miten suhtaudutte esiaviolliseen seksiin?entä mitä asioita "on sallittu" tehdä seurustelun aikana?
esiaviollinen seksi
kiera
5431
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
kyllä kait sä kiera tiedät vastauksen kysymättäkin. ei se ole oikein ja yleensä ne sitä harrastaa jotka ei toistansa kunnioita vaan haluavat vaan omia himojaan täyttää.
Kaikkein parasta on että odotetaan papin aameneen saakka, ennekuin mennään yhteiseen sänkyyn ja tullaan yhdeksi lihaksi.
Koska rakastelussa on niin suuri vastuu sitten siitä ihmisestä johon on liittynyt, tullut yhdeksi lihaksi. Ei enää tule koko elämänsä aikana hylätä tätä ihmistä vaan olla hänen kanssaan koko elämä!
Ja jos niin ei tehdä, erotaan, tulee molemmat ihmiset rikkirevityiksi ja siinä tulee huorinteko. Jumala vihaa puolison hylkäämistä.
Puolisoiksi tullaan siis rakatelemalla, ja minkä Jumala on näin yhdistänyt, sitä älköön ihminen erottako.
Eli jos on sattunut vahinko ja muutenkin voi mennä naimisiin, se on kaikkien parasta. Jumala ei siis rankaise ensimmäisestä yhteen menosta, mutta ero on aina synti. Ero haavoittaa ihmistä. Ja se osapuoli, joka eron tekee, saa syyn ja Jumalan vihan niskoilleen. Hänen elämänsä saataa romahta, koska Jumala vihaa puolison hylkäämistä.
Eli asiassa on siis suuri vastuu. Raamatun kannalta ei ole estettä esiaviolliseen seksiin, jos on jo päätetty että ollaan koko elämä yhdessä ja tehdään sitten kanssa niin. Siinä on sitten vain menty avoliittoon ennen häitä. Mutta on todellakin huomattava, että juuri rakastelujen jälkeiset erot, avoerot, avioerot kaikkien eniten vahingoittavat ihmistä synteinä. koska haureus on ihmisessä sisällä.
Koska rakastelussa on näin suuri vastuu, ei pidä tehdä "kokeiluja" satunnaisen kumppanin kanssa. Ei todellakaan. Irtirepiminen siitä haavoittaa molempia. Kyse ei ole hauskasta aikuisten huvista, vaan kyse on siitä että rakkauselämä tulee olla ja on tarkoitettu elinikäiseksi suhteeksi puolsojen kesken.
Eli koska asiassa on näin suuri vastuu, siksi käytetään kihlausmenettelyä, jossa ei harrasteta esiaviollista seksiä. Kihlauksen, seurusteluaikana selviää sopivatko koekumppanit toisilleen vai ei. Ja mikäli eivät sovi, ei tule vielä haureuden syntiä, jos kihlaus puretaan, koska ei ole oltu sängyssä.
Mutta jos jotkut ovat siten jo kuitenkin aloittaneet rakasteluelämän, älkää KOSKAAN erotko toisistanne! Älkä antko uskovien erottaa teitä, vaikka olisitte avoliitossa. Mutta huomaa että seurakunnat eivät hyväksy avoliittolaisia, vaikka Jumalan edessä se on sama asia. YHtä hyvin avoliittolaiset ovat Jumalan edessä vastuussa liitoistaan. Jumala vihaa yhtä hyvin avopuolison hylkäämistä, kuin aviopuolison hylkäämistä.
Rakastelussa siis tullaan yhdeksi lihaksi, puolisoiksi.
8.Ne kaksi tulevat yhdeksi lihaksi'. Niin he eivät enää ole kaksi, vaan yksi liha.
9.Minkä siis Jumala on yhdistänyt, sitä älköön ihminen erottako."
[Jumalan Kansan Raamattu: Mark. 10:8-9]
Kaikki erot ja huorinteon synnit saa anteeksi Jeesuksen nimessä ja veressä. Mutta huomaa että jos takkuat näiden asoiden kanssa, tuhlaat kallista aikaasi, jolloin Jumala ei ehkä voi käyttä sinua työntekijänään elopellollaan! Tai valmistumisesi tai kutsutuksi tulemisesi voi viivästyä!
