Sen voisi jotenkin perustella jos talous vetäisi ylikierroksilla
Taantumassa lakkoilu ei kuulosta järkevältä
Anonyymi-ap
17154
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Lakko eli työtaistelu kohdistuu hallituksen kaavailemiin huononnuksiin työtätekevien etuja vastaan.
Hallitus hyökkää. Ammattiliitot puolustaa oikeuksiaan!
Hallituksella on täysi oikeus puolustaa veronmaksajien rahoja. Orpo lupasi äänestäjilleen laittaaa Suomen taloutta kuntoon mm. työelämän uudistuksilla. Kansa äänesti noiden uudistusten vuoksi kokoomusta ja persuja. Jos Orpo ei nyt noudattaisi kansan tahtoa, niin silloinhan hän olisi petturi.
Et sitten ollenkaan seuraa aikaasi.
Jaa pitääkö aikaa seurata?
Aika moni äänesti halpaa bensaa, halpoja elinkustannuksia ja halpaa energiaa ja olivat iloisia että persut eivät suostu leikkaamaan pienituloisilta. Kunhan saavat kiristää maahanmuuttajien pääsyä maahan.
Kuka oikeasti , siis työtätekevä haluaa TESiä alittavia paikallisia sopimuksia, irtisanomissuojan perumista, ekan sairauslomapäivän palkattomuutta?
Kuka haluaa että työnantajilta otettiin pois satoja miljoonia työttömyysvakuutusmaksuja?
Työntekijöillä säilyivät.
Nollasopimuksilla töitä tekevät, eli 'varalla' olevat, odottavat kotona koska tulee kutsu ekstraamaan ruuhka-aikana. Työtunneista maksetaan. Muista päivistä on saanut työttämyyskorvausta. Mutta kokemuksesta sanon, että keikan kyttääminen on joka päivä mielessä. Ei olla 'vapaalla'. Ay-liike ei tällaisia asioita käsitä. Sillai kritisoin.
Hmm. Ei tasapainota taloutta heikolla yhteistyäkyvyllä eikä sanelupolitiikalla. Huono hallitus. Ylimielinen. Loppettivat 100 terveyskeskusta, aikuiskoulutustyuen, vuorotteluvapaan, vammaisten palveluista, päivätoiminnoista, erityisopetuksesta jne... julkiset palvelut alat.
Ja niille annetaan, joilla eniten on. Eikäs se sanota raamatussakin? Kristilliset tietää!
Tämän valtion on rikkaat ja vuorineuvokset on jättäneet köyhäksi jo vuosikymmenien ajan,kommunismin romahduksesta lähtien.
He on syyllisiä nykyiseen velkakierteeseen ja päälöäolevaan lakkoon. Jos valtio olisi riittävän rikas eihän tällaisia ,näitä lakkoja nyt tapahtuisi vähän väliä.
Siis syyttäkää oikeistoa nykyahdingosta.
Vasurit yrittää pelastaa pienen ihmisen elämästä mitä pystyvät,se ei ole väärin mutta tilanne on tainnut karata vähän kaikilta jo käsistä ja edessä on vain valtion tuho.
Suomi voi todellakin ajautua nyt konkurssiin valtiona ja kaikku taloudellinen tiiminta romahtaa.
Mutta joku toinen valtio ottaa sitten Suomen velat hoitoonsa ja määrää mitä missäkin tässä maassa tehdään taloudellisesti eli omistaa tämän maan kunmes valtio on taas riityävän rikas jatkaakseen itsenäisenä taas elämäänsä. Kuten taisi Kreikalla olla viime vuosikymmenenä.
Taantuma? Kyllä jo selvästi lamalta alkaa näyttää.
Ay liikkeille ei kelpaa vienti vetoinen palkkamalli miksei ? ja jostainhan on lama aikana säästöjä tehtävä edellinen Marinin hallitus kun pisti rahan palamaan ensimmäinen sairas päivä tuskin on kynnyskysymys yhteisen hyvän eteen
Nin luulis, asumistukien vähennysten, lasten sairastumisen takia poissaolo työstä, elinkustannusten nousun kanssa tekee aika loven.
Kokoomuksen kansanedustaja Mia joku sanoi, että 300 euron menetys kuussa on vähäinen asia.
Hänelle on.
Minulle ei. Olen tarkka rahojen kanssa. Laitan lapsilleni aamupalat ja lämpimän ruuan ja iltapalat. Haluan maitoa, kauraryynejä, hedelmiä, leipää, margariinia, juustoa. Jauhelihaa tai kanaa. Kala on liian kallista. Kananmunia. Jugurttia tai viiliä iltapalaksi . Vihanneksia ja perunaa.
Ja viikonloppuisin limsapullo puoliksi, popcornia ja irtokarkkeja pienet pussit!
Juuri nyt se pitääkin tehdä,
KOSKA TULOS ON TÄMÄ.
OLISI PITÄNYT LAKKOILLA AIKAA SITTEN.
EDELLISTEN HALLINTOJEN AIKAAN.
Suomen pitäisi etsiä kuumeisesti miten pärjätään maailman markkinoilla tällä tavalla se ei onnistu eikä sijoittajat katso menoa pitkään siinä voi mennä muutama hyvä investointi ulkomaille
sijoittajat eivät hyvällä katso orpon natsihallitusta. Tämän halituksen aikana ei Suomeen ulkomaisia investointeja tule.
Ai voi mennä? On mennyt jo.
Nähtävästi suomalainen tyyli.
Kokoomuksen tiedotteiden mukaan Suomessa on ollut taantuma ja lama jo yli 30 vuotta. Aina pitää säästää. Siis muiden, muttei heidän.
Orpoa ja persuja nauretaan jo pitkin maailmaa.
Hallituksen työväestöön kohdistamat kyykytykset eivät vähennä valtionvelkaa. Eivätkä paranna työllisyyttä.