Espanjalaisessa kaupungissa Rincón de la Victoriassa elää 37 rekisteröityä kissayhdyskuntaa, joita ruokkivat kaupungin kouluttamat viralliset valtuutetut kissanruokkijat, joilla on hyväksytysti suoritetusta kurssista kissanruokintakortti. Kukaan muu ei saa ruokkia kissoja kuin nämä rekisteröidyt kortin omaavat kissanruokkijat.
Ilman lupaa kissoja ruokkivat voivat saada 75-500 euron sakot.
Kissanruokintakursseja järjestetään lisää, koska kissojen hyvinvointi on heille hyvin tärkeää.
Siinä Suomen kissapääkaupungille mallia miten asiat kuuluu hoitaa.
https://www.surinenglish.com/malaga/axarquia/dont-feed-the-cats-warning-members-public-20240326110649-nt.html
Ilman lupaa kissoja ruokkivat voivat saada 75-500 euron sakot.
Kissanruokintakursseja järjestetään lisää, koska kissojen hyvinvointi on heille hyvin tärkeää.
Siinä Suomen kissapääkaupungille mallia miten asiat kuuluu hoitaa.
https://www.surinenglish.com/malaga/axarquia/dont-feed-the-cats-warning-members-public-20240326110649-nt.html
Vastaukset 11
Vanhimmat
Voi kuinka mahtavaa!! Kuka tai mikä puolue lähtee ajamaan asiaa eteenpäin?
Olisi oonnellinen, Poutun risteyksen ja Maasillan välillä. Ei tarvitse enää ruokkia. Käykää hoitamassa raatonne pois.
Varo vain, kissan yliajaja on aina syyllinen!
"Kenties kuljettaja oli kurvannut mutkaan varomattomasti, kenties irrottanut katseensa hetkeksi tiestä Aleksandrian vierailla kujilla.
Vaikka yksityiskohdat olivat hämärän peitossa, onnettomuus oli yhtä kaikki tapahtunut, ja seuraukset olivat hirvittävät: kuljettajan yliajama kissa oli kuollut!
Raivoava väkijoukko vaati kostoa surmaajalle. Sillä, että mies sattui olemaan mahtavan Rooman valtakunnan diplomaatti, ei ollut mitään merkitystä.
Oikeutta äänekkäästi penänneet kaupunkilaiset kokoontuivat surmaajan talolle, missä tämä piileskeli kostonhimoisten katseilta piilossa. Faraon hovista paikalle saapunut virkamies yritti turhaan rauhoittaa levotonta joukkoa.
Vihoissaan väki tunkeutui taloon ja raahasi miehen ulos kadulle. Kauhuissaan kirkunut ja rimpuillut mies kohtasi loppunsa samalla tavalla kuin hän oli vienyt hengen kissalta.
Egyptin pääkaupunkiin vuonna 59 eaa. sijoittuneen tapauksen on kuvannut historioitsija Diodoros Sisilialainen."
https://historianet.fi/sivilisaatiot/egyptilaeiset/kissat-aterioivat-faraon-poydassa
Tämäkin tarina kertoo myös miksi "loistava" faaraoiden aika loppui ja egyptiläisten hallinto romahti.
Kissojen ylijumala ei katsonut suopeasti kun kissan annettiin kuolla. Kaikki liikenne olisi kuulunut pysäyttää.
Minkälaisilla autoilla egyptiläiset mahtoivat ajella vuonna 59 eaa?
Kertoisitko tarkemmin?
Tuollaisilla. https://get.pxhere.com/photo/wood-car-wheel-cart-vehicle-museum-egypt-carriage-steam-engine-tourist-attraction-chariot-ancient-times-pharaonic-land-vehicle-burial-chamber-tutankhamun-horse-and-buggy-896300.jpg
Mä ruokin sinut...
EI VÄLITETÄ ME NOISTA HULLUISTA, VAAN RUOKITAAN KISSOJA AUTON JÄÄNESTOAINEELLA TAI PANADOLILLA 50 - 100 MG SILAKAN TAI MUIKUN SISÄLLÄ ...…
Siis sinut...
Conibear.