Nyt ollaan lähestymässä lopun aikoja ja Jumala tarvitsee työmiehiä elopellolleen. ON siis tärkeää vakiinnuttaa avo tai avioliitto ja elää siinä.
Jos mies ja nainen rakastuvat, muuttavat yhteen ja rakastelevat solmimatta avioliittoa, elävätkö he synnissä? Toimimme itse näin, vaikka mielestäni olisi pitänyt jaksaa odottaa papin aameneen. Muutaman kuukauden kuluttua menimme naimisiin ja olemme kumpikin toistemme ensimmäiset ja ainoat seksikumppanit. Tekstistäsi jäi vähän se vaikutelma, että hyväksyisit avoliitonkin, kunhan se perustuu uskollisuuteen ja on osapuolien ainoa seksisuhde.
Oli hyvä tuo kirjoituksesi,mutta yhtä kohtaa en sanoisi Jumalan mielenmukaiseksi?
Erot on aina huonoja vaihtoehtoja,mutta jos sellainen on väistämätön,emme voi tietää kaikkien erilaisten ihmisten elämän storia,tapahtuu jotain,ennälta määräämätöntä,asia johtaa toiseen,ja se taas edelleen ,ja niin yksi virhe saa aikaan räjähdysmäisen reaktion. Mutta Jumala on kuitenkin armollinen,Jeesuksessa Hän on saanut sovituksen synneistämme,ei Hän ala VIHATA langenuutta,vaikka vihaakin hylkäämistä,ei hyljättyä. Jeesuksen luo on aina ovi avoinna eronneillekkin,tätä ovea ei voi edes seurakunta sulkea. Voi toki eroittaa yhteydestään,jos on niin "kova",ja erottajat ovat itse synnittömiä?
Mutta paluun mahdollisuus on aina olemassa,palaajalle vaan kynnys voi olla luvattoman korkea,kun käytäntö on osoittanut,että "anteeksi" annetaan,vaan ei unohdeta! Ja tässä on juuri se,miksi kynnys on seurakuntalaisten asenteen takia niin korkea. monien kasvoilta voi lukea:
"Mitäs menit sen tekemään,siitäs sait,oikein on kärsi sinä vaan synnistäsi"!
Niin ei ihme,että on niin paljon sivuun jääneitä,kovuuden ja anteeksiantamattomuuden tähden.
Ei muisteta,että seurakunta totuus perustuu ANTEEKSIANTOON,ja ensimmäisenä ,tien näyttäjänä tällä anteeksiantamuksen tiellä on kutsujamme JEESUS KRISTUS,me vaan ollaan joskus vanhurskaampia,kuin Mestarimme konsanaan !
Eroaminen ei ole synti,jota ei voisi saada anteeksi,ei edes aviorikos,ole anteeksi antamaton synti! Siispä,Jumala ei vihaa langenneita !
Kaikki seksistely avioliiton ulkopuolella on synnillistä ja ei suositeltavaa !
vaioliitossa sensijaan ei ole kieltoja olemassa suuntaan eikä toiseen,kuhan teette sen yteisestä sopimuksesta,eikä sinne vaiovuoteeseen saa kukaan kurkkia,ei Jumalakaan sinne katsele,vaan kääntää katseensa pois,ja ,voi voi nuita luomianai ,kyllä he osaavat sitten anuttia tosistaan,antaapa heidän olla siellä aivan omissa oloissaan ja touhuissaan,onhan he tulleet yhdeksi laihaksi,ja tulinhan sanoneeksi,miehen ruumis ei ole hänen omassa vallassaan,eikä vaimon ruumis hänen omassa vallassan ? kaikkea sitä tulinkin sanoneeksi,mutta en kadu,tekee ne sitä kumminkin,jos ei nyt ihan kaikki,mutta suurin osa,nykyään varsinkin ,siunaan heitä vaan,sanoo Jumalakin ?