Taas sössötettiin mediassa mitenkä pahoipitelyn merkkejä terroristeissa. Voi hellan lettas. Jos minä saisin käsitellä tuollaisia lasten ja naistentappajia niin olisi ollut paljon rumempaa jälkeä.
Suomen media kauhisteli terroristien pahoinpitelyjä
Anonyymi-ap
56498
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 19 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 56
Vanhimmat
Haavisto noihin terroritekoihin on syyllinen kun noiden morsiamet kävi varastamassa
Pekka jo hakee leimaa näiden pikapasseihin ja sitten konetta lämmittämään että voi noutaa suomen kansalaiset turvaan.
PEKALTA SE HOMMA TOTTUNEESTI SUJUU.
Ei ole mitään takeita, että noi pahoinpidellyt ja oikeuteen raahatut tyypit edes olisi niitä "jahdattuja" ampuneita terroristeja.
Tän päivän verkko-HBL:ssä näyttää brittiläinen Venäjän asiantuntija toteavan, että konserttisalin valvontakameroiden kuvissa näkyvät tyypit ovat eri näköisiä kuin nämä. Hänen mukaansa oikeuteen raahatut voivat hyvin olla sattumanvaraisesti jostain napattuja tyyppejä, jotka on ns. pakotettu kameran eteen tunnustamaan. Näin tehokasta.
Ehkä britit ja muut alkaa kohta mitata kameroissa näkyvien tyyppien koot yms tekijät, ja huomataankin, että nämä neljä eivät ole samanmittaisia tai samankokoisia muutenkaan.
Ei se tiedottaja turhaan uhonnut, että emme tarvitse apua.
Ei tietenkään, koska seikkoja voi tulla ilmi tarkasta tutkinnasta.
Mutta olkoon, mitäs siitä, mitäs se oikeastaan meille kuuluu, sekään.
Ne olivat kuulemma tavallisia pakistanilaisia siirtotyöläisiä. Venäjälle ei ole ollut koskaan oleellista, että ovatko pidätetyt oikeasti syyllisiä johonkin. Venäjällä on vaan tarve näyttää, että katsokaa kuinka hyvin meidän turvallisuuskoneisto toimii. Miehet otettiin kiinni 300 kilometrin päästä moskovasta.
Venäjällä ei toimi hyvin edes junan vessat. Lattiassa olevan reiänkin joku varastaa. Joku heikki sitten ostaa sen Tori.fi:stä.
Putinismin toiminta tapaan liittyy ongelma. Tapa jolla kiinni otettuja on kohdeltu saa tunnustamaan 95% ihmisistä syyllisyytensä. Noloa jos vielä nämä 4 ISIS K ukkoa tulevat ensi kesänä Suomeen turvpaikan hakijoina ja käsittely päätteeksi palaavat kotimaahansa.
Yksi ampuvista videolta vaikutti erityisen venäläisen rotevalta jos palstan Putinisteja kiinnostaa.
Jaa, tietääkö kukaan paljonko Venäjän valtio maksaa korvauksia syyttömältä irti leikatusta korvasta? Tuleeko korvaus Ruplina vai Dollareina?
Syyttömille siellä maksetaan vain nikkelinä. Petsamosta varastettua sekin.
Nyt Frank ja Erna barrikaadeille…
Tämä on nimenomaa ihmisoikeuskysymys…
Kansaenväliset sopimukset velvoittaa…
Ja hehän ovat syyllisiä koska sinä niin sanot?
Kyllähän siinä kiukku nousee pintaan kun tekevät tuollaista ,jos ne nytolivat oikeat kiinniotetut . Luulen että ihmiset reagoivat siksi että muissa maissa ei saa ketään pahoinpidellä kun otetaan poliisin haltuun
. Ämutta kun ajattelee että niin monen henki meni taas ihan turhaan ja omaiset saavat etsiä lapsiaan ja puolisoaan ammuttujen joukosta niin in se kamalaa kun tunnistaa oman puolison ruumiin tai pienen lapsen . Miksi ei maailma koskaan tule niin kehittyneeksi että kaikki tappaminen lopetettaisiin. Kun sitä voisi tehdä hyviäkin asioita sen ajan kun elää maapallolla ja elää sovussa,
Miksi ketään ei kiinnosta edes ajatella että
vaalivoittaja olisi itse järjestänyt koko teatterin?
