Kiusaamiseen puututtava!

Moni on varmaan kouluaikanaan todistanut ns. parempiosaisten lapsien toimesta tapahtuvan kiusaamisen ja siihen reagoimattomat opettajat ja muut oppilaat. Opettaja ei ole huomaavinaan tällaista, koska pelkää asemansa puolesta. Parempiosaisten lasten vanhemmat kun usein työskentelevät vaikutusvaltaisissa tehtävissä. Useiden lapsien kohdalla tämä ikävä kehitys alkaa jo päiväkodissa ja jatkuu läpi peruskoulun. Tämä aihe on täysin vaiettu tabu!
10161
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Johtavassa asemassa työskentelee useimmin narsistisen persoonallisuushäiriön omaavia kuin duunariammatissa.

Äänestä

Sitä se on. Ensin koulukiusaamista, sitten politiikkakiusaamista ja lopulta vanhainkotikiusaamista. Eihän ihminen muutu, jos ei itse halua muuttua, eikä kehittyä. Niin vain taaperrellaan omissa kuplissaan.

Äänestä

Näin varmaan on kun niille ns parempiosaisille pokkarillaan niin maan helkkarista vielä tänäkin päivänä ja jos heidä lapset kiusaa niin vanhemmat eivät usko sitä eivätkä halua uskoa, silloin mennään kieltokannalle välittömästi eihän meidän lapsi niin voi tehdä , ja jos opettaja sanoo että nyt vaan on tehnyt niin syyttävät opettajaa valehtelusta ja että heille ollaan muka kateellisia siksi lasta ressukkaa syytellään.
Me muut vaadimme että jos meidän lapset ovat tehneet väärin niin heidän on pyydettävä anteeksi siltä jota ovat loukanneet. Ja sen jälkeen portti kielto ettei saa mennä sinä päivänä ulos kavereiden kanssa .
Siksipä tavallisten pälliäisten lapset eivät usein kiusaakkaan kun tietävät että heidän vanhempansa ovat oikeuden tuntoisia ja pitävät kaikki lapset saman arvoisina ja jokaisesta asiasta on seuraukset .
Joten opettajat voisivat myös olla katsomatta nenänvartta pitkin lasta josta eivät jostain syystä pidä, sillä lapsi kyllä vaistoaa sen ettei aikuisten hönestä pidä . Lapset eivät ole mitenkään tyhmiä . Joten aikuiset muovaavat lapset joko oikeiden tuntoisiksi tai väliin putoajiksi joka aina pääsee pälkähästä

Äänestä
  • Se kappalejako.

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Se kappalejako.

    Surullista että et hahmota asiaa ilman kappalejakoa.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Surullista että et hahmota asiaa ilman kappalejakoa.

    Itse ainakin skrollasin pötkön ohi oitis. Jos ajatustaan ei saa selvästi jäsenneltyä, miksi minun pitäisi nähdä se vaiva kirjoittajan puolesta,

    Äänestä

Edistyksellistä, suvaitsevaista ja erittäin rauhantahtoista työväenluokkaa aina riistetään, kehdosta hautaan.
Vanhat verihaavat verta janoaavat...kuten vanhassa työväenliikkeen laulussa lauletaan.

Äänestä
  • Älä lässytä! Nyt puhutaan asiasta ja tästä päivästä.

    Äänestä

Valkoinen terrori on ollut tuttua kautta vuosikymmenten tässä maassa,alkanut jo ennen itsenäisyyttä. Rikkaammat ei vaan anna siihen puuttua koska se on antanut heille kaiken ylivallan kurmuuttaa ns. alempiarvoisia näkymättömiksi orjiksi,joita suomalaisista on nytkin suurin osa.
Ja tämä juttu on tosi.
Ei se ihme että joku aina pillastuu siihen ja alkaa niittämään henkilöä lakoon.

Äänestä

Vanhempien asettamat rajat, rakkaus, läsnäolo, ymmärtäväinen ja empaattinen kasvatus ennalta ehkäisee osaltaan kiusaamista. Kotikasvatusta ei voi ulkoistaa. Kotoa saadaan vaikuttavimmat eväät elämään. Oli ne sitten hyvät tai huonot.

On myös selvää, että pettajat eivät puutu tarpeeksi kiusaamiseen. Oppilaita voisi päättäväisemmin opastaa tunnistamaan kiusaaminen ja rohkaista ilmiantamaan havaitsemansa tapaukset. Niin fyysiset kuin henkiset sekä verkossa tapahtuva.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Moni on varmaan kouluaikanaan todistanut ns. parempiosaisten lapsien toimesta tapahtuvan kiusaamisen ja siihen reagoimattomat opettajat ja muut oppilaat. Opettaja ei ole huomaavinaan tällaista, koska pelkää asemansa puolesta. Parempiosaisten lasten vanhemmat kun usein työskentelevät vaikutusvaltaisissa tehtävissä. Useiden lapsien kohdalla tämä ikävä kehitys alkaa jo päiväkodissa ja jatkuu läpi peruskoulun. Tämä aihe on täysin vaiettu tabu!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu