https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000010309740.html
Tuokin juttu kertoo, että asumistukia on pakko leikata
On käsittämätöntä, että noi suuria asumistukia on Suomessa maksetetu
Asumistuet ovat Suomen veronmaksajien tukia rikkaille asuntojen omistajille!
Tuokin henkilö elelee tukien varassa eikä mene kokopäivä töihin!
Vaikeasti vammaisille on hoitopaikkoja tarjolla, jossa he saavat muista ihmisistä seuraa!
Tuokin juttu kertoo, että asumistukia on pakko leikata
On käsittämätöntä, että noi suuria asumistukia on Suomessa maksetetu
Asumistuet ovat Suomen veronmaksajien tukia rikkaille asuntojen omistajille!
Tuokin henkilö elelee tukien varassa eikä mene kokopäivä töihin!
Vaikeasti vammaisille on hoitopaikkoja tarjolla, jossa he saavat muista ihmisistä seuraa!
Vastaukset 72
Vanhimmat
tietyisti koskee maassa syntyneitä lähinnä,
Kaikki tuet ja etuudet pitäisi lakkauttaa pysyvästi.
Suomessa on sosiaalitukiviidakko päässyt kasvamaan sellaisiin mittoihin ettei niihin ole enää varaa! Eikä niistä ota tolkkua enää oikeusoppineetkaan! Koko sosiaalitukijärjestelmä pitää ajaa kerralla alas ja katsoa puhtaalta pöydältä mitkä ovat oikeudenmukaiset tuet ja annetaan vain niille joille se on oikeasti tarpeen ja määräaikaisesti!! Ei mitään tukia tapatyöttömille!
Lapsilisät voisi lakkauttaa ensimmäisenä.
Entäs oikeille työttömille?
Kyllä
Heti viidennestä lapsesta.
Luin samaa juttua ja en löytänyt yhteenlaskettua tukisummaa enkä jaksanut tarkemmin etsiä. Mietin vaan että missä on lapsen isä? Eikös se maksa puolet vähintään kuluista. Toinen asia mitä mietin on se että miten ihmiset kehtaa hakea tukia? Ihan kun ne olisi jotain vajavaisia. Terveitä työkykyisiä ihmisiä. Ehkä työn verotusta voisi alentaa tulojaitarin alapäässä ja näin jättää maksamatta tukiaiset? Valvontakoneistoa vähäisemmäksi, sillä ei ihmisiä tarvi valvoa. Kun tulot saavuttaa 3000 € niin maksaisi vähän veroa, eläkettä ja sosialistimaksuja. 5000 kohdalla enemmän. Jne.
Tuossa äitikin on joku kuntoutuja. Ehkä vammainen lapsi ja ero siihen päälle on murtanut mielen.
Progressiivsia verojahan on alennettu jo 30 vuoden ajan, eikä sillä ole ollut mitään vaikutusta työllisyyteen. Eikä voikaan olla. Missä tynnörissä sinä olet oikein elänyt?
Koko asumistukijärjestelmä pitää romuttaa eikä vain leikata sitä!
Veronmaksajien rahoille on oikeudenmukaisempaakin käyttöä kuin antaa rahaa asuntosijoittajille!!
Ja jos jollekulle tuottaa vaikeuksia niin muuttaa sitten tulojensa mukaiseen asuntoon. Sillä tavalla sitä on aina ennenkin pitänyt tehdä!
Tukien määrä määrittää vuokratason.
Tuki vain kiertää vuokralaisen kautta asuntosijoittajan kukkaroon.
Ei tuki ole asujalle vaan asuntosijoittajalle.
Siiten pitää laskea vuokrien hintoja tai asettaa jokin vuokrakatto. Ei pelkällä työttömyystuella pysty maksaa asunnon vuokraa. Siinähän menee koko tuki pelkkään vuokraan eikä jää mitään käteen ja nyt sitten joku sanoo, että mene töihin. Vaikea mennä kun ei hakemisesta tai kyselemiestä huolimatta kukaan ota töihin.
Työttömyyden tekeminenkin pitää lopettaa. Työhönmeno tuki voisi olla vähän aikaa.
Työttömyyden tukeminenkin täytyy lopettaa. …
Joo, työttömyyskorvauksista se työttömyys varmasti johtuu.
Ne tosin olivat 1980-luvulla korkeammat eikä ollut työttömyyttä.
Mutta ei tietenkään pidä antaa tosiasioiden haitata hyvää oikeistolaista "ajattelua".
Vieläkään kukaan ei puhu siitä että kaikki on liian kallista suomessa ja se tuhoaa suomen kilpailukyvyn...
Mistä saa ostettua halpaa kalaa?
Kaupasta. Ostan lohta sesongista ja pakastan. Tosin ei se säily kuin sen 2-3 kk, kun on niin rasvaista. Eli on välillä ostettava kalliimpaakin.
Asumistuki voi nostaa vuokratasoa, sillä se saattaa mahdollistaa vuokralaisille suuremman maksukyvyn.
Kun ihmisillä on enemmän varaa maksaa vuokraa asumistuen avulla, vuokranantajat voivat pyytää korkeampia vuokria.
Tämä voi nostaa yleisesti vuokratasoa alueella, mikä voi tehdä asumisen kalliimmaksi niille, jotka eivät saa tai hyödy asumistuesta.
Lisäksi asumistuki voi luoda kysyntää vuokra-asunnoille, mikä voi myös nostaa vuokratasoa.
Ja vähentää työntekoa koska jos menet töihin niin menetät tukia. Sairasta.
Kun ei. Asumistuki ja toimeentulotuki saadaan tulojen perusteella, ei työttömyyden. On ihan sama oletko töissä vai työtön, saat tuen, jos tulosi ovat pienet ja/tai menosi jostain hyväksytystä syystä korkeat.
Töissäkäyvälle jää verotuksen takia aina enemmän käteen kuin saman rahan tukina saavalle. Mitään "kannustinloukkuja" ei ole olemassakaan.
Tuet pois kaikilta paitsi sairailta
Ei hitto. Kohta tässä maassa on 500 00 ihmistä vähemmän kun he hypäävvät junan alle. Onko hienoa kokoomus, että maan väkiluku pienenee 10%
👍🏼👍🏼👍🏼👍🏼👍🏼
Oikeasta päästä leikaten tilanne kieltämättä paranisi.
Kenellä on terveen paperit?
Ei ne muissakaan maissa mitään tukia ja etuuksia maksele. KELA on ihan suomalainen keksintö ja iso menoautomaatti.
Ai missään muussa massa kuin suomessa ei saa työttömyyskorvausta? Elä puhu jaskaa. On paljon maita jossa saa jopa paljon enempi tyttömyyskorvausta kuin suomessa.
Eikä mikään aktiivamlli tai tukien leikkaus lisää työpaikkoja.
Ruotsissa työttömyyskorvaukset ovat 30% suuremmat kuin täällä. Vanhempainrahaakin maksetaan 480 päivältä. Eikö se Purra luvannutkin, että mennään pohjoismaiseen malliin. Ruotsissa poliittisten lakkojen pituuttakaan ei ole rajattu, niinkuin Satonen valehteli.
Edelleenkään Ruotsissa ei ole työmarkkinatukea. Siellä on porrastettu ansiosidonainen ja sen loputtua joutuu toimeentulotukiluukulle. Toimeentulotuki on vastikkeellinen, eli työkykyisen työttömän on tehtävä yhteiskunnallisia töitä tai mennä opiskelemaan tukea saadakseen.
Ruotsissa saa hieman enemmän ansiosidonnaista 3 kuukauden ajan. Sen jälkeen se laskee. Suomessa työtön saa asumistukea, joten Suomessa työttömän tulot ovat paljon isommat, mitä Ruotsissa. Ruotsissa asumistukea saa vaan ja ainostaan opiskelijat, pienituloiset eläkelläiset ja vähävaraiset lapsiperheet. Siis työtön ilman lapsia elävä ei saa asumistukea Ruotsissa.
Jos kerta mennään Ruotsin malliin, niin silloin meiltäkin pitää poistaa yksin asuvan työttömän asumistuki ja ansiosidonnaisen jälkeen ei saa maksaa mitään työmarkkinatukea, vaan pitää mennä Kelaan anelemaan toimeentulotukea ja sen jälkeen tekemään tukea saadakseen jotain yhteiskunnallista työtä. Miltä tämä kuulostaa? Tämä on suoraan Ruotsin mallia. Ai ei käy, vai? No niin mä vähän arvelinkin.
Kannattaa ne kaikki miinuksetkin kertoa, eikä vaan aina vertailla, kuinka Ruotsissa on asiat niin hyvin.
Purralla on ilmansuunnat sekaisin. Hän pitää Venäjää ja Unkaria Pohjoismaina.
On suomessakin yhteiskunnalinen työ. Sen nimi on vain meillä kuntouttava työtoimita.
Mitä yhteiskunnallista työtä? Jos siellä on työtä, miksi ei sitten palkata siihen ihan oikealla palkalla?
Ruotsissa työttömät työkykyiset toimeentulotukea saavat haravoivat kaupunkien/kuntien puistoja, ovat kunnan/kaupungin varikoilla töissä avustamassa koneiden ja laitteiden huoltoa/korjausta, siistivät teiden varsia risukoista, ovat ammattitaitoisten hoitajien apuna mm. lastenhoitotöissä, vanhusten - ja sairaiden hoidossa, tekevät lumitöitä jne. jne....
Ai miksei heitä palkata? Ovathan he tavallaan palkollisia, koska saavat sen verran rahaa, että tuolevat joten kuten kitkuttelemalla toimeen. Jos saat tukia esim. 500 euroa (n. 5000 kruunua). Toi työ ei kait kasvata työeläkettä (joku voi tarkistaa?). Eli esim. teet töitä vaikkapa 50 tuntia kuukaudessa, niin tuntiliksasi on 10 euroa/h. Ei toi 50 tuntia kuukaudessa ole edes paha. Sillon tällön päivä pari.
Ruotsissa todellakaan ei makseta työkykyiselle työttömälle mitään tukia sohvalla makoilusta. Ruotsissa joutuu menemään tietyin väliajoin ilmoittautumaan paikallisille työvoimaviranomaisille face to face. Suomessa täytetään netissä ilmoitus Kelalle ja siten et joudu kohtamaan ketään töihin patistajaa. Samoin Ruotsissa kieltäydytään maksamasta toimeentulotukea, mikäli sinulla on hoitamaton päihdeongelma ja et suostu menemään hoitoon. Eli hoitoon vaan ja sitä valvotaan.
Näin Ruotsin malliin ja täällä sitten vielä kehutaan, kuinka hyvin siellä on asiat. Ainoa asia mikä siellä on paremmin on se, että Ruotsissa on verotus kevyempää, mitä meillä Suomessa.
Köyhät pitäisi sijoittaa johonkin tyhjäksi jääneeseen teollisuushalliin yhteismajoitukseen.
Ovat usein jo nyt sijoitettu isoihin vanhoihin betonilaatikoihin, vanhoihin lähiöihin.
Kyllä sitten alkaisi talous kasvaa. Ja tulisi työssäkäyville halpoja asuntoja. Tyhjiksi jääviin pieniin ja vanhoihin voitaisiin ottaa vaikka pakolaisia.
perusturvan ollaan ja kaikki rahat pääomasijoittajille asunnottomia 4.3miljoonnaa suomen onnellisimmssa valtiossa
Mikäs se perusturvan euromäärä on eli minkä mitä ei pysty asumistukikaan leikkaamaan mikä pitäisi jäädä jotta ihminen selviää hwngissä..
Afrikan savimajasta suoraan merenrantaan isoon asuntoon ja muut maksaa kyllä siihen pitääkin puuttua.
Miten siihen nyt puututaan? Purran toimet koskevat suurimmalta osin suomalaisia pellavapäitä.
onko perusturva suomen kansalaiselle noin 4000eur vuodessa`?
Työttömyyskorvauksesta taisi jäädä vajaa 600 käteen kuussa. Sillähän lapsiperhe ostaa ruuat, maksaa matkat ja hommaa vaatteet? Sähkö, vesi ym. maksut?
Pitäs Purra laittaa elämään tuolla summalla kuukausi.
Suomesta tosiaan löytyy edullisia asuntoja.
Milljardin aluetuki pk-seudulle lopetettava.
Löytyy varmasti, mutta jos työpaikka on vaan pk seudulla.
Kela ja sossupummit tulee sijoittaa pohjoiseen....
"Asumistuet ovat Suomen veronmaksajien tukia rikkaille asuntojen omistajille!"
Vuokriin maksetut asumistuet tosiaan valuvat tuotoiksi sijoittajille.
Sen sijaan omistusasumiseen tukea saavat eivät todellakaan ole rikkaita. Kun heiltä leikataan tuki, heistä tulee suurempien vuokra-asumiseen maksettujen tukien saajia ja valtion tuki sijoittajjille vain kasvaa.
Mikä tietenkin on tarkoituskin, kun oikeisto on hallituksessa. Heidän riveissään ja rahoittajissaanhan niitä asuntosijoittajia on.