Totta, media joka puolella näyttää jättävän tämän vaihtoehdon lähes käsittelemättä. Muista valtioista puhumattakaan.
Se mitä laki sanoo on aivan eri asia miten käytännössä toimitaan kyllä suomenkin poliisi syyllistyy väkivaltaan sanoi laki sitten mitä hyvänsä asiasta. Inhimilinen toiminta ei tunne poikkeavuus toleranssia sitä ollaan inhihimillisiä tai sitten ei väkivalta ei ole ratkaisu mihinkään ongelmaan eikä tule koskaan olemaankaan, sillä väkivalta vain kasvattaa väkivaltaa.
Ilmeisestikin sovussa elämisen suurin este on vallankäyttöön liittyvä sanelupolitiikka johon liittyy sortotoimet ynnä muut eri arvoistamiseen johtavat toimet ja säännöt eli sinun on elettävä niinkuin minä haluan eikä niinkuin itse haluat. Tietenkin jos itse haluaa käyttää valtaa jonkun toisen ylitse olisi myös hyväksyttävä jonkun toisen käyttävän valtaa itseni ylitse koska juurikin haluan elää tällä tavalla olisihan se ristiriitaista, jos ei sitten hyväksyisikään omaa haluaan elämisen malliksi vaatimuksista huolimatta.
Voi vain toivoa ne ovat oikeita syylisiä aivopestyjä tunteettomia pahoja. Jumala varjelkon venäjän kansaa jos jäävä syyttömän telomisesta vielä viime aikaisten lisänä kiinni. Varmat turpa käräjät tulee. Putinin oikeasti muisteltava ydinsalkkunsa koodia eikä vain mutusteltava.
Totta sekin ,että natokiimainen vastailee ja ennenkaikkea myötäilee omiin kirjoituksiinsa.
Sitä vaihtoehtoa ei voi tässä maailmantilanteessa käsitellä. Tuskin muulloinkaan.
Mutta totuus on jokaisella tiedossa, jos osataan ajatella.
Mutta jos niin olisi kuten sanoit niin mikä olisi motiivi siinä että tavallisilta ihmisiltä otetaan henki julmasti .
Ihan kamala ajatus sinänsä koko tapahtuma kun viattomia ihmisiä ammutaan pystyyyn , ilman mitään syytä .
Vaikea ymmärtää koko asia oli syyllinen kuka tahansa .
Anonyymi
2024-03-26 07:11:14
Totta sekin ,että natokiimainen vastailee ja ennenkaikkea myötäilee omiin kirjoituksiinsa.
++++++++++++
Totta sekin että TILTUT tekee vain työtään.
Jos itselläni olisi tuollainen työ missä koko ajan pitää vainWidduilla ihmisille ja mistä ei voi lähtä noin vaan vetään ois kyllä polla ihan sekasin.
Eurooppa on Zoolander =D phuahahah! Ihan samaa mieltä!
https://youtu.be/UX_CCllE09M?si=nXYorMnXOgauzE-u&t=524
Tämä on yleistä Suomen rikoksissa; uhreja ei juuri muisteta mutta rikolliset saavat kalliit asianajajat ja lievät tuomiot kautta linjan. Myös sellainenkin kiero tapa on, ns. paljousalennus, jos on entisiä tuomioita saa alennusta uuteen tuomioon.
Oikeusvaltiossa epäillyn korvaa ei leikata ja syötetä hänelle.
Eikä edes syylliseksi todetunkaan. Nürnbergissä tuomitut natsitkin hirtettiin ihan asiallisesti, ilman mitään kiduttamisia. Kyllä se veti heidät ihan tarpeeksi kalpeaksi.
Venäläisyydestä on tullut sikojen kulttuuri. Tai sitähän se on ollut jo pitkään.
Ei tehdä , mutta rikoksen uhrille ko. operaatio tehdään, sellainen on lännen demokratia ja oikeusvaltio. Seuraavaksi nämä CIA:n rottaterroristit saavat valita syökö liipasinsormensa raakana tai miten.
Isis kostaa venäläisille vankien kidutuksen.
Tulevaisuus on synkkä Venäjälle.
Venäjä kylvää kuolemaa ja nyt kuolema heijastuu takaisin. Muistetaanpa mariupolin teatteri isku esimerkiksi. Venäläinen hävittäjä pudotti kaksi 500 kg pommia teatteriin. Pihalla oli teksti deti , lapsia. 700 lasta ja naista kuoli.
Heko heko. Ihan AIDOSTI🌺🌺🌺🌺😂😂😂😂
Islamistit ajoivat tunkion pois Afganistanista. Jos kiinnijääneet olivat ISIS:n jäseniä, Venäjä saa vielä tuntea seuraukset.
Todennäköisesti eivät kyllä olleet, vaan täysin sivullisia, jotka roistolauma lavasti tekijöiksi itse tilaamalleen iskulle.
Jenkit laittoi likaisentyön hanskat käteen CIA=isis
Tuo isku ei ole niin kuin annetaan ymmärtää. Heiltä otetaan "tunnustus"että palkkaaja on Ukrainasta. Sitten alkaa tapahtua.
TERRORISTIT KURIIN
VENÄJÄ ON MAALMANTEHOKKA MAA ISRAELIN JÄLKEEN KITKEMÄÄN TERRORISMIA.
ISRAELISSA NOPEAMAA KÄSITTELY. TAPETAAN HETI.
VENÄJÄLLÄ PERUSTEELISEMPAA KUULUSTELLA JA RANGAISTA. KIDUTEAAN ENSI JA TAPETAAN.
Halonen se on mielissään, että venäjällä osataan ja homma hoituu. Vituttaa vaan se DDR...n
haatuminen.
Lakot Suomessa ja pitkät leipäjonot jokaisessa kaupungissa on herkkua.
Köyhyys ja pienituloisuus tuo kaannatusta.
Mitä Halosella on köyhyyden kanssa tekemistä? Niinistön aikana se köyhyys tähän maahan tuotiin ja nykyinen venäjämielinen hallitus vie sen vielä pidemmälle.
Jos ne nyt olivat edes he kidutetut tosiasiassa?
Täysin samaa mieltä
Ruohosella ihan hyviä kysymyksiä liittyen kiinniotettuihin.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000010317944.html
Uskooko maailman media nyt, mitä Israelissa tapahtui 7.10.
Mutta median kauhisteluja en kuullut. Päinvastoin Suomen media etsi "motiivia"
minkä johdosta hamas hyökkäsi Israeliin ja teki teurastuksen.
Näin MTV:ssä jossa haastateltavana oli ulkomaan kirjeenvaihtaja.
Viime päivinä on käynyt ilmi, että hamasin tarkoitus oli päästä myös Israelin keskustan
kaupunkeihin.
Nyt Li ota lääkkeet, sulla menee jo puurot js vellit sekaisin.
Venäjällä nuo terroristit toimii esimerkkinä muille innokkaille, että rahan takia ei kannata tulla tappamaan venäläisiä, ette nimittäin niistä rahoista ikinä nauti 🤣
Suomeen virtaa pakolaisia vsin siitä syystä, että heitä kohdellaan kuin arvovieraita.
Kyllä Venäjällä aina kannattaa tappaa venäläisiä, jos maksaja on FSN, kuten tuossakin oli.
- meillä on pervo media, osaamaton hallinto, vääristyneet nato us propaganda mielikuvat !! ( - ja ollaan esim.. kusessa raja-hybridin alla..).
Ja Vaikka minkälaista nato lobbaria, propaganda ""asiantuntijaa puskee julkisuuteen..... Suomi on oman lahon hallinnon takia vaarassa.
Tämäkin Moskova terrori isku on ukrainan järjestämä, Suomi on siis tukenut terrori, korruptio ukrainaa jo 2,5 miljardilla e.
Tässä jää Suomelta oma sote ja Suomen omat asiat hoitamatta, kun toimitaan nato sventuuvana verovaroin " Tuetaan globalisti rahan sotaa !! ukraina-vietnamia.
Lisäksi meillä on terrori uhka omassa maassa sisällä, kun haavisto vihreä toi sotavankileireiltä eläteiksi terroristeja,, ja aiemmin halonen, sipilä, orpo, marin jatkoivat terroristien maahantuontia.
- Muistakaa aina Turun torin raaka joukkoteurastus.
Muistakaa aina Oulun lasten joukko raiskaus.
- Ne kertovat todellisen tilanteen.
Todellinen tilanne on se, että rasistipskat ovat Venäjän kätyreitä kaikki.
Sitä en tiedä, miten Turun puukottaja saatiin tekemään tekonsa, mutta sillä ei ollut mitään tekemistä islamistisen terrorismin kanssa. Ja miten voisi olla. Me emme ole varastaneet kenenkään maita emmekä onneksi juuri osallistuneet "demokratian viemiseen".
Juuhanssonin Frankenstain rkp:n Biudiu ym terroristien paapojat olisivat valmiita ottamaan kaikki Venäjän rajallemme raahaamat isis-murhaajat sisään meille. Koska Venäjä kohtelee näitä huonosti.
Hyvän teon tekivätten terroristit kun terrorisoivat terroristeja.
Seuraavat miettii kerran tai kaks viittiikö sittenkään lähteä.
Suomessahan on järjetön pakolaisilmiö, jota ylläpitää järjettömän hyvå kohtelu. Omille köyhille kansalaisille vittuillaan ja heitä halveksitaan maan ylintä johtoa myöten (Li Andersson), mutta pakolaiset saa valtiovieraan vastaanoton. Arvovieraat on erikseen.
Mustä tunnistaa pakolaisen, se pukeutuu pintamuotiin, se roudaa 65 tuumasta telkkaria verkkiksestä omaan isoon kaupungin maksamaan asuntoon.
Sompuille maksetut kelatuet pitäis olla julkisia, niin saatais rauha maahan, kusetetaanko meitä rasismin varjolla ja kuinka paljon.
Mutta luotatko venäjän uutisiin ? Minä en. Ukot on voitu tempaista kadulta ,että annetaan mielikuva ,että oltiinpa tehokkaita.
No tämäpä. Jos pahoinpidellään kuulusteluvaiheessa, meistä aika moni jossain vaiheessa myöntää ihan mitä hyvänsä.
Kun rauhanjärjestö Isis tekee rauhaniskun moskovassa niin näitä rauhanturvaajia ei saa kohdella huonosti. Toivottavasti saadaan pian nämä rauhanveteraanit turvaan tänne Suomeen.
Tietenkin Yle kauhuissaan, hehän yrittävät estää hallituksen lakialoitteen itärajalle, josta noita mussukoita tulisi muuten tuhansittain Suomeenkin iskuja tekemään.
Hyvä että Venäjä näyttää kuinka ali-ihmis terroristeja kuuluu kohdella ennen hidasta tappamista
Vaikka nämä henkilöt olisivat oikeasti syyllisiä, pahoinpitely on kostoa, ei oikeutta.
Jees. Upotetaan sianpaskaan kaulaa myöten ja kun kuolee niin upotetaan kokonaan. Jää luvatut neitsyet saamatta.
Ansaitsevat kidutuskuoleman, oikeudesta viis
Mistä tiedät etteivät nämä ole vain jotain random mamuja otettu kiinni kun joku pitää saada yleisölle näytille? Ruohosella on ihan hyviä pointteja ja kysymyksiä.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000010317944.html
Tässä ketjussa oli sittemmin poistettu terroristien itse kuvaama videolinkki jossa näkyy heidän tekemänsä teurastus. Jostakin syystä naamat oli ollut tarpeen sumentaa. Miksi?