Suomen luonto on ennennäkemättömän hyödyntämisen ja tuhon keskiössä. Törkeää pilata näillä toimilla lasten tulevaisuus.
Suomen päättäjät luontokadon edistäjinä
Anonyymi-ap
19156
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Hyödyntäminen ja tuho on eri asioita.
Eikä niistä rulevaisuuden lapsista kovinkaan moni metsässä kyyki, että mikähän tämä "ajatelkaa lapsia" tunnelmointi oikein oli taas?
"Hyödyntämisestähän" se TUHO on seurannut ja petteri + rosvojoukkonsa haluaa vain pahentaa tilannetta.
Seuraukset näkyvät jo karmaisevana, ja verukkeiksi tempaisevat vain sen minkä osaavat:
"Tutkimus: Lähes kaikkien maiden väestö alkaa vähentyä vuosisadan loppuun mennessä"
https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000010309504.html syntyvyys suomessa 1800-luvun tasoa
Suomessa väläyttivät korkojen nostoa syyksi...
🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑
💋 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21
🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞
Vihreät tuhoavat luonno talouden terveyden ja tulevaisuuden. Vihreät virheet vankilaan.
Vastikään täkäläinen (Suomen toiseksi suurin)
Kiertokapula ilmoitti nostavansa kahdesti vuodessa perittävän byrokratiamaksun 36 euroon vuodessa ("perusmaksu")
Törkeyden YKKÖSASIANA pidän, että himorahastuksella käytännössä estetään omakotitalojen (puolet asuntokannasta) kotitalousjätteen kierrätys.
Kierrättäjä pitää eri jätelajit erillään muutaman päivän.
Kierrättäjä vie eri jätelajit Sortti-asemalle
Kierrättäjälle ei välttämättä jää kierätykseen kelpaamatonta jätettä ehkä edes joka vuosi.
Kierrättäjä silti Keravalla saa Kiertokapulalta laskun "sekajätteen noudosta" jo 12 viikon välein
Kierrättäjä saattaa onnekseen asua Vantaalla ja maksaa HSY:lle "sekajätteen noudosta" vain 16 viikon välein.
"Sekajätteen nouto" tarkoittaa arvokkaan kierrätettävän materiaalin vientiä polttamalla tuhottavaksi.
Muovin kierrätysaste Suomessa on EU:n heikompia ja tämän vuoksi Suomen on maksettava kompensaatiomaksuja.
(Lue Talouselämä 8/2024 sivu 20)
Ammattilehdissä on näinä viikkoina tihentyvästi ollut uutisia monista muovinkierrätyshankkeista.
Kertausta:
- yli puolet talousjätteestä jää kierrättämättä
- ympäristövihamielisesti tuhotaan raaka-ainetta
- jätemaksu sama yksinäiselle ja suurperheelle
- jätemaksussa perusteeton alueellinen vaihtelu
- jäteautoa varten pidettävä piha lukitsematta
- kimppa-astia sitoo kierrättämättömään naapuriin
Höpöhöpö. Suomessa ei ole mitään mainittavaa luontokatoa. Punikit vaan haluaa maan konkkaan että saisivat maan eurostoliiton holhouksen alle.
Oxfordin yliopisto on tutkinut että Suomessa 95 prosenttia luonnosta on kunnossa. Eli lähes kaikki lajistot ovat tallella.
Metsäaukot vilisee elämää kun heinät pääsee rehottamaan niihin. Näin sanoo oikea luontoihminen Seppo Vuokko.
Kaikessa vihervassuilla vaikuttaa historian tuhoisin aate eli vasemmistoaate eli kommunismi.
Se on jokaisessa heidän tarkoituksessaan ja toiminnassaan vaikutin pohjalla. Kaikki heidän toiminta perustuu maailman tuhoisimpaan aatteeseen.
Välttämättä ei Oxfordin yliopisto mutta joku englantilainen taho sen on tutkinut. Nasa vahvistaa asian.
Omien havaintojen mukaan pölyttäjät ovat vähentyneet eivätkä apilatkaan kasva. Mikä kumma on syynä? Myrkkyvanat lentokoneista?
Maatalouden suuruudenhulluus joka ei suinkaan ole jussien syy, vaan niiden jotka veivät maamme kommunistisen eurostoliiton jäseneksi.
Joka ikinen jussi vastusti aikoinaan liittymistä kolhoosiin (eu). He olisivat halunneet tuottaa pienimuotoisemmin jolloin kaikkinaiset riskit ovat hallinnassa sekä työllisyys korkeampi. Ei he halunneet lähteä suuruuteen mukaan mutta heidät pakotettiin välillisesti siihen. Näin luonto kärsii ja koko yhteiskunta kärsii kun työttömiä on enemmän.
Kaikki punikit halusi siihen puljuun mukaan. Poikkeuksena Esko Seppänen joka on viisas vasuri. Poikkeus vasureiden joukossa.
Kaikkein suurinta tuhoa tekee vihervassut maassa. Ha kannattaa sitä että maahan tulee käytännössä rajattomasti ihmisiä kuluttamaan.
He ottaisivat vaikka kymmeniä miljoonia ihmisiä maahan. Ei mitään rajaa. Miettikää mitä tämä tarkoittaa Pohjolan herkälle luonnolle.
Vihervassujen kannattaa kolhoosimaataloutta (että ruoka tuotaisiin ulkomailta) jossa eliölajeja katoaa. Kun karjanlanta vähenee Suomen maaseudulta, ei ole enää pörriäisiä esimerkiksi kottataisille sekä pääskysille. Tämä näkyy nyt täällä maaseudulla. Vihervassut ovat niin hurskasteleva etteivät nää itsessään mitään vikaa.
Sitäpaitsi, metsäaukot ovat vihervassujen syytä välillisesti. He vastustaa kotimaista maataloutta ja heikentävät sitä. Näin jussien on pakko tehdä metsiin aukkoja että saisivat jostain edes rahaa maailman puhtaimman ruuan tuotantoon.
Hyvin monet jussit sinnittelee juuri puun myynnin turvin ammatissaan. Mutta kun metsät sosialisoidaan, tähän maahan tulee nälkä. Tekee nääs hyvää vihervassuille.
Vihervassut siis
🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒
🍑 Kuumat tytöt odottavat sinua -> https://us4.fun/kissgirl?18327087
🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