Mazda 626:ssa kuskinpuoleinen jarrulevy on kuulemma kiero (ottaa epätasaisesti).
Nyt ei millään ehtis korjauttamaan.
Onko jotain rikkoontumisen vaaraa jos vaan kylmästi ajelee jonkun aikaa?
kiero jarrulevy
6
4176
Vastaukset
- Toni
Kaveri ajoi kierolla jarrulevyllä vuoden kunnes tuli katsastuksen aika. Paskamaisen tuntuista mutta ei siinä mitään tapahdu jos VAIN kiero eikä muuta vikaa.
Niin ja eihän se jarru toimi ihan niin kuten pitäisi, mutta... - Jamppa1
ravistaa rattia niin käyhän tuo ohjaus- ja pyöräntuentaosien päälle kuten renkaatkin jos ei tasapainossa.
Onkin aikas kiintoisa vaihtaa ainakin vanhempiin malleihin :/- on kiintoisa?
"on aikas kiintoisa vaihtaa ainakin vanhempiin malleihi:/"
et sitte ilmeisesti oo ikinä vaihtanu , ei yksinkertaisempaa hommaa oo olemassakaan. ratas pois ja jarru satula irti,ja se oli siinä , nykäse nyt vain vanha pois ja uus tilalle. jos on tiukassa nii pientä kopsua vasarallea,tai sitte pultilla kampeet sen pois,jarrulevyissä on sitävarten kierteetkin valmiina! - Jamppa1
on kiintoisa? kirjoitti:
"on aikas kiintoisa vaihtaa ainakin vanhempiin malleihi:/"
et sitte ilmeisesti oo ikinä vaihtanu , ei yksinkertaisempaa hommaa oo olemassakaan. ratas pois ja jarru satula irti,ja se oli siinä , nykäse nyt vain vanha pois ja uus tilalle. jos on tiukassa nii pientä kopsua vasarallea,tai sitte pultilla kampeet sen pois,jarrulevyissä on sitävarten kierteetkin valmiina!ole vaihtanut, etkä vissiin ole sinäkään näihin kasarivehkeisiin mitä meinasin. Levyhän on navan takana pulteilla kiinni. Varmaan maailman vaikein henkilöauton levynvaihto. Suunniteltu kestämään auton ikä ja siksi varmaan huolto on niin vaikeaa.
- Kallonkutistaja
on kiintoisa? kirjoitti:
"on aikas kiintoisa vaihtaa ainakin vanhempiin malleihi:/"
et sitte ilmeisesti oo ikinä vaihtanu , ei yksinkertaisempaa hommaa oo olemassakaan. ratas pois ja jarru satula irti,ja se oli siinä , nykäse nyt vain vanha pois ja uus tilalle. jos on tiukassa nii pientä kopsua vasarallea,tai sitte pultilla kampeet sen pois,jarrulevyissä on sitävarten kierteetkin valmiina!Tämän helpon systeemin vastapainona onkin sitten tuo levyjen kieroutuminen, kun levyn ja navan väliin pääsee helposti pieniä roskia, eikä levy ole enää suorassa esim renkaanvaihdon jälkeen.
Helppoudessa joku Opel Kadett oli vähintään yhtä yksinkertainen. Siinä ei edes satulaa tarvinnut irroittaa, palojen irroitus riitti, jotta levyn sai pois paikoiltaan.
- pää
menee väljäksi kun jarruttelee kierolla levyllä. Usein levy kieroutuu kun ajetaan kuumilla levyillä vesilätäkköön. Levyn vaihtaminen on todella helppo juttu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot1013786Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe543131- 793057
- 192915
- 282754
- 522472
- 192217
Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti
Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans52145- 602138
- 591996