MAANKUULU JAPE LOVEN

Vapaa-ajattelija Jape Lovén on Taloussanomien mukaan noussut kansalliseen kuuluisuutenn AKT:n alkaneen ahtaaja-lakon yhteydessä.

Olisiko vapareilla mahdollisuus nyt viedä vapaa-ajattelun ilosanomaa paremmin eteenpäin tällaisen maankuulun vapari-ahtaajan myötä ?

Mäntysalo ?
------

Taloussanomat 26.3.24:

Näin ahtaaja-Jape on viettänyt lakko­päiviään
AKT:n pääluottamusmies Jape Lovén ei näe lakoille loppua.

Lovén nousi kansalliseen kuuluisuuteen parisen viikkoa sitten AKT:n satamat seisauttaneen lakon alussa, kun hänet nähtiin Vuosaaren satamassa punaisen hihanauhan kanssa.
1784540
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 178

Vanhimmat

Taitaa Jape Loven vapaa-ajatella liiankin vapaasti, jotta voisi olla eduksi vapareille.

Äänestä

Ei taida olla terveellistä kuulua tähän Japen vapariporukkaan.
Minkähänlainen on Japen ahtaajatyöporukan ilmapiiri.
Melkeinpä sen arvaa.

Äänestä

Jyrä-Jape on va-liiton valtti, vääräleuka pysyy alhaalla ja vasenta tökkimistä lähtee
https://www.vauva.fi/keskustelu/5509297/jape-loven-suomen-diktaattoriksi

Nyt on löytynyt miehenmalli. Riuska työtäpelkäämätön moniosaaja. Todellinen johtaja. Viestittää ulkonäöllään ja harrastuksillaan olevansa vaarallinen ja piittaamaton, vähän niin kuin jengijohtaja. Ei usko jumalaan, vaan voimaan. Muiden on syytä nöyrtyä tai itkettävä ja nöyrryttävä

Olet oikeassa. Jape hoitelee vasurilla hallituksen nilkit, nulkit ja maidonhapattajat.

Äänestä

Jape ei pelkää. Kemissä Jape pani kaikki sekaisin
On se osaaja. Kaaos pystyyn vielä toisten rahoilla

https://keskustelu.suomi24.fi/t/18312463/vapareilla-pahoja-ongelmia-nimien-kanssa#comment-126867269

Jape Loven pöräytti moottoripyörällä Kemiin kertomaan vapaa-ajattelijoiden tulevaisuudesta - jota ei ole ! Nyt lakon aikana Japella olisi aikaa taas kierrellä vapariyhdistyksissä kertomassa vapaa-ajattelun ilosanomaa.

https://keskustelu.suomi24.fi/t/18312463/vapareilla-pahoja-ongelmia-nimien-kanssa#comment-127199552 On se raaka veto tattiin Japelta, pistää ukkoa kilometritehtaalle kommunisti-Kemissä, ei pelkää ketään

Kemissä teollisuuden opasteita valmistavan mainostehdas Teipparin yrittäjä Sakari Laukkanen kertoo, että yrityksessä annettiin perjantaina lomautusvaroitus koko henkilökunnalle.

Äänestä

Kannattaa muuten liittyä vapareihin.

Äänestä

Jape ja Va-liitto ovat osa veroparatiisijärjestelmää jossa pääomatulot nostetaan maksamatta veroa

Lain mukaiset perusteet verovapaudelle näyttävät olevan vasemmistokähmintää SDP-SAK tukemiseksi

https://keskustelu.suomi24.fi/t/17305023/risto-k--jarvinen-vapaa-ajattelijan-toimitussihteeriksi#comment-127243236

AY-Liike On Verolle Pantava

Tein diplomityöni kohtuuhintaisten asuntojen rakennuttamisesta. Toistuva seikka, joka minua suuresti huvitti oli tuloverolain määritelmä yleishyödyllisestä yhteisöstä, ja AY-liikkeen sopivuus siihen.

Äänestä

Tehojyrä-Japen SAK hävittää Suomen teollisuutta

On se holtiton kaveri, panee kaaosta pystyyn tehokkaasti

"Suomi hävisi jätti-investoinnin Ruotsille – SSAB investoi 4,5 miljardia euroa fossiilittomaan teräs­tehtaaseen Luulajassa
SSAB:n mukaan Raahen tehtaan nykyiset laitteet ovat paremmassa kunnossa kuin Luulajassa"

Äänestä

Jape pani hulinaksi ja vesitti investoinnit pois Suomesta

Kuitenkin joku mälli pysyy uskossa, ettei millään ole väliä

­Luottamus­mies: En usko lakkojen vaikuttaneen miljardi-investoinnin menetykseen

Raahen-terästehtaan pääluottamusmies Timo Mällinen arvioi, että SSAB on valmistellut pitkään päätöstä investoida Luulajaan Raahen sijasta.

Äänestä

Jape aikoo heittää jopa 1000 ulos kilometritehtaalle vuoden kuluessa

Stora Enso aloittaa muutosneuvottelut Imatran, Oulun ja Anjalankosken tehtailla – 185 voidaan irtisanoa
Muutosneuvottelut alkavat ensi viikolla ja koskevat yhteensä noin 1900:aa työntekijää.
Tuolloin kerrottiin, että ohjelma voi johtaa noin 1 000 työntekijän henkilöstövähennykseen. Suunnitelmiin ei sisälly tehtaiden sulkemisia.
Meneillään olevalla SAK:n poliittisella lakolla ei ole muutosneuvottelujen aloittamiseen vaikutusta, runoilee yritys

RAUTARUUKKI EI SIIS OLE AINOA JAPEN PIHDESSÄ OLEVA
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18309876/jape-lovenilla-punainen-nauha-hihassa#comment-127193413

Äänestä

Japen täytyy vielä muutama kuukausi lakkoilla kun hallitus aikoo kurmoottaa eläkkeitäkin.

Äänestä

Vieläkö se AKT seisottaa Japea satamassa lakkovahtina punainen toverinauha käsivarressa.

Eiköhän olisi jo aika luovuttaa.

Tuskin on enää 51 % suomalaisista tämän lakon hyväksymisen kannalla.

Äänestä

Ei tästä Japen lakosta ole uutisoitu pitkään aikaan mitään neuvotteluja. Taitaa kestää siihen asti kun hallitus säätää poliittisia lakkoja rajoittavat lait.
Ja ne voi tulla voimaan vasta 1.7.
Japen kesäloma voi alkaa silloin.
Satamissa ruuhkaa.
Jape töihin 1.8.

Äänestä
  • Eiköhän siellä satamassa ole kesällä jo uudet ahtaajat töissä jos Jape vielä lakkoilee.
    Japelle saattavat laittaa vain tekstiviestin että ei tarvitse enää tulla satamaan töihin.

    AKT pettää Japen !

    Äänestä

Jape on aivan adrenaliinihuumassa pistää kaikki peliin ja odottaa täystyöttömyyttä

on se kova kundi tuhomaan suomalaisuutta tuo Jape

"Nokian henkilöautorengastehtaan joutuessa pysäyttämään tuotannon lakon aiheuttamien toimitusvaikeuksien takia.
Yhtiö ilmoitti henkilöautorengastuotannon pysähtymisestä Nokialla ainakin kahdeksi viikoksi""

Äänestä
  • Jape on leninisti-painotteinen sosdem, joka pyrkii poistamaan työn ja pääoman välisen ristiriidan poistamalla ne, ensin pääoman ja sitten työn. Hän aikoo poistaa ne poliittisilla työtaisteluilla vaikka nokka menisi, siteeraus Aku Ankka

    https://www.aktlehti.fi/ajankohtaista/jape-lovenin-terveiset-saatytalolle-lakko-oikeus-on-perusoikeus-ja-poliittiset-tyotaistelut-osa-kansalaisvaikuttamista-ja/


    Lovén kuvailikin hallitusneuvotteluja vetävää Petteri Orpoa (kok.) rikkaiden Robin Hoodiksi, joka ottaisi järjestäytyneiltä duunareilta lisää veroja ja antaisi näin kertyneet rahat osakesijoittajille.

    Ay-jäsenmaksun verovähennysoikeuden poisto on porvarille tärkeä. Sillä on ilmeisesti tarkoitus rahoittaa kokoomuksen tavoite osakesäästötilin ylärajan poistosta, joka maksaa noin 200 miljoonaa euroa.

    Jape Lovénin terveiset Säätytalolle: Lakko-oikeus on perusoikeus ja poliittiset työtaistelut osa kansalaisvaikuttamista ja demokratiaa

    Äänestä


Haiku:

Lakko lopussa
Japen tili nollilla
Punanauhat pois !

Äänestä
  • Jape ylitöitä paiskii. Japen tili kiittää, toisilla vyönkiristelyä riittää.

    Äänestä

Maankuulu leninisti (Sdp) Laina poistaisi va- liiton kiinteistötulojen verovapauden

"Verovapaiden yhteisöjen osinkojen ja kiinteistötulojen lähdevero"

eli panisi ne lähdeverolle

Lainassa on järkeä. Tältä osin. Verovapaa yhteisö on järjetöntä kähmintää ja lahjontaa

Laina on nimestä päätellen italialainen eli Gramsci-leninisti

Ylikoski- Kontula-Tennilä- Taanila ... ovat Gramsci-leninistejä mutta esim. Hassi ( vihr) -Jakke Laakso (Naapuriseura)- Nils Torvalds (Rkp) eivät ole vaan Mos kovan linjan koulukuntaa

https://www.hs.fi/politiikka/art-2000010324962.html STTK:n Patrizio Lainà laati listan peräti 8 miljardin euron veron­kiristyksistä

Äänestä

Kun Putin hyökkää niin Jape rintamalle.. ja ensi aaltoon

Äänestä

Vapaa -ahtaaja Jape lähti töihin ,siinäpä Iltalehdellä uutinen.Riistäjä kapitalisti maksaa Japelle viikonlopun ylitöistä kohtuuttoman korvauksen

Äänestä
  • Kyllä taitaa japee vitutaa 4 viikkoa tulos 0...

    Äänestä

Yrittäjäohje, jos palkka ei riitä
ahtaa jape lle lel lel

Tee läskiprese enemmän töitä

Tämä yrittäjäohje voisi olla myös työehtosopimuksessa pakollisena kannustimena yhdenvertaisuuden edistämiseksi

https://www.hs.fi/talous/art-2000010345153.html

K-kauppiaat esimerkiksi saavat Keskolta neuvontaa liikkeenjohdossa. HS:n artikkelin perusteella nuo neuvot eivät välttämättä keskity uupumuksen välttämiseen.

”Hän sanoi, että kun sulla on tuo toiminta tappiollista, niin yritä tehdä mahdollisimman paljon yksin, tee kaikki illat ja viikonloput itse”, kertoi kauppias ”Markus” Keskon liikkeenjohdon neuvojan hänelle antamasta vinkistä. HS pyysi Vastamäkeä kommentoimaan tuota neuvoa.

Äänestä

SAK:N LAKKOLIIKKEEN keihäänkärki on Auto- ja kuljetusalan ammattiliitto AKT, joka voi lopettaa tuonnin ja viennin.

Mutta AKT itse joutui muutosneuvotteluihin. Piti löytää 600 000 euron säästöt, mikä merkitsee irtisanomisia.

”Avainliitto” voi mennä liiankin pitkälle. Niilo Wällärin Merimies-Unioni pani merien jäätyessä murtajat lakkoon. Wälläri oli syndikalisti, joka teki vuonna 1946 kaikista laivoista suljettuja työpaikkoja: jokaisen työntekijän täytyi kuulua Unioniin. Varustamot saivat tarpeekseen, laivoja ulosliputettiin ja suomalaisia merimiehiä alkoi jäädä maihin.

SAK huolehtii kumminkin siitä, että lakkopäivärahat maksetaan. Teollisuusliiton jäseniä otettiin nyt mukaan noin 4 000, AKT:stä parituhatta ja loput muista SAK-liitoista – yhteensä vain noin 7 000. Pelkästään Rosenlewillä oli 1970-luvulla noin 6 000 työntekijää.

https://www.satakunnankansa.fi/kolumnit/art-2000010290156.html

Äänestä

Yhdessä eteen päin kohti itää

Äänestä

Yhteinen solidaarisuus. Sakde marijohtaja kuluttaa noin 5 - 10 kertaa niin paljon kuin teollisuuden diplomi-insinööri palkallaan. Ajatelkaa, vetelehtivä Sak-hörhö, vastuuton oleilija, samanlässyn toistaja. Kulukorvaukset, turhamatkat ... päälle. Ruokaa ei tarvi ostaa, kun joka päivä joku instanssi tarjoaa ja kahvit päälle ja kampaviineri

Äänestä

Jape panee tuulemaan
Nyt pannaan AKT:n ukkoa ulos

AUTO- ja Kuljetusalan Työntekijäliitto AKT kertoo saaneensa muutos­neuvottelunsa päätökseen. Neuvotteluiden lopputuloksensa työsuhde päättyy kaikkiaan kahdeksalta työntekijältä

Liiton mukaan neuvotteluiden syynä oli jäsenmaksutulon lasku. Tämä johtui sekä syksyllä päätetystä jäsenmaksun alentamisesta että jäsenmäärän kehityksestä pitkällä aikavälillä.

AKT:n henkilökunnan määrä on muutosneuvottelujen jälkeen 40 henkilöä.

Äänestä

"Neuvotteluiden lopputuloksensa työsuhde päättyy kaikkiaan kahdeksalta työntekijältä"

Tällä säästettiin siin noin 0,6 miljoonaa
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18335306/maankuulu-jape-loven#comment-127497833 AKT itse joutui muutosneuvotteluihin. Piti löytää 600 000 euron säästöt, mikä merkitsee irtisanomisia

Eli noin 75 000 euroa ukkoa kohden palkka sivukuluineen plus työkalut, kumi ja kynä, jos ei tee virheitä, kumi säästyy

Tämä ei jää paljon alle osaajista eli Nokiasta

""Nokia aikoo vähentää 9 000–14 000 työntekijää ... Vuositasolla Nokia tavoittelee 0,8–1,2 miljardin euron kustannussäästöjä vuoden 2026 loppuun mennessä""

Äänestä

Verottomia pääomatuloja kahmivassa SAK:ssa Akt

näyttää toimistossa olevan suunnilleen samat palkat kuin korkeateknologian
Nokiassa

älkää siis ihmetelkö että Suomessa asiat ovat preseellään

Äänestä
  • TE:
    "Kirjanpitoarvo on kuitenkin 14,5 miljoonaa euroa käypää arvoa pienempi, joten sijoitusten käypä arvo nousee 42,8 miljoonaan euroon, TE:n analyytikko Ari Rajala kertoo."
    -----------
    AKT:llä on 42 miljoonan euron edestä sijoituksia: pörssiosakkeita? ym.

    Jos AKT kerran suorittaa työntekijöidensä edunvalvontaa, niin eikö AKTn olisi kannattanut pistää sijoituksia lihoiksi (euroiksi), ja maksaa niillä työntekijöiden palkkoja, jolloin ei olisi tarvinnut mennä irtisanomisneuvotteluihin. Keiden etuja nämä AKTn Liitonmiespönöttäjät oikein ajavat. Omiaan?
    Tunnen melkein myötähäpeää Ay-liikkeen "arvojen" puolesta.
    ________
    TE: Asiakirjat paljastavat AKT:n kymmenien miljoonien eurojen omaisuuden
    MATTI LEPISTÖ
    JULKAISTU 04.04.2024 | 19:49
    PÄIVITETTY 04.04.2024 | 19:49
    Asiantuntijan mukaan liiton sijoitusten arvo nousee lähes 43 miljoonaan euroon.
    MAINOS (artikkeli jatkuu alla)
    Suomen ulkomaankaupan käytännössä pysäyttäneellä auto- ja kuljetusalan työntekijäliitto AKT:lla on kymmenien miljoonien eurojen omaisuus, kertoo Talouselämä.

    Asia käy ilmi yhdistysrekisteriin viime kuussa toimitetusta liiton vuoden 2022 tilinpäätöksestä. Tilinpäätösasiakirjoihin on TE:n mukaan kirjattu niiden olevan ”luottamuksellisia”.

    Omaa pääomaa AKT:n taseen mukaan sillä oli vuoden 2022 lopussa runsaat 33 miljoonaa euroa. Sijoituksia liitolla on 28,4 miljoonaa euroa.

    – Kirjanpitoarvo on kuitenkin 14,5 miljoonaa euroa käypää arvoa pienempi, joten sijoitusten käypä arvo nousee 42,8 miljoonaan euroon, TE:n analyytikko Ari Rajala kertoo.

    AKT:n nettokassan suuruus on noin kolme miljoonaa euroa.

    Äänestä

Kojamosta Japen AKT omistaa noin miljoona osaketta

Kuu makalle Riku Aallon Teollisuusliitto paljon enemmän, noin 15- kertaisen määrän, vajaa 16 miljoonaa kappaletta

Kojamon kurssi on vajaa 10 euroa eli liittojen markkina-arvoisen euro-omistuksen saa kertomalla määrät kymmenellä

Omistaminen sinänsä on ok, mutta nämä etuoikeutetut kieroilijat saavat kaiken pääomia ja osinkoja myöten verovapaasti

yhteiskunnassa, jossa niiden sosdem-omistajat jauhavat verotuksen merkitystä ja lisäämistä, vaikka itse nauttivat vapaamatkustajina mm. liittojen vaaliavustuksista

Aiheesta miljoonan katsojan video

https://twitter.com/i/status/1760371718655250529/

Äänestä

Jape-lakkoilu on hörhöilyä pahimmasta päästä. SakSdp ei ole 15 vuoteen sopeutunut euroon, vaan on syypää Suomen talouskasvun loppumiseen

SakSdp elää kekkosaikaa eli rajat kiinni ja markka - ajattelua, jolloin voitiin devalvoida ja tarjota sosiaalisia ylipalveluja, kun ulkomaisia kärkkyjiä ei ollut

Euroon piti sopeutua kuten esim ei- eurossa oleva Ruotsi on tehnyt

Suomessa on Euroopan tyhmin SakSdp

Eroaminen tai ei- eroaminen EU:sta ei ole se pointti - vaikka media jauhaa tällaista - vaan kykenemättömyys sopeutua avoimiin rajoihin ja Saksan valuuttaan euroon, jota Suomi ei voi devalvoida

Alvin nosto on verotuksella tehty devalvaatio SakSdp:n hörhöilyn takia, 15 vuotta menetettiin näin aluksipas kanpuheilla ilman tekoja

Äänestä

Jape-tuhot jatkuvat keskeytysettä

Metsätyömies Einari Vidgren oli töissä keksinyt parannuksia metsätraktoriin ja ideoista syntyi kansakoulupohjalta pörssiyhtiö PONSSE. Vidgren sai 1997 teollisuusneuvoksen arvonimen ja Oulun yliopiston Teknillinen tiedekunta vihki Vidgrenin tekniikan kunniatohtoriksi 2009

Jape poliittisilla lakoillaan tuhosi Vidgrenien yrityksen tuotot

Ponssen arviot 22.4. 2024 "Metsäkoneiden kysyntä jatkui heikkona vuoden ensimmäisellä neljänneksellä. Lisäksi Suomessa toteutuneet työtaistelutoimenpiteet alensivat liikevaihtoa. Liikevaihdon heikon kehityksen seurauksena ja Ponssen tytäryhtiön, Ponsse Latin America Ltda:n kannattavuuden jäädessä selkeästi odotuksista, ensimmäisen neljänneksen liiketuloksen (EBIT) ennakoidaan jäävän merkittävästi vertailukaudesta.

Ensimmäisen neljänneksen heikkoudesta johtuen Ponsse muuttaa 20.2.2024 antamansa taloudellisen ohjeistuksensa vuodelle 2024.

Metsäkoneiden heikko kysyntä ei sinällään yllätä, mutta pudotuksen jyrkkyys on tietenkin ollut arvailujen varassa ja odotettu -7 %:n v/v tilauskertymän lasku ei riitä alkuunkaan.

Kuljetusalan lakon vaikutus Ponssen laskutukseen voi olla ollut peräti 3-4 viikkoa, on Q1:n liikevaihdosta voinut leikkautua jopa -20 %. Ponsse Latin America Ltda:n vaikeuksien jatkuminen oli ikävä yllätys"

Äänestä

Japen ahneus ja poliitiset lakot tuhosivat biologisten ja muiden uusiutuvien

ympäristöpolttoaineiden kehityksen

tutkimusta tehdään aina tulokseen verrattuna paljon pienemällä rahalla ja sen Jape-porukat tuhosivat

Nesteen osake oli 10,5 prosentin laskussa.

Uusiutuvien tuotteiden vertailukelpoinen käyttökate laski 242 miljoonaan euroon vuodentakaisesta 415 miljoonasta eurosta ja öljytuotteiden 278 miljoonaan euroon vuoden 2023 393 miljoonasta.

Toimitusjohtaja Matti Lehmuksen mukaan

poliittiset lakot vaikuttivat Nesteen toimintaan Suomessa ensimmäisen neljänneksen aikana, ja vaikutus vertailukelpoiseen käyttökatteeseen oli noin 10--15 miljoonaa euroa.

Äänestä
  • onko Jape jo töissä vai lorviiko vielä?
    Vieläkö joku ihmettelee miksi Suomi on konkurssin partaalla - Pörssi kuvastaa maan nykytilaa, raha pakenee eikä uusia megainvestointeja ole horisontissa.

    Äänestä

Pitääkö maankuulu Jape Loven jossain torilla vappupuheen.
Olisi hauska käydä kuntelemassa Japen kiihkovasemmistolaista agitaattoripuhetta.

Äänestä

Jape aiheutti poliittisilla lakoillaan Punaisenmeren kriisin kaltaisen ongelman
Nokian renkaissa, tulos negatiivinen 29.4.

Punaisenmeren kriisi ja Suomen poliittiset lakot aiheuttivat vuosineljänneksen aikana negatiivisia vaikutuksia, jotka johtivat tuotannon menetyksiin, toimitusten viivästymisiin sekä logistiikkakustannusten nousuun.
Osakekohtainen tulos oli -0,18 euroa (-2,59).

Äänestä
  • Plörinäksi meni

    Nokian Renkaiden toimitusjohtaja Jukka Moision mukaan auto- ja rengasmarkkinaa painoi yhä yleinen taloudellinen epävarmuus ja alhainen kuluttajaluottamus.

    ”Punaisenmeren kriisi ja Suomen poliittiset lakot aiheuttivat lisähaittaa ensimmäisen vuosineljänneksen aikana.

    Lakkojen takia helmi–huhtikuussa menetimme yhteensä noin kolmen viikon tuotannon Henkilöautonrenkaissa ja yhden viikon tuotannon Raskaissa Renkaissa”, Moisio sanoo tiedotteessa.

    Äänestä

  • Poliittiset lakot pistivät Nokian Renkaisiin,
    ilmat pihalle, kannattavuus jopa odotettua heikompaa, liiketappio kasvoi 15,1 miljoonaan euroon

    Hyvä ahtaajat, Suomen talous vapaassa pudotuksessa

    Äänestä

mä en kestä tätä enää
2 mä kestin vuotta
mä lähden



Sisäpiiritieto, 29.4.2024 klo 21.00
Neste Oyj:n hallitus ja toimitusjohtaja Matti Lehmus ovat yhteisesti sopineet, että Matti Lehmus jättää tehtävänsä toimitusjohtajana. Lehmus on toiminut tehtävässä toukokuusta 2022 lähtien.

Äänestä

Ei päivää ilman Jape-sotkuja, Suomen talous painuu poliittisten lakkojen
häiriköimänä

perjantain näkymiä

Meriaura Group raportoi liiketoimintakatsauksen vuoden 2024 Q1:ltä perjantaina 3.5. Satamien lakot ja muut työtaistelutoimet ovat haitanneet merkittävästi merirahtialaa, minkä johdosta Q1:n tulos voi laskea vertailukaudesta

Äänestä

Jape painaa jarrua
Monialayhtiö Sievi Capital nykyisin KH Group

Ohjeistuksen laskeminen perustuu Indoor Groupin ja KH-Koneiden ennakoitua alhaisempaan liikevaihtoon ja liikevoittoon pääosin ensimmäisellä vuosineljänneksellä. KH Group -konsernin ennakoidaan jäävän merkittävästi Q1/2023 vertailukauden pro forma -luvuista, jolloin liikevaihto oli 100,2 milj. euroa ja liikevoitto 1,0 milj. euroa. Yleinen markkinoiden epävarmuus,

Suomessa toteutuneet työtaistelutoimenpiteet ja Indoor Groupin uuden ERP-järjestelmän käyttöönotto vaikuttavat heikentävästi KH Groupin liikevaihtoon ja liikevoittoon.

Äänestä

Jape pani Outokummun polvilleen

Malinen pakeni Neste-osakeyhtiöön, ottaa niin päähän Japetus


"" Malinen harmittelee alkuvuotta. Se alkoi Outokummussa hyvin, mutta lakkojen takia suurin osa Tornion toiminnoista oli suljettuna neljän viikon ajan.

”Olemme tehneet kaiken voitavamme pienentääksemme tilanteen vaikutuksia ja vähentääksemme neliviikkoisen lakon negatiivisen vaikutuksen 60 miljoonaan euroon aiemmin arvioidusta 80 miljoonasta eurosta”, Malinen sanoo.

Lakot painoivat Outokummun tulosta - alkuvuoden liiketulos tappiolla
Outokummulla oli heikko alkuvuosi, mutta yhtiö nosti taloudellisia tavoitteitaan."" Kauppalehti

Äänestä

Japelaiset aikovat panna Suomen polvilleen, vain luterilainen taivas on kattona

https://www.is.fi/politiikka/art-2000010413337.html

Teollisuusliiton varapuheenjohtaja Turja Lehtonen sanoi IS:lle maaliskuussa, että lakimuutos koskee pelkästään poliittisia lakkoja. Kun syksyllä taistellaan työehtosopimuksista, ei ole rajoituksia, ”taivas on kattona”.

– Vaikka oltaisiin kuukausi, puoli vuotta tai vuosikin lakossa, Lehtonen sanoi IS:lle.

Lehtosen mukaan on vain hallituksen ja EK:n päiväuni, että lakot olisivat nyt ohitse.

Äänestä
  • >>>>Vaikka oltaisiin kuukausi, puoli vuotta tai vuosikin lakossa, Lehtonen sanoi IS:lle

    Pönöttäkää vaan lakossa vaikka hautaan saakka.
    Löytyy niitä jotka työnantajan kanssa tekevät paikallisia sopimuksia.
    Ja jos työ ei lakkoilijoille maistu niin ei muuta kuin uusia työntekijöitä tilalle.

    Käyttäkää vain demari-ay-lakkokassat loppuun pohjia myöten.

    Äänestä

>>>>Vaikka oltaisiin kuukausi, puoli vuotta tai vuosikin lakossa, Lehtonen sanoi IS:lle

Japelaisten uhkailujen takia lakkolait pannaan heti voimaan

""Työministeri Arto Satonen (kok) kertoo, että työrauhalainsäädännön, eli niin sanottujen lakkolakien, muutosten on tarkoitus tulla voimaan 18.5., eli jo tämän viikon lauantaina.

”Lakimuutosten on tarkoitus olla valtioneuvostossa torstaina ja perjantaina presidentin esittelyssä. Lakimuutosten voimaantulo olisi lauantaina”, Satonen kertoo Kauppalehdelle.

Alun perin työrauhalainsäädännön muutosten oli hallituksen esityksen mukaan määrä tulla voimaan heinäkuun alussa.""

https://www.kauppalehti.fi/uutiset/satonen-kllle-lakkolait-tulossa-voimaan-jo-lauantaina/fef25e08-a8c3-4299-b97e-ef89472eea97

Äänestä

Japettajat tuhosivat hyvinvointivaltion ja osin valtion
ei paluuta

Valtio (ei siis Solidium) omistaa vajaa 45% Nesteestä

sen kurssi on 13 prosentin laskussa juuri nyt

tänä vuonna laskenut 40 prosenttia

KESKILUOKAN HYYSÄYS tulonsiirroilla verorahoista loppuu nyt
ei ole varaa kaikki menee

Japettajat avustavat lakoilla valtion tuhoa
Suomi ei tee biomateriaaleja ei tekoälyä ei ...

vaan maksaa ylipalkkaa ahtaajille jotka erottaa ulkonäöstä
ne ajaa hogilla = harrikka ja hängää porukoissa jotka pitää väijyä
satamissa ettei muut saa tehdä työtä

Suomi jää makaamaan bulkkiin kuin kehitysmaa,
vetyä, sellua, sotea, ahtaajaa, ja mulle kans -sossua, kaveria ei jätetä jne hömppää

Äänestä

va-liitto
Jape Loven (Helsingin va) hallituksen varajäsen
Robert Brotherus (Helsingin seudun va) liittovaltuuston johtaja

Japet panivat Brotherus-firman tappiolliseksi poliittisilla lakoilla
Tärkeää on ottaa palkansaajilta verot ja antaa ansioisidonnaisella lepääville sosiaaliturvaa, SAK-japet toteavat


Sartorius Biohit Liquid Handling Oy

""
Sähköliitto on tänään ilmoittanut koko päivän työnseisauksesta keskiviikkona 29. marraskuuta. Työt pysähtyvät Sartorius Biohit Liquid Handling Oy:ssä Helsingissä.

Myös Teollisuusliitto on ilmoittanut työnseisauksesta mainitussa kohteessa.
Kyse on SAK:laisten liittojen yhteistoimista, joilla vastustetaan hallituksen valitsemaa linjaa heikentää työntekijöiden ja työttömien asemaa.""
https://sahkoliitto.fi/ajankohtaista/tyonseisaus-keskiviikkona-biotekniikkayrityksessa-helsingissa/

Äänestä

Japettajat väläyttävät kaaosta, hulinat pystyyn kättelyssä

Kauppalehti: Paperiliitto väläyttää työtaistelukorttia
Paperiliiton hallitus on antanut liiton tes-neuvottelukunnalle valtuudet päättää tarvittaessa työtaistelu-uhista Paperiliiton ja UPM:n välisten neuvottelujen vauhdittamiseksi.

Äänestä

Japettajien äärivasemmistopeli jatkuu

Sodan aikana perustettu köysi-pakkaus-paalutus-firma ongelmissa
hörhöilylakkojen takia

Piipon H1-luvut jäivät odotuksista ennakoitua heikomman liikevaihdon ajamana. Suomen satamalakot iskivät yhtiöön erityisen rajusti vientiin nojaavasta liiketoimintamallista johtuen

Yhtiön mukaan toimituksia siirtyi kuluvan tilikauden jälkipuoliskolle. Ennustealituksesta huolimatta kuluvan vuoden ohjeistus toistettiin, mikä povaa vahvempaa jälkipuoliskoa.

Äänestä

Japet jakavat verottomasti nostetut pääomatulot (Kojamo jne) vasemmistopuolueille verottomasti

Yleensä japet vaativat vielä posketonta veronimentää muille, vaikka eivät
itse maksa mitään

https://www.uusimaa.fi/uutissuomalainen/6266142

SAK tuki kevään vaaleissa kansanedustajaehdokkaita Pro Reilumpi Yhteiskunta -yhdistyksen kautta. Yhdistys jakoi vaalitukea runsaat 630 000 euroa. Tukea saaneista 214 ihmisestä oli perussuomalaisten ehdokkaita kaksi. Muiden nykyisten hallituspuolueiden ehdokkaista kokoomuslaisista tukea sai seitsemän, RKP:läisistä kaksi ja kristillisdemokraateista kolme ehdokasta.

Valtaosa rahoista meni SDP:n (115) ja vasemmistoliiton (60) ehdokkaille.

Äänestä

Onnistuneen suomalaisia häirinneen lakon innoittamana
Samsungin liitto meni lakkoon joka liitetään pitkään viikonloppuun kätevästi eli liitto pyysi jäseniään pitämään vapaapäivän perjantaina, joka on torstain ja viikonlopun yleisvapaapäivän välissä

tietämättömille: Korea viettää 6.6. eli to muistopäivää sodassa kaatuneille

Elektroniikkateollisuushan on mongolien käsissä aika pitkälle
suomi, korea, kiina, vietnam ...
joten Japella on erittäin suuri merkitys ja nousu maailman kuulluksi tällä suunnalla

Etelä-Korean Samsung Electronicsin kymmeniä tuhansia työntekijöitä edustava am mattiliitto aloitti lakon perjantaina aamusella, ensimmäinen älypuhelin- ja siruvalmistusjättiläisen 55-vuotisen historian aikana

Samsung Electronics Union (NSEU) ilmoitti viime viikolla, että sen 28 000 jäsentä – hieman alle neljännes yrityksen koko työvoimasta maassa – järjestäisi lakon 7. kesäkuuta epäonnistuneiden palkka- ja bonusjärjestelyjen neuvottelujen jälkeen

Äänestä

Jape kuuluu veronimijä-demareihin

ne jahtaavat taviksia mutta eivät itse maksa veroa SAK-omistuksista Kojamo jne

Lindt maanikot tavisten niskassa

""Polku­pyöriä korjannut eläkeläis­mies sai poliisin peräänsä – Verottajan koura yltää jo nimi­merkin taakse
Nettikirpputorit|Polkupyöriä korjannut eläkeläismies sai viranomaiset kimppuunsa. Verottaja saa aiempaa helpommin tietoja verkkokirpputorien myyjistä."" hs

Äänestä

SAK tekee tulonsiirroilla bisnestä vielä maksamatta veroja
ja se on mainehaitta

Ay-pomot elävät tulonsiirroilla hävyttömät riistäjät

Köyhien auttamiseksi matujen jne. Kelan vuokratuet maksetaan Kojamon ja sellaisten tileille joista roistot nostavat ne verotta

Ja maksavat itselleen 200 000 + vuosipalkkiot ja sdp-vasliitolle lahjuksina puolueavustukset vaalitueksi verotta saamillaan tulonsiirroilla

Verorälssi SAK SDP Valiitto ... nostaa verottomia pääomatuloja melko riskittömistä sijoituksista kuten vuokrista eli kuten maahamuuttajien asunnoista saatavista Kelan vuokratuista. Kelan rahat matkaavat suoraan pörssiyhtiö SAK-Kojamon tilielle jne

muiden maksaessa riskilläkin hankitusta pääomasta 30 prosentin luokkaa olevan veron

Suomalaisten sijoitukset riskiin olisivat tärkeitä jotta teollisuus kehittyisi sen sijaan
matujen tuominen vuokralaisiksi SAKn tarpeisiin ei sitä ole

https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/asumistukia-on-maksettu-suoraan-ay-liikkeen-taskuihin-kojamo-saa-parikymmenta-miljoonaa-vuosittain/7185468#gs.t82mtc

Äänestä

Vapari Jape nosti Valmetin kurssin tai vai siin

kello 14 tänäänValmet arvioi EBITA VOI HYVIN ja että vaikka liikevaihto vuonna 2024 pysyy samalla tasolla verrattuna vuoteen 2023 (5 532 miljoonaa euroa), niin tulos EBITA 2024 kasvaa verrattuna vuoteen 2023 (619 miljoonaa)

siis lakot veivät liikevaihdon kasvun mutta palkoissa säästettiin lakon takia joten liikevoitto kasvaa

Jape hoitaa

Valmetin osake on noin 15 % nousussa

Äänestä

Pikalataus-Kempower vetäisi negarin Q2 vartin ennen pörssin sulkeutumista torstaina

Perjantaina kaikki tapittavat ruutua miten romahtaa vai -ko?

JAPE aiheuttaa Kempowerin Q2-tulokselle lisäjännitystä, nimittäin
kevään lakkojen vuoksi ilmeisesti noin 10 miljoonaa liikevaihtoa siirtyi Q2:lle

llman Japea Q2 liikevaihto olisi ollut VIELÄ PIENEMPI

On se Jape kova poika. Ei pysty Hitchcock tällaiseen jännitysnäytelmään

Äänestä
  • Jape Hitchcock esittää vihreä siirtymä

    Kempower avaus
    VIhreä kupla puhkesi
    laskua aluksi aamulla vajaa 36 prosenttia alas

    Kaupat 14,39 Tänään % −35,76%

    Äänestä

>>>SAK tekee tulonsiirroilla bisnestä vielä maksamatta veroja
ja se on mainehaitta
Ay-pomot elävät tulonsiirroilla hävyttömät riistäjät

Köyhien auttamiseksi matujen jne. Kelan vuokratuet maksetaan Kojamon ja sellaisten tileille joista roistot nostavat ne verotta
Ja maksavat itselleen 200 000 + vuosipalkkiot ja sdp-vasliitolle lahjuksina puolueavustukset vaalitueksi verotta saamillaan tulonsiirroilla

Verorälssi SAK SDP Valiitto ... nostaa verottomia pääomatuloja melko riskittömistä sijoituksista kuten vuokrista eli kuten maahamuuttajien asunnoista saatavista Kelan vuokratuista. Kelan rahat matkaavat suoraan pörssiyhtiö SAK-Kojamon tilielle jne

muiden maksaessa riskilläkin hankitusta pääomasta 30 prosentin luokkaa olevan veron<<<

==================

Kun tyhjien oluttölkkien keräys maastosta ja niiden palautus on säädetty verolliseksi tuloksi, niin ei kyllä sillon Ay-liitollakaan pitäisi olla verovapaata tuloa.
===============
Ilta-Sanomat 11.7.24
Pitääkö palautetuista pulloista maksaa verot?
Näin verottaja vastaa

Palautettujen pullojen verotukseen kuuluu muutama sääntö.

Joona Laukkanen 11.7. 18:20

KESÄISIN moni saattaa innostua keräämään pulloja ja tölkkejä esimerkiksi tapahtumien ulkopuolella hieman kesäkassaa kasvattaakseen.Kaikki eivät kuitenkaan välttämättä tiedä, että pullonpalautustulot ovat veronalaista tuloa. Tämä pätee kuitenkin vain pulloihin, joita on kerännyt muilta. Itse ostamiensa pullojen panteista ei tarvitse veroja maksella.

– Niissähän saadaan se itse maksettu pantti takaisin. Mutta jos kerää toisten ostamia pulloja ja tölkkejä ja palauttaa ne, niin panteista saadut tulot olisivat ihan tavallista veronalaista ansiotuloa, kertoo Verohallinnon ylitarkastaja Mariia Suominen.

Panttitulot verotetaan ansiotulojen veroasteikon mukaisesti. Jos henkilöllä ei ole muita tuloja, panttitulot saavat nousta erittäin korkeiksi ennen kuin veroja täytyisi maksaa. Muissa tapauksissa pullopanttitulot lasketaan yhteen palkkatulon, eläkkeen tai etuuden kanssa, ja vero määrätään tulojen yhteismäärän perusteella.

Äänestä
  • Monessa kunnassa on vietnamilainen yleensä nainen joka kerää tölkkejä joita SAK-ansiosidonnaisella ja niiden lapset heittelevät mäkeen

    Vietnamilaiset tekevät usein kahta työtä kuin Usa:ssa
    SAK-lorvijat tekevät usein nollaa työtä kuten Suomessa

    Äänestä

Tarvitaanko Suomessa nykyaikana enää näitä ay-liikkeen pönöttäjiä ja lakkovahteja.

Pieni rakennusfirma tekee eräälle kaverille lattiaremonttia..
Neljä miestä paiskii töitä lattian kimpussa, joukossa johtajan poika.
Johtaja oli välillä 2 viikkoa
Suomen toisessa päässä ja johti projektia kännykällä.

Jos sille työmaalle tulisi joku Liiton mies ja alkaisi puhua jostain rakennusdemarien työnseisauksesta, niin saattaisi saada vähän penseän vastaanoton.
Rakennuksen omistaja asuu aitassa töiden aikana.

Pankaahan Liiton miehet pillit pussiin !
Ay-liikkeen alasajo jatkuu !
Ay-liikkeen aika on ohi !

Äänestä
  • Viinanen EskoSeppäsen kaveri Iiro puupääteekkari (nimitys ei ole halvennus) Kopin mies sinivalkoinen pelasti Pertti Voutilaisen ja Esko Ahon (takapiruna Jorma Ollila keskustateekkari) kanssa Suomen 1990- luvulla

    "Iiro Viinaselta täyslaidallinen ay-johtajille HS:ssä
    Entinen valtiovarainministeri lataa suorat sanat ammattiliitoille mielipidekirjoituksessa
    https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8a790e-c60c-4d78-9778-6da526e3c549

    Viinanen on monessa mielessä ristiriitainen, mutta kokonaissumma on plussaa, hän ei esim. ole sijoittaja, kummallista, vaikka istui rahan äärellä

    Sodan jälkeen armeijapäiväkirjoja muutettiin ja väärennettiin, ymmärrettävästi. 1990- luvulla oli tosi kysymyksessä, joten myös Viinasen paperit väärennettiin, Herlin kertoo https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/niklasherlin/42892-viinasen-paperit/

    Äänestä

  • Anonyymi00081 kirjoitti:

    Viinanen EskoSeppäsen kaveri Iiro puupääteekkari (nimitys ei ole halvennus) Kopin mies sinivalkoinen pelasti Pertti Voutilaisen ja Esko Ahon (takapiruna Jorma Ollila keskustateekkari) kanssa Suomen 1990- luvulla

    "Iiro Viinaselta täyslaidallinen ay-johtajille HS:ssä
    Entinen valtiovarainministeri lataa suorat sanat ammattiliitoille mielipidekirjoituksessa
    https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8a790e-c60c-4d78-9778-6da526e3c549

    Viinanen on monessa mielessä ristiriitainen, mutta kokonaissumma on plussaa, hän ei esim. ole sijoittaja, kummallista, vaikka istui rahan äärellä

    Sodan jälkeen armeijapäiväkirjoja muutettiin ja väärennettiin, ymmärrettävästi. 1990- luvulla oli tosi kysymyksessä, joten myös Viinasen paperit väärennettiin, Herlin kertoo https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/niklasherlin/42892-viinasen-paperit/

    JAPE-LAKKOJEN KRITIIKKI

    Viinanen kritisoi ammattiliittoja, joille ”ei mikään järkipuhe mene perille”.

