1000-vuotinen tuomiovalta pelastuneilla

Ovatko nämä helluntailaisia ja adventisteja ?

Ilm 20:4
Ja minä näin valtaistuimia, ja he istuivat niille, ja heille annettiin tuomiovalta; ja minä näin niiden sielut, jotka olivat teloitetut Jeesuksen todistuksen ja Jumalan sanan tähden, ja niiden, jotka eivät olleet kumartaneet petoa eikä sen kuvaa eivätkä ottaneet sen merkkiä otsaansa eikä käteensä; ja he virkosivat eloon ja hallitsivat Kristuksen kanssa tuhannen vuotta.

Pelastuneille tuomiovalta
- kuolleista heränneet
- teloitetut kristityt joilla Jeesuksen todistus
- jotka eivät ottaneet vastaan pedonmerkkiä
- jotka eivät kumartaneet petoa

Taivaassa vai maanpäällä ?
16253
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Taivaassa.

1234567---

Äänestä
  • Numerorivi, kun et ole tehnyt parannusta valheistasi ja epäjumalan palveluksestasi, niin päädyt omaan "taivaaseen", jota kutsutaan helvetiksi!

    Äänestä

  • Adventimi on lahko käärmeen lupauksilla.
    Paha heresia ja ovela saatanallinen eksytys.
    Vai Taivas on tarkoitettu sapattilahkolaisille ?

    Äänestä

Ennustukset ovat aina ennustuksia, mutta jos puhutaan niistä, jotka ovat kuolleet marttyyreina, niin niitä ovat alkuseurakuntalaiset, joita juutalaiset vainosivat sapatin vuoksi ja tappoivat samalla tavalla kuin mitä Jeesuksen. Sillä tavalla on luonnollista että he hallitsevat Jeesuksen kanssa eivätkä kumarra vanhan liiton uskonnollisuutta.

Mutta ei uskoa pidä perustaa kirjoituksiin, jotka ovat kuvajaisia, ennustuksia, vaan siihen miten uusi liitto on rakennettu Jumalan Pyhän Hengen varaan ja siitä tulee pelastuksen sinetti eikä mistään sekavista uskonnollisista selityksistä ja niistä kiistelemisestä.

UT johdattaa ihmisen Hengen yhteyteen Jumalan kanssa, jos uskoo sen sanaan,

Äänestä

Jeesus oli ensimmäinen uuden liiton uskon marttyyri ja kuoli sapatin vuoksi. Ja niin kävi pitkän aikaa Hänen seuraajilleen kuten Jeesus ennusti että opetuslapsille käy samalla tavalla kuin opettajalleen. Myöhemmin tilanne on rauhoittunut ja nyt kun uskovia vainotaan, niin se ei johdu mistään yksittäisestä uskonnollisesta kysymyksestä, vaan siitä että jossain diktaattorisessa valtiossa ei vain sallita ajatella kuin tietyllä tavalla. Silloin vainoa tulee uskoi miten päin vain kun se eroaa siitä mitä järjestelmä syöttää esim. islamistimaissa. Ja siellä vaino on omalla tavallaan samaa vanhan liiton vainoa, koska islam on vain kopio vanhan liiton lakiuskosta ja siihen kuuluu vaino niitä kohtaan, jotka eivät lakia noudata.

Äänestä

"Ovatko nämä helluntailaisia ja adventisteja ?"
Mainitaanko jakeessa näin ?

"Pelastuneille tuomiovalta"
Väärin. "Ja minä näin valtaistuimia, ja HE istuivat niille" eli 24 vanhinta jotka mainitaan edellisen luvun alussa.

"Taivaassa vai maanpäällä ?"
Maanpäällä. Taivaassa ei tarvita tuomiovaltaa.

Äänestä

Jumalan Sana ei ole ihmisten sanaa se on Jumalan Sanaa.
Siihen joko uskotaan tai ei uskota.
Jumakattomat ja lahkolaiset eivät usko Raamattuun.

Äänestä

1000 vuotisessa valtakunnassa Taivaassa on 144 000 jehovantodistajaa.
Ja muut jehovalaiset ovat maanpäällä paratiisissa.
Ennen adventisteilla oli tämä sama oppi.

Äänestä

Helluntailaisten ylöstempaus ennen vai jälkeen tuhatvuotista valtakuntaa ?

Äänestä

Islamisteilla, adventisteilla ja helluntailaisilla on suuri halu hallita ihmisiä.
Ovat antikristuksen asialla.

Äänestä
  • Kerro, perkeleen lapsi, koska hellarit ovat ilmoittaneet haluavansa hallita ihmisiä ?

    Äänestä

Sinänsä ihmeellistä jos ihmisellä olisi joku tuomiovalta. Oikeastaan tosi outoa kun pelastuksen saa Jumalan Pyhän Hengen kautta, pelastuksen sinetin, niin miten ihminen siinä voisi olla tuomitsemassa sitä kenellä on Jumalan Henki ja kenellä ei ole. Eikö Jumala sen tiedä kaikista parhaitten kelle on Henkensä jahjoittanut ja ketkä ovat siten pelastuneita Jumalan lapsia.

Äänestä

Daniel ilmoittaa saman kansojen tuomion, 7:9-10, vanhurskaat perivät maanpäällisen 1000 v. Kristuksen kuningaskunnan, ovat apupappeja.
Jeesus puhuu jotka jäävät elämään maanpäällä ihanaan rauhan valtakuntaan kokemaan tulevan maailman voimia Matt 13:30; 25:-.
Myös Paavali: että "luomakunta huokaa Jumalan lasten ilmestymistä".

Äänestä

"Raamatun tulkitsijat" pelastusvarmat lahkolaiset kuvittelevat haalitsevansa 1000-vuotisessa Valtakunnassa.

Äänestä
  • Lue esim vaikka toinen ja toiseksi viimeinen Psalmi jossa ilmenee kuinka rauhan valtakunnassa vanhurskaat, kostavat kansoille, kurittavat kansakuntia, panevat täytäntöön heistä kirjoitetun tuomion jne.

    Äänestä

😍😋😍😋😍😋😍😋😍

🍒 K­u­­u­­­m­­a­­t­­ ­t­y­­­t­­ö­t­ ­­o­­­d­­o­­t­­­t­­a­­v­­­a­­­t­­­ ­­­s­­­i­­n­­­u­a­ -> https://us4.fun/kissgirl?18343208

🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Ovatko nämä helluntailaisia ja adventisteja ?

Ilm 20:4
Ja minä näin valtaistuimia, ja he istuivat niille, ja heille annettiin tuomiovalta; ja minä näin niiden sielut, jotka olivat teloitetut Jeesuksen todistuksen ja Jumalan sanan tähden, ja niiden, jotka eivät olleet kumartaneet petoa eikä sen kuvaa eivätkä ottaneet sen merkkiä otsaansa eikä käteensä; ja he virkosivat eloon ja hallitsivat Kristuksen kanssa tuhannen vuotta.

Pelastuneille tuomiovalta
- kuolleista heränneet
- teloitetut kristityt joilla Jeesuksen todistus
- jotka eivät ottaneet vastaan pedonmerkkiä
- jotka eivät kumartaneet petoa

Taivaassa vai maanpäällä ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu