Sais olla suurempi, nyt on lähtenyt vain tuhat fanaattisinta aitolaisia. Useampikin saisi luovuttaa ja lähteä.
Pieni eropiikki näkyvissä
Anonyymi-ap
45458
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 45
Vanhimmat
Tämän palstan mukaan koko kirkon pitäisi tyhjentyä väestä. Paikalle jäisi vain Kanala ja pari setalaista heiluttamaan sateenkaarilippua…
Päivi jää myös . Hän ei lähde kulumallakaan.
Varmaan näin koska sitä kautta Päivi pääsee tekemään ilmaista vaalityötä …
Oletko " neropatti " käynyt milloin viimeiksi toteamassa, sekä tietysti analysoimassa, miksi kirkot kumisevat tyhjyyttään ?
🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑
🍑 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞
Eivät aitolaiset oikeasti halua lähteä yhtään mihinkään kirkon rahakirstun ääreltä. Mokomat seteliselkärankaiset.
Ihmiset eroavat kirkosta pääasiassa aivan muista syistä kuin "liian liberaalin teologian" takia.
Surrealistisissa päiväunissaan odottavat että joku pyytäisi heitä jäämään.
Kerrotko nyt ihan omin sanoin, ketä tai mikä yhteisö on foorumilla esiintyvä "aitolaiset" ?
Itse en tunnista tällaista yhteisöä olevan olemassakaan, mikäli tällainen nimitys tulee yhden, palstalla esiintyvän (trollin) nimimerkin mukaan, niin eikö ole kohtuutonta sälyttää tuota "titteliä" kaikkiin uskoviin ?
Keskustelu on vaikeaa, jos haluat keskustella vain aitolaisen kanssa, kun ei tiedä, kirjoitatko yksistään hänelle, vai miten ?
Tuollaista uskonyhteisöä kuin aitolaiset, ei varmuudeĺla ole olemassakaan.
Kyllä aitolaiset ovat, kuten Päivi Räsänen. He pysyvät Jahven tulivuorijumalan syntiopissa tippaakaan sortumatta sotkemaan siihen Jeesuksen taivasten valtakunnan evankeliumia. He ovat siis aidossa juutalaisen tekemässä uhrikulttiuskonnon syntiopissa.
Aitolaisilla viitataan selvästi useimmiten vain yhteen kirjoittajaan, vaikka puhutaan monikossa. Joskus useampiin, mutta kukaan ei tiedä keitä heihin tarkalleen lasketaan.
Itse en ainakaan ole mikään aitolainen, kun syytökset osuvat niin pahasti ohi.
Vuoden loppuun jäsenmäärä on alle 50%.
Mihin perustat väittämäsi?
Kirkossa on n. 3,6 miljoonaa jäsentä, eli siihen kuului viime vuoden lopussa 63,5% suomalaisista. 13,5 %-yksikön pudotus jäsenmäärässä tarkottaisi sitä, että yli 700.000 ihmisen pitäisi jättää kirkko.
Paljonkos teitä aitolaisia ja muita laitakristittyjä kirkossa olikaan?
Niinpä.
Et osaa edes laskea!
Missä kohdassa meni vikaan? Kerro, niin korjaan mielelläni.
Eli olet juurikin sieltä opåisi mukaan !
Kun vielä enemmän fanaatikkoja on lähtenyt, alkaa vapaammat tuulet. Kirkkoon tulee sen jälkeen valtavasti uusia jäseniä.
Mitä ne siellä tekee ?
Niinpä. Kirkkoon liittyy pikkuhiljaa entistä enemmän jäseniä. Jopa yli 50 vuotta eronneena olleita liittyy takaisin.
No ehkä ei nyt valtavasti mutta osa nuorista aikuisista saattaa palata. He kun ovat ehkä ovat olleet se "heiluvin" ryhmä koska ovat kokeneet ristiriitaa oman ajatusmaailman ja kirkon puheiden ja toiminnan välillä.
Nuoret lapsiperheet ovat myös ryhmä joka selkeästi eniten "hakee" yhteisöllisyyttä ja monella paikkakunnalla kirkon toiminta on hyvin monipuolista.
onkohan noin
Ei todella ole ennen kirkon koko opin muutosta.
Lakihenkisille sopii islam.
On eri asia kuulua siihen maailmanlaajuiseen yhteisöön kuin pieneen luterilaiseen lahkoon.
Onhan niitä lakihenkisiä kristityissäkin.
Perustuuhan Jeesuksen verellä kristinusko Mooseksen lakiin ja tulivuorijumalaan uutena liittona. Jeremia 15 Israelin Jumala käskee muuten Mooseksen mennä silmistään.
Kirkosta eroavat ovat luopioita. Kirkkoa ei saa jättää missään tapauksessa. Pitää jäädä kirkkoon aktiivisesti sen toimintaan.
Millä ihmeen perusteella olisivat luopioita..?
Kirkosta erotaan monista ihan hyvistä syistä.
Jättävät hyväksi koetun uhrikultin.
Uskovaisten mielen valtaa kauhu, että he eivät enää pienellä porukalla onnistu pitämään sitä harhaa yllä, että se olisi jopa Pyhää uskontoa.
Kirkko on kuitenkin kaikkien kristillisten yhteinen koti.
Niinpä, onkohan se kirkko enää, jos sieltä poistetaan muinainen uhrikultti uhrialttareineen ja ihmissyönteineen?!
Mitään uusia jäseniä ei tietenkään kirkkoon tule niin kauan, kun kristinusko perustuu viattoman ihmisen kidutuskuolemaan juutalaisuutena eli pakanallisena syntioppina.
Sitten tilanne on toinen, kun kirkko vaihtaa oppinsa Jeesuksen julistamaksti käskemään taivasten valtakunnan evankeliumiin totuudella ja oikeudenmukaisuudella.
Ohi on aika, jolloin pääkallon metsästäjät keittivät ihmisiä padoissa ja söivät uskonnon nimissä.
Ja aitolaiset ja konservatiivit pitävät onneksi huolen Päivi Räsäsen johdolla, ettei hiljaa hissuttamalla oppia pystytä vaihtamaan sellaisiksi Jeesuksen sanoiksi, kuin suuri yleisö kristinuskon luulee olevan.
Päivi Räsänen otti sen juuri eilen laitetulla videolla esille, että jos tekee katugallupin kysymällä kristinuskosta, että mitä se on, niin poikkeuksetta saa väärän vastauksen, että se on 'lähimmäisen rakkautta', ja suuri yleisö on täysin tietämätön Jeesuksen uhrikuoleman pelastavasta voimasta.
Jos Räsänen on jostain pitänyt huolen niin siitä, että monet ihmiset ovat jättäneet kirkon koska ovat virheellisesti luulleet Räsäsen edustavan jotain kirkon edes puolivirallista linjaa.
Siinä hän ollut ihan peto ja omaa luokkaansa. Hänen vaikuttimensa herättävät kyllä enemminkin epäilyksen siitä , että onko hän enemmänkin "Klonkku" joka riittävän kierolla pelillä pyrkii pelaamaan siten että mahdollisimman moni jättäisi kirkon ja näin ollen samalla ehkä juuri hänen laitalahkonsa "valta" kasvaisi kirkon sisällä jolloin saisi ehkä sormuksenkin haltuunsa.
https://www.youtube.com/watch?v=Iz-8CSa9xj8
Savolaisten kirous jonka langettaneet kirkolle.
Montako noitaa tuon kumoamiseen tarvitaan?
Tilanne vaatii selvästi Päivin päästämistä irti.
"Sitten tilanne on toinen, kun kirkko vaihtaa oppinsa Jeesuksen julistamaksti..."
Et ole vielä kertonut, mitä tuo sinun uusi uskonto oikeastaan on. Olet kumonnut likipitäen kaikki kristinuskon keskeiset asiat.
Kyllä sinä sen tiedät kun itsekin edustat liberaaliteologiaa mikä ei ole kristinuskoa ä.
Sinäkö olet nykyisin kristinuskon ylin päättävä elin joka määrittelee kunkin lahkon opit?
:D Kyllä vain on kristinuskoa ja kehittyi 1700 luvulla.
Päivin mukana tulee lähtemään satoja tuhansia uskovaisia ihmisiä kuten myös minä.
Tuosta ei ole pelkoa.
Toukokuussa lisää.
Mitä ? Tyhjiä lauseita ja huvittavia uhkauksia joita ei enää usko kukaan 😨
Piispatkin varmasti jo nauravat .
Niin. Eipä siellä kirkossa näkynyt juuri ketään kun kävin viime viikolla kirkossa. Liberaalit kyllä haluavat olla kirkon jäseniä, mutta eivät halua tulla kuulemaan sen sanomaa.
No eikös meidän Suomen kirkko ole perustettu Lutherin Martin uskonpuhdistuksen katolilaisuudesta, opetuksen ja uskon käsityksen perustukselle, jotka ovat hyvin yhteneväiset alkuseurakuntien perustajien kanssa. No nyt kirkon nykyjohto onkin sitten aloittanut uskon puhdistuksen Luterilaisuudesta oikein isoilla luudilla ja pesuräteillä. Kuinka puhdasta jälkeä nämä putsarit saavatkaan aikaan? Jää nähtäväksi, vai tuleeko puhtaan sijaan saastaisuus? jompikumpi tulee sitten ihan varmasti. Kuinka sitten Taivaasta huomioidaan ja katsellaan tätä nykyaikaista " uskonpuhdistusta". Sekin selviää aikanaan.