    – Meillä on yli 200 000 työtöntä työnhakijaa, mutta silti yli 50 000 avointa työpaikkaa ei saada täytettyä. Yleislakkoko ay-liikkeen vetäjien mielestä ratkaisee ongelman? He eivät taida asiaa edes murehtia, kunhan vain heillä itsellään säilyy korkea palkka, ja veroedut pysyvät koskemattomina, hän läksyttää.

    Viinasen mukaan uutiset lomautuksista ja konkursseista ”eivät näytä häiritsevän ay-johtajia”.

    – Heitä eivät uhkaa henkilökohtaisesti lomautukset tai palkkojen alentaminen

    Äänestä

Kempin hitsauskoneiden muuntajat pikalataajina

Nordea poisti Kempowerin tavoitehinnan ja laski yhtiön suosituksen pidä-tasolle aikaisemmalta osta-tasolta

Varoitus

Kempower = Lahden kaupunki
Lahti rakentuu muuntajan varaan?

Lahdessa on Lappeenrannan yliopiston LUT sivuosasto ja LAB ammattikorkeakoulu. Ne ovat tehokkaasti mukana ja rakentavat tarkasti suunnattuja koulutuskokonaisuuksia Kempowerin käyttöön, joka on myös sisällä oppilaitoksissa eli saanut sieltä tiloja

https://keskustelu.suomi24.fi/t/18335306/maankuulu-jape-loven#comment-130137592

Äänestä

Jape ja terveys. SAK pyrkii ansiosidon naisella lepäävien etujen ajamiseen, korvaukset ylös ja muut edut

Marjat mätänevät metsiin mutta töihin ei mennä poimimaan, ei terve ruumistöitä kaipaa kun rahaa saa lepäämällä paperimies jne

Olen marjojen suurkäyttäjä ja valmistan karotinoideista ja aminohapoista näköä parantavan aamumössöön sopivan massan jota muutkin käyttävät, mukana on myös mustikoita, jotka nyt mätänevät metsiin

Vastustan tiukasti thaimaalaisten tuomista poimimaan Japen hullutuksien vastustamiseksi, sellaista peliä ei täällä tarvita

Ihmettelen että Va-liitto pitää järjettömyyttä yllä, jossa lennätetään ulkoeurooppalaisia poimimaan marjoja. Eihän SAKn hulluus voi olla vapaata ajattelua vaan vanhaan sidottua mulkunpuuhaa

""Mustikat jäävät poimimatta, jos thaimaalaisia ei tule, pelkää ala – Yrittäjä tyrmää: ”Suomalaiset kyllä poimisivat, jos hinta olisi kohdallaan”"" Hesarin otsikko, en lukenut

Äänestä
  • Vapaa-ajattelijain liitto kannattaa ja edistää rationaalisuutta, tiedepohjaisuutta, humanismia, yhdenvertaisuutta ja muita ihmisoikeuksia. Liitto ei ole erikseen kehottanut kykeneviä marjanpoimintaan, koska asia on itsestään selvä.

    Äänestä

Japen lakot eivät täysin onnistuneet SAK:n Eloranta myöntää

Hallituksella ja eduskunnalla on valta demokratiassa ottaa selkävoitto häirikköporukoista, mitä Eloranta ei suuruudenhulluudessaan ymmärrä

https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/sak-n-eloranta-myontaa-kevaan-lakoilla-ei-ollut-toivottua-vaikutusta-syksylla-vaaditaan-reippaita-palkankorotuksia/8982850#gs.d5ze00

Työntekijäliitot syyttivät keväällä hallitusta muun muassa selkävoittojen hakemisesta ja koko työmarkkinajärjestelmän romuttamisesta.

Äänestä

Jape on kova kurittaja
Outokummun alkuvuoden 2024 tulos tänään

""Suomen poliittisen lakon negatiivinen vaikutus tulokseen oli noin 60 milj. euroa.

Poliittisen lakon vuoksi suurin osa Outokummun ruostumattoman teräksen ja ferrokromin toiminnoista Suomessa sekä Tornion satama olivat kiinni neljän viikon ajan. Lakko vaikutti epäsuorasti myös yhtiön toimintoihin muissa maissa sisäisten materiaalivirtojen kautta sekä Euroopassa että Amerikoissa"

On se Jape kova luu tuhoamaan

Äänestä

Jape tuhoaa valtiontaloutta
Valtio on suuri omistaja 15,5% esimerkiksi Outokummussa

aikaisemmin O on maksanut osinkoa 0,26 euroa ja se vastaa reilua 100 miljoonaa
mutta nyt osinko vaarassa poliittisten lakkojen takia

Verot nousevat ja palveluja leikataan, koska Japi panee hulinaksi

Äänestä

Jarkko Eloranta, SAK, vaikenee

MIKSEI SAK MENE LAKKOON, KUN SAK IRTISANOO?
Eihän SAK:n tulonmenetys edellytä työntekijöiden potkimista, pankista vain lainaa ja jatketaan investointeja SAK:ssa vanhaan malliin

https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/ca450927-0f86-42a7-94ca-f8bc1c7c3647
SAK:n hallintojohtaja Marko Piirainen: ”SAK:n tulot ovat alentuneet”.

Miksi Eloranta on nyt hiljaa? Eikä hän ollut ollenkaan huolissaan lakon aikana yritysten rahojen loppumisesta
https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/ilkkavarsio/jarkko-eloranta-investoijien-asialla/ Eloranta ei eilisessä A-studiossa ollut asiasta lainkaan huolissaa. Eloranta totesi lakonisesti, että yritykset voivat jatkaa investointejaan heti kun lakot ovat loppuneet.

Äänestä

Valtiososialistit ovat esittäneet uhkavaatimuksen suomalaisille

https://twitter.com/i/status/1824114079113380282

SDP:n AnttiLindtman vaati hallitusta taipumaan tahtoonsa "tai vaikutukset voivat heijastua myös syksyn palkkaneuvotteluihin".

Toisin sanoen: Syksyllä ay-pomot tukevat SDP:tä poliittisesti aiheuttamalla lakkosuman. Monikohan duunari tällä kertaa menettää työnsä?

Äänestä

Kansanvaihdosta nettoavat porukat. Asuntosijoittajat esim. SAK hyötyy maahanmuutosta nostamalla muuttajien vuokratuet verotta suoraan Kelasta Kojamo- asuntosijoitusyhtiöön ja vastaaviin

Toisaalta tulonsiirroilla elävä pääomaveroja maksamaton sosialistien SAKn viritelmä Kojamo on hyljeksityin pörssiyhtiö sijoittajien mielikuvissa. Suomessa on paljon enemmän sijoittajia kuin SAKn liitoissa jäseniä

Mainetutkimuksen vihoviimeiseksi eli sijalle 80 jäi asuntosijoittaja Kojamo
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17305023/risto-k--jarvinen-vapaa-ajattelijan-toimitussihteeriksi#comment-130810634

Äänestä

Jape uhkailee toimilla ja virittelee työtaisteluja

""Petteri Orpon (kok) hallitus antoi tänään eduskunnalle esityksen vientivetoisen työmarkkinamallin vahvistamisesta. OAJ:n puheenjohtajan mukaan laki tulee aiheuttamaan tulkintariitoja ja todennäköisesti lisää työrauhahäiriöitä.

Myös Teollisuusliitto ja AKT jyrähtävät heti työtaisteluiden riskistä""

Äänestä

SAKn kultamunan Kojamon toimitusjohtaja lähtee välittömästi,
syytä ei ilmoiteta,
todetaan vain, että pitäs tehrä jotain

“Kuten Kojamon puolivuosikatsauksessa 1.1.-30.6.2024 totesimme, tavoitteena on säilyttää yhtiön vahva taloudellinen asema ja sopeuttaa yhtiön toimintaa kiinteistömarkkinoiden epävarmuuden ja korkeamman korkoympäristön tuomiin haasteisiin. Uudelta toimitusjohtajalta odotamme Kojamon kokonaistilanteen vaatimaa pitkän aikavälin strategista lähestymistä”, ilmoittaa Aro = hallituksen puheenjohtaja

Kojamollakin on paljon
1970- ja 1980-luvuilla rakennettuja korjausvelkaisia asuntoja. Jos tuottovaade pannaan korkealla, tulisi alaskirjauksia, siitäkö tässä on kyse?

Kojamo on pyörinyt tänään noin 5 prosentin laskussa

Äänestä
  • Kojamolla on noin kahdeksan miljardin euron asuntovarallisuus ja se on Suomen suurin yksityinen alan sijoittaja. Kevään lakkojen aikana AKT ei myynyt Kojamoa. Monet ammattiliitot myivät

    https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/cb5873c9-5451-44bf-9c66-d9c73353f38f Kojamon osakasluettelon perusteella näyttää siltä, että osa ay-liitoista on rahoittanut ... poliittisia lakkojaan myymällä ay-liikkeen rahasampona tunnetun ... Kojamon osakkeita.

    On irvokasta, että ... Kojamo syntyi valtion tuella ja että Suomen taloutta tuhoavat ay-liitot nauttivat verovapautta, kirjoittaa Iltalehden Mika Koskinen

    Äänestä

Mitenkäs nyt kun ahtaaja-Japen pääliitto, SAK, irtisanoo
11 työsuhdetta. (YLE uutiset 8.10.24).

Eihän näin pitänyt käydä koskaan.

SAK ja sen LiitonMiehet kyllä paheksuivat firmojen
yt-neuvottelujen irtisanomisia, mutta mites nyt kun SAK itse irtisanoo.

Eikös SAK:n pitäisi olla henkilökuntaansa kohtaan
sosialistisen solidaarisia ja alentaa koko henkilöstönsä palkkoja 10 %, niin ketään ei tarvitsisi irtisanoa.
Ja progressiivisen verotuksen vuoksi
nettopalkka-ale olisi alle 10 %.

Ja SAK:n pääpönöttäjäpamput voisivat luopua lomarahoistaan irtisanottujen
pienipalkkaisten SAK:n työntekijöiden (esim. irtisanotun siivoojan) hyväksi.

Eikö niin, Jape Loven ?!

Äänestä

Normaalisti lakot eivät vaikuta yhtiön kurssiin

Äärivasemmiston lakot joulukuu 2024, Kauppalehti
Näitä lakot häiritsevät

"Lakot eivät toteudu, jos uusista työehtosopimuksista päästään sopuun ennen kyseisiä päiviä.

Isoja pörssiyhtiöitä lakkojen kohteina
Lakkopäivät vaikuttavat moniin eri kokoluokkien ja toimialojen yrityksiin eri puolilla maata.

Pörssiyhtiöistä lakkovaroituksen piirissä on useita. 3. joulukuuta lakon kohteiksi on ilmoitettu Helsingin pörssin yhtiöistä satamalaiteyhtiö Kalmarin neljä toimipaikkaa, joista merkittävä on etenkin Tampereen innovaatiokeskus, ja metsäkonevalmistaja Keslan kolme toimipaikkaa mukaan lukien Ilomantsin-tehdas.

Toinen lakkopäivä 4. joulukuuta iskee pörssiyhtiöistä piirilevyvalmistaja Aspocompiin Oulussa, jossa yhtiön päätehdas sijaitsee. Saman päivän lakon piirissä on myös kiuasvalmistaja Harvian päätehdas- ja pääkonttoripaikka Muuramessa.

Kolmannen lakkopäivän 9. joulukuuta listalta löytyvät pörssiyhtiöistä konepajayhtiö valimo- ja koneistusyhtiö Componentan valimo Porissa, nostolaitevalmistaja Hiabin kolme toimipaikkaa ja ilmapuntareista tunnetun Vaisalan toimipaikka Vantaalla, jossa yhtiön tehdas ja pääkonttori ovat.

Neljäntenä lakkopäivänä 10. joulukuuta lakon piirissä on kolme isoa listayhtiötä: Kone, Konecranes ja Nokia. Hissiyhtiö Koneella lakko koskee Kone Hissien 17 toimipaikkaa sekä Kone Industrialin alla toimivaa hissitehdasta Hyvinkäällä. Konecranesilla lakon piirissä ovat naapurissa sijaiseva Hyvinkään-tehdas sekä parikymmentä muuta toimipaikkaa. Nokialta lakkopäivä koskettaa Nokia Solutions and Networksin toimipaikkaa Oulussa. Nokialla on Oulussa parituhatta työntekijää tuotanto- ja tuotekehitystehtävissä.

Suomalaisten pörssiyhtiöiden lisäksi 10. joulukuuta merkittävä yhtiö lakkolistalla on teollisuuskonserni ABB, jonka kaikki toimipaikat ovat lakossa " https://www.kauppalehti.fi/uutiset/naita-porssiyhtioita-lakot-hairitsevat/ccdc3e04-5489-410c-86ac-8f7d263bebc5

Äänestä

Teollisuusliitto ei maksa sijoitustensa tuotoista lainkaan veroja, koska se katsotaan yleishyödylliseksi yhteisöksi

Merkittävä potti Teollisuusliiton omaisuudesta koostuu asuntosijoitusyhtiö Kojamon osakkeista, joista liitto omistaa nykyisin 6,39 prosenttia ja on yhtiön neljänneksi suurin omistaja.

Teollisuusliitto uhoaa rahoillaan – Kerännyt jopa noin miljardin euron jättiomaisuuden. Laajan lakon aloittanut Teollisuusliitto kertoo, että sillä riittää paljon rahaa. Liitto on voinut kerätä jopa miljardin euron omaisuuden. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/3ce1a33a-8663-4741-a45d-61d90f50a240

Kiinteistöyhtiö Kojamo on pörssissä, mutta
tulonsiirroista tulee mainehaitta

Kojamon taustalla väijyy historia ay-liikkeen omistuksista, mutta ennen kaikkea liikevaihdon tekemisestä TULONSIIRROILLA

Vuorovaikutuksesta, hallinnosta ja vastuullisuudesta sijoittajien antama arvosana yhtiölle on sen tähden heikko
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17305023/#comment-120956541

Äänestä

Japet painavat päälle valtiota turpiin
On hyvin mahdollista = todennäköistä, että Neste ei maksa osinkoa ollenkaan
tänä keväänä valtiolle?

Japet edistävät tätä kaaosta ja Putinin valtaa, pitämällä Nestettä tukossa ja nostamalla hintaa öljylle

Finska petroleumbolaget Neste, som är operatör av raffinaderiet i Borgå, uppger att strejken som inleddes i Finland i dag kan dämpa tillgången av oljeprodukter i landet. Det uppger bolaget för Bloomberg News.

Strejken kommer pågå från 3 till 8 februari. Neste kommer se till att ha tillräcklig bemanning vid raffinaderiet i Borgå för att hålla säkerhetsnivån tillräckligt hög.

Finwire is a Swedish financial news agency focused on Swedish and Norwegian companies

Äänestä

Japetuksen vastustajat

vahvoilla Konecranes, Cargotec ...
eli rahdinkäsittelykehittäjät, satamien automatisoijat
Rekat sun muut kuormat ajavat suoraan merelle ilman japeja jne

Älyohjelmat ja AI hoitavat. Partasuut katselevat lepäillen muhkealla ansiosidonnaisella

Kuorma ei mene mäkeen vaan suoraan mereen
Konecranes aamulla noin 6 ja Cargotec parin prosentin nousussa

Äänestä

Myös kristityt ahtaajat ovat valinneet Jape Lovénin pääluottamusmieheksi.

Äänestä
  • Keitä kristittyjä ahtaajia tarkoitat ?

    Äänestä

Onko japetuksen utopiana ajaa Suomen tehtaat konkurssiin ja valtion & työväenluokan haltuun ja siirtyä jonkinlaiseen
🇲🇦 CCCP-bolsevismiin 🇲🇦

Äänestä

Japettajien Pro- osasto menettänee maanantaina hotellisiivunsa rahat?

Maria myytäneen velkojan vaatimuksesta? Samla
ky = Samppa Lajunen kohtalokas yritys

https://www.hotelmaria.fi/fi/sijoittajat/

rahasto, jota valvoo Suomen Finanssivalvonta. Aikaisista vaiheista asti mukana olleiden sijoittajien joukkoon kuuluvat muun muassa 

Ammattiliitto Pro, Suomen Hengityssairauksien tutkimussäätiö sekä Samla Toimitilat II Ky

Äänestä

Japettajat lähestyvät pitkin askelin maaliaan
Neste irtisanoo vahvasti
käynnistää muutosneuvottelut
450 mäkeen heti ja loput myöhemmin Suomesta

Yhtiön mukaan luvassa on noin 600 tehtävän pysyvä vähennys. Suomen osa näistä mahdollisesti katoavista työpaikoista on 450

Yhtiö tavoittelee irtisanomisilla noin 65 miljoonan euron vuotuisia säästöjä. Yhtiössä työskentelee Suomessa noin 4 000 ihmistä. Viime vuonna Neste vähensi Suomessa 320 työpaikkaa.

Timitusjohtaja Malinen kommentoi tuloksen olevan heikko. Yhtiön osakekurssi on tulosjulkistuksen jälkeen noin 13+ prosentin laskussa juuri nyt

Äänestä

Typerää ketjun tekohengitystä. Syyllisiä Suomen talousvaikeuksille löytyy pilvin pimein. Syntipukin rakentaminen Japesta ja ahtaajista ei auta. Rauha parempi ois.

Äänestä

Jape ei ole maankuuluin suomenhaittaaja kuitenkaan, ei vielä toimet riitä
On niitä kuuluisampiakin Suomen ja Viron -syöjiä vielä

Japettajia ajetaan nyt ulos ansiosidonnaiselle lepäämään ja nautsikelemaan
mm. Nesteeltä

Tässä nyt pikkujoukko oppimattomia sossujapeja sulkee Suomen rajat kuljetuksilta
kun Suomi on saari ja sitten ne mölöttää julkisuudessa luokkataisteluoppejaan

Eli putinistinpskaa tukevat sossujapettajat
Putin on kommunistikoulutuksen saanut vaarallinen sotarikollinen

Tietenkin tärkeää on, että valtio ei anna tukea japettajien Valiitolle, suomensyöjille

Äänestä

Japettajien pätkälakot kestävät niin pitkään että satamiin ehditään kouluttaa uudet, työhaluiset työntekijät, jotka eivät Jape-liittoihin kuulu.

Kun Jape-liittolaiset pitkästyvät lakkoilu-joutenoloon, ja menevät töihin 5 % palkankorotus tiedossaan, niin heille vastataan:

- Meillä on työssä miehet jotka lähtivät töihin -5% alemmalla palkalla kuin mitä teidän jape-liittolaisten palkka oli ennen lakon alkamista .

Jape Lovenia, pääluottamusmiestä ei voida irtisanoa, hän saa jäädä työpaikalle, mutta mitään työtä hänelle ei anneta - mutta työpaikalla hänen pitää olla. Ja 5 % palkankorotus hänelle maksetaan. Ei siis pitäisi olla Japeilla valittamista.
Työntekijät ovat jo ilmoittaneet että Japen kanssa he eivät ala työehdoista keskustelemaan.
Tehköön niinkuin hyvä tulee. .
Joo, muut voitte poistua !

Äänestä

Valiiton kohtalo naamiona. Nyky-Rauhanpuolustajat on naamioitunut taistolaisvaikutteisen Voima-lehden ja Suomen sosiaalifoorumin ( Teivainen ...)  taustajärjestöksi

Ja ns. "kaikki" ammattiliitot kuuluivat siihen R muinoin kultamuna-aikana, mutta sosialismin romahdettua Nliitossa sille jäi vain miljoonavelat

Valiitto voi olla myös naamiokierteessä?

Äänestä

Iltalehti 14.2.25

Teollisuus liitto lisää painetta
Uusi lakko.
Teollisuusliiton Riku Aalto: ”Korostan jälleen sitä, että sopimusratkaisun täytyy syntyä vientiteollisuuden lähtökohdista.”

Ei perjantaita ilman Teollisuusliiton lakkovaroitusta.Teollisuusliitto jätti perjantaina järjestyksessä jo kuudennen noin työviikon mittaisen lakkovaroituksen teknologiateollisuuteen ja viidennen lakkovaroituksen kemianteollisuuteen kuluvan vuoden aikana.
_________________________

Mitä nämä japet näitä pätkälakkoja harrastavat.
Pelkäävätkö japet että lakkokassassa rahat loppuvat.

Suurempi huolenaihe japeilla on kuitenkin se että japejen tilalle palkataan uusia työntekijöitä japejen vahtiman lakkoportin takana.

Mitä näita lakkoja pätkimään.
Parempi kertarytinä kuin ainainen kitinä.

Lakko voisi kestää vaikka juhannukseen asti, jolloin japejen lakkokassa on sellaisessa likviditeetissä että päästään kunnolla neuvottelemaan.

Eikö niin, japet ?

Äänestä

Japettajien pro-osaston sijoituksista ollaan vaitonaisia

Aikaisista vaiheista asti mukana olleiden sijoittajien joukkoon kuuluvat muun muassa 

Ammattiliitto Pro, Suomen Hengityssairauksien tutkimussäätiö sekä Samla Toimitilat II Ky

https://keskustelu.suomi24.fi/t/18335306/#comment-133808934

Samppa Lajusen ultraluksushotellin mahdollisen kaupan ylle on nyt laskeutunut hiljaisuus https://www.sss.fi/2025/02/samppa-lajusen-ultraluksushotellin-mahdollisen-kaupan-ylle-laskeutui-hiljaisuus/

Asuntoihin sijoittaneiden rahoja oli kuitenkin päätynyt tulevan ultraluksushotellin rakentamiseen jo selkeästi aiemmin.

Vaikka rahasto lupauksensa vastaisesti sijoitti hotellihankkeeseen, Lajunen antoi ymmärtää sen olevan vain hetkellistä. Vuoden 2021 Samla Asuntojen ensimmäinen neljännesvuosikatsaus löytyy yhä Youtubesta, ja siinä Lajunen kertoo, että kunhan hotellirahaston rahoitus on järjestetty, asuntorahasto pääsee irti hankkeesta

Äänestä

Miten Jape Loven seurasi ja puuttui AKTn henkilökunnan työoloihin ?

Äänestä

Japettajat vaivaavat myös Brotherus-firmaa https://keskustelu.suomi24.fi/t/18335306/#comment-129291693

Edellinen vuosi oli jo vaikea

"2023 päättyvällä tilikaudella yhtiön Sartorius Liquid Handling oy liikevaihto oli 36,1 miljoonaa euroa ja tilikauden tulos -2 544,0 tuhatta euroa. Liikevaihto laski 29,5% ja liikevoittoprosentti oli -15,3%.

Kasvun puolesta yhtiö on luokiteltu hiipujiin

Profinder luokittelee riskin erittäin pieneksi. Yhtiöllä on 277 työntekijää, joka on 16,3% pienempi määrä kuin edellisellä tilikaudella"

Äänestä

Jape Loven vapareiden seuraavaksi puheenjohtajaksi ja keulakuvaksi. AKT antaa sen jälkeen tukea mainoksilla tai avustuksilla

Äänestä
  • Muissa ketjuissa ❤️ Aulikilla❤️ näyttäisi olevan kannatusta seuraavaksi vaparien puheenjohtajaksi.
    Mäntysalot, ylikosket ja japeloveenit ovat jo kuluneita kasvoja vapareiden johtopönötykseen.

    AKT voisi antaa Aulikin puheenjohtajakampanjaan
    100 000 €.

    Äänestä

Demokraatti 19.2.25

Auto- ja Kuljetusalan Työntekijäliitto AKT sanoo käynnistävänsä 24. helmikuuta viiden päivän saarron kaikissa Suomen satamissa. Liitto on nimennyt liudan teollisuusyrityksiä, joiden rahtia tai tavaroita ahtaajat eivät tuona aikana käsittele.

-------
Japettajat voisivat julistaa kunnon lakon eikä tällaisia pätkälakkoja
Voisivat ilmoittaa että töihin tullaan vasta juhannuksen jälkeen ellei sovintoa synny ennen sitä.

Juhannukseen asti työnantajat ehtivät jo solmia uusia työsuhteita niin paljon että uusien palkkaaminen tulee halvemmaksi kuin nykyisten japejen nykyiset palkat.

Näin Suomi säästyy nipin napin japejen aiheuttamalta lamalta.

Äänestä

Kauppalehti 21.2. 2025 yrittää vähän kaunistella japettajien tilannetta, kun nämä rahapulassa myyvät Kojamoa hikipäässä

https://www.kauppalehti.fi/uutiset/ammattiliitot-pelastyivat-myivat-miljoonia-kojamon-osakkeita/9f427bf9-5e08-4778-947c-ed612d4cf88e

Ammattiliitot pelästyivät: myivät miljoonia Kojamon osakkeita
Osakasluetteloista paljastuu, että ammattiliitot ovat myyneet miljoonittain asuntosijoittaja Kojamon osakkeita.

Helsingin pörssiin listatun Kojamon osake on myyntipaineen ja huonon tuloksen takia halventunut rajusti. Suuret ammattiliitot ovat myyneet osaketta, koska eivät ilmeisesti usko sen nopeaan käänteeseen.

Äänestä

Ammattiliitot avustavat vasemmistopuolueita. Japi voisi helposti järjestää AKTn johtomiehenä 60.000 euroa tai enemmän vaparien aktiviteetteihin.

Rukouksia ei lueta AKTn liittokouksessa ja tuskin toimistossa.

Äänestä

Sosdem-kätilön vuosipalkka kokous - yms -lisineen SAK:ssa on noin 200 000 mutta sen lisäksi pitäisi saada imeä työnantajan laskuun


Tehyn puheenjohtaja Millariikka Rytkönen katsoo, että kaikille synnyttäneille pitää saada oikeus imettää lastaan palkallisesti työajalla.

Äänestä
  • Koskeeko tuo myös naisoleterttujen imemistä? Vai jääkö se vapaa-ajalle?

    Äänestä

Trumpin tariffien seurausliikkeitä?

Satamat hiljenevät, kun tullimuurit nousevat
Koskee silloin myös automatisointia,
kun satamatkin yrittävät tehdä vain kannattavia investointeja.

Äänestä

SAK vaatii että sen veroetujen rahoja ei saa käyttää palkansaajille, vaan niillä on pidettävä yllä ulkoparlamentaarista vallanläyttöä

Mafioso-tapaisen järjestön SAK:n pomo ei välitä palkansaajille annettavista veronalennuksista, jotka toteutetaan järjestön jäsenmaksuvähennyksiä poistamalla

"Jälleen hallitus lyö suomalaista duunaria. Työntekijäammateissa ansiot nousevat pääosin ammattiliittojen neuvottelemien palkankorotusten vuoksi. On sula mahdottomuus, että hallitus voisi kompensoida tuloveron alennuksella kunnon palkankorotukset, sanoi Eloranta SAK:n tiedotteessa

Elorannan mukaan vähennysoikeuden poistaminen voisi heikentää työntekijöiden halua järjestäytyä ja siten heikentää myös liittojen mahdollisuutta neuvotella" IS

Äänestä
  • SAK siis nostaa verottomasti jäsenmaksujen lisäksi pääomatulot eli esimerkiksi valtion Kelan kautta maksamat asumistuet itselleen pörssiyhtiö Kojamon ja muiden tulonsiirtorahoitettujen kautta ja maksaa johtajilleen poskettomia 200 000 euron vuosikorvauksia ja tukia vasemmistopuolueille

    Punapääoman rahakone SAKn lisäksi on Tradeka, jota myös voi kiinnostaa Vapariliiton kiinteistömassa https://keskustelu.suomi24.fi/t/17917096/#comment-126985253

    Äänestä

Japi puheenjohtajaksi !

Äänestä

Kovan linjan vasliittolainen Laina STTK
30.3.2023. Valtiontalouden tilanteesta ollaan turhan huolissaan, sanoo ekonomisti Patrizio Lainà

ja nostaisi nyt veroja


Vasemmalla veroja mieluummin kiristettäisiin
Lainàn teesit olivat päinvastaisia Brotheruksen esittämiin nähden. Lainàn mukaan veronkevennyksille on vaikea nähdä perusteita tässä tilanteessa.

– Ennemminkin pitäisi pyrkiä lisäämään yritysten osallistumista ja yhteisöveron nostaminen olisi perustellumpaa kuin sen laskeminen. Ja sitten täytyy muistaa, että viime vuosikymmenellä ja 2010-luvulla me laskettiin jo yhteisöveroa 26 prosentista kahteenkymmeneen prosenttiin ja tämä oli nimenomaan surkea talouskasvun vuosikymmen.

Lainà toimi vasemmistoliiton hallitusneuvottelijana Rinteen hallitusta muodostettaessa 2019

Hän kohahdutti taannoin kulmia latomalla tiskiin 8 miljardin veronkiristyslistan. https://www.suomenuutiset.fi/yrittajien-paaekonomistilta-vahvaa-tukea-palkkaveroalelle-yhteisovero-ja-ansiotulovero-ovat-kasvun-pahimmat-haitat/

Äänestä

Mitä tekee ahtaaja? Ahtaaja ahtaa mättöä tuulensuojaan rillillä.🍔🍟🥤🌭🐷👍

Äänestä

arvaus: Ammattiliittojen jäsenmääriin saattaa olla tulossa tuntuva kato hallituksen päätöksen takia,
Hallitus poisti ay-jäsenmaksujen verovähennysoikeuden puoliväliriihessään. HS:n kyselyssä seitsemän prosenttia vastaajista kertoo eroavansa liitosta tämän muutoksen takia.
HS:n laskelmien mukaan se tarkoittaisi, että noin 90 000 henkilöä eroaisi liitoista.

jos ajattelisi että 300 per eroaja niin 27 miljoonaa euroa katoaisi Sak-ryhmältä

Se vain on ihmeellistä, että pitääkö ulkopuolisten veronmaksajien maksaa työssäkäyvien sairastelu jäsenmaksut ja kaikki?

Eikö riittäisi että vain kuninkaalliset elätettäisiin veronmaksjajien laskuun?

Äänestä

Vahingossa avasin television minuutti sitten ja oli torstainen hallituksen täysistunto
ja edustajista nousi sdp-LauriLyly Tampereelta ja päivitteli korkeaa velanottoa

Lyly on osa sak-mafiosoja jotka ovat nauttineet ylisuurista korvauksista SAK:ssa ja tukevat SAK:n rahoilla SDP:tä eivätkä suostu maksamaan pääomaveroja saamistaan tuloista. Tuskin löytyy suurempaa pskanpuhujaa, verottomat pääomatulot SAK nappaa vähäosaisten asumistukirahoista ja tulonsiirroista

Käänsin nopeasti kanavaa

Äänestä

SAK-mafiosojen luottomies haluaa sääntelyn jatkuvan ja Suomen tuhoutuvan
globalisaatiossa

https://www.sak.fi/blogit/turhan-saantelyn-karsiminen-on-tympea-hokema/

Turhan sääntelyn karsiminen on tympeä hokema
Tatu Knuutila.
"Yrityksien säästöjen ohella yhtä tärkeä kysymys on, kuinka paljon yhteiskunnallisia haittoja sääntelyn purkamisesta syntyy? Jos kustannuksia ei huomioida lainkaan, voisimme putkinäköisesti todeta, että yritysten hallinnollisen taakan keventämiseksi lähes kaikesta sääntelystä tulisi luopua. "

Tatu Knuutila, Ekonomisti

Äänestä

Laittaisitko Japi Loven AKTn mainoksen lehteenne ?

Rahamme ovat tiukassa, mutta onneksi AKTlla ei ole ?

Äänestä

TYÖPAIKOILLA LORVIJOIDEN ASEMAA AIOTAAN HEIKENTÄÄ HALLITUKSEN TOIMESTA
Jape hyökkää hallitusta vastaan: lorvinta on osa työsuhdetta

Hallitus aikoo helpottaa lusmuilijoiden ja kaveriperusteella valittujen tyhjäntoimittajien irtisanomista

Jape on kauhuissaan ja haluaa entisen jatkuvan, työläisellä on oltavat mahdollisuus lorvintaan, ettei tunne itseään hyväksikäytetyksi. Palkka on tietty aina maksettava ja sen sivukulut lorvinnastakin

Myös poliitikot ovat nimittäneet suosikkejaan vale”töihin”. Hallitus selvästi haluaa kieltää tällaisen pelin joltain osin
https://www.talouselama.fi/uutiset/te/e985d877-db39-4d0a-8fdc-b6dda47e9653

Äänestä

Ay-mafioso aloittaa virallisen loisimisen toiseen kertaan. Tapaus Antti Rinne

https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/jockerantanen/entinen-ay-mafioso/

Maaliskuussa 2025 hän lopetti ”työt”. Puhutaan että työnanataja ei olisi ollut tyytyväinen. Itse väittää että asia oli sovittu työnantajan kanssa.
No nyt hän sitten jatkaa sopeutumisrahalla elelyä.

Kun luulisi että herra on sopeutunut pudottuaan eduskunnasta ja saatuaan työpaikan.

Mutta ei, hyvän sosialistisen. tavan mukaan ”kaveria ei ”jätetä” vaikka ei tykättäisikään. Nyt jää tiedon mukaan 3 200;- / kk työttömyyspäivärahalle, ei kun siis sopeutumisrahalle. Ja sitä taitaa riittää eläkeikään saakka.

Äänestä

Putinin neuvonantaja Lipponen nostaa edelleen Putin-lahjuksia. Yrityksen tulot ovat negatiiviset, mutta hän ilmeisesti valuttaa Putin-rahoja perheelleen veroja minimoidessaan. Summat ovat suurehkoja, kymmeniä tuhansia

Kauppalehti: "Lipponen näyttää tyhjentävän yhtiötään 21.5.2025
Entisen pääministerin aiemmin hyvin tuottanut kaasuputken konsultointi pysähtyi Venäjän hyökkäyssotaan. Analyytikon mukaan Lipponen näyttää tyhjentävän yhtiötä sinne aiemmin kertyneestä varallisuudesta ... yhtiön varsinainen liiketoiminta näyttää loppuneen"

Äänestä
  • Lipposen firman liikevaihto 2022, 2023, 2024 euroja
    64 631
    2 778
    145

    eli pudotusta edellisestä vuodesta -83%, -96%, -94%
    Näistä L valuttaa nyt palautuksia ja osinkoja perheelleen
    verotehokkaasti ja epäilemättä myös peitelläkseen jälkiään

    Äänestä

Ay-pomot elävät tulonsiirroilla hävyttömät riistäjät

Köyhien auttamiseksi tarkoitetut ja myös maahanmuuttajien jne. Kelan vuokratuet maksetaan Kojamon ja sellaisten tileille joista Ay-mariosot nostavat ne verotta SAK-omistustileille

Ja maksavat itselleen yli 200 000 vuosipalkkiot ja sdp-vasliitolle lahjuksina puolueavustukset vaalitueksi VEROTTA saamillaan tulonsiirroilla

https://juhoojares.fi/ay-liike-verolle-pantava

Äänestä

takapajuista epäsuomalaista puhaa
Japen näköinen vastaa, miksi AKT:n lakko meni penkin alle pieleen

Miksi AKT:n järä lakko­ase ei toiminut? Näin vastaa Ismo Kokko
AKT:n puheenjohtajan mielestä lakot eivät ole menneet hukkaan. ”Olemme nyt saavuttaneet sen, että Suomessa toivottavasti kaikki tietävät, mitä maassa tapahtuu”, Kokko sanoo https://www.hs.fi/politiikka/art-2000010337140.html

Äänestä
  • takapajulapuhaa 2 menneen ajan Suomen malliin

    Finnairia todella pahasti lyönyt lentäjälakko meni aivan pieleen
    Puheenjohtaja Vesa Uuspelto ei kertaakaan suostunut haastatteluun ja muikenee kuin vaari
    https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011292451.html

    Finnairia vahingoittaneet lentäjät jäivät tyhjin käsin
    Vahingollinen työtaistelukaan ei saanut Finnairia myöntämään lentäjille muita aloja suurempia palkankorotuksia,

    Äänestä

SAK-laistenkin yleisin sairaus on loisinta, ei välttämättä laajin vaan lukumääräisesti

https://twitter.com/JethroRostedt/status/1937183618792591519
Suomalaisten yleisin sairaus­lomapäivä selvisi, maanantai.
”Keskeinen todennäköinen selittäjä alkuviikon poissaoloille ovat viikonloppuna alkaneet sairausjaksot”

jutusta on unohtunut toiseksi yleisin päivä ja se on perjantai

Äänestä
  • Pe ja la kun vetää kunnon rännin, ei su yksinkertaisesti riitä toipumiseen ja maanantai on looginen päivä korvata asia

    Äänestä

Finnairin tuhonnut julkea lakkokenraali avelee lakon jälkeekin röyhkeästi päätään

https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011370402.html
Finnair joutui perumaan vuosineljänneksen aikana työtaistelujen takia yli 1 300 lentoa, ja lakkoilu söi Finnairin mainetta ja luottamusta.

Haapasaari kieltäytyi haastattelupyynnöistä lakon aikana. Hän ei tarjonnut mitään vastausta matkustajille HS:ssä. "" Ei minun kannata sanoa asiasta suuntaan tai toiseen. Se ymmärretään väärin. Lentomatkustajat eivät kuitenkaan ole meidän asiakkaitamme, vaan liiton jäsenet, hän sanoi""


Sijoittaja Pyysing kommentoi piilottelua
https://twitter.com/AkiPyysing/status/1929848919703384067
Jos olisin IAU:n lakkokenraali Juhani Haapasaari, kieltäytyisin miekin haastatteluista.
En tosiaankaan haluaisi nimeäni enkä kuvaani lehtiin kaverina, joka peruu lentoja & tuhoaa työnantajansa maineen saadakseen paremmat korotukset kuin muut.

Äänestä

ONKO JAPETTAJIEN AKT SUOMEN HÄRSKEIN AMMATTILIITTO?
VAI TEHY? (pomona kätilö, tulot yli 200 000 e vuodessa)

Hjallis Harkimo pitää välttämättömänä, että työmarkkinajärjestöjen tilinpäätösten tulisi olla kokonaan julkisia. Hän vaatii myös ammattiyhdistysliikkeiden verovähennyksen poistamista.

Harkimo kirjoittaa asiasta Savon Sanomissa sunnuntaina julkaistussa blogikirjoituksessaan. Hän on tehnyt työmarkkinajärjestöjen verotuskäytäntöjen yhdenmukaistamisesta myös lakialoitteen, jota käsitellään eduskunnassa ensi viikolla. Aloitteen kirjoitti yli 100 kansanedustajaa.

https://www.uusimaa.fi/paikalliset/1605405

– AKT:n vastaus oli härskein: ”Tämä asia ei kuulu Harkimolle”, talousjohtaja vastasi

Äänestä

Trölli mikä trölli häiritsemassa tätä palstaa.

Äänestä

Työntekijät tuhosivat yhtiöt ja tuhlasivat asukkaiden sijoittamat rahat. Kehittivät röyhkeän putsausmenetelmän

Hälläväliä-japettajat asialla Lakean konkurssissa

Asukkaiden sijasta Lakea on ollut asunto-osakeyhtiöiden osakkeenomistaja ja talojen hallitus on koostunut Lakean omista työntekijöistä, myös isännöitsijä on ollut niin ikään Lakea

Riippuvaa korruptiota siis. Kaikissa taloyhtiöissä on ollut sama hallitus, joka on eronnut huhtikuussa 2025 peitelläkseen jälkiään, kun ovat palvelleet emoyhtiö Lakean etuja eivätkä taloyhtiöiden ja sijoittaneiden asukkaiden

https://yle.fi/a/74-20192366
Lakean 23 taloyhtiötä asetettiin konkurssiin

Kiinteistöyhtiö Lakean emoyhtiö asetettiin konkurssiin alkusyksyllä ja nyt tällä viikolla sama tapahtui sen 23:lle taloyhtiölle. Asukkaat ovat epätietoisia tilanteestaan

Äänestä

Jaloilla ei ole mitään tekemistä Lakean ja sen herrojen kanssa.

Selvää ajojahtia.

Äänestä

Ammatilliset mär kärättiliitot tuhosivat röyhkeästi Finnairin ja nyt sitten kun totuuden hetki koittaa, AKT:n puheenjohtaja Ismo Kokko mäis kiipäin naamaa, kun yhtiö heittää ne ulos työpaikoista lopullisesti. Ei kansainvälisessä kilpailussa ylipalkoilla elävä sekundaporukka voi inistä sossurahaa vuosikausia enää, lähtö nyt ylisuurista eduista on pysyvä

https://www.akt.fi/uutiset/finnairin-joululahja-matkustamohenkilokunnalle-on-marka-ratti-pain-naamaa/
Matkustamohenkilöstön työpaikkojen ulkoistus

Äänestä

Takapajuĺaideologia näivettää. Aho: Ay-liike on suuri syypää Suomen talous­näivettymiseen – Orpolla on sama vihollinen nyt

https://www.is.fi/politiikka/art-2000010750587.html Ruotsi ja Tanska päihittävät Suomen mennen tullen niin yksityisen kuin julkisenkin talouden suorituskyvyssä.

Ahon mukaan ”on kohtalon ivaa”, että nykyisillä julkisen talouden luvuilla euron ulkopuolelle jättäytyneet Tanska ja Ruotsi täyttäisivät valuuttaunionin jäsenyyden ehdot, kun taas Suomi ei niihin enää yltäisi.

Äänestä

Takapajusosialistit tuhoavat ylisuurilla palkoillaan, viikonloppu-yökorvauksillaan, säätelyllä ja veronimennällä koko Suomen halpaköyhänkauppakyläksi. Ikävä katsella lorvijoiden ahneutta. Viimeistä huippukauppaa imetään vauhdilla tyhjiin. Stockmannin jopa tavarataloliiketoiminnan kassavirta on miinusmerkkinen eli yhtiöön tulee vähemmän rahaa kuin lähtee. Eikä kelpaa kenellekään, ostajaa ei ole löytynyt kahden vuoden etsinnästä huolimatta https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011703725.html

Äänestä

Ylipalkatut ammattiliittokommunistit harjoittavat sensuuria ja uhkailevat suomalaisia kuten tavallista

https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/d97a5cdd-b37a-496a-87e7-5d91fc8ead2b Vehviläisen puheet olivat viimeinen niitti ay-johtajalle: Radio Nova boikottiin
Teollisuusliiton varapuheenjohtaja Turja Lehtonen: ”Kyllä kuuntelen joka aamu hänen aamulähetystänsä tai kuuntelin”.

Äänestä

Ei vain venäläisten yhdistys Teboil menetä väkeä,
vaan myös SAK jää kauaksi, kun verrataan Loimaan kassaan

Loimaan kassa YTK on suurin yhdistys ja kassa Suomessa

YTK Työ­elämä
Suomen suurin yhdistys
271 283 jäsentä

YTK Työttömyys­kassa
Suomen suurin työttömyyskassa
533 781 jäsentä

Äänestä

Japi Loven on rehti mies, jos lajoittaa AKTlta saamistaan runsaista rahoista ja muista eduista muutaman tonnin. Liikaa on liikaa, enkä ole niin paljon ansainnut on oiva perustelu.

Emilia TKanen lahjoitti Vasemmistoliitolle 450.000 euroa Scanfilin osinkoina, koska katsoo ettei ollut niitä ansainnut.

Japi Loven sama perustelu, et kuole nälkään.

Äänestä

Kansainvälisen valuuttarahaston IMF maaraportti Suomesta 20.1. 2026

Suomi ei ole suhdannekriisissä vaan rakenteellisessa kriisissä, jossa velka ei ole enää väline hoitaa mitään vaan ongelman oire eikä kasvu palaudu ilman rakenteellisia päätöksiä

Eli selkokielellä SAK ja julkisen sektorin tuhlaus (hyvinvointivaltio ...)
jne ovat syypäitä Suomen velkaantumiseen

IMF vahvistaa: kasvu ei palaudu ilman rakenteellisia päätöksiä

IMF:n mukaan Suomen talous on kärsinyt heikosta tuottavuudesta ja rakenteellisista ongelmista jo 15 vuotta.

IMF nostaa esiin:

heikon tuottavuuden
väestön ikääntymisen
työmarkkinoiden jäykkyydet
julkisen sektorin menojen kasvun
investointien puutteen

sosiaaliturvan rakenteet
sote-menot
julkisen sektorin tehottomuuden
menojen uudelleenkohdentamisen tarpeen

https://www.iltalehti.fi/talous/a/1f009426-017f-46c8-836b-6dd813d82510

Äänestä

Makaa niin saat olla oma pomosi. Espoossa on 1900 kokopäivätyöpaikkaa auki ja sossulit inisevät, ettei palkkatyö maita vaan istuvat mieluummin ansiosidonnaisella, ei tarvi herätä aamuisin ja kuunnella pomoja, ikävää puuhaa semmoinen

https://twitter.com/EIMAITA/status/2015845444039958547

Kahlasin minuutin läpi duunitoria. Hakuehdoiksi kokoaikainen työpaikka ja Espoo, jonka olet täällä merkannut asuinpaikkakunnaksesi.

Tulos: avoimia työpaikkoja 1900 kappaletta

Äänestä

Lomailua ja omatekoista kehitysmaapuuhaa ilman kontrollia, pitääkö velkaisen valtion maksaa verorahoista tämäkin hullabaloo? Japettajat vauhdissa, haluavat pitää kehitysmaapuuhailunsa, valtion laskuun tuettu miljoonilla euroilla joka vuosi tätäkin turhaa

Ammattiliittomafiosot ovat siis näköjään tunkeutuneet myös kehitysyhteistyöhön perustamlla kerhojaan harrastuksiaan varten. Millä pätevyydellä tuo porukka muka hoitelee kehitysmaita?

Ei tietenkään millään, vaan tarkoitus on kinuta veronmaksajilta rahaa puuhasteluun ulkomailla ja ties missä "projekteissa" joita ne itse päättävät ILMAN KONTROLLIA

Holtitonta leikkiä ja matkailua, verorahoilla tietty, rahankeruuprojektia ei ole

Rahaa ne eivät KERÄÄ itse tai tuota millään, vaan yrittävät imeä vuosittain MILJOONIA verorahoja velka-Suomesta. Vastuutonta ja välinpitämätötn ammattiliittomafiosojen ahneutta

Toiminnanjohtaja vielä sotkeutuu nälvimällä ulkopolitiikaa rääväsuisesti

https://www.is.fi/politiikka/art-2000011774125.html
– Olemmeko luisumassa kohti trumpilaista päätöksentekoa, jossa oikeusvaltio­periaatteella ei ole merkitystä, Juska Kivioja kysyy.

Äänestä

Todellinen SAK:n jäsenmäärä
ARVIO: MENNYT ALLE PUOLEN MILJOONAN?

Syy: SAK antaa täsmälleen saman jäsenmäärän kuin viime vuonna 515 201 jäsentä
Eli ei uskalla antaa oikeaa?

https://www.is.fi/politiikka/art-2000011788036.html

Lukuja pidetään aitoina, koska turhasta eli haamujäsenistä ei EAY:lle kannata, tai ei ainakaan kannattaisi, jäsenmaksuja maksaa.

SAK nimittäin ilmoitti EAY:lle vuonna 2025 täsmälleen – siis pilkulleen – saman jäsenmäärän kuin vuotta aikaisemmin 2024.

Siksi ay-vaikuttajat sanovatkin epäilevänsä IS:lle, että tätä pelätessään SAK toimitti viime syksynä EAY:lle vuodentakaiset luvut.

Epäilyksiin on syytä yhtyä. Tuntuu uskomattomalta, ettei SAK:n liittojen jäsenmäärä olisi muuttunut edes yhden jäsenen vertaa vuoden aikana.

Äänestä

Takapaju - SAK pyrkii sääntelyllä poistamaan kaikki yksinkertaiset työpaikat maahanmuuttajilla. Samat sosdem-porukat toisaalta tuovat niitä maahan kehitysmaista kielitaidottomia (myös omaa kieltään kunnolla osaamattomia) vielä siten, että opiskelijoina ne saavat mukaansa osaamattomat perheenjäsenet elätettäviksi Kelaan, kun mitään yksinkertais = huonosti palkattuja töitä ei
ole olemassa, joita maahanmuuttajaperheet voisivat perustaa yrityksinä kuten muualla (siivous, pesulat, kaupat, aina-auki -yritykset), sääntelyn, yliverotuksen, ylipalkkojen takia mahdotonta

""Palvelualojen ammattiliitto PAMin selvityksen mukaan Wolt-lähettien tuntipalkkio voi olla pienimmillään vain muutamia euroja.

Tammikuussa toteutetussa selvityksessä PAM pyysi kolmea lähettiä pitämään päiväkirjaa. Siihen he kirjasivat yhden viikon työtunnit, tulot ja työhön liittyvät kulut.""

https://yle.fi/a/74-20208422 PAM: Woltin toiminta muuttunut huonommaksi
– Lähettien tulot ovat vähentyneet jatkuvasti, PAMin puheenjohtaja Rönni-Sällinen kertoo.

Äänestä
  • SAK-sosialisti valehtelee kuin sosialisti. Kovatuloinen. Tuloja 300 000 e vuodessa kaapiva

    Teollisuusliiton puheenjohtaja Riku Aalto on yksi Suomen suurituloisimmista ay-johtajista. Vuonna 2022 hänen ansiotulonsa olivat noin 280 000 euroa. Aallon kuukausipalkka on ollut yli 16 700 euroa, minkä lisäksi hän on saanut tuloja luottamustehtävistä.


    – Hallituksen veropäätökset kasvattavat lopulta kiistatta vain yhden ryhmän ostovoimaa: suurituloisten. Tällaiseen julkisten varojen tuhlaukseen meillä ei ole varaa. Suurituloiset suomalaiset eivät tarvitse tuhansien ja tuhansien eurojen veronkevennyksiä. Niille rahoille olisi ollut muuta käyttöä, Aalto sanoo

    https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/9fe250fa-f98b-4a17-93ab-b5843c036ee5

    Äänestä

Mikä meininki SAK? No, mafioso tietty

https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000001331467.html
Suomen ammattiliittojen keskusjärjestön SAK:n varapuheenjohtaja Pekka Ahmavaara (vas.) totesi eilisessä Taloussanomissa, että Suomen Yrittäjät ei järjestönä pääse tuloneuvotteluihin koskaan, ei missään eikä millään konstilla

https://www.talouselama.fi/uutiset/a/064224f9-ec26-4f75-80b3-bdd9fd451f16
SAK-pomo ehdotti yrittäjien ”heittämistä pihalle” kolmikannasta – Suomen Yrittäjät tyrmistyi
Paikallinen sopiminen on syksyn kuumia työmarkkina-aiheita, kirjoitti Kauppalehti. Sitten keskustelu kuumentui.

Äänestä

Tuskin kenellekään tulee yllätyksenä, että sosdempoliitikot rahoittavat vaalikampanjoitaan ay-liikkeen ja erilaisten veronmaksajien rahoilla elävien yhdistysten avulla

IL-selvitys: Nasima Razmyarille vaalirahaa antanut mökkiyhdistys on elänyt julkisten tukien varassa

Työläisnuorten tuki ry salaa vuosikertomuksensa ja tilinpäätöksensä. Iltalehti selvitti, että yhdistyksen varat ovat valtaosaltaan peräisin julkisista tuista.

https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/64226c87-ef03-457f-b24b-ed77cf2629b1


Wikipedia. Razmyarin pormestarikampanjaa rahoitti demariaktiivien johtama leirimökkiyhdistys Työläisnuorten tuki ry, joka on toiminut valtiontuilla ja veikkausvoittovaroilla sekä ay-jäsenmaksurahoitteisin ostoin ja on salannut vuosikertomuksensa, tilinpäätöksensä ja hallituksensa jäsenet.[24]

Äänestä

VAliitto ja SAK esimerkkeinä porukasta, jotka nostavat tavallisten ihmisten veroastetta

Eivät maksa pääomaveroja ja siirtävät verotaakkaa kotitalouksille verovälttelyllään

Vapaamatkustajia ovat esimerkiksi eläkerahastot, rahastot, yli kymmenen prosenttia pörssiyhtiöistä omistavat tahot ja yleishyödylliset yhteisöt kuten ammattiliitot ja työnantajajärjestöt sekä säätiöt ja Valiitto

Käytännössä osingoista ja vuokratuloista ... maksavat veroa yksityissijoittajat ja kotitaloudet

https://www.kauppalehti.fi/uutiset/a/9be80dcb-1a44-4214-81fc-d4948439010c

Huima ehdotus osinkoverosta: Vain 5–12 %:n vero kaikille – ”Jokainen suomalainen voisi vaurastua” Petri Roininen arvioi, että uudessa osinkoveromallissa tavallisen osingonsaajan vero putoisi nykyisestä murto-osaan. Hän myös kertoo, ketkä olisivat uudistuksen häviäjät


Sijoitusyhtiö Investor Housen toimitusjohtajuudesta luopuva keskustapoliitikko Petri Roininen esittää, että osinkoverotuksen kaikista poikkeuksista luovuttaisiin, mikä mahdollistaisi osingoista maksettavan yleisen verotason rajun alennuksen

Äänestä
  • Voittajat: Tavallinen osingonsaaja, joka saa osinkoja esimerkiksi pörssiyhtiöistä. Heidän maksamansa vero putoaisi merkittävästi nykyisestä (esimerkiksi listattujen yhtiöiden 30 %:n pääomatuloverosta)

    Häviäjät: Suursijoittajat, rahastot, säätiöt sekä suuromistajina toimivat sijoitusyhtiöt, jotka maksavat nykyisin osingoistaan jopa 0 prosentin veroa. Roinisen mukaan nykymallissa vero on sitä alhaisempi, mitä varakkaampi saaja on

    Miljoonan suomalaista omistaa osakkeita. Heidän kannaltaan vaikutus olisi kannustava. Muutos mahdollistaisi varallisuuden kumuloitumista yksityisille osakesäästäjille selvästi nykyistä paremmin. Suomalaiset ovat selvästi jääneet varallisuudessa muiden pohjoismaiden jälkeen. Eroa voitaisiin kuroa umpeen.

    Muutos parantaisi kansantalouden kasvumahdollisuuksia. Ihmisten ostovoima paranisi. Tällä olisi positiivinen vaikutus kulutukseen, asuntorakentamiseen ja monen muun sektorin kysyntään.

    Yrittäjien kannalta vaikutus olisi positiivinen. Todennäköisesti juuri kenenkään verotus ei kiristyisi mutta monen kevenisi. Samalla yrittäjiä palkittaisiin riskinotosta.

    Äänestä

Omatekoista kehitysmaapuuhaa ilman kontrollia, pitääkö velkaisen valtion maksaa verorahoista tämäkin lomailu. Ahneet ammattiliittomafiosot ovat tunkeutuneet myös kehitysyhteistyöhönrahoitukseen lonkeroillaan eli perustaneet kontrolloimattomia kerhojaan harrastuksiaan varten. Millä pätevyydellä tuo porukka muka hoitelee kehitysmaita?

https://www.is.fi/politiikka/art-2000011919002.html Tavio mainitsi IS:lle aiemmin, että SASKille kohdennettiin leikkauksesta huolimatta 10 miljoonaa euroa. – En oikein ymmärrä sitä pohjavirettä, että poliittinen johto ei saisi poiketa virkamiesten esityksestä, Tavio kommentoi.

Tavio perusteli päätöstä hallituksen kehityspolitiikan prioriteeteilla. Hänen mukaansa hallitus painottaa naisten ja tyttöjen oikeuksia, ilmastoa, koulutusta ja yritysyhteistyötä.

Äänestä

  • SAK:n törkyporukka pyrkii varastamaan verorahoja paitsi verottomilla pääomatuloilla ja verovähennyskelpoisilla mafiosojen jäsenmaksuilla

    myös perustamalla näitä keinotekoisia toimintajärjestöjä päällekkäisiä amatöörien turhapuuhasteluja ja lomailumatkoja luovia näennäisjärjestöjä, jotka kuluttavat verorahoja
    hukkaan

    https://www.suomenuutiset.fi/ammattiliittojen-kattojarjesto-kipuilee-kehitysapuleikkauksista-valitti-hallinto-oikeuteen-tilinpaatos-paljastaa-mihin-rahat-oikeasti-menivat/

    Varakkaiden liittojen lompakot pysyvät kiinni
    SASK on varakkaiden järjestöjen järjestö. Jäsenistöön kuuluvat Suomen suurimmat ammattiliitot SAK, STTK, Teollisuusliitto, PAM, JHL, OAJ ja joukko muita. Ay-liitoilla on yhteensä satojatuhansia jäseniä ja merkittävät taloudelliset reservit.

    Tilinpäätös osoittaa, että SASK kulutti vuonna 2024 kotimaan toimintaan 520 193 euroa. Tähän sisältyvät muun muassa perinteiset Solidaarisuuspäivät Hämeenlinnassa, verkkosivu-uudistus ja lähettilästoiminnan pyörittäminen. Jäsenjärjestöjen varsinaiset jäsenmaksut olivat 407 712 euroa. Ulkoministeriön valtionapu oli 4,3 miljoonaa euroa. Valtion rahoituksen osuus SASKin kaikista tuotoista oli 78 prosenttia.

    Teollisuusliiton ja PAMin taseissa on kummassakin satojen miljoonien eurojen omaisuus. SAK konserneineen on yksi Suomen suurimmista kiinteistösijoittajista.

    Silti nämä järjestöt vaativat nyt oikeusteitse, että suomalaiset veronmaksajat jatkavat SASKin rahoittamista. Raha ei ole ongelma. Ongelma näyttää olevan se, että ministeri Tavio ei enää automaattisesti pidä veronmaksajien piikkiä järjestölle auki.

    Äänestä

Demarit röyhkeitä verorahoja itselleen tulouttajia

SOSTEn pääsihteeri: Palkkakatto ei koske meitä – järjestö saa silti 84 prosenttia rahoistaan veronmaksajilta

SOSTEn pääsihteeri Vertti Kiukas totesi aiemmin HS:lle, ettei palkkakatto koskisi SOSTEa, koska järjestöllä on ”muita tuloja, kuten jäsenmaksutuloja”. Tilinpäätösten mukaan 84 prosenttia SOSTEn tuloista tulee valtiolta, eli veronmaksajilta.

SOSTE esiintyy julkisuudessa sote-järjestöjen kurjistumista vastaan taistelevana kansalaisyhteiskunnan puolustajana. SOSTE on järjestöjen kattojärjestö, jonka oma pääoma on lähes kolme miljoonaa euroa ja tase yli 3,5 miljoonaa euroa vuoden 2025 lopussa.

Rahat ja pankkisaamiset ovat kasvaneet kolmessa vuodessa 741 886 eurosta 1 161 760 euroon – yli 56 prosenttia – samalla kun STM:n ja STEAn avustukset ovat pienentyneet 3,47 miljoonasta 2,88 miljoonaan euroon. (Lähde: Tilinpäätös 2023, 2024, 2025)

https://www.suomenuutiset.fi/sosten-paasihteeri-palkkakatto-ei-koske-meita-jarjesto-saa-silti-84-prosenttia-rahoistaan-veronmaksajilta/

Äänestä

Verorahojen käyttö peiteltyyn puoluetukeen sullemullehälle-hurlumhei -menetelmällä

Keskustan lomarälssin hallituksen puheenjohtaja lausuu sen olevan suuri vääryys, että

perussuomalaiset ovat nostaneet esiin verorahoilla toimivan

järjestökentän kytkökset puolueisiin.

Ainoa vääryys tässäkin asiassa on se, että vanhat puolueet ovat kupanneet veronmaksajien rahaa

https://twitter.com/mikamerano/status/2053003959128797194

Äänestä

En seuraa ylen surkeita säännöllisesti enkä Areenaa

Jossain väitetään, että eilisessä A -studiossa aika loppui sopivasti kun kokoomuksen Pia Kauma muistutti sdp:n Tytti Tuppuraista SDP:n ja SAK:n taloudellisista kytköksistä. Kuulemma ylesossutoimittaja oikein säikähti, pitääkö nyt mennä demareiden vaalirahoituksiin saakka, kun sitä on näin kauan pystytty varjelemaan

En tiedä mistä puhuivat. Tuppurainen on oululainen kansanedustaja joka juhlii Stadissa massiivessa Hitas-asunnossa (tarkoitettu stadilaisille, ei oulualisille)
saaden verorahoista 1800 euroa kuukaudessa VEROTONTA asiumistukea miehineen joka on eduskunnan johtajia, asuvat merinäköalahuoneessa parin kilometrin päässä eduskunnasta

Leveästi etuja nauttivalla Tuppuraisella sanotaan oleva Ä-NENÄ eli hän toimii köyhän kansa ä-nenä

Äänestä

Demarijoukko väittää että loisiminen perustuu
hallituksen leikkauksiin

Lakkoiluun SDP:ssä ollaan tosinopeita ja omien palkkojen nostoon,
yli 200 tonnia vuodessa johtajilla SAK:ssa

Digi- ja väestötietovirasto panttaa ja selittelee
https://www.hs.fi/suomi/art-2000012153994.html

Viime kesinä on uutisoitu DVV:n käsittelevän kesällä tehtyjä muuttoilmoituksia pitkään, jopa viikkoja. Viime kesänä DVV:ltä kerrottiin, että pitkiin käsittelyaikoihin vaikuttivat hallituksen ajamat säästöt.

Äänestä

Vientiliitot tuhosivat 1991 Suomen talouden vuosikymmeniksi ja ongelmat jatkuvat vieläkin Nokian vientivetoisuudesta huolimatta

Katastrofitilanteessa Metalliliitto ja Paperiliitto hylkäsivät sopimukset, koska työntekijät eivät hyväksyneet tulojen alennuksia. Seurauksena hallitus ja Suomen Pankki joutui devalvoimaan markan 14 prosentilla marraskuussa 1991

Tästä seurasi valtavasti konkursseja ja hätää
ja osassa yrittäjäperheitä lapset eivät enää koskaan uskaltaneet yrittäjiksi

Vuonna 1991 Suomen talouskriisin keskellä yritettiin toteuttaa niin sanottua Sorsan paketti-sopimusta eli tehdä SISÄINEN DELVALVAATIO, jossa nimelllispalkkoja olisi laksettu muutama pieni prosentti ja siirretty eläkemaksuja työläisten maksettaviksi

Sen sijaan ULKOISESTA oikeasta devalvaatiosta hyötyvät röyhkeät Metalliliitto ja Paperiliitto kuitenkin vastustivat ja hanke kaatui ja Suomen talous romahti vuosikymmeniksi. Osin jatkuu vieläkin sukupolvien yli. Silloin vuonna 1991 valtiovarainministerinä Iiro Viinanen oli keskeisissä roolissa

Muistan itse vielä kun olin Madridissa töissä silloin ja tuntui siltä, että kaikki hinnat nousivat hetkessä ns. pilviin ja rahat piti laskea uudestaan

Äänestä

Media levittää sosdempropagandaa "tutkimuksena"

"Media kirjoittaa Sorsa-säätiön eriarvoisuutta käsittelevästä raportista. Toivottavasti kukaan ei muodosta mielipidettään vain näiden uutisten ja raportin perusteella. Tässä muutama fakta taustaksi monipuolistamaan kuvaa:

https://twitter.com/SaPakarinen/status/2089741650289390035

Ajatelkaa jos ihmiset ovat vain tämän uutisoidun tiedon varassa? Samalla herää kysymys, miten voidaan käydä verotukseen liittyvää keskustelua järkevästi esim. yhteisö-, osinko, tai perintö- ja lahjaverotuksesta, jos jo työn verotuksessa ollaan näin pielessä? Missä on pitkän aikavälin tarkastelu ja talouden dynamiikka? Kuka kysyisi ruotsalaisittain ”miten tämä vaikuttaa kasvuun ja yrittäjyyteen?”

Äänestä

Elintarvikeduunarit ovat kovakorvaisia kovakouraisia eläinrääkkääjiä mutta raha niillekin kelpaa ja tekeytyvät sorron yöstä nousseiksi
duunareiksi

"" kuljetus kuuluu Ylirönni-yhtiöille, joka hoitaa eläinkuljetuksia Tuoretie-nimiselle yritykselle. Tuoretiestä kolmanneksen omistaa Atria

Atria kertoo kieltäneensä sähköpiiskan käytön kuljetuksissaan jo kauan sitten. Ylirönnin mukaan sähköpiiskan käyttö on hänenkin yrityksessään kiellettyä.

Hänen mukaansa työntekijä toimi lastaustilanteissa väärin.

”En hyväksy millään muotoa. Ei ole millään lailla sallittua toimintaa”, Ylirönni sanoo.

Ylirönnin perheyritys keskittyi pitkään vain nautojen kuljettamiseen. Hän kertoo ostaneensa keväällä toisen yrityksen sikakuljetustoiminnan, jonka mukana tulivat myös kuljettajat. Ylirönnin mukaan sähköpiiskaa käytti yksi heistä" HS

Äänestä

Japella on Vapariliiton ylivoimainen ennätys kuluissa

Elinkeinoelämän keskusliiton (EK) arvioiden mukaan kevään 2024 viikkoja jatkuneet poliittiset lakot (mukaan lukien satamalakot) aiheuttivat Suomen taloudelle lähes 2 miljardin euron bruttokansantuotteen menetykset

Satamalakkojen kustannukset ja taloudelliset vaikutukset voidaan jakaa karkeasti eri osa-alueisiin riippuen siitä, miten kuluja mitataan:

Vaikutukset kansantalouteen ja ulkomaankauppaan

Päiväkohtaiset menetykset: Satamien kautta kulkevan tuonnin ja viennin pysähtymisen on arvioitu maksavan jopa 400 miljoonaa euroa päivässä

Kaikki tästä ei ole lopullista suoraa tappiota, sillä osa tavarasta toimitetaan ja laskutetaan myöhemmin lakkojen päätyttyä

BKT-vaikutus: Etla (Elinkeinoelämän tutkimuslaitos) arvioi laajojen satamalakkojen supistavan Suomen bruttokansantuotetta noin 0,3–0,35 prosenttia viikossa

https://www.iltalehti.fi/talous/a/8270f91f-f3fd-4ca2-b3fc-86fe99a4e003

Äänestä

Arvovalintawokettaja SAK:stakin on tullut hassunkurinen työpaikkojen hävityslaitos

Nythän tässä menee palvelut roboteille, tavaratuotanto myös ja ulkomaille, kehitysmaalaisia Kelaan elätettäviksi ja työläiset myös ja ansiosidonnaisiksi

Rahaministeriön VM virkamiehet esittävät, eläkeikä 70 vuoteen, kotihoidon tuki pois, sote-alueita vähemmän – keinot taklaisivat Suomen velkakierteen. VM:n Juha Majanen sanoo, että toimella saataisiin 120 000 työllistä lisää. Suomen yrittäjät myös: tarpeellinen toimi

SAK:n Patrizio Laina ei usko arvioon ja kritisoi ehdotusta arvo­valinnaksi

Äänestä

Naiset ajetaan muutenkin mäkeen työelämästä vauraissa maissa

Tekoälyn vaikutukset eivät jakaudu tasaisesti miesten ja naisten välillä. Kansainvälinen työjärjestön (Geneve) ILO:n mukaan naisvaltaiset ammatit ovat kaksi kertaa niin usein alttiita generatiiviselle (oppivalle uustuotanto-) tekoälylle kuin miesvaltaiset ammatit. Ja juuri hallinto- ja toimistotyöt taipuvat tekoälylle kaikkein helpoimmin

Naisten tehtävät katoavat ja ne korvataan ensimmäisenä, erityisen alttiita ovat esimerkiksi tietojen syöttämiseen liittyvät tehtävät, kirjanpito- ja taloushallinnon työt sekä hallinnolliset sihteeritehtävät

Vauraissa maissa noin joka kolmannessa työpaikassa ainakin osa työtehtävistä ja ihmistyö altistuu tekoälyn vaikutuksille

Euroopan komission tutkimuskeskuksen JRC:n (YTK) julkaiseman tutkimuksen mukaan 30 prosenttia EU:n työntekijöistä käyttää tekoälytyökaluja ja käyttö korostuu toimistotyössä

https://www.ilo.org/resource/news/new-ilo-data-confirm-women-face-higher-workplace-risks-generative-ai-men

Äänestä

Ammattiliitot vaativat lisää lorvinta-aikaa
Lorviminen lisää vaurautta
Köyhässä USAssa professori saattaa myydä illalla autoja
Sanalla professori on tietenkin vähän eri merkitys eli osaaja,
kuin Suomen pönäköillä
ukkeleilla joilla on omat huoneet ja sihteerit ja punainen valo
palaa ovessa

Joka tapauksessa ammattiliitot Tradenomit ja Insinööriliitto ehdottavat, ettei lauantai kuluttaisi enää vuosilomapäiviä eli lomanpidennystä

Työviikko on ollut jo pitkään viisipäiväinen, mutta lauantai kuluttaa edelleen yksityisellä sektorilla vuosilomaa. Lauantait lasketaan arkipäiviksi, vaikka työntekijä ei työskentelisi työssään lauantaisin.

– Lauantailaskennasta luopuminen toisi työntekijöille viikon lisää lomaa, joka olisi merkittävä investointi työntekijöiden työhyvinvointiin, vähentäisi kalliita sairauspoissaoloja ja nostaisi sitä kautta tuottavuutta, sanoo Tradenomien edunvalvontajohtaja Ville-Veikko Rantamaula tiedotteessa

Tällaisten porukkojen kanssa tuottavuus nousisi ja Suomi vauraustuisi niin että se pitäisi liittää pKoreaa tai vastaaviin vauraisiin maihin elintason tukemiseksi

Äänestä

Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Vapaa-ajattelija Jape Lovén on Taloussanomien mukaan noussut kansalliseen kuuluisuutenn AKT:n alkaneen ahtaaja-lakon yhteydessä.

Olisiko vapareilla mahdollisuus nyt viedä vapaa-ajattelun ilosanomaa paremmin eteenpäin tällaisen maankuulun vapari-ahtaajan myötä ?

Mäntysalo ?
------

Taloussanomat 26.3.24:

Näin ahtaaja-Jape on viettänyt lakko­päiviään
AKT:n pääluottamusmies Jape Lovén ei näe lakoille loppua.

Lovén nousi kansalliseen kuuluisuuteen parisen viikkoa sitten AKT:n satamat seisauttaneen lakon alussa, kun hänet nähtiin Vuosaaren satamassa punaisen hihanauhan kanssa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu