Onko muistisairauteen toimivaa lääkettä? Parantavatko lääkkeet muistia?
Kannattaako jokin lääkitys aloittaa jos on hajamielisyyttä eikä oikein jaksa muistaa asioita. Koska niitä suositellaan ja kenelle. Onko lääkkeistä mitään hyötyä?
Onko muistisairauteen toimivaa lääkettä?
17
491
Vastaukset
- Anonyymi
Mikään niistä lääkkeistä ei auta muistisairauteen . ! Ei ole siihen lääkettä .
- Anonyymi
Hajamielisyys ei tarkoita muistisairautta.
Ihmiset voivat useinkin olla hajamielisiä, ei se sairaudesta johdu.
Jos muistisairaus on todettu, lääkkeet eivät sitä paranna, mutta ne hidastavat oireiden pahenemista. - Anonyymi
Mistä tietää, että on muistisairas?
- Anonyymi
Viimeistään siitä, kun ei osaa enää käynnistää pyykinpesukonetta. Tai siitä, että matkalla kauppaan ei muista, mihin on menossa. Ja paljosta muusta.
- Anonyymi
Kannattaa kokeilla. Tuttavani käytti, tarvitsi muistia bridgen peluussa. Ei kukaan voi varmaksi sanoa, mikä hidastaa taudin etenemistä mutta minä kokeilisin. Nyt en muista lääkkeen nimeä ja koska asiasta on 4-5 vuotta, ovat voineet muuttua tai kehittyä. Minä kysyisin ensin apteekin proviisorilta tai farmaseutilta, auttavat mielellään.
- Anonyymi
Nyt muistin. Donezil ja Memantin. Vain lääkärin määräyksestä. Aivot kuvataan. Jos aivoissa näkyy valkoista plakkia, se on merkki Alzheimerista. Muistisairaus on yleinen nimitys. Ilman reseptiä ei saa muistilääkkeitä mutta suositellaan B 12 vitamiiniä. Auttaa jos on vitamiinin puute, jos ei saa ravinnosta tarpeeksi. On myös olemassa B 12- vitamiinin imeytymishäiriö, johon on lääkkeenä piikit, sisarella käytettiin sitä keinoa monta vuotta. Jos ei ole kyse b-vitaminnista, on kyse jostain muusta.
Hyvä kun otat ensin selville itse mahdollisimman paljon asiasta, lääkärin on sitten paljon helpompi määrätä kuvauksiin ja kokeisin kun itse slvität jo miten ongelma ilmenee, miten usein ja missä tilanteessa, unen ja ravinnon saantisi jne. Itse voi vaikuttaa jonkin verrran tudin puhkeamiseen ja etenemiseen, muttei kovin paljon - valitettavasti.
- Anonyymi
Lääkkeet muistisairauteen eivät anna takaisin sitä muistia , mutta hidastavat sairauden etenemistä .
Eräs tuttavani ei tätä oikein ymmärtänyt vaan valitti ettei lääkkeillä ole mitään vaikutusta koska hän ei ole saanut muistiaan takaisin . Ja vaikka miten selitti niin oli siinä käsityksessä että lääkkeiden pitäisi palauttaa hänen muistinsa. Tutkijat tekevät koko ajan työtä että muistisairauksien löytyisi tehokas lääke - Anonyymi
Candida sieni voi olla syynä:
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/tutkimus-hiivatulehdusten-aiheuttaja-yhteydessa-myos-alzheimeriin/8801604#gs.6ar2un
Sitä poistaa mm. kookos, kehäkukkia, kaneli, puolukka, korianteriuute ym.
Kookosöljy on parantanut:
https://fi.newsner.com/uutiset/haen-syoe-4-lusikallista-kookosoeljyae-60-paeivaen-ajan-sitten-taemae-tapahtuu-haenen-aivoilleen/
Homeopatian Alumina voi olla hyvä. - Anonyymi
Voisiko sen valkean plakin sulamaan aivoissa jollain ravintoaineella? Kun eikös muisti huonone myös siksi että syö epäterveellisesti, syö liikaa vehnää, sokeria jne
- Anonyymi
Eräs yritti estää plakin kertymistä ja poistaakin sitä. Suomessa tietysti kaikki oikeasti vaikuttavat kasvitkin ovat kiellettyjä, tosin siitä huolimatta niitä voi kasvattaa kuka tahansa täysi-ikäinen.
https://suomenkuvalehti.fi/tiede-ja-teknologia/marihuana-toimii-alzheimeria-vastaan-vaittaa-tutkimus/
- Anonyymi
muisti ongelmat alkaa 55v jälkeen aivot kuulenma pienenee, mutta testosteronin puute myös luo muisti ongelmaa,
- Anonyymi
Kun minulta kuvattiin aivot, ei ollut plakista mitään puhetta, mutta jotain valkean aineen muutoksia oli. Siihen ei tosin otettu mitään kantaa.
Mitä lienee tarkoittaakaan. - Anonyymi
Alumiinia on tavallista enempi muistisairaan aivoissa. Sen kertyminen tosin voi johtua siitä sairaudesta eikä toisinpäin että alumiini aiheuttaisi sen sairauden. Sitä voi poistaa esim. korianteriuutteella tai piipitoisella ruualla kuten vihreillä pavuilla, pii lisäravinne ei imeydy kunnolla.
https://suomenterveysravinto.fi/blogi/alumiini-alzheimerin-taudin-riskitekijana/ - Anonyymi
Puolukka suojaa aivoja amyloidi plakilta.
https://www.arktisetaromit.fi/sitenews/view/-/nid/567/ngid/9 - Anonyymi
Mitä enemmän hammasplakkia sen paremmin muisti toimii. En tiedä sitten onko reikiintyneet hampaat suoja muistisauirautta vastaan. Tuskin mutta sellaisen tuloksen tutkijat saivat aikaan.
Mieluummin unohdan koko asian ja pidän hampaistani huolta.- Anonyymi
Hammasplakki on eri asia kuin aivoissa oleva plakki.
Mutta joo, hampaat on hyvä pitää kunnossa, ettei pääse aivotkaan tulehtumaan.
- Anonyymi
Joku Nutricia ravinnelisä kai auttaisi Alzheimerin tautiin.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1383819Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3362954Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt81855Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa51588Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41069- 71924
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38854- 44764
- 65731
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat22708