Julkisen tuen tasa-arvoisuus?

Miksi äitiyttä tuetaan miljarditolkulla Suomessa vuosittain? Äitiyshän on vapaaehtoinen valinta. Isyys taas on pakollista, joten isyyden tukia ei voida kutsua palveluiksi. Missä siis viipyy aidosti miehille tuotettavat palvelut ja niiden verotuet?
5266
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kerrotko miksi me miehet tarvitsisimme sitä tukea. Jokainen pärjätköön omillaan ja sitä niittää mitä kylvää.

Äänestä

"Isyys taas on pakollista..."

Ei se ole pakollista.

Parhaassa tapauksessa lapsella on äiti ja isä, jotka kantavat vastuunsa lapsesta. Kyllä se äitiys on minun mielestäni tuettava asia, oletan, että kovin moni isä ei ole asiasta eri mieltä. Koko yhteiskunnan kannalta tuki menee ehdottomasti oikeaan asiaan.

Äänestä

Varmaankin tuen perusteena on se, että pääsääntöisesti lapsen kasvattavat sekä isä että äiti tai yksinhuoltaja tapauksissa yleensä äiti.

Millä tavalla se isyys on pakollista? Onko olemassa joku laki jossa sanotaan, että jokaisen miehen pitää hommata lapsi?

Sellainen juttu, että kun siellä baari-iltojenkin päätteeksi sillä vekottimella hosuu ympäriinsä niin biologian tunneilta opittuna voinen kertoa, että nainen saattaa tulla raskaaksi. Ja kun tämä nainen tulee yhdenillan jutustakin raskaaksi niin mitäpä luulet, että kummalle se lapsi jää??

Ei mitään omituista siis tässä asiassa. Eikä epäselvää. Jos mies on yksihuoltaja niin onhan niitä tukia kaikenlaisia olemassa kun vain osaa pyytää.

Äänestä

Kukaan ei pakota sinua hankkimaan lapsia, eikä muuten pakoteta ketään muutakaan. Sitäpaitsi niin kauan kuin miehillä eivät munasarjat, kohtu ja rinnat kasva, jää fyysinen puoli auttamatta naisille - tällöin on ymmärrettävää, että naista myös tuetaan noissa asioissa. Yksinhuoltaja isä saa muuten samat tuet kuin yksinhuoltajaäiti, eli tuo naisten erityisasema koskee vain sitä vaihetta, jota me miehet emme pysty hoitamaan halusimme tai emme.

Äänestä

Lähtökohta on se, että perhe ei tarvitse mitään muuta rahallista tukea kuin palkkatulot työstä.

Sopii kysyä, kuinka paljon feministit ovat tällaisen perheen kimpussa. Aika paljon.

Mutta eipä tuo haittaa. Verotusprosentti on sama silti.

Se haittaa ainoastaan siinä muodossa, että julkiset palvelut perheille ovat huonontuneet, mm. sairaala ja koulupalvelut. Myöskään julkisia leikkikenttiä (Feministit, tämä on teille) joissa Mies voi käydä aina leikkimässä, ei enää juurikaan rakennella. Kaakenlaasia leekkaaksia tehtään kooko aajaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kyselijä kirjoitti:

Miksi äitiyttä tuetaan miljarditolkulla Suomessa vuosittain? Äitiyshän on vapaaehtoinen valinta. Isyys taas on pakollista, joten isyyden tukia ei voida kutsua palveluiksi. Missä siis viipyy aidosti miehille tuotettavat palvelut ja niiden verotuet?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu