Miksi siis työläiset lakkoilevat työnantajiaan vastaan parempien tukien puolesta sellaisille, jotka eivät tee töitä? Mahdoton ymmärtää.

Äänestä
  • Mites Väinö?

    Äänestä

  • No, näkyyhän tuo jo kaverista päällepäin…

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    No, näkyyhän tuo jo kaverista päällepäin…

    Hyvinsyötetty liittojen (myös vapariliiton) seminaareissa.

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Hyvinsyötetty liittojen (myös vapariliiton) seminaareissa.

    Älkää maksako jäsenmaksua!

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Älkää maksako jäsenmaksua!

    Rahat valuvat Japen vatsaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Rahat valuvat Japen vatsaan.

    Miten onnistuisi punakaartin harjoitus häneltä?

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Miten onnistuisi punakaartin harjoitus häneltä?

    Miten tuomitsisi Väinö hänet?

    Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    Miten tuomitsisi Väinö hänet?

    Jos ei panisi suoraan seinää vasten, laittaisi vankileirille, jossa Jape laihtuisi varmasti. Nämä oli kenttäoikeudessa vaihtoehdot

    Äänestä

  • Anonyymi00014 kirjoitti:

    Jos ei panisi suoraan seinää vasten, laittaisi vankileirille, jossa Jape laihtuisi varmasti. Nämä oli kenttäoikeudessa vaihtoehdot

    Voipio tuomitsi urakalla punaisia. Historiallinen fakta mitä vaparit kieltäytyy muistamasta.

    Äänestä

Ilmaiseeko vaparit VV-palkinnollaan, että teloitukset ja vankileirit on ok.

Äänestä

JAPE LOVEN estää kartonki-investoinnin
lisää estoja tulossa pian



Nyt lakon takia on kiristyksiä tehtävä kunnolla nyt
ei se käy että lakkolaiset palaavat pokkana töihin
vaan niiden työpaikkoja on vähennettävä
muu
olisi moraalitonta

Metsä Board luopuu Kaskisten merkittävästä kartonkikoneinvestoinnista

Metsä Board tiedotti torstaina, että Kaskisten taivekartonkitehtaan investointia ei toteuteta. Suunnitellun investoinnin kokonaiskustannus nousi Metsä Boardin mukaan alkuperäistä arviota merkittävästi korkeammaksi,

Äänestä
  • Ei kenkää. Vaparit tykkää vihapuheesta.

    Äänestä

No vaparit? Onko kanttia käsitellä tätä kysymystä?

Äänestä

Voipio ei katsoisi Lovenia hetkeäkään. Tuomio napsahtaisi heti.

Äänestä

Punatörky panee ukkoa pellolle

on se Jape kova luu

Akku- ja autovalmistaja Valmet Automotive keskeytti tuotannon lakkojen takia – nyt keskeytyy myös palkanmaksu

Äänestä

Tules Mäntysalo taas kertomaan, ettei tässä ole mitään outoa.

Äänestä
  • Älä unta nää. Toihan on vihapuhetta, kun haastaa vapareita. Asiallista olis että ylistelisit vaan niitten hölmöilyjä.

    Koita tajuta

    Äänestä

On se kova Jape osaaja
Sotkee maan hulinaksi kuin manaaja

""Valmet Automotive aloittaa muutosneuvottelut Uudenkaupungin toiminnoissaan, yhtiö kertoo tiedotteessaan. ”Yhtiö kertoi aiemmin, ettei se saa tuotannossaan tarvitsemiaan osia. Valmet Automotiven mukaan tilanteen aiheuttama haitta on merkittävä ja jatkuessaan kriittinen.”

Pihatonttuilijat panevat poruka pellolle pppp

Äänestä
  • Miten tämä Jape Lovenin AKT sortui omiin irtisanomiinsa ?

    Talouselämä:
    " Kirjanpitoarvo on kuitenkin 14,5 miljoonaa euroa käypää arvoa pienempi, joten sijoitusten käypä arvo nousee 42,8 miljoonaan euroon, TE:n analyytikko Ari Rajala kertoo."
    -----------
    AKT:llä on 42 miljoonan euron edestä sijoituksia: pörssiosakkeita? ym.

    Jos AKT kerran suorittaa työntekijöidensä edunvalvontaa, niin eikö AKTn olisi kannattanut pistää sijoituksia lihoiksi (euroiksi), ja maksaa niillä työntekijöiden palkkoja, jolloin ei olisi tarvinnut mennä irtisanomisneuvotteluihin. Keiden etuja nämä AKTn Liitonmiespönöttäjät oikein ajavat. Omiaan?
    Tunnen melkein myötähäpeää Ay-liikkeen "arvojen" puolesta.
    ________
    TE: Asiakirjat paljastavat AKT:n kymmenien miljoonien eurojen omaisuuden
    MATTI LEPISTÖ
    JULKAISTU 04.04.2024 | 19:49
    PÄIVITETTY 04.04.2024 | 19:49
    Asiantuntijan mukaan liiton sijoitusten arvo nousee lähes 43 miljoonaan euroon.
    MAINOS (artikkeli jatkuu alla)
    Suomen ulkomaankaupan käytännössä pysäyttäneellä auto- ja kuljetusalan työntekijäliitto AKT:lla on kymmenien miljoonien eurojen omaisuus, kertoo Talouselämä.

    Asia käy ilmi yhdistysrekisteriin viime kuussa toimitetusta liiton vuoden 2022 tilinpäätöksestä. Tilinpäätösasiakirjoihin on TE:n mukaan kirjattu niiden olevan ”luottamuksellisia”.

    Omaa pääomaa AKT:n taseen mukaan sillä oli vuoden 2022 lopussa runsaat 33 miljoonaa euroa. Sijoituksia liitolla on 28,4 miljoonaa euroa.

    – Kirjanpitoarvo on kuitenkin 14,5 miljoonaa euroa käypää arvoa pienempi, joten sijoitusten käypä arvo nousee 42,8 miljoonaan euroon, TE:n analyytikko Ari Rajala kertoo.

    AKT:n nettokassan suuruus on noin kolme miljoonaa euroa.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Vaparit jakavat Väinö Voipio -palkintoa. Voipio toimi tuomarina Viipurin valkoisessa kenttäoikeudessa vuonna 1918.

Kenttäoikeus tuomitsi punaisia kuolemaan ampumalla ja lähetti suuren osan vankileireille, joissa näitä kuoli yli 10000 nälkään ja tauteihin.

Jape Loven hilluu punanauha käsivarressa. Miten vaparit puuttuvat asiaan idolinsa Väinö Voipion hengessä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu