Miksi opiskelusta pitäisi kertyä eläkettä?

Löytyykö tälle ajatukselle mielekkäitä perusteita..?
10153
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Opiskelu vaatii
TYÖTÖ JA PONNISTELUA.
Kyllä siitä pitää maksaa.

Äänestä

Joo, ei mullekkaan aikoinaan kertynyt mitään eläkerahoja

opiskelu-ajasta ... vasta 23 v jälkeen ja siis töistä ei opiskelusta !

Äänestä

persuille ei ainakaan kannattaisi maksaa eläkettä, nehän ovat aiheuttaneet pelkkää vahinkoa Suomelle. Päinvastoin pitäisi vaatia niiltä vahingonkorvauksia.

Äänestä

Sitten myös
kok
sdp
kesk
rkp
Lähetä näille vaade.

Äänestä

Ennen ei kertynyt opiskelusta työeläkettä. Jossain vaiheessa laki muuttui ja nyt opiskelusta kertyy työeläkettä. Ihan hyvin tuon voisi palauttaa entiseen, eli ei karttuisi työeläkettä opiskelun ajalta. Ihan hyvin voisi perustella siten, että eihän opiskelija itse kartuta työeläkettä sentin senttiä opiskellessaan. Samoin työtön ei kartuta työeläkettä, joten siinäkin paluu entiseen olisi ihan ok.

Äänestä
  • Aivan , opiskelijakin on lähinnä yhteiskunnan elätettävänä , miten voisi ansaita eläkettä samalla...??

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Aivan , opiskelijakin on lähinnä yhteiskunnan elätettävänä , miten voisi ansaita eläkettä samalla...??

    Opiskelee nelikymppiseksi ja jää eläkkeelle kuuskymppisenä.

    Äänestä

Jos ei opiskeluintoa ole,
ei ole myöskään
korkeakoulutettuja osaajia
ja veronmaksajia.
On perusteltua palkita kaikesta
vaivannäöstä, vaikkei hyöty
näykään nyt vaan
tulevaisuudessa.

Äänestä
  • Opiskeluintoa eläkkeen kertymisellä...?? Eikös opintotuki ole sitä varten.

    Äänestä

Täytin 27 vuotta kun eläkkeeni alkoi kertymään.
Vaimoni liikepulaisen työeläke alkoi summaantumaan 23 vuotisena mutta 7 vuotta kotona lasten kanssa olikin sitten 0-kertymää.

Veron maksusta. Pottuunnuin verotukseen kun 70-luvun alussa, ennen lapsivähennyksiä, tuloveroni oli pahimmillaan 47,5%.
Tuon jälkeen on yleinen progressio loiventunut.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Löytyykö tälle ajatukselle mielekkäitä perusteita..?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu