Kokoomus on yhä suosituin puolue, kertoo Helsingin Sanomien tiistaina julkaisema gallup. Pääministeripuolueen kannatus laski 0,6 prosenttiyksikköä 20,7 prosenttiin.
Kakkosena olevan oppositiopuolue SDP:n kannatus pysyi ennallaan 19,6 prosentissa, joten kokoomuksen etumatka kapeni 1,1 prosenttiyksikköön. Toisen päähallituspuolueen perussuomalaisten kannatus laski 0,7 prosenttiyksikköä ja on nyt 18,9 prosenttia. Viime kuun gallupissa SDP ja perussuomalaiset olivat tasoissa.
Keskustan kannatus nousi 0,6 prosenttiyksikköä 11,7 prosenttiin ja on nyt korkeimmalla tasollaan puoleentoista vuoteen.
Vasemmistoliiton kannatus on 9,0, vihreiden 8,1, kristillisdemokraattien 3,9, RKP:n 3,8 ja Liike Nytin 2,3 prosenttia.
RKP:n kannatus nousi 0,2 prosenttiyksikköä edellisen gallupin noteerauksesta, joka oli puolueen heikoin yli 12 vuoteen. RKP:n kannatusluisu näyttää siis ainakin toistaiseksi pysähtyneen.
Hallituspuolueiden yhteenlaskettu kannatus on 47,3 prosenttia, eli reilun prosenttiyksikön vähemmän kuin helmikuussa.
Verianin toteuttamaan tutkimukseen haastateltiin yli 2 400:aa ihmistä 19. helmikuuta–15. maaliskuuta, ja sen virhemarginaali on noin 2 prosenttiyksikköä suuntaansa suurimpien puolueiden kohdalla.
Vihreät on tuhoon tuomittu-kannatus
Anonyymi-ap
1
118
Vastaukset
- Anonyymi
Vihreät on yhden asia tarpeeton puolue. Hesalaisten nuorten naisten liike, joka ei kadulla istuskelullaan saanut ilmaston lämpenemistä estettyä.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2743497Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1341899Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3001629- 801479
- 821476
Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta
"MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:531176Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001150Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois711061- 631031
- 221007