Ulkomaalaiset ei saa aseenkantolupaa Suomesta.
Ampujan ase oli laillinen
Anonyymi-ap
51380
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 51
Vanhimmat
Persujen trollit vaatii varmasti viestin poistoa.🤔🤔🤔
Natsi-Antilla on kuvatodisteiden perusteella käsiase...
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/8f2a7952-d5ef-4d7e-9ed4-5e2627bac7b8
:
.
SDP:n "isoPoika"-Antti -KARJUU - Hitler Tervehdyksiään !
______________ Heil Hitler - Meil Lindtman ! _________________
.
:
Kyl toi SDP:n Lindtman on ihan Täys Hitlerin Kannattaja ja SS-mies !
Viime vuosien aikana on kirjoitettu runsaasti Perussuomalaisten (PS.) äärioikeistolaistumisesta sekä puolueen suhteista muuhun äärioikeistoon. Puolueen kytkökset sen ulkopuoliseen äärioikeistoon ovat aiheuttaneet konflikteja ja julkista kuohuntaa kerta toisensa perään. Tällaisia tapauksia ovat olleet esimerkiksi natsimielenosoituksissa puhuminen tai ampumaharjoituksia sisältävälle natsileirille osallistuminen. Jo vuonna 2015 oli havaittavissa, että perussuomalaisten nuorisojärjestö Perussuomalaiset Nuoret (PS-nuoret) oli radikalisoitunut entisestään. Tämän jälkeen persunuorissa vallalle pääsi niin kutsuttu etnonationalistinen siipi, joka sai vaikutusvaltaa ja näkyvyyttä, mutta aiheutti myös ongelmia ja ei-toivottua näkyvyttä puoluejohdolle
ja jotkut äänesti persuja....
😁😁😁😁😁👍👍👍👍👍
Mitä mieltä demareiden ykkösketjusta: Lelu-Rami, Husu , Baltzar. Aikamoinen punakone.
Tuohan on jo melkein kuin Harlamov-Petrov-Mihailov 🤪🤪
Hyvä, että joku on sentään suomalaisten puolella.
Vasemmiston politiikalla halutaan Suomesta muslimivaltio, niin tulee käymään jos asialle ei edes haluta tehdä mitään.
Siinä on miettimistä Persujen trollitehtaalle.
SDP:läisillä on Aseen KantoLupa - Kaikilla ! - Samoin ÄäriVasemmiston Punikeilla !
Eikai kukaan ole vaan myöntänyt aselupaa purralle .
Kenellekkään lapsien ampumisesta julkisesti unelmoivasta, kuten Riikka Purra ei saa antaa aseenkantolupaa ja asetta.
Onko Antin käsiase luvallinen? Entä onko Antin uusnatsiporukassa muita (luvallisia?) käsiaseita?
Joku jaksaa jauhaa samaa valhetta. Ei edes tarvitse veikata mitä puoluetta äänesti vaaleissa, viha persuja tai ketä tahansa muuta mielipidettä omaavaa kohtaan on kova!
Ei kai kukaan maahan tulijoille aselupia myöntäisi.
Suomen kansalaisuuden saanut "suomalainen" saa aseenkantoluvan.
Suomalainen on Suomen kansalainen.
Mutta Suomen kansalainen ei välttämättä ole suomalainen.
Poliisi on valehdellut paljon, mihinkään ei voi luottaa, väitti ensin, että aseeseen oli sen lupa, nyt sanoivat, että omistajaa vasta selvitellään.
Väittivät myös kaikkien osallisten oleva suomalaisia, sekään ei pitänyt paikkaansa.
Sosiaaliturva pitäisi kuulua vain Suomen kansalaisille, niin pääsisimme eroon niistä hyypiöistä jotka tulevat tänne sosiaaliturvan perässä.
Veikkaan että saavat, olisihan se rasismia olla antamatta matuille aseenkantolupaa
Ei saa.
Jos tuo on totta, ni se on syrjintää ja rasismia sekä eriarvoistamista!
Mistä Persujen trollitehtaan tiedot on peräisin?
Ampujan ase oli laillinen
Ulkomaalaiset ei saa aseenkantolupaa Suomesta.
Ulkomaalaiset joilla on Suomen kansalaisuus saavat aseenkantoluvan Suomesta.
Saa, jos on jo Suomen kansalaisuuden saanut.
Ampujan ase oli luvaton, 12v ikäiset eivät saa aseenkantolupaa Suomesta, eivät edes tunkeutujalapset (toistaiseksi).
Ulkomaalainen ei saa aselupaa.
Suomalainen saa aseluvan.
Jos olet suomalainen saat aseenkantoluvan Suomesta. Muuten et saa.
Kyllä saa.
Rattijuopolta viedään aseet on todella ok.
Ampumatapauksen aseen omistajan on oltava suomalainen.
Perussuomalaisten kytkösten määrä muihin äärioikeistolaisiin vaihtelee paikkakunnittain, mutta toisinaan puolue joutuu myös suoriin konflikteihin fasistien kanssa. Keski-Suomen Jämsässä tapahtui heinäkuussa 2020 murhayritys, kun paikallinen perussuomalaisaktiivi Pekka Kataja pahoinpideltiin raa’asti sairaalakuntoon. Yhä käynnissä olevan tutkinnan epäiltyjen joukossa on ollut perussuomalaisista pois potkittu paikallispoliitikko Teemu Torssonen (joka erotettiin Katajan toimesta fanaattisten näkemystensä sekä jopa muita perussuomalaisia ahdistavan huonon käytöksensä vuoksi) ja Kansallismielisten liitouman (KL) puheenjohtajana pidätyksen aikaan toiminut Tero Ala-Tuuhonen, jonka tilalle Kansallismielisten liittouman johtajaksi valittiin pian tapauksen tultua ilmi Terhi Kiemunki. Ala-Tuuhosta ei enää epäillä murhan yrityksestä, vaan nyt epäiltynä on toinen vuonna 1979 syntynyt henkilö, joka on kirjoilla Uudellamaalla ja joka tuntee Torssosen. Tapauksen tutkintaa on lykätty helmikuun 2021 alkupuolelle ja se on parhaillaan valmistumassa. Jämsän tapaus kertoo äärioikeiston keskinäisistä riidoista, mutta myös eri toimijoiden välisestä yhteistyöstä sekä väkivaltakapasiteetista ja valmiudesta käyttää sitä. Vuoden 2021 kuntavaalien lähestyessä on hyvä tarkastella minkälaiset yhteydet puolueella on muuhun äärioikeistoon.
Eikös viimeisimmän tiedon mukaan poliisi tutki aseen omistajuutta??? Ei ehkä ollutkaan niin selvä juttu.
Tinkikää lasten harrastuksista ja tottukas kouluampumisiin.
Perussuomalaista politiikkaa
Aseen kantolupaa ei saa Suomessa kukaan. Aseluvan voi saada, kun käy läpi tiukan seulan ja vastaa tenttikysymyksiin aseen säilyttämiseen, ja kuljettamiseen, sekä käyttöpaikkaan liittyviin kysymyksiin.
Saisinko lasten ampumisesta unelmoiva Riikka Purra luvan?
Laita linkkiä missä tuollainen tulee esille?
Metsästysaseen aseluvan voi saada 18 vuotta täyttänyt henkilö. Rinnakkaislupaa metsästysaseeseen voi hakea 15 vuotta täyttänyt henkilö vanhempiensa suostumuksella. Eläintenlopetusperusteella aseluvan kertatulitoimista pienoispistoolia tai pienoisrevolveria tai niiden osaa varten voi saada 20 vuotta täyttänyt henkilö.
Ampumaharrastuksen aloittamiseen ei ole alaikärajaa. Sen voi aloittaa heti, kun ase pysyy kädessä. Ampumaradoilla voi olla ratakohtaisia ikärajoja, mutta ampuma-aselaissa harrastuksen alaikää ei ole määritelty.