Suomi kuntoon poistamalla kannustinloukut.
Palkat niin suuriksi, että niillä pystyy elämään ilman valtion tukia. Ei valtion kuulu tukes yrittäjiä maksamalla tukina elannosta puuttuva osuus työntekijälle.
Palkkojen on noustava vähintään +25 % kaikilla alle 4000 €/kk tienaavilla.
Se onnistuu varmaankin sitten, kunhan Riikka nujertaa sen AY-mafian.
Kaikille jotka eivät ehkä tajunneet: OLI VITSI. SARKASMIA. HUUMORIA. PILKKAA OIKEISTOHALLITUKSEN TYHMYYDELLE.
"Tuokin henkilö elelee tukien varassa eikä mene kokopäivä töihin!
Vaikeasti vammaisille on hoitopaikkoja tarjolla, jossa he saavat muista ihmisistä seuraa!"
Totta. Tyttären voisi laittaa hoitolaitokseen ja äiti voisi kouluttautua sinne hoitajaksi. Saisi kunnon palkan ja maksaisi veroa, jolla hänen palkkansa hoitolaitoksessa voitaisin maksaa.
Ainakin oikeiston logiikalla asiat tulevat kuntoon tuolla tavalla.
Saikuttaakohan tuokin sosiaalitukielätti vielä krapulapäivilläänkin?
Jos kunta tai kaupunki omistaa asuntoja asumistuki on ok.
Monelle pikkukunnalle asumistuet ovat ylimääräinen valtiontuki.
Rakentaa halvalla, hommaa asuntoihin maaseudun kansaneläkeläisiä, maahanmuuttajia tai toipuvia huumenuoria ja nostaa vuokran ylös. Alkaa kunnan budjetti paisumaan, mitä nyt toimeentulotukikulut vähentävät. Jos asukkaat ovat työttömiä tai eläkeläisiä, niitä ei toki ole, vaan kaikki vuokrista saatava on silkkaa tuloa, usein siis valtiolta tai eläkerahastoilta.
Vuokrat tippuu, kun tuet tippuu.
Leskeneläke pitää lopettaa kaikissa muodoissa.
Kokoomusloinen on nauttinut sopeutumisrahaa jo yli 12 vuotta.
iso vääryys
Elämäntapatyöttömästä elämäntapakokoomusloiseksi?
Ei Suomessa ole liian hyvä sosiaaliturva, paitsi lapsiperheille. Suomi on täynnä tulonsiirtoja lapsiperheille.
Suomessa palkat ovat liian pieniä.
Suomessa yksineläjä ei pärjää palkallaan, ei sossutuilla.
Entäs mamujen harkinnanvaraiset tuet?
Suomalaiselle eu anneta mitään mutta mamuille kylläkin.
Niihin eivät persut halua puuttua.
EU:n järkyttävän suuret maataloustuet lopetettava, tätä myöten Suomen EU:lle maksama raha pienenee.
Myös turhat yritystuet pois.
Kansanedustajilla lienee etuutena jonkinmoinen kakkosasunto Hesassa?
Se on kommunismia, että valtio maksaa sossu- ja Kela-tukis, kun firmat eivät maksa kunnon palkkaa , millä elää!
Sitä se nimenomaan on. Sopii kuitenkin oikeistolle oikein hyvin. He kun ovat siinä saamapuolella.
Tavallinen ihminen joka käy töissä ja maksaa asuntoaan pois, ei saa Asumistukea!
Sitten ne jotka ovat velttoja ja tahallaan lyövät kaiken läskiksi saavat KELA tantoilta suuret tuet!
Oliko jutussa kuvattu henkilökin ihan tahallaan saanut vammaisen lapsen ja joutunut eroamaan miehestään?
Se joka ottaa velkaa ja vuokraa asunnon edelleen, saa asumistukea! Siis saa vuokralaisen saaman tuen!
Kaikki tukemaan AY-mafiaa, jotta palkkoja voidaan nostaa niin ettei kukaan tarvitse asumistukia tai muita!
Se toinen puoli hallitusohjelmasta kun jäi tekemättä!
Varmaan vahingossa ja ajanpuutteessa!
Maksaapi vaan yli 5000 euroa kuussa vähintään vammaisen/vanhuksen hoitopaikka.
Omaishoitajat säästävät huimia summia yhteiskunnan rahaa vaikka omaishoidontuki nostettaisiin 2000 euroon kuussa!