Jape Hesarissa vaparien pakkologiikalla

Anonyymi-ap

Hesari kertoo, että punahauha hihassa Jape vartioi sataman porttia. Tuula saapuu ripeän askelin töihin ja haukkuu lakon. Ahtaajat saavat hänen mukaansa mahtavat palkat ja saunalisätkin päälle. Tuula häipyy töihin. Japen muhkea olemus kertoo, että ruokaa on riittänyt.

Jape kommentoi, että Tuulankin puolesta lakkoillaan. Tämähän kuulostaa vaparien logiikalta. Vaparit selittävät olevansa uskonnottomien etujärjestö, vaikka uskonnottomien enemmistö ei halua edes kuulla vapareista ja kirkon jäsenenäkin on enemmän uskonnottomia kuin vapareissa jäseniä.

Japen pakkologiikalla hän puolustaa lakoilla ja vapareissa niitäkin, jotka vastustavat häntä. Jape tietää paremmin kaikkien puolesta. Jos ihminen on toista mieltä, Jape ei siitä välitä. Hän pakottaa. Tyypillistä vapaa-ajattelua.

28

770

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jape on yksinkertainen tonttu. :)

      • Anonyymi

        SAK:n, AKT:n ja Vapariliiton syöttiläs


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        SAK:n, AKT:n ja Vapariliiton syöttiläs

        Näkyy muhkeasta olemuksesta.


    • Anonyymi

      Kun AKT on lakkoillut pari viikkoa niin joutenolo alkaa Japea tympimään ja Jape toivoo pääsevänsä jo ahtaamaan.

      Mutta eihän hallitus muuta suunnitelmiaan, joten Japelle saattaa tulla vielä pari viikkoa kakkua lisää.
      Sitten nälkä ajaa ahnaajat töihin.

      Jaksamista sataman portille Japelle !

    • Anonyymi

      Kun häirikkölait tulevat huhtikuun jälkeen voimaan ja Jape voi joutua leivättömän pöydän ääreen, josta voi saada kakkua niin tarjoaako va- liitto hänelle pullakahvit? Vai antaako potkut?

      • Anonyymi

        Jape muuttuu hyödyttömäksi vapareille ja hänet hylätään.


    • Anonyymi

      Vettä sataa. Jape on takuuvarmasti siirtynyt sisätiloihin ja jättänyt porttivartioinnit muille. Ei ole enää kuvaajiakaan portilla. AKT:n lakkotoimistolla on hyvät tarjoilut.

    • Anonyymi

      Äkkiä muita ketjuja tämän päälle. Kukaan ei saa nähdä tätä! Terv. Vapari

    • Anonyymi

      Erotkaa vapareista

    • Anonyymi

      Vapaa-ajattelu on pakkoa

    • Anonyymi

      Vapareista ero on ilo

    • Anonyymi

      Va-liitto palkansaajien vastainen sosialistiporukka

      Ylikosken vasliitto ja Japen pihatonttujen ahtaajaliitto vaativat etuja työtä vieroksuville ansiosidonnaista röyhkeästi pitkiä sikoja nostaville

      Ansio sidon nainenkin maksetaan merkittäviltä osin veroista

      Ja aina kun loisijoille maksetaan ylimääräisiä etuja, se on muilta pois eli palkansaajilta

      Va-liitto pitää törkeästi johtopaikoillaan palkansaajien veroja lisäävää porukkaa, joka hyysää työnvälttelijöitä

      • Anonyymi

        Ero vapareista on perusteltua.


    • Anonyymi

      Miksi vaparit valehtelevat edustavansa uskonnottomia?

    • Anonyymi

      Jape ja kumppanit pitäis laittaa merikonttiin ja lähettää vaikka Somalian rannikolle.

    • Anonyymi

      Vapaa ajattelu ja ay liike on erotettava toisistaan.

    • Anonyymi

      SUBERILAISET ALOITTAVAT LAKON JA VAATIVAT SYÖMÄ-LISIÄ, RUOKA RAHAA JA ENEMPI RUOKAA JA PITEMPÄÄ RUOKATAUKOA, KAHTA TUNTIA JA NELITUNTISTA TYÖPÄIVÄÄ. JA LISÄKSI VAATIVAT LIHAVILLE NAISILLE KAHTA AVUSTAJAA TYÖPAIKOLLE, KOTIIN KULJETUSTA, SEKÄ SUUREMPAA PERUS-PALKKAA. ONHAN SE LUONNOLLISTA, KULUTUS ON SUUREMPI SANOI RIKU AALTO.

    • Anonyymi
      • Anonyymi

      • Anonyymi

    • Anonyymi

      Jape lomauttaa 350 henkeä ja jatkaa lomautuksia

      Nokian Renkaat sopeuttaa tuotantoaan Nokian-tehtaalla, lomauttaa henkilöstöä
      22.3.2024
      Käynnissä olevien satamiin ja kuljetuksiin kohdistuvien poliittisten lakkojen takia Nokian Renkaiden rengasvarastot ovat täyttyneet, yhtiö kertoo tiedotteessa.

      Tämän takia Nokian Renkaat sopeuttaa henkilöautorenkaiden tuotantoa Nokian-tehtaalla tämänhetkisen tiedon perusteella ainakin kahdeksi viikoksi.

      • Anonyymi

        Näin se Jape on kaikkien työntekijöiden puolella...


    • Anonyymi

      Punaisten toimet purevat Suomi sulkeutuu
      on se Jape taidokas osaaja ehdoton sotkija kuin Putin ja kummpanit


      Metsä Groupin kartonkitehtaiden ja sahojen tuotanto on pysähtynyt käynnissä olevien lakkojen vuoksi. Simpeleen, Kyron, Tampereen Takon ja Äänekosken tehtaat pysähtyvät arviolta maanantaina 25. maaliskuuta.

      Rauman, Vilppulan, Rengon ja Lappeenrannan sahojen tuotanto pysähtyi perjantaina 22. maaliskuuta. Aiemmin ovat pysähtyneet Metsä Groupin sellu- ja kartonkitehtaat Kemissä, sellu- ja kemihierretehtaat Joutsenossa sekä kemihierretehdas Kaskisissa.

      Metsä Groupin mukaan tehtaat voidaan käynnistää, kun raaka-ainetta saadaan tehtaalle ja tuotekuljetukset käynnistyvät.

      Myös UPM ja Stora Enso ovat ajaneet tehtaiden toimintaa alas lakkojen aikana. Yle uutisoi torstaina, että Stora Enso on ajanut alas Anjalankosken tehtaiden paperintuotannon Kouvolassa. Syynä on puunsaatavuuden ongelmat.

    • Anonyymi

      Punainen hämärä lisää kierroksia
      Jape panee liikennettä poikki

      On se kova häirikkö Jape

      Neste: Polttoaineiden riittävyyttä ei voida enää turvata

      Osalta Nesteen asemista ei enää saa polttonesteitä, ja tilanne vaikeutuu lakon jatkuessa, yhtiö ilmoittaa.

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Jape toteaa seksuaalimaskulliinisesti ettei tarvise yhtä paikkaa seisottaa koko ajan. Eikä fyysinen ole suhteissa tehokkain välttämättä


        "tarvitse koko ajan seistä yhdessä paikassa. Eikä se fyysinen seisominen ole välttämättä kaikkein tehokkain tapa" Jape itse asiasta kuultuna


    • Anonyymi
    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      190
      13980
    2. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      49
      4739
    3. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      68
      4343
    4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      218
      3725
    5. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      102
      3514
    6. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      103
      3395
    7. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      73
      2020
    8. Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?

      Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis
      Maajussille morsian
      16
      1355
    9. Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.

      Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      156
      1080
    10. Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu

      Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun
      Maailman menoa
      289
      1055
    Aihe