Ulkomaalaiset ei saa aseenkantolupaa Suomesta.
Äärioikeiston ampumaharjoitukset, Perussuomalaisten Tampereen valtuustoryhmä selvittää.
Perussuomalaisten Tampereen valtuustoryhmä ja paikallisyhdistys ovat pyytäneet selvitystä leirin tapahtumista.
Kotonen sanoo, ettei sinänsä ole ennen kuulumatonta, että jonkinlaisia ampumaharjoituksia järjestetään.
– Mutta totta kai voi pitää varsin kyseenalaisena tai arveluttavana, jos pitää paikkansa, että tässä olisi ollut johtavia poliitikkoja tai mahdollisesti pääministeri maalitaulun kuvassa.
Tällainen ampumaharjoitus olisi Kotosen mukaan "huonon toimintamallin esittämistä" myös muille toimijoille.
Kotosen mukaan tapauksessa on olennaista, että perussuomalaisten aktiiveja oli ilmeisesti osallistunut samaan tilaisuuteen ja saman järjestön toimintaan tunnettujen uusnatsien kanssa.
Perussuomalaisten Tampereen valtuustoryhmä ja paikallisyhdistys ovat pyytäneet selvitystä leirin tapahtumista. Valtuustoryhmän puheenjohtajan Lassi Kalevan mukaan julkisuudessa esitetyt tiedot leirin tapahtumista ovat erikoisia ja arveluttavia.
– Olemme ottaneet erittäin vakavasti nämä julkisuudessa esitetyt asiat. Poliittinen toiminta tarkoittaa, että kunnioitetaan demokraattista päätöksentekoa ja oikeusvaltion periaatteita. Tällainen toiminta ei mielestämme sovi yhteen näiden arvojen kanssa. Mutta ensin täytyy saada selvitys siitä, mitä leirillä oikeasti on tapahtunut, Kaleva sanoi STT:lle.
Selvityspyyntö lähetettiin torstaina varavaltuutettu Terhi Kiemungille sekä yhdelle puolueen paikallisaktiiville.
"Poliisi tiedotti aiemmin, että ase kuuluisi epäillyn tekijän lähisukulaiselle. Poliisi kertoi, että ase olisi luvallinen ja luvanhaltija olisi epäillyn ampujan lähisukulainen.
Särkän mukaan on edelleen lähtökohtana, että ase kuuluu epäillyn lähisukulaiselle.
– Tämä on tässä vaiheessa kuitenkin vielä varmistamatta.
Särkän mukaan asiasta suoritetaan teknisiä tutkimuksia, joiden myötä lisätietoa pitäisi tulla."
Riikka Spermaturpa Purra jatkaa valitsemallaan valheen tiellä ja jatkaa julkista valehtelua
Valtiovarainministeri Riikka Purra (ps.) sitoi päivityksessään valheellisesti investointipäätöksen ja lakot yhteen.
https://yle.fi/a/74-20081780
Miksi syytätte Purraa vaalilupausten pettämisestä?https://www.tiktok.com/@laurilinden/video/7247128088671259931
SuomenSuomen kansa ei unohda koskaan Riikka Purran valehtelua.
https://areena.yle.fi/1-65986800?seek=134
RiikkaPurra lahjoitti suurituloisille tuhansien eurojen vuotuiset verohelpotukset.
https://twitter.com/BackhouseKnife/status/1673054474099720193
Duunarit tinkikää lastenne harrastuksista
Tingitään Persujen kannatuksesta, muttei lastemme harrastuksista.😂🤣😅
Kyllä persujen lasten harrastuksista voidaan tinkiä koska Purran leikkaukset.
USA kantaa aseita Suomessa Niinistöltä saadulla luvalla.
Siitäkin huolimatta tingi mielummin Persujen kannatuksesta kun lastesi harrastuksista.
Oliko? Revolveriin ei taida ihan helposti saada lupaa.
Poliisin tietojen mukaan ase oli laillinen. Kaikki muu on pelkkää arvailtua valhetta.