Yleensä kun ollaan huolissaan kieltenoppimisesta, ollaan huolissaan siitä, että kieliä ei opita riittävästi eikä riittävän hyvin.
Kieliaktiviin huoli kieltenoppimisesta on päinvastainen: Kieliaktiivi pelkää, että muut oppivat enemmän kieliä.
Kieliaktiivi pelkää, että ruotsinkieliset oppivat paremman englannin, jos he saavat valita pisimmäksi kieleksi englannin (eikä suomea).
Kieliaktiivi pelkää myös, että suomenkieliset oppivat englannin lisäsi muitakin kieliä, jos heille sallitaan a1-kielen vapaa valinta.
Kieliaktiviin huoli kieltenoppimisesta on päinvastainen: Kieliaktiivi pelkää, että muut oppivat enemmän kieliä.
Kieliaktiivi pelkää, että ruotsinkieliset oppivat paremman englannin, jos he saavat valita pisimmäksi kieleksi englannin (eikä suomea).
Kieliaktiivi pelkää myös, että suomenkieliset oppivat englannin lisäsi muitakin kieliä, jos heille sallitaan a1-kielen vapaa valinta.
Vastaukset 38
Vanhimmat
Svenskspråkiga får inte satsa på god kunskap i engelska,det vill aktiva inte tillåta.
Näin on, ja suomenkieliset eivät saa oppia mitään muuta vierasta kieltä kuin englantia.
Näin on näkyleivät...
Det räknas väl som privilegier om svenskspråkiga studerar engelska
Det är ju klart det.
Ja sitäkin vain pakolla.
Ehdottomalla sellaisella.
Kovat on aktiivin huolet... !
Paskoruotsi vie hyödyllisen vieraan kielen paikan.
Paskoenglantisi vie vähintään kahden hyödyllisen kielen paikan.
Suomi, englanti ja ruotsi ovat ylivoimaisesti eniten käytetyt kielet meillä työelämässä, myös yksityisellä puolella.
Miten siis ruotsi voi viedä hyödyllisen kielen paikan?
Det svarar aktiva inte på.
Kieliaktiivi kirjoittaa palstalla, että "vahva suomi ja englanti ovat nuorten oikeus".
Aika erikoinen toteamus, kun molempia kieliä osataan Suomessa erittäin hyvin, kiitos 12-vuotta kestävän opetuksen.
Kieliaktiivin pitäisi oppia kiinnittämään ihan oikeisiin ongelmiin huomiota, ei tällaisiin muka-ongelmiin, joita propagandana syöttää palstalla.
Oikeita ongelmia ovat englannin ylikäyttö, heikko muiden kielten osaaminen, heikentyneet oppimistulokset, vähemmistökielten riittämätön tukeminen ym.
Kenelle mahtaa tätä propagandaansa oikein syöttää?
Tuntuu että aktiivin mielestä englanti on velvollisuus, joka saa viedä nuorilta oikeuden vahvaan äidinkieleen.
Suomikin saa mennä pesuveden mukana kunhan ruotsista päästään ja englanti nostetaan kansalliskieleksi...
Kieliaktiivi on itse asiassa kielivastainen.
Aktiivin päähän ei mahdu kuin yksi kieli, pyhä pakkoenglanti.
Tuputtaa sitä kaikille vaikka kaikki jo lukevat sitä.
Han har ändrat sig svenskspråkiga fär inte använda engelska,de ska hålla sig till finskan.
Hypettävät enkkua silti koko ajan. Outo logiikka heillä !
Sumea logiikka.
Pyrkii tällä estämään muita oppimasta muita kieliä, esim. vaikkapa ruotsia. Tavoite on mahdollisimman yksipuolinen kielitaito.
Ja ilmeisesti vain siksi, ettei helikopterimamma-aktiivin "vesipäämukula"(* opi mitään alkeiltaan vaikeampaa kieltä, siksi muidenkaan lapset eivät saa oppia mitään parempaa ja monimutkaisempaa.
(* anteeksi suora kaunistelematon suomeni
Oudot on huolet aktiivilla !
Yrittää ratkaista asiat pakottamalla muita.
Aktivas enda "lösning ".
Aito vapaus on aktiiville kauhistus, joku voisi jättää pyhän pakkoenglannin lukematta.
Tai valita englannin toiseksi kieleksi (a2). Näin moni tekisi mielellään, kun kiinnostus kieliin on olemassa. Kieliaktiivin vaatima ehdoton pakkoenglanti estää tämän ja samalla monipuolisen kielivrannon syntymisen.
A2 englanti on pakkoenglantia sekin , sillähän yritetään estää ja hankaloittaa jonkun muun kielen valintaa A1-kieleksi.
Voi tietenkin olla näinkin joskus (kielivalintojen ollessa rajallisia ylipäätään), mutta a1-kielen valinnan estäminen on joka tapauksessa se suurin ongelma ja eniten kielten oppimista torppaava asia.
Miksi kielten oppimisesta ei saisi olla huolissaan kun muukin oppiminen sakkaa? Ja ei kieliä opita paremmin demonisoimalla ruotsin kieltä, mitä tällä palstalla jotkut harrastavat 24h/7.
Kieliä opiskellaan opiskelemalla kieliä, ei syyllistämällä ja heittämällä kapuloita niiden rattaisiin (esim. englanti riittää kaikille, englanti on välttämätön), jotka haluavat ajaa laajempaa kielivarantoa.
Juuri näin !
Aktiivi ei koskaan ole tyytyväinen.
Aktiivilla oudot huolet !
Outoa pelätä kieliä koko ajan !
On kummat huolet hänellä. Ei realistista.