miksi SAK vastustaa sopimisen lisäämistä?

Anonyymi-ap

3

234

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eikai harvainvallalle mitkään sopimiset sovi?

    • Anonyymi

      Kyse ei ole sopimisen lisäämisestä aina on voinut neuvotella paremman sopimuksen kuin mitä minimi vaatimukset edellyttää vaan siitä, että yritykset voisivat neuvotella yleisiä sopimuksia heikompia sopimuksia työntekijöiden kesken.

      Toopenkin pitäisi ymmärtää hyvinvoinnin olevan suhteessa yleiseen palkkatasoon eli niissä maissa menee parhaiten joissa suurimmat palkat maksetaan kuin niissä joissa pienen tulotaso. Matalan tulotason maita ovat Afganistan, Haiti, Burkinafaso, Etiopia, ym. Korkean tulotason maat Norja, Sveitsi, Luxenburg, Hollanti, ym. Lisäksi tulotasojen pienet erot lisäävät hyvinvoinnin kehitystä.

      Hesarin uutiset ovat typerän eliitin vaatimusten mukaisia mitään sanomatonta mihinkään perustumatonta itsekästä ahneuteen perustuvaa jargonia lähinnä.

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      280
      2908
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      49
      2298
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      348
      1997
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      114
      1723
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      105
      1664
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1375
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1317
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1253
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      56
      1189
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      77
      1181
    Aihe