AY liike valmistelee suurlakkoa.

Huhti-Toukokuussa? Elorannan mukaan Lakko voisiolla 4 viikkoa!
Lakkolaiset saavat Liitoilta 166ecu/22vrk=3652 ja verotonta!!
Toinen vaihtoehto on Purralle ja Orpolle potkut ja neuvottelut sanoi Eloranta.
13217
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat
  • Ei haittaa,ay-liike voi sanoa työehtosopimukset irti ja sen jälkeen se on työtaistelutoimi eli laillinen.

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Ei haittaa,ay-liike voi sanoa työehtosopimukset irti ja sen jälkeen se on työtaistelutoimi eli laillinen.

    Tyhmä ay-liIke voi lyödä nyrkillä peiliin omaa kuvaansa.. ja itse verta vuotaa.

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Ei haittaa,ay-liike voi sanoa työehtosopimukset irti ja sen jälkeen se on työtaistelutoimi eli laillinen.

    Hmm... Onko olemassa mitään takeita siitä että uusi sopimus olisi ylipäätään edes yhtä hyvä kuin nykyinen, taloudellinen tilannehan on huomattavasti huonompi kuin silloin kun nykyiset sopimukset on neuvoteltu!

    Voi kuule tulla työmarkkinoilla sekin tilanne vastaan että duunari saataa jopa joutua luopumaan jostain saavutetuista eduista, varsinkin jos tuottavuuskin on lakkojen takia laskenut!

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Tyhmä ay-liIke voi lyödä nyrkillä peiliin omaa kuvaansa.. ja itse verta vuotaa.

    Itse vuodat verta äitin peräkamarissa, kun ruoka on loppu.

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Itse vuodat verta äitin peräkamarissa, kun ruoka on loppu.

    Hienoa SAK ja ammattiliitot...!!

    on aika lopettaa fasismi Suomessa !!!

    Äänestä

Miksi porukat käy töissä jos kerran liitolta saa rahaa vaikka ei mitään tee.

Äänestä
  • Avaaja lisää: Kolmas vaihtoehto on työllistää meidät kortistosta ja tekisimme työt ilman liittoja!

    Äänestä

Väärin! Liitto maksaa 166 euroa/lakkopäivä. Lakkoavustus maksetaan jokaiselta viikon päivältä. Kun tuosta summasta otetaan verot pois, niin käteen jää päivää kohti vähän vajaa 100 euroa. Kuukaudessa on keskimäärin 30 päivää, joten lakkoilija saa n. 3000 euroa/kk.

Äänestä

Toinen vaihtoehto on potkut sanoi Eloranta.

Äänestä

Avaaja lisää: Neljäs vaihtoehto on. mitä työnantaja tai yritys jossa työläinen sijatisee
(siis maleksii parkkipaikalla) - tekemättä mitään

aikoo?

Onko yritys suomessa enään, ja mitä sanovat tilaajat heiltä esim. Saksassa tai Teslassa.

Tarvitseeko Elop, jotain mittaristoa Suomesta Joulukuussa, kun se oli luvattu jo Maaliskuussa?

t. avaaja

Äänestä

Valtion pitää jäädyttää liittojen saamat avustukset.

Äänestä

Nyt on hyvä aika irtisanoa sopparit. Uudet neuvotellaan uusilla luvuilla, laman aikaan paljon pienemmät numerot vain taululla. Torfjanoikasta näköjään saatu lisää ohjeita.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Huhti-Toukokuussa? Elorannan mukaan Lakko voisiolla 4 viikkoa!
Lakkolaiset saavat Liitoilta 166ecu/22vrk=3652 ja verotonta!!
Toinen vaihtoehto on Purralle ja Orpolle potkut ja neuvottelut sanoi Eloranta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu