Sote tuotiin keskeneräisenä ohi protokollan päätettäväksi.
Yksi tärkeä asia puuttui rahoitussuunnitelma ja sen toteutus.
Siksi sote alueet kriisissä ja velkasena jo syntyessä.
Orpo pokkuroi yrityksiä ja rasismista kärsiviä maahanmuuttajia mutta olishan tärkeitä asioita tehtävänä kansan hyväksi niin niin varakkaat menee mehiläiseen köyhistä viis.
Vienti tuki 9.2 miljardia ja yrityksien sähkötuki 117.7 miljoonaa mistä OPM sai yksin 16 miljoonaa on varaa pysäyttää tehtaat.
Olis taas kirveellä töitä.
Sotella ei ole rahoitusta
4
265
Vastaukset
- Anonyymi
UPM sai 16 miljoonaa. Korjaus.
- Anonyymi
Kun Sote eduskunnassa hyväksyttiin niin Iin kaikki tiesivät , et siitä puuttuu yli miljardi euroa .. Aina oikeisto on halunnut huijari yritysten hoitavan terveydenhuollon !
- Anonyymi
Älkää puhuko soopaa. Ottakaa selvää asioista. Orpon Persuhallitus halusi
heti alkaa sabotoida sotea saadakseen rahaa yksityissektorille. - Anonyymi
Miten voi soten rahoitus olla niin vaikeaa? Soten voisi rahoittaa osin seuraavasti. Maksettaisiin jokaiselle rekisteröityneille hyvinvointi keskuksen asiakkaalle 20 e per kk jokaiselta täydeltä kalenterikuukaudelta, jolloin asiakas EI käytä mitään julkisia sote-palveluja. Sitten nostettaisiin sote-palvelujen asiakas hinnat kunnolliselle tasolle. Esim. yleislääkärikäynti 100 e ja erikoislääkäri käynti 250 e.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark1435176Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p1293299"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?1263289Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m363203Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia
ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi432596Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.352253- 222198
Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon
Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon2291906prööt prööt nyt ottaa vihervassaria pattiin!
Korvatkaa R kirjaimet L kirjaimilla ja sanokaa ääneen "Jari Kurri etsii pakoputkiautossaan jarruja".111864Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?
Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk881785